• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פנסיונר שרוצה למקסם ירושה - עדיף להשקיע דרך ק.גמל IRA תיקון 190

• פותח הנושא milx
  • פורסם בתאריך

milx

משתמש רגיל
דירוג
165
יש לי קרובי משפחה פנסיונרים מעל גיל 75 שרוצים למקסם את הירושה שלהם.

בהנחה שהם כבר משקיעים במניות, האם נכון להניח שעדיף לעשות זאת בקופת גמל IRA בתיקון 190 מעל התקרה השנתית (נניח השקעה של מיליון שח) לעומת השקעה דרך בית השקעות?
הם יוכלו לקנות ולמכור ללא אירועי מס בדמי מסחר נמוכים, דמי הניהול יהיו בטח 0.3% לשנה, ולאחר פטירתם היורשים ידרשו לשלם רק 15% מס נומינאלי במקום 25% ריאלי.

לדוגמא על עשור עם רווח ממוצע של 7% הם צפויים לצבור 967,000 שח.
בבית השקעות ישלמו 25% מס - נשאר 725000.
בקופת גמל 190 אחרי דמי ניהול הרווח יהיה 908,000 ישלמו 15% מס - ישאר 771,000 שח.
חסכנו 46,000 שח. כמובן ככל שהסכום גבוה יותר ככה זה יותר משמעותי.
להבנתי גם חשבון בקופת גמל הוא בנאמנות ולא חשוף למס ירושה אמריקאי אז אין בעיה להחזיק מניות אמריקאיות - נכון?

כל זאת בהנחה שהריבית במשק נשארת נמוכה.
ואם מדובר במישהו שצעיר מ-75 (כמו אבא שלי ז"ל שנפטר לפני גיל 70) אז בעצם הכספים פטורים ממס לחלוטין.
מה קורה ב-IRA, מתי בעצם נמכרות המניות לאחר הפטירה? יש ליורשים שליטה על כך?

מס רווח הון, משלמים על הרווח לא על הצבירה.

כמו כן זה 25% על הרווח הריאלי (כלומר בניכוי אינפלציה), לעומת זאת ה15% של תיקון 190 זה על הרווח הנומינלי.

כמובן ככל שהסכום גבוה יותר ככה זה יותר משמעותי.
לכיוון השני דווקא, בגלל שדמי הניהול הם אקספוננציאליים, לעומת הפער במס רווח הון שהוא לינארי.

מס רווח הון, משלמים על הרווח לא על הצבירה.
כמו כן זה 25% על הרווח הריאלי (כלומר בניכוי אינפלציה), לעומת זאת ה15% של תיקון 190 זה על הרווח הנומינלי.
לכיוון השני דווקא, בגלל שדמי הניהול הם אקספוננציאליים, לעומת הפער במס רווח הון שהוא לינארי.

מדובר על רווח לא על צבירה. בהנחה ושמת מיליון שח לעשר שנים עם 7% בשנה הרווח הוא 967,000 שח.
כמובן שאין לדעת מה יהיה עם האינפלציה.

בוא ננסה להגדיל את הסכום פי 3. על השקעה של 3 מיליון רווח צפוי אחרי עשור 2.9 מיליון. תוריד 25% ריאלי, זה 725,000 שח מס. כנראה פחות תלוי באינפלציה. סהכ רווח 2.17 מיליון.

לעומת זאת בקופת גמל אחרי דמי ניהול 0.3% רווח צפוי 2.72 מיליון, מס 15% נומינלי יהיה 408,000 שח. סה"כ רווח 2.31 מיליון.
הפרש גדל והוא עכשיו - 140,000 שח.
השאלה בעצם כמה האינפלציה באמת תשפיע על ה-25% הריאלי.

נדמה לי (לא חשבתי עד הסוף) שזו לא פונקציה של סכום (הגיוני, הכל באחוזים) אלא של משך השקעה - ככל שאורך יותר החסרון של דמי הניהול נעשה גדול יותר מיתרון המיסוי. נשמע נכון?

יש לי קרובי משפחה פנסיונרים מעל גיל 75 שרוצים למקסם את הירושה שלהם.

