• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פקדונות במטבעות/מדינות עם סביבת ריבית גבוהה

alon700

משתמש רגיל
דירוג
114
פקדון דולרי היום/קרן כספית דולרית נותנת כ 2.5% תשואה דולרית לשנה בגלל שזהו שיעור הריבית בארה"ב. השקעתי סכום מסויים בקרן כספית כזו.
חשבתי למה לא ללכת על מטבעות עם שיעורי ריבית גבוהים הרבה יותר? לינק עם טבלה ושיעורי ריבית:
https://www.deposits.org/world-deposit-rates.html

למשל אם תלך לבנק בטורקיה או אוקראינה, תקבל כ 15% ריבית על פקדון במטבע המקומי.
כמובן שהשקעה במט"ח היא ספקולטיבית (לא ממליץ ולא לוקח אחריות) והיא חשופה ל:
1. אינפלציה מקומית.
2. פיחות מול מטבעות בעולם.
3. קריסת בנקים.
4. או אפילו מצב שלא ניתן יהיה למשוך את הכסף מאיזושהי סיבה.
ככה שהתשואה הגבוהה כרוכה בסיכון גבוה.

אבל, תהיתי אם כמו במקרה של קרן כספית דולרית, יש קרנות/פקדונות שלא דורשים ממש הפקדה בבנק מקומי. הן יפתרו את סעיפים הסיכון 1,3,4. גם אם הגוף שמנפיק גובה עמלה ונותן ריבית נמוכה יותר, ייתכן שזה עדיין משתלם.
האם מישהו מכיר אפשרות כזו? בבנקים בישראלי פקדונות מט"ח קיימים רק ליורו, ליש"ט ודולר- ורק הדולר נותן ריבית סבירה. אולי דרך ברוקר זר קרנות כספיות של מטבעות?...
אני משקיע היום מידי פעם בקרנות סל (לא מגודרות מט"ח) על מדדי מדינות כמו טורקיה וכו' אבל זה על מדדים שחשופים לשוק ההון בנוסף למט"ח וכן ממוסים 25% על הרווח. מעדיף משהו פחות מסוכן ועם פחות מס.

אתן דוגמה קטנה לתרגיל תיאורטי שעשיתי עם המטבע האוקראיני:
אם לקחתי 10,000 ש"ח לפני שנה והפקדתי בבנק אוקראיני בריבית של 15% כמה ש"ח יהיו לי אחרי שנה?:
(לצורך הפשטות התעלמתי מעלויות המרת מט"ח)
10,000 כפול 7.606 (השער לפני שנה) = 76060 UAH, אחרי שנה 15% ריבית הסכום צמח ל 87469 UAH, מחלק בשער לאחר שנה 7.398 = 11823 ש"ח = תשואה ברוטו של כ- 18% על הש"ח. התשואה גבוהה יותר מ15% כי המטבע האוקראיני התחזק מול השקל בתקופה הזו. (חשוב לציין שהיו שנים שהוא קרס בעשרות אחוזים מול השקל!)
יש לקחת בחשבון מיסוי שלא ברור בדיוק מהו וייתכן שצריך לשלם אותו גם בהפסד שקלי.
אגב, האינפלציה שם היא 49% הרבה מעל הריבית אבל היא מדברת על עליית המחירים בתוך המדינה, אם אין פיחות של המטבע מול השקל זה לא רלוונטי אם המטרה היא השקעה נטו בסכום שיחזור לשקלים.

אשמח לשמוע דעת המומחים בפורום בנושא זה, אם כיסיתי כל הסיכונים ואם יש אפשרויות השקעה אופרטיביות. סה"כ אני חושב שזו יכולה להיות אפשרות לגוון את תיק ההשקעות בסכומים לא גדולים בכל מיני מטבעות מעניינים.

אתן דוגמה קטנה לתרגיל תיאורטי שעשיתי עם המטבע האוקראיני:
לא רלוונטי לגזור תקופות זמן קצרות כאילו ולהסיק מהם נתונים על העתיד
בנוגע למט"ח במדינות כושלות (כלכלית):
ספקולציה? ברור
אינפלציה? גבוהה מאוד
סיכון? גבוה מאוד

מחפש משהו להמר איתו? בכיף,רק תשתדל לא תהמר במשהו עם סיכויים נמוכים לזכייה (עקב ההשערות שציינתי) ותגמול "לא הולם מספיק" (האינפלציה בהחלט תשחק את המטבע שהפקדת)

"זו" אבל לא "רק"
נכון, בעצם מה שמעניין זה שינוי בשערי המטבעות הרלוונטיים. אבל בהרבה מקרים יהיה לאג רציני בין שינוי המטבע להפרשי האינפלציה בשתי המדינות.

