• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פרשת "מוכתר"

מועמדת לכנסת מספרת בפריים טיים על סיטואציה שהיא בעצם עבירת מס.
האם יכול להיות שכשיחקרו את הנושא, היא תטען שהיא סתם אמרה את זה לתקשורת? שהיא התכוונה שהיא לא תגור בדירה בחיפה ולכן לא מחשיבה את זה דירה, או אלף סיפורים אחרים ואולי לא יעשו כלום? יכול להיות.

אבל אם מס הכנסה לא היה חוקר הודאה בפריים טיים בעבירת מס, הוא בעצם משדר לכולם ש "עבירות מס זה אומנם לא חוקי, אבל לא באמת נאכוף את זה גם אם לא תנסו להסתיר את זה, ולכן דה פקטו אתם יכולים לעבור על החוק".

זה לא דבר שהוא יכול (או רוצה) לשדר, ולכן הוא פותח בחקירה. פשוט מאוד.

נערך לאחרונה ב:
הבוקר התראינה בגלצ עו"ד טלי ירון אלדר, לשעבר נציבת מס הכנסה.
לדעתה הדירה רשומה ע"ש הדר מוכתר ואין עם זה שום בעיה. נגזר מכך שהיא זכאית לשכר הדירה וחייבת בכל המיסים על הדירה שמן הסתם משולמים כחוק.
אין שום בעיה עם העברת כספים לאביה. אין קשר חוקי בין ההעברה הזאת לבין הדירה.
כפועל יוצא, הדר נפגעת במספר מישורים:
דירה נוספת שהיא תקנה תחשב דירה שניה לצרכי מס רכישה ולמשכנתא.
היא לא זכאית להשתתף בהגרלות דירה בהנחה.
במישור הציבורי היא שיקרה לקהל הבוחרים שלה.

זהו. אין שום עבירה על החוק. לדעתה של טלי ירון אלדר אין שום סיבה לפתיחה בחקירה.

בין אם אתה חושב שזה לגיטימי לתכנן ככה מס או לא, אם זאת ההתנהלות שלה בנושא כל כך בסיסי, אין מה לסמוך עליה בדברים יותר מתקדמים כמו מדיניות כלכלית.
זה שמשיגים פה דברים על ידי צרחות לא אומר שזה המצב הרצוי מבחינתנו.
אין לנו מחלוקת בנושא. היתרון היחיד של גב' מוכתר היא שהיא מציפה שוב בעיות אמיתיות שקיימות. התוכן בסדר, אך צורת ההגשה אכן לקויה ורעשנית.

ובוא נהיה גם הוגנים - היא בחורה בת 20, וכנראה לא המנוסה או החכמה ביותר מקרב בני ה-20. גם כשאנו היינו צעירים חשבנו שאנו יודעים ה-כל יותר טוב מהמבוגרים. וזה שהיא חוטפת עכשיו או יחשל אותה או יגמור אותה אבל אני מקווה שבכל מקרה זה יגרום לה להפנים שיש לה עוד מה ללמוד ושתעשה זאת. לגבי זה שלא אמרה אמת - בכך אין הבדל בינה ובין רוב הפוליטיקאים.

אין לנו מחלוקת בנושא. היתרון היחיד של גב' מוכתר היא שהיא מצפיה שוב בעיות אמיתיות שקיימות. התוכן בסדר, אך צורת ההגשה אכן לקויה ורעשנית.

ובוא נהיה גם הוגנים - היא בחורה בת 20, וכנראה לא המנוסה או החכמה ביותר מקרב בני ה-20. גם כשאנו היינו צעירים חשבנו שאנו יודעים ה-כל יותר טוב מהמבוגרים. וזה שהיא חוטפת עכשיו או יחשל אותה או יגמור אותה אבל אני מקווה שבכל מקרה זה יגרום לה להפנים שיש לה עוד מה ללמוד ושתעשה זאת. לגבי זה שלא אמרה אמת - בכך אין הבדל בינה ובין רוב הפוליטיקאים.
אני מודד אותה כמי שרוצה לייצג ציבור, בלי קשר לגורמים אחרים כמו גיל, ובזה היא פשוט נוראית לדעתי. במאמר מוסגר, אם יש ציבור שמרגיש שהיא מייצגת אותו, אני חושב שכולם צריכים לעשות חשבון נפש לגבי ההתמודדות שלהם עם הבעיות האלה, אבל זה כבר לא קשור אליה.

