• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

צעדים ראשונים בבחירת דירת להשקעה

teddypicker

משתמש רגיל
דירוג
123
היי,
יש לנו 700K בצד שמיועדים לקניית דירת מגורים תוך 5-10 שנים. דירה שכזאת תעלה 3-4M במחירים של היום ואנחנו לא יודעים איפה תהיה לכן לא מתקדמים עם זה בינתיים.
כרגע הכסף מושקע בפק"מ צמוד אך עלתה האופציה לקנות בו דירה להשקעה כדי לגדר נגד עליה נוספת במחירי הדיור. שאר הכסף מושקע במדד מניות ACWI ואפשר לגרד ממנו עוד קצת להון עצמי אם נצטרך.

אני מסתכל ספציפית על שכונה שאני מכיר בעיר הולדתי באיזור המרכז והשכונות החופפות. מאחר ומדובר במס' חד ספרתי של שנים להחזקה, לאו דווקא מחפש לצלול לתב"עות / פוטנציאל השבחה, מחיר השוק/הנחה קלה ממנו לגמרי יספיקו.

בתור אחד שניגש לזה בפעם הראשונה ומנסה לצמצם התעסקויות, אני מנסה להבין את הדברים הבאים:

1. האם קודם כל הולכים לראות דירות ואז לבנק כדי לקבל הצעה למשכנתא, או להיפך (כדי לקבל תקציב לחפש בו דירות)?
2. האם אחוז המימון האידיאלי לדירה להשקעה הוא בהכרח כזה ששומר על תזרים חיובי מול השכ"ד? (שכ"ד >= החזר המשכנתא)
3. האם בהחזקה לטווח קצר, אתם רואים פינוי-בינוי כיתרון או חסרון (אני לא יודע איך זה עובד עם אובדן שכ"ד בזמן שעובדים על הבניין)
4. האם אפשר לסגור תהליך כזה end to end בחודש-חודשיים (מצפים לילד עוד 3 חודשים, שיקח את תשומת הלב), או שאני מסתכל על תהליך ארוך מזה?

אם פספסתי עוד שאלה שאני צריך לשאול את עצמי, שוט. באמת שמח לכל אינפוט.
תודה!

נערך לאחרונה ב:
1. האם קודם כל הולכים לראות דירות ואז לבנק כדי לקבל הצעה למשכנתא, או להיפך (כדי לקבל תקציב לחפש בו דירות)?
קודם כל תקבל מהבנק אישור עקרוני.
זה לא כזה סיפור גם להבין לבד - יש לכם משכורת? שכר נטו פחות התחייבויות (משכנתאות / הלוואות וכו'), זה כושר ההחזר שלכם. גובה החזר המשכנתא שהבנק יאשר יהיה עד 40% מהמספר הזה.
מומלץ שביום שתבוא לקבל כבר הצעה למשכנתא, תדע מראש לאיזה תמהיל אתה מכוון (בעזרת ידע אישי / איש מקצוע..כל אחד ומה שהוא בוחר).
2. האם אחוז המימון האידיאלי לדירה להשקעה הוא בהכרח כזה ששומר על תזרים חיובי מול השכ"ד? (שכ"ד >= החזר המשכנתא)
משתנה מאדם לאדם, ומעסקה לעסקה. אין דבר כזה אידיאלי.
3. האם בהחזקה לטווח קצר, אתם רואים פינוי-בינוי כיתרון או חסרון (אני לא יודע איך זה עובד עם אובדן שכ"ד בזמן שעובדים על הבניין)
איך אפשר לראות את עליית ערך הדירה כחיסרון?
שכ"ד משולם על ידי היזם בפרוייקט התחדשות (ע"פ הערכות שמאי שנכתבות בחוזה).
4. האם אפשר לסגור תהליך כזה end to end בחודש-חודשיים (מצפים לילד עוד 3 חודשים, שיקח את תשומת הלב), או שאני מסתכל על תהליך ארוך מזה?
ארוך יותר.