בהנחה שהם כבר משקיעים במניות, האם נכון להניח שעדיף לעשות זאת בקופת גמל IRA בתיקון 190 מעל התקרה השנתית (נניח השקעה של מיליון שח) לעומת השקעה דרך בית השקעות?
הם יוכלו לקנות ולמכור ללא אירועי מס בדמי מסחר נמוכים, דמי הניהול יהיו בטח 0.3% לשנה, ולאחר פטירתם היורשים ידרשו לשלם רק 15% מס נומינאלי במקום 25% ריאלי.

לדוגמא על עשור עם רווח ממוצע של 7% הם צפויים לצבור 967,000 שח.
בקופת גמל 190 אחרי דמי ניהול הרווח יהיה 908,000 ישלמו 15% מס - ישאר 771,000 שח.
חסכנו 46,000 שח. כמובן ככל שהסכום גבוה יותר ככה זה יותר משמעותי.
להבנתי גם חשבון בקופת גמל הוא בנאמנות ולא חשוף למס ירושה אמריקאי אז אין בעיה להחזיק מניות אמריקאיות - נכון?

כל זאת בהנחה שהריבית במשק נשארת נמוכה.
ואם מדובר במישהו שצעיר מ-75 (כמו אבא שלי ז"ל שנפטר לפני גיל 70) אז בעצם הכספים פטורים ממס לחלוטין.
בגיל כזה-אישית, כל קופת גמל/פנסיה תעניק ליורשים סכום הוני פטור ממס. זה אכן תכנון מאד מאד נבון, במיוחד אם יש להם הכנסות חייבות במס כיום, כי הפקדה כזו מזכה בערך ב21%-35 ניכוי לפי הפקדה. אישית, כיועצת מס , אני נוהגת להמליץ על מסלולים כאלה לפנסיונרים.
משום מה אני לא שומעת על זה הרבה מיועצים פנסיונים וזה ממש מפתיע
לדוגמא פנסיונר
הפקיד 16500 וקיבל ניכוי וזיכוי של 3465
כעבור 10 שנים עם תשואה סולידית של 4% בהפקדות דומות כל שנה- השקעה 165K רווח 41K -
הפנסיונר נפטר - הרווח פטור ממס

יש כאלה שחשוב להם לקבל זיכוי וניכוי- אבל לדעתי לקבל סכום הוני פטור ליורשים הוא מאד אטרקטיבי. מי שמבקש ליצור מסלול הוני פטור מקסימלי-יפקיד את מלוא הסכום.
ממש מפתיע שלא איש מקצוע הגיע ל"תכנון מוצלח" ופשוט הגיון ישר, כשיש לי ויכוחים עם יועצים פנסיונים שלא מבינים על מה אני מדברת!!

קיצר גם אם לקופה אין תשואה בכלל זה משתלם בגלל הניכוי/זיכוי בעת ההפקדה. מצורף מחשבון (כתוב עצמאי אבל זה תקף להכל פרט להוראת שעה שכד ועוד מעט, גם דיבידנדים יקבלו את ההטבה הזו)
בכללי אפשר להגיע למצב שבהפקדה זוכים "ב35% רווח" ובעת המשיכה זוכים ב"25% רווח"-זה כמובן בקוקטייל הנכון
https://apps.fibi.co.il/PensionCalculator/Default.aspx

נדמה לי (לא חשבתי עד הסוף) שזו לא פונקציה של סכום (הגיוני, הכל באחוזים) אלא של משך השקעה - ככל שאורך יותר החסרון של דמי הניהול נעשה גדול יותר מיתרון המיסוי. נשמע נכון?

צודק, אני לוקח בחשבון שאנשים בני 75 שלא בשיא בריאותם כנראה יש להם עוד 10-15 שנים.
בוא נגדיל את הדוגמא האחרונה של ה-3 מיליון ל-15 שנים:
א. קופת גמל - רווח 4.91 מיליון, דמי ניהול 242K, מס 15% שישולם 736K, נקי 4.17 מיליון.
ב. תיק השקעות - רווח 5.27 מיליון, מס 25% שישולם 1.319 מיליון, נקי 3.95 מיליון.
הפער גדל ל-212,000 שח לטובת הקופת גמל.
כמובן שזה תלוי באינפלציה וההשפעה על המס הריאלי.

יתרון חשוב נוסף בתור סוחרים אקטיביים היא שהם לא משלמים מס על פעולות.

