• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

צמצום תנודתיות בתיק ני"ע

אם נסתכל מה קרה בעשר השנים האחרונות, נראה שהתיק שהצעת מפסיד בגדול.
10 שנים זה לא מספיק זמן.
גם אפשר למצוא תקופות של 20 שנה בשוק המניות(המדד הרגיל S&P500 ודומיו) שהתשואות בהן שליליות.(או נחותות מתשואות שהושגו ע"י אגח ממשלתי באותה תקופה)

אני מתקשה להאמין שמצאת נוסחה לקבל אותה תשואה בפחות סיכון.
אתה יכול להדגים את הטענה באמצעות portfolio visualizer?
אם אני לא טועה זה בעצם הרעיון של לארי סוודרו על מזעור זנב עבה.

אם אני לא טועה זה בעצם הרעיון של לארי סוודרו על מזעור זנב עבה.
אוקיי, אם נסתכל בהשוואה של 25 תיקים:

pastedImage.png

נראה שזה תיק בסיכון נמוך ובתשואה נמוכה. לא הייתי אומר שהוא תחליפי לתיק של כלל השוק.

pastedImage.png

נראה שזה תיק בסיכון נמוך ובתשואה נמוכה. לא הייתי אומר שהוא תחליפי לתיק של כלל השוק.
נראה לי שבדוגמה של הסולידית היא הראתה את התיק של "לארי סוודרו על מזעור זנב עבה" בשימוש של 70 אחוז אגח, 30% מניות. זה מעט מידי מניות בכדי לקבל תשואה דומה לתיק השוק. צריך להגדיל ל 60-50 אחוז מניות כדי לקבל את תשואת תיק השוק.

pastedImage.png

זה אמור להיות תחליף לתיק 60\40 (מוטה מניות), המציאות קצת פחות השתכנעה.

מה זה? כל החיפושים שלי על המונח מביא תוצאות על אג"ח והתגובה שלו לריבית.
אני לא יודע אם זה בדיוק מה שדני התכוון, אבל כשמדברים על פונקציה שהיא קעורה (convex) הכוונה היא שהנגזרת השניה שלה היא לא 0, בהקשר של פיננסים בדרך כלל מדובר על פונקציית מחיר.
[אזהרה, מתמטיקה לפנייך עבור לtl:dr לסיכום]
למשל המקרה הכי פשוט הוא פונקצית מחיר של מניה ביחס למחיר שלה, זו כמובן פשוט פונקצית הזהות f(x) = x.
אם נגזור אותה נקבל שהנגזרת שווה 1, שבתרגום חופשי זה אומר שאם הפוזיציה שלך היא מניה אחת והמחיר של המניה עולה בדולר אז השווי של הפוזיציה שלך עולה בדולר, ואם המחיר יורד בדולר השווי של הפוזיציה שלך יורד בדולר.
אם במקום זה נסתכל על הפונקציה שמייצגת שורט על מניה אחת נקבל את f(x) = -x.
אם נגזור אותה נקבל שהנגזרת שווה למינוס 1, שזה אומר שאם המחיר של המניה עולה בדולר אנחנו מפסידים דולר ואם היא יורדת בדולר אנחנו מרוויחים דולר.
בשתי המקרים של שורט ולונג של מניה הנגזרת היא קבועה לכן הנגזרת השניה היא אפס אז אלה לא פונקציות קעורות.

אז איפה כן מוצאים פונקציות קעורות? בנגזרים פיננסים (אופציות, חוזים ועוד כל מני דברים יותר אקזוטיים כמו שמפורט פה: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Equity_derivative ).

לצורך הדוגמה אני אשתמש באופציות, זו גם כנראה הדרך הכי קלה ופופולרית להיחשף חשיפה לא לינארית לנכס כלשהו.
כשמדברים על תמחור של אופציות בדרך כלל מדברים על תמחור לפי מודל בלאק-שולס (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Black–Scholes_model).
אם תחפור שם קצת, תראה משוואה מפלצתית עם כמה חלקים וכמה משתנים, זה לא באמת חשוב להכיר את המשוואה אלא רק לדעת שאם אתה גוזר אותה ביחס למחיר נכס הבסיס אתה מקבל נגזרת שהיא לא קבוע(לנגזרת קוראים הדלתא delta של האופציה), ואם אתה גוזר אותה שוב הנגזרת השניה היא לא אפס (לנגזרת זו קוראים הגאמא gamma של האופציה), שזה אומר שהמחיר של אופציות ביחס למחיר של נכס הבסיס היא פונקציה קעורה.

הדלתא מייצגת את השינוי במחיר האופציות ביחס לשינוי במחיר הנכס, וגאמא מייצגת את השינוי של הדלתא ביחס לשינוי במחיר הנכס.

