• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ציפיות שכר בהייטק ואיזון בית עבודה

לא מכיר את הדוגמא הספציפית, אבל שכר של מנכ"לים בחברות ציבוריות הוא גלוי. גם אני מכיר שמנכ"ל של חברה קטנה/בינונית ימשוך שכר בטווח של 20k-50k.

לא מכיר את הדוגמא הספציפית, אבל שכר של מנכ"לים בחברות ציבוריות הוא גלוי. גם אני מכיר שמנכ"ל של חברה קטנה/בינונית ימשוך שכר בטווח של 20k-50k.
חברה ציבורית עם רק 150 עובדים - זה לא נשמע סביר. השאלה כמה מנכ"ל כזה מרוויח ב-TC כי מה זה משנה שהוא מושך 20 אם יש לו מלא מניות...

לדעתי הסכום הוא באיזור 50-70 אלף.

כלומר באיזור ה- 32 ממוצע נקי לחודש. או בין 36 ל- 42 אם מחיר המניה קפץ. מתוך 350,000 עובדי הייטק כמה לדעתך יש כאלה במשק?
א. לא "הוגן" להסתכל על זה שהמניה עלתה כחלק מהשכר
ב. כמו שאמרתי, לגבי החלק של ה-RSU יש הרבה גישות (על אף שהנפוצה ביניהן היא כנראה למכור אחרי שנתיים, במסלול 102, למי שזה זמין לו) אז לא כל אחד יראה "נטו" 32 אלף ממוצע לחודש
מתוך 350,000 עובדי הייטק בארץ אני מניח שלא הרבה, אבל מתוך אלה שעובדים בחברות הנחשבות יותר (לא רק faang דרך אגב, יש לא מעט חברות בסדר גודל דומה מבחינת שכר בארץ) כנראה שהרבה.
בסטארטאפים לרוב מוותרים קצת על TC אבל לפעמים זה מגיע בתמורה לסיכוי ל"אקזיט" (שבמידה והוא מתממש הוא לרוב עדיף במעט מה-TC שדיברנו עליו, אבל אולי לא בהרבה)

חברה ציבורית עם רק 150 עובדים - זה לא נשמע סביר. השאלה כמה מנכ"ל כזה מרוויח ב-TC כי מה זה משנה שהוא מושך 20 אם יש לו מלא מניות...

לדעתי הסכום הוא באיזור 50-70 אלף.
רוב החברות בישראל אינן ציבוריות
בחברה ציבורית - בגלל שילוב של מקורביזם לבעל השליטה והעובדה שאין פיקוח אמיתי של המיעוט יש הרבה תופעות שההסבר שלהן הוא לא נטו כלכלי

זה שחברה היא ציבורית לא אומר שהיא הונפקה בארץ.
זה שחברה ציבורית לא הופך אותה לגדולה באף קנה מידה.
למשל, בורסת טורונטו מאוד מותאמת להנפקות קטנות ומאוד ידידותית לחברות קטנות (יש שמה גם בנקי השקעות שמתמחים בזה),
מנכ"ל הבורסה מגיע לארץ פעם בשנתיים בערך...

גם העולם הקטן של ההי-טק הוא גדול, מורכב ויש בו הכל מהכל.
דוגמאות של "אני מכיר ..." תמיד יהיו לכל כיוון...
לדוגמא, אני מכיר חברה break even, גיל 6, שהמנכל שלה מקבל 18K לחודש (אמיתי לגמרי, בלי טריקים). פשוט אי אפשר להסיק מזה כלום...