הפקדה כזו מזכה בערך ב21%-35 ניכוי לפי הפקדה
האם פנסיונר שמקבל קצבת פנסיה ואינו עובד, יכול להפריש מתוך הקצבה לקופת גמל ולקבל זיכוי/ניכוי במס הכנסה?

האם פנסיונר שמקבל קצבת פנסיה ואינו עובד, יכול להפריש מתוך הקצבה לקופת גמל ולקבל זיכוי/ניכוי במס הכנסה?
כן
שווה לו לבצע זאת במיוחד אם הוא גם משלם מיסים-כי ההפקדה מעניקה זיכוי וניכוי
בכל מקרה ליורשים הסכום פטור הוני
כל אדם יכול להפקיד כעצמאי לגמל
קרן השתלמות מצריכה תיק במס הכנסה
לגמל/פנסיה כל אחד יכול להפקיד
גם תיק שהוא רק דיבידנדים שזה המס הכי קבוע שיכול להיות מקבלים זיכויים וניכויים בהפקדה

כל מה שאני אומרת חל לגבי כספים שהמפקיד לא משך כקצבה. אלא העביר לקופה כדי שישארו כירושה.
הנושא מסתבך אם החל לקבל קצבה מאותם הכספים

נערך לאחרונה ב:
יש כאלה שחשוב להם לקבל זיכוי וניכוי- אבל לדעתי לקבל סכום הוני פטור ליורשים הוא מאד אטרקטיבי. מי שמבקש ליצור מסלול הוני פטור מקסימלי-יפקיד את מלוא הסכום. ממש מפתיע שלא איש מקצוע הגיע ל"תכנון מוצלח" ופשוט הגיון ישר, כשיש לי ויכוחים עם יועצים פנסיונים שלא מבינים על מה אני מדברת!!

להשקיע את מלוא הסכום זה כמובן נהדר אבל עדיין בהתחשב בזמן שנותר להם (אמן כמה שיותר) - הסכום הסופי לא יהיה רציני במיוחד.
אני בעצם מנסה לראות כאן האם הפקדה לקופת גמל מעל הסכום המוכר להטבה כדאית על פני חשבון רגיל בבית השקעות.
בהנחה ומדובר באנשים שיש להם כמה מיליונים מושקעים בשוק ההון.

המניות לא נמכרות, אפשר להעביר את הכספים לחשבון IRA על שם המוטב. החשבון נזיל בכל שלב והרווחים החדשים יהיו חייבים במס רווחי הון של 25%.

המניות לא נמכרות, אפשר להעביר את הכספים לחשבון IRA על שם המוטב. החשבון נזיל בכל שלב והרווחים החדשים יהיו חייבים במס רווחי הון של 25%.
כלומר אם לצורך העניין בתיק יש מנייה אחת בשווי 1,000 ש"ח (700 ש"ח מחיר קנייה + 300 רווחים), בית ההשקעות ירשום ברישום שלו ע"ש המוטב החדש, שמחיר "הקנייה" הוא 1,000 ש"ח?

כלומר אם לצורך העניין בתיק יש מנייה אחת בשווי 1,000 ש"ח (700 ש"ח מחיר קנייה + 300 רווחים), בית ההשקעות ירשום ברישום שלו ע"ש המוטב החדש, שמחיר "הקנייה" הוא 1,000 ש"ח?
בIRA לא מעניין אותם בכלל אם יש מניות, מבחינתם זה קופסא שחורה שיש בו הפקדות, וכל ערך שמעבר זה רווח, אז בקופה החדשה פשוט הכל יוגדר הפקדות.

• אהבתי
Reactions: YPV
@נדב גמ"ש פטור מרווח הון בעת פטירה? מלשון החוק זה משתמע? האם ייתכן ולא כי לא עברו התקנות?

להשקיע את מלוא הסכום זה כמובן נהדר אבל עדיין בהתחשב בזמן שנותר להם (אמן כמה שיותר) - הסכום הסופי לא יהיה רציני במיוחד.
אני בעצם מנסה לראות כאן האם הפקדה לקופת גמל מעל הסכום המוכר להטבה כדאית על פני חשבון רגיל בבית השקעות.
בהנחה ומדובר באנשים שיש להם כמה מיליונים מושקעים בשוק ההון.
כן , אני הנחתי שמדובר על 10-15 שנה.
לא בהכרח נשמע לי כדאי להפקיד מעל התקרה כי כמדומני זה לא פטור ממס,
אם זה לא פטור ממס, למה לשלם דמי ניהול גבוהים על רווחים שחייבים ברווח הון?

