1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

פתיחת IRA מאיזה סכומים ואיפה?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Nina Tax Adviser, ‏11/5/19.

1. Nina T

Nina T משתמש ותיק

יש לי שאלה, הבנתי שצריך מיליון כדי לפתוח IRA שלא צמוד אינדקסים, זה נכון?

2. roneng

roneng משתמש בכיר

לא מדוייק.
    בקה"ש אפשר מהשקל הראשון לקנות גם מניות (עד 10% מהתיק למניה מקסימום). בגמל נזילה/עצמאית כנ"ל.
    רק בגמל לשכיר יש מגבלה של אידקסים בלבד, וגם זה רק בתנאי שאין 1מ שח במסלול "רגיל" (פנסיה, גמל רגילה, ira מוגבל וכו). כלומר הira עצמו לא צריך להיות מעל מליון.
    חיפוש קצר בגוגל מוצא את הפוסט של הסולידית בעניין שיש בו טבלת סיכום פשוטה:
    https://www.hasolidit.com/wp-content/uploads/2017/02/C5L4wpEWQAATdCm-min.jpg

3. Nina T

Nina T משתמש ותיק

יש לי שאלה, הבנתי שצריך מיליון כדי לפתוח IRA שלא צמוד אינדקסים, זה נכון?
    בלינק ששלחת אין סכומים להתחלה. כשהתקשרתי ל2 חברות נאמר לי שיש צורך במיליון , זוכרת שזה היה מיטב דש, לא זוכרת את החברה השניה, גם לגבי ההשתלמות היו שם הרבה תאנים מגבילים. זה הצטייר לי שאולי החוק אינו נורא, אך החברות לא מעוניינות להציע שירותים אלו

4. roneng

roneng משתמש בכיר

תבדילי בין סכום לפתיחת ira (שלפי התקנות של המדינה אין מינימום. כל חברה והמינימום הפנימי שלה) לבין הסכום שצריך בגמל ira כדי לסחור במניות ולא רק במחקי מדד.

אצל רוב החברות המינימום לפתיחת חשבון הוא באזור ה 100 אש"ח.
    יש כאלה שיסכימו עם פחות.

5. Nina T

Nina T משתמש ותיק

אתה יכול לציין מספר שמות? לפי מה שאני מבינה מפרסומים צריך מיליון. עתה ראיתי שזה אפילו 1.3. ולא זה מוצרים פסיביים-אינדקסים
    https://www.ibi.co.il/תיקון-לתקנות-ira-וכללי-השקעה-חדשים/

6. RustyJ

RustyJ משתמש ותיק

מהסקרנות, מה קורה אם חלילה הגעת לסכום הקסום של 5.2 מליון בקופה?

7. roneng

roneng משתמש בכיר

אני מנחש שהיא תיסגר להפקדות חדשות.
    אגב אם הבנתי נכון, מדובר על הפקדות של 5.2מ ולא על שווי תיק של 5.2 מ

RustyJ אוהב/ת את זה.
  8. roneng

roneng משתמש בכיר

שוב, לפי התקנות אין מינימום כדי לפתוח קופ"ג/קה"ש IRA. יש חברות שיש להם מינימום פנימי אצלהם (לרוב 100-200K לסה"כ הכספים המנוהלים בIRA, כולל קה"ש וגמל), ויש חברות שאין להן מינימום (או שהמינימום מאוד נמוך.
    חוץ מזה יש מגבלות על קופ"ג IRA לשכירים, שאין על חשבונות IRA אחרים (בנוסף להגבלות שיש באופן כללי על כל חשבונות הIRA, ללא תלות בסוג/סכום).
    כדי להסיר את המגבלות הללו מקופ"ג IRA שכיר צריך שיהיו לך לפחות 1מ ש"ח (אולי יותר עם האינפלציה מאז) שיהיו סגורים במסלול "רגיל", שזה בגדול אחד מאלו:
    1. פנסיה
    2. ביטוח מנהלים
    3. קופ"ג רגילה (לא IRA)
    4. קופ"ג IRA עם המגבלות.