לא מכיר, אתה מכיר נתונים שתומכים במצב ההפוך?
לא, זה לא ממש רלוונטי לטענתי
האינפלציה הגבוהה (או היפר אינפלציה) מערערת את הכלכלה, את האמון של האזרחים בגוף השולט, את היכולת החזר של התחייבות של אנשים\חברות
בקיצר, אינפלציה מקומית גבוהה מרחיקה משקיעים "רגילים" מבחוץ ומקרבת ספקולנטים הנמשכים לתשואות גבוהות "על הנייר"
אין לי נתונים לזה, זאת דעתי

לא רלוונטי לגזור תקופות זמן קצרות כאילו ולהסיק מהם נתונים על העתיד
בנוגע למט"ח במדינות כושלות (כלכלית):
ספקולציה? ברור
אינפלציה? גבוהה מאוד
סיכון? גבוה מאוד

מחפש משהו להמר איתו? בכיף,רק תשתדל לא תהמר במשהו עם סיכויים נמוכים לזכייה (עקב ההשערות שציינתי) ותגמול "לא הולם מספיק" (האינפלציה בהחלט תשחק את המטבע שהפקדת)
אכן כתבתי שהיו שנים שהמטבע ירד בעשרות אחוזים, עם זאת אפשר ללכת על מטבעות של מדינות הרבה יותר יציבות כלכלית כמו אוסטרליה, ניו זילנד ואיסלנד עם ריביות של 3-4 אחוז. או אפילו הודו עם 7.75%. ברור שזה מסוכן, עדיין אני חושב שתוחלת התשואה עדיפה על מדד של אותה מדינה וכמובן פחות מסוכנת, גם ככה אני משקיע בקרנות סל של מדדים בשווקים מתפתחים שחשופים לשינוי שערי חליפין(קסם הודו, ברזיל, רוסיה ועוד) אז למה לא לעבור לקרנות כספיות מסוכנות פחות (עם ריבית בטוחה נקובה של המטבע) וככל הנראה עם פחות מס?
מעבר לדיון אם כדאי או לא- האם יש אפשרות כזו? אולי דרך ברוקר זר?

מה שרלוונטי עבורו זו האינפלציה הישראלית.
ברור ששאר המרכיבים מסוכנים מספיק גם בלי זה :)
כן, אנו נוטים לחשוב שפיחות=אינפלציה כמו שהיה בישראל בשנות ה-80 וקצת ב-90. אבל זה שני דברים שונים, לראיה אוקראינה עם אינלפציה של 49% השנה אבל שער המטבע אפילו עלה לעומת המטבעות העיקריים בעולם(וגם השקל)

עם ריבית בטוחה נקובה של המטבע
אין דבר כזה ריבית בטוחה
אני מתאר לעצמי שהכלים "החשופים לכלל האוכלוסיה" לא כוללים מסחר עמוק (פקדון בבנק) במטבע של מדינה כושלת
אני מניח שיש תעודות איזוטריות ש"מתמחות" בהשקעה ספקולטיבית מסוג זה
בכל זאת, לאחר חפירה במגוון רחב של קרנות סל, לא מצאתי בעבר משהו שתואם לפיקדון כזה שניתן לרכישה ל"זרים"

אין דבר כזה ריבית בטוחה
אני מתאר לעצמי שהכלים "החשופים לכלל האוכלוסיה" לא כוללים מסחר עמוק (פקדון בבנק) במטבע של מדינה כושלת
אני מניח שיש תעודות איזוטריות ש"מתמחות" בהשקעה ספקולטיבית מסוג זה
בכל זאת, לאחר חפירה במגוון רחב של קרנות סל, לא מצאתי בעבר משהו שתואם לפיקדון כזה שניתן לרכישה ל"זרים"
ודאי שיש- שים לב ריבית מובטחת נקובה במט"ח- במקרה זה של הדולר:
דוגמה אחת:
https://www.bank-yahav.co.il/פיקדון_צמוד_לדולר.aspx

כן, אנו נוטים לחשוב שפיחות=אינפלציה כמו שהיה בישראל בשנות ה-80 וקצת ב-90. אבל זה שני דברים שונים, לראיה אוקראינה עם אינלפציה של 49% השנה אבל שער המטבע אפילו עלה לעומת המטבעות העיקריים בעולם(וגם השקל)
תסתכל 5 או 10 שנים אחרונה. רחמים.

