פריקת עצבים - מקווה שזה מקום קביל לזה

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י נעם בלה בלה, ‏31/1/19.

1. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש ותיק

אז הייתי היום אצל משפחה והטלוויזיה דלקה לפני ארוחת הערב. באחד האולפנים היה פאנל בנושא "תכנית חסכון לכל ילד - 2018 נגמרה בירידות". אחרי מבוא של שתי דקות שבו הסבירו קצת על התכנית: למי שלא מכיר, ביטוח לאומי מפקיד חמישים שקלים בחודש, להורים יש אופציה להוסיף 50 ולהגיע ל100 בחודש, נפתח בגיל 18. כלומר קצת יותר מעשרת אלפים שקל בסך הכל - הדרך היחידה להפוך את זה לסכום יותר רציני היא מן הסתם להשקיע.
    אז על מה העצבים אתם שואלים? על ההפחדה. שהיא מעבר להפחדה, היא הייתה הטלת אשמה על הורים "לא אחראיים" (ציטוט של המגישה) ש"מסכנים את כספי החסכון של הילדים שלהם ובוחרים ביודעין במסלולים מסוכנים".
    כתבתי פה בפורום בעבר שאחד הדברים הנוראיים שהרגולטור עשה זה לשנות את שמות המסלולים לרמות הסיכון - היום כשריקי כהן מחדרה מגיעה לפתוח תכנית לבת שלה היא צריכה לבחור בין "תכנית בסיכון מוגבר", "תכנית בסיכון מתון", "תכנית בסיכון מופחת" או "תכנית ללא סיכון". במה לדעתכם בוחרים ההורים?
    עכשיו דמיינו שזה היה לוקח את הצד השני של משוואת הסיכון/תשואה, ולאותם מסלולים מנייתיים היו קוראים "עתירי תשואה". עכשיו, זה לא נכון, כי אין תשואה מובטחת במניות וכן יש סיכון מובטח במניות. אבל הדגשת הסיכון מעמיקה את הפערים לדעתי, כי יש לי ניחוש שהורים משכילים עם אוריינות פיננסית סבירה ישקיעו במסלולים שיניבו יותר מהורים שלא השקיעו מימיהם ו"סיכום מוגבר" נשמע להם נורא.
    אז עכשיו יושבים מול הטלוויזיה זוג הורים צעירים לתינוקת בת שנה שביטוח לאומי הפקיד לה סכום עתק של שש מאות שקלים חדשים, והתכנית הזו הפסידה ארבעה אחוז (עשרים וארבעה שקלים שלמים) ב2018. והמגישה גורמת להם להרגיש כמו חרא הורים ששיחקו רולטה רוסית עם העתיד של התינוקת שלהם.
    אבל הזוועות לא הסתיימו שם. בשלב זה צירפו לדיון פרשן כלכלי בפאנל, שהוצג כמומחה. הוא הסביר בידענות שתשואות העבר לא יחזרו. הבורסה, זהו, נגמר הזמן שלה, זה משהו מפעם. ההסבר המנומק: הגענו לרמות חוב היסטוריות שלא נראו בעבר. חברות במשק נמצאות בחובות. ממשלות נמצאות בחובות. הכל זה בלון של חובות שעומד להתפוצץ. ארצות הברית לוקחת הלוואות רק כדי לשלם את הריבית על חובות קיימים, סימן ברור לכך שהכלכלה האמריקאית עומדת להתרסק. ולכן הוא יוצא ממסגרת הדיון בפאנל ורוצה לצאת בקביעה נחרצת לכל הצופים: לא להשקיע בבורסה. במילים האלו, בחיי. לשים את הכסף בפיקדון בנקאי (כנראה שזו אופציה ב"חסכון לכל ילד" - אין לי ילדים ואני לא בקיא בפרטים). "לא רק בהקשר של חסכון לילדים. כל מי שיש לו כסף ומתלבט מה לעשות איתו - שלא יסכן אותו בבורסה. רמות החוב פשוט גבוהות מדי. אנחנו לא נראה בעתיד את מה שקרה בעבר. תשאירו במקומות בטוחים, פקדונות בנקאיים וכו'".
    זהו, תם הדיון בפאנל והמגישים עוברים לנושא הבא. אין קונטרה, אין דעה נגדית. המומחה פסק וממשיכים הלאה.