ו בין 36 ל- 42 אם מחיר המניה קפץ
הקפיצה במחיר המניה לא קשורה.
נניח מישהו מרוויח 50K בחברה X שהיא לא FAANG ומשקיע 20K במנייה של חברת FAANG והיא עלתה משמעותית - לא תגיד שחברה X נתנה לו משכורת גדולה יותר בגלל זה, נכון?
החברה בעצם מחייבת אותך להשקיע X סכום מתוך הTC במניות שלה. נכון שהמניות עלו, והחברה בעצם חייבה את העובד לעשות השקעה טובה, אבל זו עדיין השקעה מכספך לכל דבר ועניין (עם הטבות מס מסוימות). והמניות יכלו גם לרדת.
החברות מרוויחות בזה שני דברים:
1. הן לא מוציאות את כל הTC כסכום נזיל
2. העובד מושקע בחברה ויש לו אינטרס נוסף בהצלחה שלה

נערך לאחרונה ב:
מה זה לא קשורה?
נותנים לך מניה, את יכולה למכור אותה מיד ולקבל את שווי שלה לכיס שלך (אחרי מס), זה TC לכל דבר ועניין.
זה שאנשים בוחרים משיקולים שלהם להפוך לבעלי מניות ולהחזיק לטווח ארוך - זו בחירה אישית.

נותנים לך מניה, את יכולה למכור אותה מיד ולקבל את שווי שלה לכיס שלך (אחרי מס), זה TC לכל דבר ועניין.

אתה לא יכול למכור אותה מיד אלא אחרי שנה וגם כאן משתלם יותר לחכות שנתיים בגלל כל מיני הטבות מס.
מנייה יכולה לרדת באותה מידה ולכן הTC הוא מאוד בעייתי בעיני, אחלה עכשיו יש שגשוג של אותן חברות אבל אף אחד לא מבטיח שמחר זה לא יחתך בחצי והופ פתאום הTC כאן לא יהיה 80K.

אתה לא יכול למכור אותה מיד
TC מחושב רק על מניות שמבשילות במהלך שנת השכר הקרובה, לכן אתה כן יכול למכור מיד.
משתלם יותר לחכות שנתיים בגלל כל מיני הטבות מס
אף אחד לא מכריח אותך לקחת סיכונים נוספים כדי לעשות אופטימיזציה למיסוי, בחירה שלך.

דוג' למנכלים בחברות משלם עצמם
זה שהשכר שלי בתור מנכל הוא כ 15-20 נטו
יש דבר אחד שחשוב לקחת בחשבון, יש לי 100 אחוז מהרווחים של העסק
זה TC שכולל בעצם RSU של כל החברה לכל החיים ויכול להגיע לסכומים מטורפים (אם ארצה למשוך) ביחס למשכורת שנתית

מה שאני לוקח כשכר היום, הוא רק מה שאני צריך לחיות איתו ועולה לי הכי פחות מס (היום)
אין לזה קשר לכישורים שלי
מנכ"ל בעל שליטה הוא בסך הכל העובד עם הכי הרבה הרשאות, השכר שלו זה תוצאה של תיכנון ולא תוצאה של שווי (הערך שהוא מביא)

א. לא "הוגן" להסתכל על זה שהמניה עלתה כחלק מהשכר

מסכימה לגמרי.
אבל... באמזון כנראה לא מסכימים עם זה....

משום מה (ולהבדיל מחברות פאאנג אחרות) באמזון כן מתייחסים לגידול בשווי המניה כשהם באים לקבוע את ה- refreshes. מה שנקבע שם זה ה- TC ש״מגיע לך״ (נניח לפי הדרגה שלך או מה שקבעו לך). אם בעיקבות העלייה בשווי המניה עברת את ה- TC שלך אתה לא תקבל הקצאה נוספת של RSU (או שההקצאה תהיה נמוכה). אגב, זה כמובן הולך גם לכיוון ההפוך. כלומר אם שווי המניה ירד אתה תקבל הקצאה גדולה יותר כך שבכל מקרה תקבל את ה- TC ש״מגיע לך״.

לדעתי זו הסתכלות שגויה ומעצבנת. ולא מעט מעובדי אמזון (שאני מכירה) חושבים כך.

מה זה לא קשורה?
זה שאנשים בוחרים משיקולים שלהם להפוך לבעלי מניות ולהחזיק לטווח ארוך - זו בחירה אישית.
ראשית, כמו שאמרו אי אפשר למכור מיד.
שנית, לא התייחסתי לשווי המניה, רק לרווח שהיא עשתה בין ההקצאה למכירה, שהוא לא חלק מהTC אלא רווח מהשקעה.

