• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פקדון בבנק או קרן כספית?

• פותח הנושא meni
  • פורסם בתאריך

meni

משתמש רגיל
דירוג
104
היי,

ברשותי סכום של כ 350K. אני מעוניין באפיק סולידי לטווח קצר - פקדון בבנק או בקרן כספית.

לגבי פיקדון בבנק - להפקדה ל5-10 שנים, אבל חשוב שיהיו תחנות יציאה כל שנתיים-שלוש.

1) האם קיימת איפשהו השוואה מסודרת בין התשואות בקרן כספית לפקדון בבנק?
2) האם יש "כללי אצבע", עבור פקדון בבנק, לכדאיות בהצמדה למדד על פני ריבית שנקבעת מראש?
3) מה דעתכם על התכנית הזו:
http://www.unionbank.co.il/856-4418-HE/UnionBank.aspx
לא מצאתי תנאים טובים יותר :(

אשמח לקבל טיפים בנושא

קרן כספית תיתן לך סביב ה0% ריבית היום.
בדוק את ההצעה של בנק אגוד אל מול הצעה של בנק י-ם, בדרך כלל יש להם ריביות טובות.

עדיין לא בדקתי באיגוד\ירושלים - אני אעשה זאת בתחילת השבוע הבא.
הבנתי שבנקים אלו אינם מבוטחים במקרה של פשיטת רגל, בניגוד לבנקים הגדולים. האם זה נכון? האם זה שווה לדעתעם את ההבדל בתנאים שהם מציעים?

מזרחי-טפחות הציעו את התכניות הבאות:
1) 1.9% שנתי - סגור לחמש שנים.
2) 1.25% + צמוד מדד - סגור ל4 שנים.
3) שנתיים ראשונות 1%, שנה שלישית 1.4%, רביעית 1.7% חמישית 2.1% - עם נקודות יציאה אחרי שנתיים, שלוש ו4 שנים.

האם כדאי להתמקח איתם עוד?
ראיתי שיש ספקולציות שריבית בנק ישראל תרד בקרוב.

הבנתי שבנקים אלו אינם מבוטחים במקרה של פשיטת רגל, בניגוד לבנקים הגדולים. האם זה נכון?
גם אלו וגם אלו לא מבוטחים מבחינה חוקית. אם מסתכלים על העבר, המדינה הצילה גם את הבנקים הגדולים וגם בנקים פצפונים (במקרה השני הבנקים נסגרו אבל הלקוחות לא הפסידו כמעט כלום).
לדעתי, אם כבר לקבל ריבית אפסית, אז לפחות שתהיה הגנה מאינפלציה.

חשוב גם שתבין מה המשמעות של לנעול את הכסף לתקופה ארוכה לפני שאתה עושה זאת.

אני לא רואה סיבה שאצטרך את הכסף בשנים הקרובות.
אני גם חוסך בקצב של מעל ל-100K בשנה, כך שתמיד יש לי יתרת מזומנים "סבירה" עבור הצרכים שלי.
כמו כן, במקרה הגרוע אני "שובר", ולא מקבל את הריבית.

שאר המשמעויות הן העלאת ריבית, ואינפלציה.
פספסתי משהו?

בנוסף, האם יש משהו מומלץ יותר לעשות עם הכסף עבור טווח חסכון שלא עולה על 10 שנים?

פספסתי משהו?
עלות תשואה אלטרנטיבית.
חוץ מזה, לא :)

בנוסף, האם יש משהו מומלץ יותר לעשות עם הכסף עבור טווח חסכון שלא עולה על 10 שנים?
אני אישית לא מתקרב למניות עם טווח של פחות מ-20 שנה (יש אנשים שחושבים שאני מגזים אבל זו דעתי).

השאלה הקשה היא למה הגדרת טווח של 10 שנים והאם הטווח הוא קשיח או לא.

אם אתה חייב את הכסף בעוד 10 שנים והפסד של שקל אחד יהיה אסון אז אין לך אלטרנטיבות.

ממש לא המלצה, אבל אלטרנטיבה מסוכנת:
אם חשוב לך לא להפסיד את הקרן, ולא אכפת לך מהאינפלציה או מהריבית, אתה יכול לשים 91% מהקרן בפקדון בבנק מזרחי. לאחר חמש שנים תקבל את הקרן. ביתרה אתה יכול לקנות מניות (לדוגמא: VTI), אופציות (לדוגמא CALL על SPY לשנתיים) או זהב (שיתן לך הגנה מסוימת מאינפלציה). שים לב שהשקעה חוזרת של אופציות היא בעלת תוחלת תשואה שלילית, ולכן לא כדאי להשקיע יותר מחצי מהיתרה באופציות.
אני מדגיש שאני לא ממליץ, ורק מספר שישנה אלטרנטיבה להשקעה לטווח קצר.
גילוי נאות: אני משקיע לטווח קצר ומחזיק תיק מורכב שכולל מניות.