לחלק גדול מאוד מחברי הפורום יש חשבונות IRA עם סכום נמוך בהרבה מ1 מליון ש"ח.

9. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

בנוסף לתגובה של roneng -
    * קרנות השתלמות ניתן היה לנהל ב-IRA בלי מינימום גבוה כבר מספר שנים (הסף מבחינת בתי השקעות בזמנו היה בסדר גודל של 100 אש"ח).
    * קופות גמל לשכירים (בסכומים נמוכים יחסית) התאפשר לנהל ב-IRA לפני שנתיים, כמתואר בקישור שנתת (סעיף 4 בטבלה שם) - אם כי בפועל לקח עוד קצת זמן עד שהחברות התחילו להציע את המוצר הזה בפועל. אם רצית דוגמא - אני נאמר מנהל את ה-IRA (גמל והשתלמות) באקסלנס (בבעלות הפניקס בימינו) במסגרת איזו קבוצה שהתארגנה פה.
    * דרישות המינימום הן בסד"ג ש-roneng ציין. נכון שבסכומים הללו ההשקעה בגמל IRA מוגבלת למוצרים "מחקי מדד" - אבל למעט רכישה של מניות ספציפיות, אפשר ליישם כמעט כל אסטרטגיית השקעה באמצעות קרנות סל / ETF-ים. יש כיום יותר ETF-ים שונים מאשר מניות כזכור לי, ויש מדדים "פסיביים" על כל תת-קבוצה אפשרית של מניות, סחורות, מטבעות או נכסי השקעה אחרים שיעניינו אותך.

נערך לאחרונה ב: ‏12/5/19
    roneng אוהב/ת את זה.
  10. Nina T

Nina T משתמש ותיק

שמע, אין לי מושג, קראתי את השרשור וזה היה נראה לי רעיון מאד מעניין, העיסוק שלי הוא בעיקר עם פנסיונרים עם כפל תושבות שמחזיקים תיקי חו"ל ואז כל מה שמעניין זה להשתמש במדרגות מס נמוכות של אחרי גיל 60 ולממש כ100א בשנה כדי לא להיות ממוסים.
    אני עדיין מנסה לפצח מה זה הקרנות האיריות ואיך יש מלכתחילה מסלולים ממוסים ולא ממוסים. אני לא כל כך הבנתי איך מנהלים כאן IRA שאינו תחת חוק פיקוח קופות גמל, או שקיבל את האישורים המתאימים. או שזו מוטציה שהתפתחה כאן בהלך הרוח של החשיבה העצמאית, או שלי כל הנושא חדש ואיני מכירה את התקינה. קראתי קצט כאן על הנושא, אך לא הצלחתי להבין את הלוגיקה של המסחר האירי שלדעתכם הוא פטור ממס הכנסה. מילא מסלולים שלפני 2008 אני מכירה, אבל הIRA לפי מה שהבנתי אין כמעט קופת גמל מורשית שמקבלת מתחת למיליון ואת הפנסיונרים שאני מייצגת מאד מפחיד לנהל את כספיהם לבד, כך שאיני שולטת בנושא ואשמח ללמוד עוד.
    יש כאן הרבה דברים חדשים שלמדתי בעיקר בעניין של דמי ניהול , העברות כספים לברוקר זר, דיבידנדים ועל שוק ההון בכלל, אך את הנושא הזה טרם פיצחתי למיטב ידיעתי, אך יכול להיות שאני טועה, כי הנושא חדש לי, למס הכנסה אין בעיה איך ומתי מוכרים FIFO LIFO ממוצע נע. כל זה החלטה של המוכר. לא אמור להיות מעורבות בהחלטה מצד מס הכנסה כל עוד אין ארוע מס. שיקול כזה הוא שיקול לגיטימי לחלוטין. השיקולים נראים לי כלכליים יותר, בעניין של compounding שיכלול גם מיסוי גבוה, זה שיקול לגיטימי לחלוטין. מס הכנסה לא יתערב בד"כ בשיקולים כאלה, אלא אם מדובר על נושאים כמו רווחים ראויים לחלוקה שם תחול יותר התערבות.
    מס הכנסה הוא על הכנסה, אם אין הכנסה אין התערבות. נושא של מיסוי רעיוני הוא מאד נדיר
    יי