אני מודד אותה כמי שרוצה לייצג ציבור, בלי קשר לגורמים אחרים כמו גיל, ובזה היא פשוט נוראית לדעתי. במאמר מוסגר, אם יש ציבור שמרגיש שהיא מייצגת אותו, אני חושב שכולם צריכים לעשות חשבון נפש לגבי ההתמודדות שלהם עם הבעיות האלה, אבל זה כבר לא קשור אליה.
הימים בהם מי שרצה לייצג ציבור היו אנשים כמו אבא אבן או מנחם בגין ז"ל או דן מרידור יבדל"א חלפו כנראה מבלי שוב; יש יותר ויותר מידע ורעש בעולם וכנראה שמי שרוצה "להישמע" במדינת ישראל צריך לצרוח. זאת בעיה שלנו כציבור כי ה"מייצגים" הם בבואתנו.

הימים בהם מי שרצה לייצג ציבור היו אנשים כמו אבא אבן או מנחם בגין ז"ל או דן מרידור יבדל"א חלפו כנראה מבלי שוב; יש יותר ויותר מידע ורעש בעולם וכנראה שמי שרוצה "להישמע" במדינת ישראל צריך לצרוח. זאת בעיה שלנו כציבור כי ה"מייצגים" הם בבואתנו.
מה זה עוזר ששומעים אותך, אם התוצאה רק מזיקה, ע"ע העלאת מס רווחי הון אחרי מחאת האוהלים, שתימרצה ביקוש לנדל"ן?
צריך לדעת מה לדרוש, לפני שמתחילים לצרוח.

מה זה עוזר ששומעים אותך, אם התוצאה רק מזיקה, ע"ע העלאת מס רווחי הון אחרי מחאת האוהלים, שתימרצה ביקוש לנדל"ן?
צריך לדעת מה לדרוש, לפני שמתחילים לצרוח.
ללא ספק. ועדיין אני לא בטוח שבמציאות הסיבה והמסובב היו כה ברורים לפני עשור כפי שהם נראים לך בדיעבד.

בפורומים אחרים בהם אני כותב תיארתי את הדרכים הפשוטות והברורות להפוך דיור לנגיש כי זאת אכן בעיה קשה וסיסטמית. לא ארחיב כי כמובן שזה לא נושא השרשור.

ואם היה למי מכם ספק, רמת שביעות הרצון שלי מגב' מוכתר זהה לזהות אוילר (Euler) [ובכדי לספק את חיבת הדיוק של חברי הפורום שמתמטיקה אהובה עליהם, אף על פי שאין לי כל השכלה בתחום, בין אם כותבים את הזהות כאפס או מינוס אחד ...]

עדיין אני לא בטוח שבמציאות הסיבה והמסובב היו כה ברורים לפני עשור כפי שהם נראים לך בדיעבד.
ייתכן, ותמיד יש את השיקולים הפוליטיים. אני חושב שזה היה אחד השינויים הבודדים שיצאו מכל המלצות הועדה.

הבוקר התראינה בגלצ עו"ד טלי ירון אלדר, לשעבר נציבת מס הכנסה.
לדעתה הדירה רשומה ע"ש הדר מוכתר ואין עם זה שום בעיה. נגזר מכך שהיא זכאית לשכר הדירה וחייבת בכל המיסים על הדירה שמן הסתם משולמים כחוק.
אין שום בעיה עם העברת כספים לאביה. אין קשר חוקי בין ההעברה הזאת לבין הדירה.
כפועל יוצא, הדר נפגעת במספר מישורים:
דירה נוספת שהיא תקנה תחשב דירה שניה לצרכי מס רכישה ולמשכנתא.
היא לא זכאית להשתתף בהגרלות דירה בהנחה.
במישור הציבורי היא שיקרה לקהל הבוחרים שלה.

זהו. אין שום עבירה על החוק. לדעתה של טלי ירון אלדר אין שום סיבה לפתיחה בחקירה.
בהנחה שירון אלדר יודעת על הפרשה רק מה שכתוב בתקשורת, הריאיון הזה הוא ממש בושה (אם כי ברור איזה מטרה הוא משרת).
המון הנחות שאין לה שום דרך לדעת אם הן נכונות. לפי ההיגיון הזה לא צריך לחקור כלום. מספיק שעורך הדין של החשוד יספר מהן העובדות והן יתקבלו בלי שום בדיקה וחקירה.
פשוט בדיחה.
אני לא מבין איך איש מקצוע יכול להגיד שכאשר אדם אומר שדירה שרשומה על שמו אינה שלו, לא צריך לחקור.

לא צריך לחבב במיוחד את הדר מוכתר כדי להבין שנעשה לה כרגע עוול.
הדר מוכתר, כמו בני 20 רבים, היא תוצר של החברה שלנו.
היא נולדה למדינה מסוכסכת ורעשנית שכדי שמישהו יקשיב צריך לדבר מהר ועם הידיים ובקול רם. מי שלא עושה את זה, פראייר.