אני אישית לא מתקרב למניות עם טווח של פחות מ-20 שנה (יש אנשים שחושבים שאני מגזים אבל זו דעתי).
לא אפתח את זה פה אך לדעתי זה ממש לא נכון או נכון בתיקים קטנים ו\או עבור אנשים עם יכולת סיבולת הסיכון קטנה. אתן לך דוגמא: תיק 60% מניות 40% אגח ממשלתי. גודל התיק 5 מיליון שח. כלומר יש 2 מיליון באגח. אותו בן אדם\משפחה מוציאים 200K בשנה. כלומר יש להם 10 שנים לחיות רק על חלק לא מנייתי במקרה קיצון. ולא הכללתי פה דיבידנדים ממניות שלפי 2% דיבידנד בשנה נותנים עוד 60K לפני מס ו45K אחרי מס. מבחינת אותו משקיע אין בעיה להחזיק 60% מניות כל עוד שהוא לא מגיע לחלק מנייתי ומוכר אותו בזמן לא טוב. כלומר, כמה שתיק יותר גדול וההוצאות קטנות יותר, ככה פלח מנייתי בתיק יכול להיות גבוהה יותר גם לטווחים קצרים יותר. אגב, זה מדגים את החשיבות של קרן חירום והחלק האגחי בתיק.

אין בעיה להחזיק 60% מניות כל עוד שהוא לא מגיע לחלק מנייתי ומוכר אותו בזמן לא טוב.
הוא ציין מפורשות שהוא צריך את הכסף בעוד 10 שנים.
איך אתה (או הוא) יכול להתחייב שהוא לא יאלץ למכור את המניות בעוד 10 שנים "בזמן לא טוב"?

מכיוון שאין דרך לוודא זאת אז אני נשאר בדעתי שאם פרק הזמן שנותר להשקעה מוגבל אז אני לא מתקרב למניות.

הוא ציין מפורשות שהוא צריך את הכסף בעוד 10 שנים.
איך אתה (או הוא) יכול להתחייב שהוא לא יאלץ למכור את המניות בעוד 10 שנים "בזמן לא טוב"?

מכיוון שאין דרך לוודא זאת אז אני נשאר בדעתי שאם פרק הזמן שנותר להשקעה מוגבל אז אני לא מתקרב למניות.
אם מישהו צריך את כל הכסף שלו בעוד 10 שנם אז כן, גם לי יהיה קשה להמליץ על השקעה מנייתית. אך אם מדובר בחלק מהכסף אז למה לא?

הוא עדיין יוכל להשקיע 11% במניות בלי לסכן את הקרן בכלל.
אם תוסיף אינפלציה (כאשר תהיה) + ריבית מובטחת (פקדון צמוד מדד או אגח ממשלתי עם תאריך פדיון בעוד 10 שנים) אז יש פה סיכון. הרי דיברת קודם על בניית פקדון מובנה בצורה עצמאית. הסיכון לאבד חלק מהקרן יכול להיות קטן, במיוחד במקרה של covered call על הנכסים שכבר ציינת (למה לכסות? כי ככה אומנם הרווח תחום אך תחזוקת האופציות נהיית זולה יותר) אבל הוא קיים.

הסיכון לאבד חלק מהקרן יכול להיות קטן, במיוחד במקרה של covered call על הנכסים שכבר ציינת (למה לכסות? כי ככה אומנם הרווח תחום אך תחזוקת האופציות נהיית זולה יותר) אבל הוא קיים.
covered call לא מגן עליך מפני נפילות בכלל - הוא מגדיל את התשואה בתמורה לתחימת הרווח הפוטנציאלי.
אם המניה שעלי ביצעת covered call מתרסקת ב-50% אז אתה עדיין מפסיד את כל אותם 50% למעט הפרמיה של האופציה.

אם תוסיף אינפלציה
אם הוא דורש קרן ראלית, גם הפקדונות שאינם צמודים לא יועילו.
למעט הפרמיה של האופציה
פרמיום זה יכול להיות ההבדל שישמור על הקרן גם בנפילה של 50%. (אם הוא מפקיד 82% מהקרן, מקבל ריבית של 8.2%, וקונה CALL מכוסה ב20% מהקרן, גם נפילה של 50% שלא תעלה בכלל במשך כל התקופה.)