grimble grumble אוהב/ת את זה.
  11. Yoss

Yoss משתמש בכיר

במסלולים לא ממוסים, הכוונה בעיקר לקרן השתלמות, ולקופת גמל פנסיונית (גם קופות ישנות, כמו שאמרת, אבל יש פחות כאלה).
    אפשר להחזיק קופות כאלה במסלול בניהול עצמי (תחת מגבלות מסויימות), ולכן אפשר לקנות בהם קרנות איריות שצוברות את רוב הדיבידנד, ובכך לחסוך חלק מהמס שהאמריקאים גובים על דיבידנדים אמריקאיים (לא רק אמריקאים, אבל בעיקר).
    כלומר, ישראלי שמחזיק קרנות איריות לא פטור ממס, אבל אם הוא מחזיק אותן בחשבון פטור (כאמור) אז הוא כן (לעומת אם היה מחזיק קרם אמריקאית, אז האמריקאים היו גובים מס דיבידנד גם בקרן השתלמות/קופ"ג. או לעומת קרן ישראלית שעוקבת רק אחרי ntr).
    גם בחשבון ממוסה (כלומר חשבון מסחר רגיל) יש יתרון לקרנות אלו, מכיוון שהן חוסכות את חלוקת הדיבידנדים ולכן המס נדחה עד לאירוע מכירה (אירוע מס), אבל בחשבון ממוסה יש גם שיקולי נגד וזה מורכב יותר.
    העניין של LIFO הוא לא עניין של המוכר, כי מדובר על מקרה שבו כן התרחש אירוע מס.
    נניח קנית מניה של אפל ב-$100, אחר כך קנית עוד מניה של אפל ב-$200, ואחר כך מכרת מניה אחת ב-$210. יש אירוע מס בודאות. המיסוי דרך ברוקר ישראלי הוא LIFO, כלומר המניה שמכרת היא המניה הראשונה שקנית, ולכן רווח ההון הממומש עליה הוא $110 (וחבות המס בהתאם). מי שרוצה למכור ב-LIFO בעצם אומר שהוא לא מכר את המניה הראשונה של אפל, אלא את השניה, ולכן כיום הרווח שמומש הוא רק $10 (כמובן שבעתיד כשימכור מניה נוספת זו תהיה המניה שנקנה ב-$100 והמס יהיה בהתאם, אבל דחיית מס שווה כסף).
    בכל מקרה לא מדובר כאן על מיסוי רעיוני.

(תיקנתי כמה שגיאות הקלדה)

נערך לאחרונה ב: ‏18/5/19
    nicepo1 ו-roneng אוהבים את זה.
  12. roneng

roneng משתמש בכיר

לא כזה מסובך. בסה"כ קרנות שצוברות דיבידנדים, במדינה שיש לה אמנת מס יחסית נוחה עם ארה"ב (ואולי עם עוד כמה מדינות נוספות).
    כשמדברים פה על חשבון ממוסה הכוונה לחשבון השקעות רגיל.
    חשבון "לא ממוסה" זה רק חסכון פנסיוני (פנסיה, גמל או ביטוח מנהלים) או קרן השתלמות (וטכנית אולי גם קופגל"ה).
    נראה לי שלא הבנת נכון.
    IRA יש בשתי אפשרויות:
    או בקופת גמל או בקרן השתלמות.
    אי אפשר לפתוח IRA "ככה סתם".

כבר דיברנו על זה והפניתי אותך לתקנות ולמקורות.
    אין שום בעיה היום לפתוח IRA (בין אם גמל שכיר, גמל עצמאי או קה"ש) עם צבירה של 100K ומעלה (בשילוב הקופות), ובחלק מהחברות אפילו עם הרבה פחות.
    יש פה הרבה מאוד אנשים בפורום שיש להם IRA גם על גמל שכיר וגם על קה"ש בסכומים כאלה (כולל אותי, שכשפתחתי היה לי סכום דומה).