לי אישית היה קשה להפנים את זה. זה לא טבעי אצלי, כמוסיקאי אני טיפוס שקט מטבעי (הרי מוסיקה מהסוג שלי היא מעין דואט עם השקט), ועדיין היו מקרים לא מעטים בחיים שלי, בעיקר מול גורמים ציבורים עייפים ונגררים, שהבנתי שאם אני לא אשחק אותה "משוגע על כל הראש" אני יכול לשכוח מלקבל שירות (יש לי משלוח בדואר שמתעקב כבר שנה שסימנתי ביומן להתעצבן עליה בשבוע הבא, אז אל תדברו איתי ביום ראשון).

מוכתר ובני גילה כבר נולדו למציאות הזאת הארדקור. כבר אחרי עליית הדיור או ההבנה שכספי המיסים שלנו מגיעים לכיסים של הטייקונים. היא, שלא כמוני שגדלתי בשנות ה90, כבר גדלה בישראל ההשרדותית בה כולם מרמים את כולם, בה בעלי הדירות מעלים שכר דירה במאות שקלים בלי בושה, בה עצמאיים לא מקבלים סיוע כשמגיפה מונעת מהם לעבוד, בה יש תחושה שכל אחד חייב לדאוג קודם כל לעצמו כי הספינה מטלטלת, מציאות בה אם אין לך דירה לא סופרים אותך. מדינה בה כולם מבינים בכסף ובכל פורום כלכלי אנשים מדסקסים איך לשלם פחות מס, כחוק, על רכישות דירה.
כמה התקרבנות, חוסר לקיחת אחריות ופאסיביות בפוסט אחד. אתם "תוצר", "נולדתם למציאות" אנחנו חיים ב"ישראל ההישרדותית", "כולם מרמים את כולם", "לא מקבלים סיוע".

תעצור לרגע, ובמקום להפנות אצבעות כלפי כל הסובבים אותך, קח אחריות על החיים שלך.

לא מאמין שהיא הגיעה גם לפורום הסולידית.
היא ההוכחה הכי טובה לכמה השיח פה מטומטם.

אני באמת חושש בשבילה מהיום שאחרי, היא עוברת ריאליטי על סטרואידים וההתמודדות עם היציאה מהריאלטי אל "החיים האמיתיים" היא לא פשוטה, אני חושש שהולכת להיות פה חתיכת התפרקות.

להפך הוכחה כמה השיווק עובד טוב. כל המדינה מדברת עליה. אל תדאג אם היא תכנס לכנסת יהיה לה יופי של משכורת.

האם אני ארקוד על דמה בגלל משהו אפור ישראלי שהוריה ועוד רבים בארץ עושים? גם לא.
אני נחשפתי לתופעה הזו, הדר מוכתר ממש השבוע, כי אני באמת באמת מנסה להתרחק מהפוליטיקה הישראלית, אבל אני רק רוצה להזכיר שיש המון אנשים בארץ שאבא שלהם לא בעלים של דירה שנייה, ובטח שלא רשם אותם על שמם, שכן הצליחו לקנות דירה.
אם אני מבין נכון, היא עתודאית ולומדת מדעי המחשב, כך שהיא לגמרי שייכת לאוכלוסייה שתקנה דירה בסבירות גבוהה, וגם אם כבר מדברים על כספי מיסי וכיסים -
כבר אחרי עליית הדיור או ההבנה שכספי המיסים שלנו מגיעים לכיסים של הטייקונים.
כנראה גם תקבל פנסיה על חשבון משלם המיסים החל מגיל 45, ולא מעט הטבות חבר ששאר הצרכנים יסבסדו.

וזה מה שכל כך מעצבן. היא עושה הרבה מאוד רעש, ונלחמת למען ה״מדוכאים״ ממקום מאוד צבוע.
היא לא ילדה, היא בנאדם בוגר, שהחליט לרוץ לפוליטיקה, ואם חוש הריח שלי צודק, יש מאחוריה גם מימון.
לא מרחם עליה לרגע, ואם עושים לה חיים קשים בראיונות, מצויין.
בשביל זה העיתונות שם, לא?

את ההתעסקות בדירה עם הבעלות הפיקטיבית אני משאיר למס הכנסה.
הבעיה הגדולה שלי איתה היא שהיא בעיקר צועקת ססמאות, אבל לא אומרת מה כן צריך לעשות ומה יפתור את הבעיה. גם אם היא תקבל את תפקיד שרת השיכון, אני בספק אם יש לה מושג קלוש מה גורם לעליית המחירים ומה יש לעשות כדי להוריד אותם.
בכל מקרה היא כנראה אפיזודה חולפת, ומקווה שהיא תיעלם מחיינו ב2.11.