לכמה נזק תכנית כזו גורמת? מה הרייטינג שלה, ומה יכולת הצופה הממוצע להגיד בבוז "אין לו מושג מה הוא לדבר"? ולמה בעולם המפגר שלנו פרשן כלכלי כזה מקבל במה בפריים טיים בזמן שאת הסולידית אני צריך להפיץ באופן אישי חבר חבר עד שכולם ישמעו עליה?

זהו, סיימתי. תודה שקראתם את החפירה (אם קראתם)

ברננקי, Ran, yossik ו-22 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. האחד

האחד משתמש ותיק

ולמה אתה חושב שהוא טועה?
    אתה רואה את הבורסות טסות למעלה? את אפל ואמאזון עולות לשווי של מליארד וחצי?
    איזה חברה גדולה בבורסה אתה רואה שהולכת להמריא בשנים הקרובות? שההכנסות שלה הולכות לגדול משמעותית? אז אתה תגיד, אני לא משקיע בחברה אלא במדד, אבל המדד בנוי מחברות וכיום הערכת השווי של חברות רבות אם לא כולן, היא כבר גבוהה מאד יחסית להכנסות, אז לאן כבר יש להן לעלות...?

sogi ו-נתן אוהבים את זה.
  3. AIML

AIML משתמש ותיק

כי למשהו יש אינטרס.
    עיתונאים לא מחוייבים לדווח על כל האמת ואפילו לא רק אמת.

sogi ו-adamshalev אוהבים את זה.
  4. adamshalev

adamshalev מודרטור

המומחה הוא או בעל אינטרס מנוגד מצד הבנקים או שהוא לא קרוב לתואר של ״מומחה״, ננסח בעדינות.
    אתה צודק לחלוטין, אבל אין איזה יד מכוונת בממשלה שדואגת לאינטרס הכלכלי של משקיע ממוצע. הדעה הרווחת בפורום היא רחוקה מאד מזו שבאוכלוסיה הכללית. אפילו לא בדקתי כמה המסלול המנייתי שלי עשה, ה-30 שקל רווח או הפסד הם לחלוטין חסרי משמעות.

נעם בלה בלה אוהב/ת את זה.
  5. Yoss

Yoss משתמש בכיר

ניחוש מוצלח.
    https://www.themarker.com/allnews/.premium-1.6590010
    http://www.hon.co.il/חיסכון-לכל-ילד-למה-הילדים-העשירים-מרוו/

6. adamshalev

adamshalev מודרטור

Yoss אוהב/ת את זה.
  7. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

ומה האפשרות הטובה יותר להשקעה בשביל ילדים קטנים?
    אתה חוסך לילדך בפיקדון בנקאי?
    אתה חושב שהוא יניב יותר ב15 שנה הבאות?
    יש רעיון אחר?

Yoss אוהב/ת את זה.
  8. Yoss

Yoss משתמש בכיר

Who said anything about causation??

9. Yoss

Yoss משתמש בכיר

מי ביקש שיטוסו? בסך הכל מעדיף בעלות על אמצעי הייצור במקום בעלות על נכס שהוא במקרה הטוב סטטי (ובפרט כסף פיאט נטול ערך אינטרינזי).

10. YPV

YPV משתמש ותיק

האינטרס המנחה של המדינה הוא לא לדאוג שתמקסם את התשואה אלא להבטיח את קרן החכסון של הילד.
    זו היא ברירת המחדל ויש בה הגיון. עצם העובדה שמאפשרים לאנשים לסכן את הקרן של הילד שלהם, היא בכלל לא מובנת מאליה, ומהווה שינוי משמעותי מהתפיסה המסורתית. לכן ברור שחלק מברכים על כך וחלק רואים בזה טעות מסוכנת.

11. adamshalev

adamshalev מודרטור

12. amit

amit משתמש בכיר

אם יקראו לזה "קרן עתירת תשואה" - הם חשופים לתביעה (מוצדקת או לא מוצדקת).