פרמיום זה יכול להיות ההבדל שישמור על הקרן גם בנפילה של 50%. (אם הוא מפקיד 82% מהקרן, מקבל ריבית של 8.2%, וקונה CALL מכוסה ב20% מהקרן, גם נפילה של 50% שלא תעלה בכלל במשך כל התקופה.)
אבל הוא יאבד את עלות האופציה שהיא 20% מהקרן (מי יתן לו 8.2% ריבית על הכסף?).

covered call לא מגן עליך מפני נפילות בכלל - הוא מגדיל את התשואה בתמורה לתחימת הרווח הפוטנציאלי.
נדמה לי שלא הבנת את הקוטנקסט, התייחסתי להצעה של @TunaGolem שהציע לקנות בחלק מהכסף אופציות CALL כדי לדמות השקעה במדד (הרי אותו משקיע במדד מצפה לעליית המדד והפחד שלו שב10 שנים האלו מדד המנות ייירד והוא יפסיד כסף) ואז לכסות את האופציה הזאת ע"י מכירת CALL גבוהה יותר שזה סוג של Covered call. ככה המשקיע מחזיר חלק מהעלויות של הCALL שהוא קנה. אגב, במקרה של ירידות זה עוד יותר רלוונטי כי עלות החשיפה יורדת וזה מה ש @אורי ג. כתב פה: בעזרת Covered call מקטינים את תוחלת התשואה תוך הקטנת סטיית תקן.

הבהרה: דיון תיאורטי בלבד, לא מתעסק עם אופציות בעצמי וכדאי מאוד לשקול טוב טוב את הצעדים לפני שקונים אופציות ועוד יותר כאשר מוכרים אופציות במיוחד אם מדובר באופציית CALL היכולה להניב הפסד בלתי מוגבל למי שכתב אותה ולא הגן על הפוזיציה.

אבל הוא יאבד את עלות האופציה שהיא 20% מהקרן.
אסביר את הדוגמא:
  1. ב20% מהקרן קונים מניות.
  2. מוכרים CALL על המניות ומשתמשים במניות כבטחונות. התמורה היא 2% מהקרן בשנה הראשונה.
  3. את היתרה 80%+2% מפקידים לחמש שנים בבנק מזרחי ומקבלים בחזרה 91%.
  4. אם המניות יורדות ב50% ונשארות בשפל במשך חמש שנים, ההפסד יהיה 10% מהקרן. תופעה זו לא קרתה בכל ההיסטוריה של הסנופי (קישור לPDF).
  5. בשורה התחתונה: התרחיש הגרוע ביותר שמעולם לא קרה: 1% תשואה נומינלית.
  6. לצורך האיזון, אציג את התרחיש הטוב ביותר (שקרה), ואניח שיש להם את אותה הסתברות (מבלי לדון בכל אפשרויות הביניים): 61% תשואה נומינלית.
מי יתן לו 8.2% ריבית על הכסף?
בנק מזרחי נותן לו 1.9% לשנה = 9.9% לחמש שנים.

נדמה לי שלא הבנת את הקוטנקסט, התייחסתי להצעה של @TunaGolem שהציע לקנות בחלק מהכסף אופציות CALL כדי לדמות השקעה במדד
האסטרטגיה covered call מתארת מצב שבו מחזיקים מניות בפועל ובמקביל מוכרים אופציית CALL.
זה לא המצב ש @TunaGolem תיאר.

במקרה ש @TunaGolem תיאר העלות של האופציה הולכת לפח ואתה למעשה מהמר שהשוק יעלה יותר מהפרמיה עד לפקיעת האופציה.
ברוב המקרים זה לא עובד והפרמיה הולכת לפח (בעיקר במקרים בהם הפרמיה כל כך יקרה כמו היום).

לקנות בחלק מהכסף אופציות CALL כדי לדמות השקעה במדד (הרי אותו משקיע במדד מצפה לעליית המדד והפחד שלו שב10 שנים האלו מדד המנות ייירד והוא יפסיד כסף) ואז לכסות את האופציה הזאת ע"י מכירת CALL גבוהה יותר
לזה קוראים debit spread וביותר מ-90% מהמקרים אתה תשאר בהפסד עם עסקה שכזו (יש המון סטטיסטיקות על זה).

אני מזמן הפסקתי לקרוא את מה שהוא כותב כי לדעתי הוא לא יודע לנהל דיון מועיל ונמאס לי לתקן את כל הטעויות שהוא מפיץ בפורום ולקרוא את המשפטים הפוגעניים שהוא כותב שוב ושוב כלפי כל אחד שלא מסכים אתו על משהו.
אם אתה רוצה שאני אתייחס לדבר ספציפי שהוא כתב אז תאלץ לכתוב אותו שוב שלא בתוך תגיות ציטוט (הפורום לא מציג ציטוטים של אנשים שחסומים).