להפך הוכחה כמה השיווק עובד טוב. כל המדינה מדברת עליה. אל תדאג אם היא תכנס לכנסת יהיה לה יופי של משכורת.
היא לא תיכנס לכנסת, ויש לא מעט דוגמאות של יוצאי ריאלטי שנכנסו לדיכאון ותהליך של הרס עצמי אחרי שהם יצאו מהריאליטי

לא נורא יש כסף לדירה יש כסף לפסיכולוג.

מצטערת… לדעתי, לבכות על זה שאין לך אפשרות לקנות דירה ולהציג את עצמך כמסכנה, כאשר ההורים שלך קנו לך דירה על שמך זה הזוי ברמות.
וזה בכלל לא משנה אם בפועל היא תקבל את הדירה רק בעתיד כירושה. עובדתית היא תקבל ירושה מכובדת מאוד (גם דירה שלמה על שמה וגם חלק בדירת המגורים של הוריה). המשמעות היא שהילדה הזאת מסודרת מבחינת דיור, אז על מה היא בוכה? שאין לה אפשרות לקנות דירה שלישית?

בכל מקרה אני מצפה שלפחות היא לא תשקר לגבי זה ותציג את זה כפי שזה - יש לי הורים מספיק עמידים שיכולים להרשות לעצמם להשתמש בכספי הפנסיה (לדבריה) ולרכוש דירה נוספת (מעבר לדירת המגורים שלהם) שתשמש אותי בעתיד, מה שפוטר אותי לדאוג למצב שלא תהיה לי לעולם דירה. אני בת מזל אבל אני נאבקת עבור אחרים שאין להם משפחה שיכולה לספק להם גב כלכלי.

לגבי תכנון המס. עובדתית מותר להורים לקנות לילדים שלהם דירה במתנה. וכמובן שבפועל הדירה היא של הילד, ומכאן כל המגבלות על דירה שניה לילד (מה שיחייב כנראה למכור את הדירה הראשונה או לשלם מס רכישה על דירה שתהיה כנראה יותר יקרה).
תכלס גם אם במחשבה (של הילד/של ההורים) הדירה עדיין ״של ההורים״, המטרה היא שהדירה בסופו של דבר תגיע לילד או תעזור לילד ברכישת דירה עתידית. אחרת למה לעשות את זה? הרי אם לא היה חשוב להורים להעביר ירושה לילדים הם היו יכולים למשוך את כל הכסף כקצבת פנסיה (היא הרי טענה שאלו היו כספי הפנסיה של האבא).

בכל מקרה להציג את זה כאילו זה כלום מבחינתך ואין לך שום קשר לדירה זה:
1. פשוט לא נכון.
2. מטופש להחריד מבחינת רשויות המס.

אני לא מבין איך איש מקצוע יכול להגיד שכאשר אדם אומר שדירה שרשומה על שמו אינה שלו, לא צריך לחקור.
הטענה של טלי ירון-אלדר היתה שמבחינה משפטית, אם הדירה רשומה על שם הדר מוכתר, היא לא יכולה לטעון שהדירה לא שלה. מכל בחינה חוקית ומיסויית, הדר מוכתר היא הבעלים.

אני לא עו"ד, ונדמה לי שאתה כן, אבל להבנתי זו היתה הטענה.

לדעתי היא הרבה יותר מתוחכמת ממה שנדמה והיא רצה לטווח ארוך.
מי שיכול להביא קולות ששווים שני מנדטים, שווה בעתיד שיריון כמעט בכל מפלגה או תפקיד ביצועי בתמורה לתמיכה במפלגה שתסדר לו עבודה.

הטענה של טלי ירון-אלדר היתה שמבחינה משפטית, אם הדירה רשומה על שם הדר מוכתר, היא לא יכולה לטעון שהדירה לא שלה. מכל בחינה חוקית ומיסויית, הדר מוכתר היא הבעלים.

אז בוא אתן לך תרחיש בו יש חשד להעלמת מס.

כמו שכנראה מסתמן, זו לא הדירה היחידה שיש למשפחת מוכתר, כפועל יוצא מזה, קבלת תשלום השכירות בפועל ע"י ההורים מכל דירה בנפרד היא כנראה מעל תקרת הפטור של 5000 ש"ח, היות והדירה לא רשומה על שם ההורים, אז יש פה התחמקות ממס מאוד פשוטה ולא חוקית.

אם היא טענה שאלו העובדות היחידות הרלוונטיות לבחינת הסוגיה אז היא טועה ויש פסיקה מפורשת בה נקבע אחרת.

נושאים דומים

נושאים דומים

Back
למעלה