אם למשל נקנה אופציה שהדלתא שלה היא 0.5 אז אם המחיר של המניה יעלה בדולר, המחיר של האופציה שלנו יעלה ב0.5 דולר, ואם הוא ירד בדולר המחיר של האופציה יירד ב0.5 דולר.
אם ניזכר רגע בדוגמה הראשונה אז נראה שבעצם הדלתא של מניה היא תמיד 1 ושל שורט תמיד מינוס 1.

אם לאופציה שקנינו יש דלתא 0.5 וגאמא 0.05 זה אומר שאם המחיר של הנכס עולה בדולר אז המחיר של האופציה יעלה ב0.5 דולר והדלתא תעלה ב0.05 ל0.55, אז אם הנכס יעלה בעוד דולר הפעם נרוויח 0.55 דולר והדלתא תעלה ל0.6, ובדולר הבא כבר נרוויח 0.6 דולר.

זאת אומרת שאם יש לנו גאמא חיובית, ככל שמחיר נכס הבסיס עולה, כך נרוויח יותר כסף על כל דולר נוסף שהנכס עולה.

בהקשר של הגנה במקרה של קריסה בשוק, אם קונים אופציית פוט על sp500 (לאופציית פוט יש דלתא שלילית וגאמא חיובית), אתה מרוויח כסף אם השוק נופל (בגלל הדלתא השלילית) וככל שהנפילה יותר עמוקה כך הדלתא שלך הופכת ליותר שלילית (בזכות הגאמא החיובית).

לדוגמה אם תקנה כזו אופציית פוט, יכול להיות שבירידה של 10% מחיר האופציה יכסה 3% מהנפילה, אבל בגלל הגאמא החיובית אז אם תהיה ירידה של עוד 10% עכשיו האופציה כבר תכסה 5% מהירידה ואם תהיה ירידה של עוד 10% האופציה כבר תכסה 8% מהירידה וב10% הבאים היא כבר תכסה את כל הירידה.
זאת אומרת שככל שהירידה יותר גדולה ככה האופציה מכסה חלק גדול יותר מההפסד.

אם אתה רוצה לקרוא עוד קצת על הנושא אתה יכול לחפש בגוגל delta options או gamma options, יש עוד נגזרות שאתה יכול לחשב, למשל ביחס לזמן (theta), ביחס לתנדותיות (vega), למידע עליהם אתה יכול לחפש options greeks.

tl dr:
דני מציע לגדר את התיק עם נגזרים פיננסים על השוק (כמו אופציות פוט על spy), אחד היתרונות של נגזרים כאלה הוא שהמחיר של הנגזר הוא לא לינארי ביחס לשוק, אלא ככל שהנפילה יותר גדולה ככה השווי של הנגזר עולה יותר מהר, למשל אם נפילה של 10% בשוק מקפיצה את השווי של הנגזר ב2000 דולר, אז נפילה של עוד 10% תקפיץ את השווי שלו ביותר מ2000 דולר (נניח 4000 דולר).

גידור מהסוג הזה לא משתלם אם זו נפילה קטנה, אבל מאוד משתלם אם זו קריסה גדולה.

נערך לאחרונה ב:
תוכל להרחיב?
ה Dragon portfolio זה מונח שטבע סוחר תנודתית בשם chris cole. הוא טוען שההיסטוריה הפיננסית של המאה האחרונה מתחלקת ל'משטרי שוק' של צמיחה/שפל/קיפאון/אינפלציה/דיפלציה/סטגפלציה. ולכל תקופה כזו מתאימים נכסים מסוג שונה (בזה הוא דומה לתיק כל העונות של ריי דליו). מכיוון שלא ניתן לדעת את העתיד ,צריך לבנות תיק מאוזן שיתאים לכל תקופה ואי אפשר להסתפק רק במניות ואג״ח (למרות שהיתה לשניהם ריצה מדהימה מאז שנות ה80)

הוא מדבר הרבה על:
1. זהב

2. Long Volatility - אסטרטגיה שצופה עליה בתנודתיות של השוק. תנודתיות רוב הזמן נמצאת בקורלציה שלילית למניות. קרנות גידור של Long Vol השיגו תשואות מעולות ברבעון הראשון של 2020, וגם ב 2008. החוכמה במכשיר כזה היא לפצות על התקופות השקטות בתשואה עודפת בתקופות הסוערות:
https://www.eurekahedge.com/Indices...-Eurekahedge-Long-Volatility-Hedge-Fund-Index

3. Commodity Trend following - אסטרטגיית מומנטום אקטיבית שמנסה לזהות את הכיוןן של מחירי סחורות ולרכב על הטרנד. לטענתו מ back testing שערך, אסטרגיות כאלו מאד הצליחו בתקופות של דיפלציה כמו שנות ה30, וסטגפלציה בשנות ה70.