קודם כל תקבל מהבנק אישור עקרוני.
אין לי ספק שאקבל, התכוונתי יותר בשביל להבין מה ההחזר וכמה מימון אפשר לקבל. במחשבה שניה לא בטוח שצריך ללכת לבנק בשביל זה.

משתנה מאדם לאדם, ומעסקה לעסקה. אין דבר כזה אידיאלי.
זה ברור, אבל תן לי לנסח אחרת - האם זה הגיוני לקבוע את אחוז המימון רק לפי תזרים חיובי של החזר המשכנתא מול השכ"ד (ספציפית בדירות להשקעה)?

זה מה שרציתי לדעת. מעולה

ארוך יותר.
אשמח לברייקדאון אם בא לך, או: מה השלב שלוקח הכי הרבה זמן?

אולי עדיף לכם להשקיע בקרנות ריט
תודה, למיטב הבנתי קיימות שתי קרנות כאלו שמתבססות על דירות למגורים (מגוריט/אזורים ליבינג) והן לא בדיוק אידיאליות או בקורלציה מלאה עם שוק הדיור. אני טועה?

נערך לאחרונה ב:
האם בהחזקה לטווח קצר, אתם רואים פינוי-בינוי כיתרון או חסרון (אני לא יודע איך זה עובד עם אובדן שכ"ד בזמן שעובדים על הבניין)
לאו דווקא יתרון, מאוד תלוי בנסיבות-
א. בקנייה זמן קצר לפני פינוי בינוי עליית הערך כנראה כבר תהיה משוקללת בצורה מסויימת במחיר הרכישה. ההתעסקויות הקשורות בתהליך כמו גם הסיכונים עדיין ישאר אצלך.
ב. ויתקנו אותי המומחים - בעת ביצוע הפינוי בינוי עצמו אתה לא בעל דירה אלא בעל זכויות, כך שאם תרצה למכור בזמן הזה יחולו מיסוי (ותחולת פטורים) שונים. כך יתכן שתצטרך לדחות את המכירה בכמה שנים טובות בכפוף להתקדמות הפרויקט.

אין לי ספק שאקבל, התכוונתי יותר בשביל להבין מה ההחזר וכמה מימון אפשר לקבל. במחשבה שניה לא בטוח שצריך ללכת לבנק בשביל זה.

זה ברור, אבל תן לי לנסח אחרת - האם זה הגיוני לקבוע את אחוז המימון רק לפי תזרים חיובי של החזר המשכנתא מול השכ"ד (ספציפית בדירות להשקעה)?

זה מה שרציתי לדעת. מעולה

אשמח לברייקדאון אם בא לך, או: מה השלב שלוקח הכי הרבה זמן?

תודה, למיטב הבנתי שתי קרנות כאלו שמתבססות על דירות למגורים (מגוריט/אזורים ליבינג) והן לא בדיוק אידיאליות או בקורלציה מלאה עם שוק הדיור. אני טועה?
צודק, הקרנות ריט לא בקורלציה מלאה לשוק הדיור. לעומת זאת, גם הדירה שלך, בשכונה שלך, עם כיווני האוויר שלך, השכנים שלך והשיפוץ שלך, לא בקורלציה מלאה לשוק הדיור.

תודה, למיטב הבנתי שתי קרנות כאלו שמתבססות על דירות למגורים (מגוריט/אזורים ליבינג) והן לא בדיוק אידיאליות או בקורלציה מלאה עם שוק הדיור. אני טועה?
אין לי מושג. אבל כאן זמן ההתעסקות בין כמה דקות לכמה שעות.
ואם תנסה לקנות דירה בצורה חפוזה יתכן ותפסיד כבר בקנייה הרבה כסף

ממה שהבנתי מבעלי הדירה שאני שוכר הם לא יקבלו שכר דירה בפינוי בינוי, לטענתם כי זו דירה להשקעה אבל זה נשמע לי מוזר (למה שדייר אחד יקבל תמורה גדולה יותר, אלא אם כן הפיצוי מגיע מכיוון אחר).