ראשית, כמו שאמרו אי אפשר למכור מיד.

זה לא מדויק. מרגע ההבשלה (vesting) אפשר למכור מיד. העניין הוא שבמקרה כזה כל הסכום ממוסה במס שולי (כולל הרווח אם היה). להבדיל ממצב שבו מחכים שנתיים מרגע ההקצאה הראשונית, ואז כשמוכרים החלק שממוסה במס שולי הוא רק עד סכום ההקצאה המקורית וכל הרווח ממוסה לפי מס רווחי הון.

זה לא מדויק. מרגע ההבשלה (vesting) אפשר למכור מיד. העניין הוא שבמקרה כזה כל הסכום ממוסה במס שולי (כולל הרווח אם היה). להבדיל ממצב שבו מחכים שנתיים מרגע ההקצאה הראשונית, ואז כשמוכרים החלק שממוסה במס שולי הוא רק עד סכום ההקצאה המקורית וכל הרווח ממוסה לפי מס רווחי הון.
התכוונתי לזמן עד ההבשלה. גם הוא יכול להיות מכובד.

כן... אבל כאמור המניות האלו לא כלולות ב- TC הנוכחי אז הן בכלל מחוץ לחישוב.
במקרה זה הTC שלכם הוא עם הבונס והמשכורת של השנה אבל עם הבשלה של שנה שעברה...
עד אז ערך המנייה משתנה(ולכן ההסכתלות היא על השווי ביום המענק וחלוקה ל4).

במקרה זה הTC שלכם הוא עם הבונס והמשכורת של השנה אבל עם הבשלה של שנה שעברה...
עד אז ערך המנייה משתנה(ולכן ההסכתלות היא על השווי ביום המענק וחלוקה ל4).

כבר כתבתי את זה. כמה וכמה פעמים.
וזו לא הבשלה של שנה שעבר (שנכנסה ל- TC של שנה שעברה) אלא זו ההבשלה של אותה השנה.

כבר כתבתי את זה. כמה וכמה פעמים.
וזו לא הבשלה של שנה שעבר (שנכנסה ל- TC של שנה שעברה) אלא זו ההבשלה של אותה השנה.
כנראה שאצלכם המציאו את הגלגל ומביאים לכם RSU שההבשלה היא באותה שנה...
בכל אופן, זה לא ממש מעניין אותי ככה שלא חייב להגיב לי ולגלגל את הטחינה הזו:)

כנראה שאצלכם המציאו את הגלגל ומביאים לכם RSU שההבשלה היא באותה שנה...
בכל אופן, זה לא ממש מעניין אותי ככה שלא חייב להגיב לי ולגלגל את הטחינה הזו:)

אולי אתה מתבלבל בין המושג ״הקצאה״ למושג ״הבשלה״?
ברגע שהמניות מבשילות (מה שנקרא - vesting) באותו הרגע הן בהגדרה - שלך. ולא צריך לחכות לשנה אחרי זה בשביל שהן יהיו ״שלך״.