אם זה לא פטור ממס, למה לשלם דמי ניהול גבוהים על רווחים שחייבים ברווח הון?

כי להבנתי היורשים ידרשו לשלם 15% מס נומינלי לעומת 25% ריאלי וההפרש הזה לפי הדוגמאות הנ"ל יצטבר להרבה יותר מדמי הניהול, בהנחה שהריבית נשארת אפסית.
כמו כן דחיית מס על מסחר אקטיבי, ודמי מסחר נמוכים לעומת מה שמקבלים בבנקים.

גמ"ש פטור מרווח הון בעת פטירה?
מה זה גמ"ש?
גמל להשקעה חייב במס בידי היורשים - 25% ריאלי מס רווחי הון
חיסכון לקצבה מזכה (תגמולים ) -פטור בידי היורשים
חיסכון לקצבה מוכרת לאחר גיל 75 - חייב ב- 15% נומניאלי

הפקיד 16500 וקיבל ניכוי וזיכוי של 3465

האם משנה מקור ההכנסה?

נניח אדם בגיל פרישה מושל קצבה מזכה בדיוק לפי גובה הפטור ממס: 4450 ש"ח בחודש.
ובנוסך יש לו 100 אלף ש"ח בשנה רווחי הון.

כמה הוא יכול להפקיד? כמה ניכוי וזיכוי יקבל?

מה זה גמ"ש?
גמל להשקעה חייב במס בידי היורשים - 25% ריאלי מס רווחי הון
חיסכון לקצבה מזכה (תגמולים ) -פטור בידי היורשים
חיסכון לקצבה מוכרת לאחר גיל 75 - חייב ב- 15% נומניאלי
כן מדובר על גמל להשקעה. לא מבינה למה זה חייב, אם בפרוש כתוב בפקודת מס הכנסה שזה פטור תחת תנאים -מעל גיל 60,חלפו 5 שנים מהפקדה ראשונה ולא נרכשה דירה.
האם זה משום שטרם חוקקו תקנות ספציפיות? גם בקופת הגמל מסרו לי אותו נושא, אבל לא פירטו מדוע
להלן ציטוט מפקודת מ"ה סעיף 9(18)
רווחים מקופת גמל להשקעה (תיקון מס' 237) תשע"ז-2016

(18ב)[5] ריבית, הפרשי הצמדה ורווחים אחרים (בפסקה זו – רווחים), שקיבל יחיד מקופת גמל להשקעה, אשר מקורם בסכומים שהופקדו לקופת גמל להשקעה, ואשר התקיימו לגביהם התנאים שבסעיף 22(א1) לחוק הפיקוח על קופות גמל (בפסקה זו – סכומים) והתנאים המנויים בפסקאות (1) עד (3) להלן; נפטר היחיד והתקיים לגביו התנאי המנוי בפסקה (3) טרם פטירתו, יהיו הרווחים שנצברו עד תום שלושה חודשים ממועד הפטירה, פטורים:

(א) חלפו 5 שנים לפחות ממועד התשלום הראשון של סכומים לאותו חשבון;

(ב) היחיד הגיע לגיל 60;

(ג) היחיד הציג את אישור המנהל כהגדרתו בחוק מיסוי מקרקעין, שלא רכש דירת מגורים, במישרין או בעקיפין, מיום ט"ז בכסלו התשע"ז (16 בדצמבר 2016) ועד 5 שנים ממועד התשלום הראשון של סכומים לחשבון, לעניין זה –

(1) אם רכש היחיד דירה, לאחר י"א בתשרי התשע"ח (1 באוקטובר 2017), וב-18 החודשים שלאחר רכישת הדירה או ב-18 החודשים שלפני רכישת הדירה, מכר דירת מגורים אחרת, יראו אותו כאילו לא רכש דירה, ובלבד שמכירת הדירה לא נעשתה לפני התשלום האחרון לאותו חשבון;

(2) על אף האמור בכל דין ובכל הסכם, יראו יחיד ובן זוגו, למעט בן זוג הגר דרך קבע בנפרד, וידיהם שטרם מלאו להם 18 שנים כרוכש אחד.

האם משנה מקור ההכנסה?