ממה שהבנתי מבעלי הדירה שאני שוכר הם לא יקבלו שכר דירה בפינוי בינוי, לטענתם כי זו דירה להשקעה אבל זה נשמע לי מוזר (למה שדייר אחד יקבל תמורה גדולה יותר, אלא אם כן הפיצוי מגיע מכיוון אחר).
אין דבר כזה.

תודה לכולם.
ברשותכם אני מחפש לשמוע עוד סיפורים אישיים וללמוד מהם, מה שמעניין אותי בעיקר:
כמה זמן לקח התהליך (בדירה ראשונה להשקעה), כמה דירות ראיתם, מה היו השלבים שהתעכבתם עליהם (בצדק או לא).

כמה זמן לקח התהליך (בדירה ראשונה להשקעה), כמה דירות ראיתם, מה היו השלבים שהתעכבתם עליהם (בצדק או לא).
בין מספר שעות לכמה שנים.
הכי חשוב זה להכיר את השוק הספציפי שאתה רוצה להשקיע בו כלומר ברמת השכונה.
כדאי להבין את הדקויות ומה המשמעות הכספית והזמן שיקח לך אם אתה קונה דירה מקבלן וגם דירה יד-2, תמיד עדיף להתייעץ עם מישהו בעל נסיון כדי להבין למה אתה נכנס, לדוגמא אתה קונה דירה שמצריכה שיפוץ קל ואתה מתמחר את זה בX כי אתה לא כ"כ מבין, בסוף אתה מבין שזה יעלה לך 5X + הרבה מאד ימי עבודה שלך שהולכים לאיבוד + אכילת חרא וכאב ראש בסיטונאות.
אותו הדבר ברכישה מקבלן, כמה זה בדיוק יעלה, כמה צריך לריב איתו, מה המשמעות של שדרוגים וכו'.

ובסוף הכי חשוב: זה עסקה ראשונה שלך, אתה תעשה טעויות זה בטוח, אתה כנראה לא תעשה את דיל המאה וזה בסדר גמור, אל תחפש הרפתקאות אא"כ אתה מלווה במישהו בעל נסיון או שיש לך סיבולת סיכון גבוהה ונזילות גבוהה.

הכי חשוב זה להכיר את השוק הספציפי שאתה רוצה להשקיע בו כלומר ברמת השכונה.
אני רוצה לצלול רגע למשפט הזה, מה כדי להכיר בשכונה?
בחרתי שכונה לדוגמה ועד עכשיו מה שבדקתי עליה:
1.נתיבי תחבורה ציבורית
2.נתוני סטטיסטים על האזור (גיל ממוצע, השכלה, אחוזי עצמאי/שכיר וכן הלאה)
3.תאונות דרכים באזור
4.חפשתי תכנית מתאר מקומית/תמא"ות שאושרו באזור
5.סיבוב בשכונה
6.אנטנות סלולריות/זיהום אוויר

מה עוד צריך לבדוק?

מה עוד צריך לבדוק?
את הVIBE בשכונה, מי גר שם? נעים שם? אתה היית מוכן לגור שם?
פשע? סוג אוכלוסיה, שקט או רועש שם? מי השוכרים הפוטנציאליים שלך?
מצב החניה?
איך זה להסתובב שם בלילה?
התפתחות עתידית של תחבורה ציבורית.
קרבה לאטרקציות שחשובות למי שמתגורר שם כמו: ים, שוק, מסעדות, מקומות עבודה, סופר-מרקט.
מה התוכניות של העירייה לאיזור, האם מעודדים התחדשות עירונות? האם יש התכנות כלכלית ותכנונית לכך?
רוב הדברים שציינת פחות חשובים.