בנק מזרחי נותן לו 1.9% לשנה = 9.9% לחמש שנים.
אתה מאוד מבלבל אותי.
רגע אחד אתה מדבר על תשואה שנתית ומייד אחר כך על תשואה על פני 5 שנים :(

בוא ונשתמש במספרים ונציג שני מקרים.

במקרה הפשוט:
יש לך 10,000 שח.
ב-2000 אתה רוכש מניות.
את היתרה אתה מפקיד בפיקדון.

במקרה המורכב:
כמו במקרה הפשוט רק שאתה בנוסף מוכר אופציית CALL בכסף על אותם המניות (נניח וזה מכסה במדויק 100 מניות) ומקבל 40 שח כפרמיה (2% שאתה הצגת) שפוקעת בעוד שנה מהיום.
את ה-8040 הנותרים אתה מפקיד עם ריבית של 1.9% (במקום רק 8000).

נניח והמדד עלה ב-10% במהלך השנה הקרובה:
במקרה הפשוט: אתה מקבל בסוף השנה הראשונה 10352 שח => רווח של 3.52%
במקרה המורכב:
* ה-CALL פקעה בכסף.
* לקחו לך את המניות.
* שילמו לך עליהן רק 2000 שח
* קיבלת ריבית של 152.76 שח.
שווי תיק: 8040+152.76+2000=10192.76 => רווח של 1.92% בשנה שבה השקעת 10% במדד שעלה ב-10% עם פיקדון שסיפק 1.9%.

נניח והמדד לא זז:
במקרה הפשוט אתה מקבל בסוף השנה הראשונה: 10152 שח => רווח של 1.52%.
במקרה המורכב:
* ה-CALL פקעה בלי מימוש.
* נשארת עם המניות ללא רווח
* קיבלת ריבית של 152.76 שח.
שווי תיק: 8040+152.76+2000 => רווח של 1.92%

נניח והמדד ירד ב-20% (בשנה אחת!):
במקרה הפשוט אתה מקבל בסוף השנה הראשונה 9725 שח => הפסד של 3.75%.
במקרה המורכב:
* ה-CALL פקעה בלי מימוש.
שווי תיק: 8040+152.76+1600=9792.76 => הפסד של 2.07%.

נניח והמדד ירד ב-50% (בשנה אחת!):
במקרה הפשוט אתה מקבל בסוף השנה הראשונה 9000 שח => הפסד של 10%.
במקרה המורכב:
* ה-CALL פקעה בלי מימוש.
שווי תיק: 8040+152.76+1000=9192.76 => הפסד של 8.07%.

אם אתה מחפש פיקדון ל-5 שנים אז את החישוב הזה אתה צריך לבצע 5 פעמים (לפחות 3) כי אין אופציות שפוקעות בעוד 5 שנים.

כפי שאתה רואה אתה מאבד רווח של 1.6% עבור כל שנה שהבורסה עולה בה ואתה מפסיד בין 1.6-1.9% פחות בכל שנה שבה הבורסה מתרסקת.

אם נניח מקרה סטנדרטי שבו הבורסה תרד שנה אחת מתוך ה-5 הבאות אז אתה למעשה מפסיד 6.4% תשואה ב-4 השנים שבהן הבורסה עלתה ומפסיד במקרה הטוב ביותר 2% בשנה הבודדת שבה הבורסה התרסקה ב-50%.

תעשה לעצמך ניסוי של מה הסיכוי ששנה תסתיים כשהמדד עולה ותכפיל את זה ב-1.6% פער לטובת רכישת המניות עצמן מול הסיכוי ששנה תסתיים כשהמדד יורד ותכפיל את זה אפילו ב-2% פער לטובת מכירת ה-CALL.
לדעתי זה לא משתלם וכפי שהראיתי גם בהשקעה הזו אתה יכול להפסיד 8.07% אם הבורסה יורדת בשנה אחת ב-50% (קרי 2000/2008).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O איך לחשב מה יותר משתלם לאחר ניכוי מס, קרן כספית או פקדון בבנק? מיסים 5
א מיסוי על פקדון בבנק מיסים 11
א כמה זה ריבית טובה על פקדון בבנק צרכנות פיננסית 3
ה פקדון בבנק - האם לחכות? שוק ההון 15
I פקדון בבנק ירושלים צרכנות פיננסית 1
R מתלבט האם שווה לקחת פקדון "נטול סיכון" בבנק שוק ההון 30
L איזו ריבית אפשר לקבל על פקדון בבנק? שוק ההון 28
מ קופת גמל להשקעה במקום פקדון בבנק צרכנות פיננסית 2
Sinister פקדון בבנק ירושלים שוק ההון 35
flower פקדון נקוב בדולר, צמוד למדד האינפלציה האמריקאי שוק ההון 15