@adamshalev נתקלת בפקדונות מסוג זה?
לא מכיר

אני ממליץ [נמחק - יוסיק]
מלבד זאת שאסור להמליץ כאן בפורום (וגם לא מומלץ להמליץ כשאתה לא מכיר את הצרכים האישיים של כל אחד), מה האינפלציה בגיאורגיה כיום?
ומה יהיו עלויות ההקמה של חשבון כזה?

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
אפשרי עם יפוי כח לעו"ד במספר בנקים גאורגיים. לא זול במיוחד.
יפה, אז כגיוון לתיק ההשקעות לא הייתי עושה זאת בגלל עלויות הקמה גבוהות, ואת כל תיק ההשקעות לא הייתי שם שם מסיבות ברורות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A מחזור פקדונות צמודים למדד – תוספת תשואה? צרכנות פיננסית 14
BittLover בנק יהב פקדונות שוק ההון 4
A התמחרות פקדונות צרכנות פיננסית 4
G סיכום פקדונות בנקים שוק ההון 5
S משיכת פקדונות לפני הזמן בוואן זירו צרכנות פיננסית 13
ו שאלות על תוכניות חיסכון/פקדונות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
I פקדונות צמודי מדד שוק ההון 2
F פקדונות - הבנקים הפחות בולטים עם ריבית גבוהה יותר? שוק ההון 3
נ פקדונות מכל הסוגים - בואו נעשה סדר שוק ההון 20
F פקדונות - שאלות שוק ההון 14
GeraltOfHaifa חוב למס הכנסה - האם אפשרי לקבל הלוואה גדולה ללא פקדונות? צרכנות פיננסית 21
M האם יש הבדל בסיכון מנפיק בין אגח בנקים לבין פקדונות בבנקים (או קרן כספית שמחזיקה פקדונות ג'מבו בבנקים)? שוק ההון 2
ש שאלה לגבי פקדונות שוק ההון 1
grmp פקדונות - כן או לא או לא עכשיו שוק ההון 1290
Z ביטוח פקדונות שיקליים ib פוסטים מאיכות נמוכה 0
1337justme השוואת פקדונות צמודי מדד שוק ההון 9
קורא הדוק קיזוז מס רווחי הון על פקדונות בנקאיים מיסים 3
A שילוב פקדונות בתיק במקום אג"ח שוק ההון 19
גרהם שאלה של כופר - מישהו מכיר פקדונות בנקאיים? שוק ההון 18
Mamaof פקדונות בנק מזרחי טפחות שוק ההון 49
T פקדונות בנקאיים - ריבית טובה יותר מהמוצעת שוק ההון 8
א פקדונות מובנים שוק ההון 4
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
D הבדלי תשואה בין אותה הקרן שנסחרת במטבעות שונים שוק ההון 1
ריש-לקיש קניה של אותה קרן במטבעות שונים שוק ההון 2
NightStyle שאלה:קרן סל הנקובה במטבעות שונים ואינה מגודרת שוק ההון 2
י לקיחת הלוואה לצורך השקעה במטבעות דיגיטליים השקעות אלטרנטיביות 60
פ השקעה בניירות ערך במטבעות שונים שוק ההון 2
K השקעה במטבעות קריפטוגרפים שוק ההון 1
rainu תשלום מס רווח הון על מסחר במטבעות וירטואלים שוק ההון 0
Y חלוקת הארץ לשתי מדינות - ישראל ופלסטין פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 28
F מדינות באירופה ללא מס רווח הון (אוגוסט 2023) מיסים 53
Y קרנות להשקעה באגח מדינות מפותחות וסל אגח ישראלי שוק ההון 0
Z מה הן מדינות הכי כדאיות מבחינת מס רווח הון? מיסים 10
A שונות אינפלציה בין מדינות כפונקציה של שערי מטבע אוף טופיק 20
פטל ואוכמניות מיסוי ניירות ערך במעבר בין מדינות שוק ההון 22
stamEhad חלופה אירית צוברת לIEFA (מדד מדינות מפותחות ללא ארהב) שוק ההון 7
פטל ואוכמניות העברת חיסכון פנסיוני בין מדינות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D אפיקי השקעה וחסכון בין מדינות שוק ההון 5
M הכנסה מהפרש ריביות בין מדינות שונות - מה אני מפספס? שוק ההון 9
lavi השקעה פאסיבית בין 2 מדינות - סיכוני מט"ח, אג"ח ועוד שאלות שוק ההון 12
E איך להשקיע לטווח הארוך עם מעבר בין מדינות? שוק ההון 0
P מדינות שאוסרות על חנויות ללא אפשרות תשלום במזומן צרכנות פיננסית 22