אם פספסתי עוד שאלה שאני צריך לשאול את עצמי, שוט. באמת שמח לכל אינפוט

היי

כדי לגדר עליית מחירים מתוך כוונה למכור את הדירה כדי לקנות דירת חלומות,
תצטרך לקנות דירה סולידית עם פוטנציאל לעליית ערך, עם מימון אולי בתזרים שלילי מסוים,
בעלות של 2 מליון ש"ח בערך באזור תל אביב.

ההחלטה שלך היא לא כלכלית אלא רגשית, אחרת היית קונה דירה להשקעה לצורך גידור השכירות,
ושוכר דירה בשכירות של 8K עד 10K בדומה לדירה שאתה מעוניין לקנות.

כדי לגדר עליית מחירים מתוך כוונה למכור את הדירה כדי לקנות דירת חלומות,
תצטרך לקנות דירה סולידית עם פוטנציאל לעליית ערך, עם מימון אולי בתזרים שלילי מסוים,
בעלות של 2 מליון ש"ח בערך באזור תל אביב.
תודה רוני, מכוון לקצת פחות (1.6-1.7M), אבל לגמרי פגעת עם המימון. תזרים שלילי קל (1-2 חודשי שכירות בשנה)

ההחלטה שלך היא לא כלכלית אלא רגשית, אחרת היית קונה דירה להשקעה לצורך גידור השכירות,
ושוכר דירה בשכירות של 8K עד 10K בדומה לדירה שאתה מעוניין לקנות.
ההחלטה היא רגשית, אתה צודק.
אבל בוא ניקח את זה כאילוץ -בהתבסס על זה, אני מנסה לעשות את הדבר הכלכלי ביותר עם ה700K, שכנראה ישארו בפק"מ עקב היותם מיועדים לדירה.
היית עושה משהו שונה? (מלבד להחליט שהאילוץ אינו אילוץ :O)

ההחלטה היא רגשית, אתה צודק.
אבל בוא ניקח את זה כאילוץ -בהתבסס על זה, אני מנסה לעשות את הדבר הכלכלי ביותר עם ה700K, שכנראה ישארו בפק"מ עקב היותם מיועדים לדירה.
היית עושה משהו שונה? (מלבד להחליט שהאילוץ אינו אילוץ

אני הייתי מבקש מהגורם המאלץ שיספר לי כיצד הוא היה מגשר על הפער הקיים בין ההון העצמי לבין רכישת נכס החלומות,
כולל עלויות הרכישה, כולל מעט עיצוב, ריהוט......

ואם ניתן לשכור דירה כזו מדוע חייבים לקנות את הדירה, הרי בדיוק מאותה הסיבה הגורם המאלץ לא יסכים לצמצם דיור בגיל מבוגר יותר,
היכן הגבול של הגורם המאלץ ?

בשנת 2014 קיבלתי החלטה לקופף את הגורם המאלץ, וכיום אני מתגורר בשכירות, אך עצמאי כלכלית :)

כיצד הוא היה מגשר על הפער הקיים בין ההון העצמי לבין רכישת נכס החלומות,
קיים הון נוסף מושקע במניות שבעת הצורך נשתמש בו, במקביל ממשיכים לחסוך.
ללא מכירת הנכס, יש שיקול של 50% משכנתא בלבד על נכס שני ותשלום מס רכישה מהשקל הראשון, שאולי יהפכו אחזקת שני נכסים לפחות משתלמת מדירת מגורים + תיק בשוק ההון למשל.

ואם ניתן לשכור דירה כזו מדוע חייבים לקנות את הדירה, הרי בדיוק מאותה הסיבה הגורם המאלץ לא יסכים לצמצם דיור בגיל מבוגר יותר,
היכן הגבול של הגורם המאלץ ?
אולי ואולי לא, מדובר פה על עוד 20-30 שנה והרבה יכול לקרות.