לא ברור איך משקיע קמעונאי יכול לממש אסטרטגיות כאלו בכלל, אבל החשיבה שעומדת מאחוריהם מענינת בכל מקרה.
קריס קול הוא אורח תדיר בערוצי השקעות ביוטוב ופודקאסטים. גם מנהל קרן גידור שמתמחה ב long vol , כך שאפשר להגיד שהוא מדבר מפוזיציה.

100-year-3.png

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
kiza צמצום משכנתא צרכנות פיננסית 22
לאץ' צמצום תשלום עמלות לבית ההשקעות שוק ההון 4
ה צמצום רכישות אגח ע״י הפד פוסטים מאיכות נמוכה 3
ש צמצום סיכון במניות שוק ההון 6
מ צמצום מספר ניירות בתיק ? שוק ההון 5
M צמצום חשיפה לפני הכנסת סכום גדול? שוק ההון 11
ח צמצום חשיפה למניות שוק ההון 2
T איזון בין צמצום משכנתא ותיק השקעות שוק ההון 27
ש דמי ניהול - צמצום שוק ההון 10
W צמצום סיכון מנפיק ומרווחי bid/ask כתוצאה מכך שוק ההון 0
T צמצום עלויות מזומן ברכישת דירה נדל"ן 2
O צמצום אי השוויון – האם זו מטרה חברתית או כלכלית? אוף טופיק 134
ITS צמצום עמלות IRA שוק ההון 5
Res Cogitans צמצום סיכון מט"ח על ידי מיצוע חודשי שוק ההון 0
רוקישיק צמצום עמלה באקסלנס צרכנות פיננסית 4
Summers צמצום טעות עקיבה, סיכון מנפיק וסיכון רגולטורי שוק ההון 38
A שאלה על צמצום מס- מתחת ל25% שוק ההון 8
א תנודתיות של המדדים המובילים שוק ההון 5
S מיתון תנודתיות בתיק של 100% מניות שוק ההון 79
yodo אשמח להסבר אודות תנודתיות במניית SSO שוק ההון 4
מ תנודתיות כמדד לסיכון שוק ההון 23
אורי צמיחה ממוצעת של... שאלה על תשואה בהינתן תנודתיות. שוק ההון 6
א החלק השקלי בתיק השקעות לאזרחית אמריקאית שוק ההון 1
O גובה סיכון בתיק שוק ההון 16
L המלצה על ספר שעוסק בהקצאת נדל"ן כאפיק בתיק ההשקעות נדל"ן 3
ה הקטנת חשיפה בתיק השקעות פרטי שוק ההון 5
M מדד עולמי מול ACWI+שווקים מתפתחים בתיק חדש שוק ההון 14
Sp0 קרן סל לחלק הסולידי בתיק שתענה על כמה דרישות מצטברות שוק ההון 11
E פיזור בתיק השקעות של 100k. איך הוא לדעתכם? שוק ההון 13
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
ז פלח אגחי בתיק השקעות, דולרי, וללא מס עזבון שוק ההון 3
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
Y מלכוד בבחירת החלק הסולידי בתיק שוק ההון 13
R עמלה לא ברורה ושינוי שם נייר ערך בתיק שוק ההון 0
K כיצד להתייחס לפנסיה תקציבית בתיק השקעות שוק ההון 35
davidel "מגן מס" בתיק ההשקעות פוסטים מאיכות נמוכה 1
ו עדכון פלח המניות בתיק שלי שוק ההון 40
ריש-לקיש כפירה בתיק הדגל של מייק, שכנעו אותי אחרת שוק ההון 17
עצמאית שאלה לגבי החלק הסולידי בתיק קרן כספית או אגח ממשלתי כללי? שוק ההון 10
ב החלק הסולידי בתיק שוק ההון 5
ב החלק המנייתי בתיק שלי שוק ההון 4
T מעבר מבנק לבית השקעות בתיק מעורב שוק ההון 0
B החזקת אג"ח בתיק פסיבי שוק ההון 3
אחד_שיודע שילוב מניות קטנות בתיק ההשקעות - שאחת מהן תכפיל עצמה באלפי אחוזים שוק ההון 15
M שאלה לגבי מס בתיק מניות מיסים 7
מ כסף לדירה - להמשיך בתיק מנוהל או קרן כספית? שוק ההון 4
O כל כמה זמן מומלץ לשנות את הקצאת הנכסים בתיק השקעות ( לא לעשות איזון) בהתאם לשינוי פרופיל הסיכון? שוק ההון 1
F לשים ירושה בתיק השקעות ולפרוש שוק ההון 23
B נאסדק 100 בתיק השקעות שוק ההון 0
י שינויים בתיק השקעות שוק ההון 16

נושאים דומים

Back
למעלה