נניח אדם בגיל פרישה מושל קצבה מזכה בדיוק לפי גובה הפטור ממס: 4450 ש"ח בחודש.
ובנוסך יש לו 100 אלף ש"ח בשנה רווחי הון.

כמה הוא יכול להפקיד? כמה ניכוי וזיכוי יקבל?
אני שולחת שוב מחשבון
החישוב די מורכב.
בוא נאמר שאם יש רווח של מיליון יתקבל ניכוי+זיכוי של 45%
זה משתנה, ישנן תקרות שזזות
אפילו כשלמדתי את הנושא , המורים מסתבכים, זו נוסחא מורכבת יחסית
אני מפנה להסתכל בסעיף 45+47 בפקודת מס הכנסה
אבל הכי קל להשתמש במחשבון ששולחת שוב
כשכתוב -עצמאיים -מדובר כמעט על כל הכנסה (היחידות שלא ניתן זה דברים עם הגבלות-כמו שכירות 10%, הימורים) אם לאדם יש תיק במס הכנסה יכול גם להשתמש ב"שידור 1301" במחשבי מס הכנסה כדי לבצע סימולציות, זה תחליף טוב לתוכנה של אנשי מקצוע
https://apps.fibi.co.il/PensionCalculator/Default.aspx

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Lamur קרן השתלמות של פנסיונר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
בובין חוט-השני פנסיונר מעל גיל 60 - קרנות השתלמות, קופות גמל והגיון בשיגעון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
Y הפקדות פנסיונר לקרן השתלמות בניהול אישי - האם יש מגבלה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
milx תיק של פנסיונר בן 74 מהיועץ בבנק - מעוניין לשנות שוק ההון 9
milx פנסיונר עצמאי, קופת גמל מעל לתקרה וירושה צרכנות פיננסית 0
G חשבון בנק פנסיונר מול פנסיונר ושותף בחשבון אוף טופיק 1
ג שאלה בנוגע לקרן השתלמות עבור פנסיונר צרכנות פיננסית 5
G סטודנט שרוצה כבר לצאת לדרך ולהתחיל התפתחות אישית 3
N אדריכל בתחילת דרכו שרוצה לעסוק גם ביזמות התפתחות אישית 11
O סטודנט למדמ"ח שרוצה לשפר את הפורטופוליו שלו התפתחות אישית 5
א אזרח אמריקאי שרוצה לפתוח תיק השקעות פאסיבי עם מינימום התעסקות שוק ההון 23
T תל אביבי שרוצה רילוקיישן בארץ ואין לו מושג אוף טופיק 20
ד שאלות של משקיעה מתחילה שרוצה להתחיל להשקיע אבל אין לה את האומץ ויש לה הרבה שאלות שוק ההון 37
A עוקץ/ הונאת משכירי דירות - משכיר שרוצה לסגור מרחוק נדל"ן 29
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
E ייעוץ לאחד שרוצה למצוא את עצמו כבר התפתחות אישית 1
Sander מתחיל שרוצה ללמוד: יש הפרש בין גובה מס שציפיתי למה שקרה כשמכרתי שוק ההון 13
Sander מתחיל שרוצה ללמוד: יש הפרש בין גובה מס שציפיתי למה שקרה כשמכרתי שוק ההון 0
ש מהי תוכנית אג"ח למי שרוצה שישים אחוז אג"ח שוק ההון 0
N לגבי אחי הגדול שרוצה לקנות בית. שוק ההון 12
C עוד אחד שרוצה לצאת מהמירוץ עכברים יומני מסע אישיים 29
H בן 31 שרוצה שהכסף יתחיל לעבוד בשבילו יומני מסע אישיים 10
C משקיע חדש שרוצה להשקיע לטווח ארוך - התייעצות לגבי קופות גמל להשקעה וקרנות השתלמות שוק ההון 24
yuvalnsn שאלה של חייל משוחרר שרוצה להשקיע שוק ההון 3
רוקישיק חבר שרוצה להתחיל להכנס לתחום ההשקעות - פוסטים נבחרים שוק ההון 0
ה בחרו צעיר שרוצה להתחיל להשקיע שוק ההון 3
פ סטודנטית שרוצה להגדיל הכנסה התפתחות אישית 15
C העברתי קרן פנסיה לקופת גמל SP500 באמצע הירידות, איך למקסם צרכנות פיננסית 16

נושאים דומים

Back
למעלה