זה נכון שיש זמן מסויים מרגע ההקצאה הראשונית (ההכרזה שמתכננים לתת לך RSU) ועד לתחילת ההבשלה שלהן.
לגבי מדיניות הבשלה - זה תלוי בחברה. יש חברות שצריך לחכות שנה. יש חברות שצריך לחכות חצי שנה ויש חברות שכבר אחרי חודש המניות מתחילות להבשיל (ומבשילות כל חודש).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל ציפיות שכר משרת סטודנט בגמפ"א + איך להתמקח התפתחות אישית 9
T ציפיות שכר ב אפל gampa גמפ"א התפתחות אישית 28
L ציפיות שכר אינטל התפתחות אישית 11
J ציפיות שכר ב גוגל gampa גמפ"א התפתחות אישית 106
C ציפיות שכר - היי טק אוף טופיק 136
V שאלה לגבי שינוי ציפיות שכר אוף טופיק 29
ג'וני לנד קל לתת ציפיות כלכליות קשה לעמוד בהם שוק ההון 4
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
Y ציפיות האינפלציה של הציבור לפי אג"חים ממשלתיים שוק ההון 16
deussex התמודדות עם אי תיאום ציפיות בעבודה ויציבות נפשית התפתחות אישית 17
R ציפיות לבורסת ישראל שוק ההון 6
סטרבו ציפיות האינפלציה של השוק שוק ההון 8
DavidA מה ציפיות שלכם לאינפלציה פה? אוף טופיק 7
S חוזה עם מעסיק על שכר ברוטו נמוך שלא כולל הפרשות ??? אוף טופיק 6
בובין חוט-השני איך מבטיחים שכר קבוע בעסק? (ספוילר: לא דרך שותפות) יזמות והגדלת הכנסות 6
ה רכיבי שכר למשכנתא נדל"ן 3
M הצעת שכר חדשה, גלובלי או יסוד + שעתי. מה כדאי? התפתחות אישית 11
M שכר על מילואים בשישי-שבת אוף טופיק 1
H הפחתת הפרשות פנסיוניות לטובת שכר נטו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
ב רילוקיישן, שכר ועוד אוף טופיק 5
מ שינוי בתלוש שכר - אחוז משרה מיסים 3
D שכר דירה כהוצאה מוכרת נדל"ן 6
A מכירת מניות בשנה קלנדרית ללא שכר - משתלם? מיסים 3
פ שכר גלובלי, מילואים ועבודה **חלקית** באותו יום אוף טופיק 1
ל איך וכמה לבקש בהעלאת שכר? התפתחות אישית 13
G איך לגשת לעניין העלאת שכר בהעברת תפקיד? התפתחות אישית 30
3 תשלום שכר דירה לשנה מראש - רעיון טוב? נדל"ן 15
ע איך מתמחרים שכר דירה? נדל"ן 15
י השכרת דירה כאשר שכר הדירה כולל חשבונות - כיצד להגן מפני ניצול יתר נדל"ן 10
ריש-לקיש שכר מקובל לייעוץ אסטרטגי - משרה התחלתית פוסטים מאיכות נמוכה 15
E תמחור שכר סופרים/אמנים לאזרח אמריקאי-ישראלי ושיקולים מיסויים מיסים 5
ה ניכוי הוצאת שכר דירה מסלול 10% נדל"ן 6
M שכר מקובל למשרות פיתוח תוכנה עם 2-3 שנות ניסיון התפתחות אישית 83
י חברת Diffe-rent להבטחת שכר דירה נדל"ן 39
Royi אופטימיזציה של תשלום מס בתא משפחתי עם פער גדול ברמות שכר מיסים 6
D קבלת תלושי שכר ממעסיק קודם מיסים 3
L ביטוח נגד אי תשלום שכר דירה פוסטים מאיכות נמוכה 5
R קרן פנסיה משלימה או קופת גמל ופיצול תגמולים פיצויים - שכר 45k פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
בובין חוט-השני לאחר 5 שנים - הגיע הזמן להעלות שכר דירה? נדל"ן 21
P יציאה מעבודות זמניות / עבודות שכר מינימום בגיל מתקדם יחסית לעבודות "רציניות" יותר פוסטים מאיכות נמוכה 35
S מתחיל ללמוד באונ׳- זמן להעלאת שכר? התפתחות אישית 7
ח גובה שכר להפרשה לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
A מדוע הכנסה ממניות לא נחשבת כמו שכר בתחשיב של החזר משכנתא נדל"ן 72
B בקשת שכר בסיס נמוך יותר לצורך הפרשות פנסיוניות - האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
T כדאיות פתיחת עוסק פטור לשכיר עם שכר גבוה מיסים 21
H מקסימום תגמולי מילואים - פגיעה בבעלי שכר גבוה? צרכנות פיננסית 18
yossidiv סביבת עבודה, שכר ותנאים בנובה מערכות מדידה אוף טופיק 3
P תהליכי הפקת תלוש שכר (לבד)? מיסים 17
R ניהול מו"מ על שכר במקומי אוף טופיק 8
S בקשה להעלאת שכר איך נכון לעשות? מה להגיד? אוף טופיק 65

נושאים דומים

Back
למעלה