ככה כל המדינה מתנהלת , וחבל.

13. Yoss

Yoss משתמש בכיר

חסכון בבנק הוא ברירת המחדל רק לילדים מיל גיל 15.
    עדיין נכון שברירת המחדל לאחרים היא במסלול בסיכון מופחת, אבל לא כמו שכתבת בבנק.

14. YPV

YPV משתמש ותיק

לא דיברתי על מקום ההשקעה בתכנית ספציפית
    אלא על (שינוי) מדיניות של המדינה שהיא בכלל מאפשרת לאנשים לסכן את קרן החסכון

15. Yoss

Yoss משתמש בכיר

התייחסתי יותר לחלק הראשון-
    בפועל, ברירת המחדל היא לא בנק אלא קופת גמל, כלומר לא מה שמכונה "ללא סיכון" אלא מה שמכונה "סיכון נמוך".

16. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

מי שהגיע לגיל של הולדת ילדים, ולא מבין שהחדשות בטלוויזיה זה עסק על סף פשיטת רגל מתמדת, שאין לו שום יכולת או אינטרס להעסיק אנשים איכותיים, או לשלם להם משכורת, ושטובת הציבור נמצאת ממש נמוך בסדר העדיפויות שלו, אין לו שום זכות להרוויח כסף בבורסה.

sogi, איש(3718) ו-Fitch אוהבים את זה.
  17. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

אגב, זה רעיון בכלל לא מופרך, וחלק מהחברים בפורום אוחזים בו.

@נתן ;)

נערך לאחרונה ב: ‏31/1/19
    sogi, Fitch ו-נתן אוהבים את זה.
  18. יוסי מערוף

יוסי מערוף משתמש ותיק

אם אני זוכר נכון, הדוח של אלטשולר-שחם (שהיא החברה בעלת סכומי ההפקדות הגדולים ביותר לתוכנית הזו) ציין שרוב ההורים בחרו במסלול של סיכון מוגבר.
    מניח שהרבה מהם עברו מסלול למסלול סולידי יותר בסוף השנה הקודמת.

אישית, אני בחרתי במסלול סיכון מוגבר.
    מבחינתי בטווח הארוך שווה להשקיע בשוק ההון.
    לקחתי בחשבון שמדובר בסכומים קטנים יחסית (100 ש"ח לחודש לילד)
    חוץ מה-"חיסכון" הזה - אני מפקיד באופן פרטי מדי חודש לחיסכון (שמיועד בחלקו גם לילדים בעתיד) יותר מפי 7 מהכמה מאות ש"ח הללו, אז זה באמת זניח.
    שלא לדבר על ההפקדות לקרנות ההשתלמות שהן עוד נדבך לחיסכון והם בערך פי 10 מהכמה מאות ש"ח הללו.

בקיצור, זה נחמד, אבל לא יותר מפיצוחים לעומת שאר החסכונות

יוסי ו-נעם בלה בלה אוהבים את זה.
  19. איש ירח

איש ירח משתמש ותיק

לגבי תינוק בן שנה (גם לי יש) זה אולי נכון אבל יש לו הרבה יותר זמן לפצות. לגבי ילדים יותר גדולים, אפילו זה (כנראה) לא נכון כי ההפקדות הן לאורך זמן.

נעם בלה בלה אוהב/ת את זה.
  20. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

בתור צופה בתכנית בערוץ מסחרי, אינך יודע שאתה הוא המוצר?
    תכבה את הטלויזיה, אין לך מה להתלונן על תוכן שמישהו אחר שילם כדי שינגישו לך אותו
    החומר המועבר בערוצים הללו נגוע באינטרסים ואין בו שום דבר "טהור"
    לגבי מה שאר האוכלוסיה "אוכלת" מהמסך, טוב זה כבר לא מעניין אותי (אישית) ואני בטוח שנוספים כאן חושבים כמוני

ג"נ: משלם מיסים

איש(3718) אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שכר מעצבים גרפים אוף טופיק ‏28/4/19
שנה נוספת של עצבים... אוף טופיק ‏15/9/16
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.