בשנת 2014 קיבלתי החלטה לקופף את הגורם המאלץ, וכיום אני מתגורר בשכירות, אך עצמאי כלכלית :)
כלומר התחלת כמוני ולמרות זאת תראה לאן הגעת היום :) אבל ברצינות, מכיר את סיפורך ושואב ממנו ומהפוסטים שלך השראה.
עם זאת, אנחנו מודעים לזה שעצמאות כלכלית תושג במועד מאוחר יותר בגלל הרצון הפסיכולוגי בדירת מגורים, זה ויתור שמוכנים לעשות ולכן התייחסתי לזה כאילוץ.

(שאולי עוד 20 שנה ישתנה כמו שהיה אצלך..)

ובסוף הכי חשוב: זה עסקה ראשונה שלך, אתה תעשה טעויות זה בטוח, אתה כנראה לא תעשה את דיל המאה וזה בסדר גמור, אל תחפש הרפתקאות אא"כ אתה מלווה במישהו בעל נסיון או שיש לך סיבולת סיכון גבוהה ונזילות גבוהה.
+1.

בנוסף לכל העצות שנתנו לך לגבי אילו בדיקות לעשות, הייתי מחפש מתווך טוב ואמין באיזור בו אתה מתמקד. באיזורי ביקוש אתה גם ככה תגיע אליהם כי הם מחזיקים בהרבה מהדירות הטובות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
ETF Shark צעדים ראשונים בתחום ה-Data Science: תואר ראשון והתחבטויות התפתחות אישית 9
littleSeal צעדים ראשונים בקניית ניירות ערך פוסטים מאיכות נמוכה 1
R נדלן בחול - צעדים ראשונים נדל"ן 10
M צעדים ראשונים בעולם הנדלן- איפה ומה לקרוא נדל"ן 2
כ צעדים ראשונים במינוף נדל"ן 14
Ron.B צעדים ראשונים בעולם הנדלן- מאפייני נכס רצוי נדל"ן 23
R צעדים ראשונים בתיק שוק ההון 24
ח צעדים ראשונים שוק ההון 10
L צעדים ראשונים בתחום - מספר שאלות שוק ההון 6
H צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 8
אוריאל א צעדים ראשונים בשיפור הרווחים מהחסכונות שלי שוק ההון 13
L צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 29
גיא88 צעדים ראשונים בעולם ההשקעות שוק ההון 12
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
Odysseus צעדים כאינדיבידואל בצל השגת AGI על ידי האנושות אוף טופיק 10
D 2 צעדים מהיעד פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
NightStyle צעדים לחסימה(פרסומות), אבטחה, פרטיות(מעקב),מהירות הגלישה ברשת. שתפו! אוף טופיק 34
א תיכנון צעדים פיננסים שוק ההון 19
Myrath צעדים ראשוניים בסיסיים בשוק ההון שוק ההון 85
T הקמת עוסק פטור וצעדים ראשונים התפתחות אישית 5
ס קורסים ראשונים במדעי המחשב התפתחות אישית 30
G ימים ראשונים בעבודה חדשה אוף טופיק 15
adamshalev לשכת תעסוקה ודמי אבטלה - 90 יום ראשונים צרכנות פיננסית 54
R שלבים ראשונים בפתיחת קרן השתלמות IRA שוק ההון 0
Captain Sparo קניית אופניים ראשונים אוף טופיק 13
O פתיחת תיק וצעדים ראשונים שוק ההון 9
yossik אחרונים בדירוג - ראשונים בפרסום שוק ההון 5
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Y מלכוד בבחירת החלק הסולידי בתיק שוק ההון 13
S עזרה בבחירת ברוקר במעבר ל-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
א מסתבך בבחירת קרן כספית פוסטים מאיכות נמוכה 8
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A שיקולים בבחירת מסלול ביטוחי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
T פתחתי תיק השקעות אך מתקשה בבחירת קרנות הסל שוק ההון 10
T התלבטות בבחירת בנק חדש צרכנות פיננסית 12
A השאלות החשובות בבחירת דירה להשקעה נדל"ן 10
epk שיקולים בבחירת שיעור הפקדת עובד לחסכון לגמלאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
נ איזון אקטוארי: שיקול בבחירת קרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2