13. Nina T

Nina T משתמש ותיק

אני ממש אשמח לשם של ברוקר/חברת גמל שמאפשרת את זה. ביצעתי לא מעט טלפונים לחברות ונאמר לי שיש צורך בחסכון של מיליון. אולי לא התקשרתי מספיק לחברות

14. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

נתתי לך איפשהו את הדוגמא האישית של אקסלנס (שם אני מנהל IRA גמל והשתלמות על סכומים שגם ביחד רחוקים ממיליון, יחד עם עוד לא מעט אנשים אחרים). הייתי משער שגם לכל הפחות איביאי מאפשרים זאת כיום, ואולי גם הלמן אלדובי (לא בטוח).

אוסיף רק שרמת הידע בנושא ה-IRA די מוגבלת לפעמים גם בחברות המציעות זאת, כך שלפעמים יש נציגי שירות ספציפיים שמכירים זאת ורבים אחרים בחברה לא.
    הייתי בודק באתר החברה אם בנושאי ה IRA של גמל/השתלמות הן מפנים למחלקות/מספרי טלפון ספציפיים.

roneng אוהב/ת את זה.
  15. adamshalev

adamshalev מודרטור

זה אותה חברה עכשיו. וכן הם אפשרות טובה. מיטב דש גם שווה בדיקה.

roneng ו-Yevgeny אוהבים את זה.
  16. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

צודק, ברח לי מהראש לגמרי.

סנופי אוהב/ת את זה.
  17. Nina T

Nina T משתמש ותיק

בהלמן כתוב בפירוש באתר החברה שיש צורך ב1.3מיליון חסכון, אך אדבר עם אקסלנס. תודה

נערך לאחרונה ב: ‏18/5/19
  18. Yoss

Yoss משתמש בכיר

יש כעת קבוצת רכישה פעילה בהלמן, עם מינימום 100K.

19. roneng

roneng משתמש בכיר

לא נתקלתי בחברה אחת שרוצה מליון ש"ח בשביל לפתוח IRA.
    המגבלה של 1 מליון ש"ח היא כדי לסחור במניות של חברות ספציפיות בגמל IRA שכיר. אבל הקרנות האיריות שדיברת אליהם הן קרנות מחוקות מדדים, ועליהם אין שום מגבלות.
    סתם רשימה של חברת מהזכרון, שאני יודע בודאות שאפשר לפתוח בהן IRA עם הרבה פחות מ1 מליון:
    הלמן אלדובי
    אקסלנס
    מיטב דש
    IRA ישראל (לדעתי שינו שם לאחרונה)
    ובטוח שיש עוד כמה אחרים ששכחתי
    ספציפית לגבי הלמן - יש עכשיו קבוצת רכישה שמסתובבת, שבה המינימום לפתיחת IRA הוא 100 אש"ח.
    אאל"ט במצב רגיל הם רוצים מינימום של 200 אש"ח (במשותף בכלל החשבונות, ולא בחשבון אחד ספציפי).

אשמח אם תפני אותי למקום המדוייק באתר שלהם שרשום בו שצריך 1.3 מליון ש"ח.

20. Nina T

Nina T משתמש ותיק

8200? בחייך, סביר שיש להם מיליון כבר בחסכון או שבשנים הקרובות יהיה להם

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
פתיחת תיק והשוואת מערכות מסחר פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 14:02
פתיחת תיק השקעה במקביל לקרן השתלמות פינת המשקיעים ‏ביום שני ב- 21:36
פתיחת תיק ראשון פינת המשקיעים ‏17/7/19
פתיחת חשבון במיטב דש טרייד פינת המשקיעים ‏15/7/19
פתיחת תיק השקעות או קופת גמל להשקעה? פינת המשקיעים ‏7/7/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.