• התוכן שלפניכם איננו ייעוץ פיננסי. הוא אולי נחזה ככזה, ואף נשמע ככזה, אבל למרבה הפלא, הוא איננו כזה, וממילא לא יכול להיחשב תחליף לייעוץ מטעם בעל הרישיון המתאים, לרבות ייעוץ מס, ייעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. מכאן שאין לראות בתכני הפורום המלצה לביצוע פעולות כלשהן בניירות ערך או בנכסים אחרים, וכל הסתמכות עליהם תהיה באחריות הקורא בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחברה בלבד ואין באמור בה כדי לשקף את דעותיה של בעלת האתר.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פלח סולידי- לא קרנות אג"ח

• פותח הנושא פותח הנושא doc29
  • פורסם בתאריך פורסם בתאריך

doc29

משתמש בכיר
דירוג
3,542
אהלן, במסגרת הדיון הקבוע שצץ על איך להשקיע במשהו "סולידי" לפלח דל הסיכון- הגעתי לנקודה שאני לא סגור עליה בכלל והרבה יותר מסובכת לי להבנה מהמניות זה אג"ח, כספיות ומק"מים ודומיהם. שתי שאלות פשוטות:

1. האם יש אפיק כלשהו שיבטיח לי תשואה נומינלית חיובית כלשהי? (וספציפית- מק"מ? קרן כספית?)- בגלל המח"מ הקצר מאוד? הכוונה גם במידה והריבית תתחיל לעלות.
2. האם אחד מאפיקים אלו או אחר יבטיח לי הגנה מאינפלציה (גם הגנה מינימלית או אפסית)? (עד עכשיו הבנתי שלקנות ישירות אג"ח צמוד מדד יבטיח לי את זה אבל זה יחייב אותי להחזיק אותו עד הפדיון וממה שקראתי להחזיק אג"ח ישירות זה פחות מומלץ).

1. מק"מ (דרך קרן מחקה - החזקה ישירה תתן אפילו תשואה שלילית בגלל העמלות והמס)
2. אם בצורה ישירה מהאינפלציה זה אג"ח צמוד, אין אלטרנטיבות שהן צמודות למדד לפי ידיעתי. ואז צריך להחליט אם מתפשרים על קרן או החזקה ישירה.

ניסיתי להתעניין גם באג"ח בריבית משתנה ממשלתית אבל לא מצאתי שום מקום שמדגים (גרפית, מספרית, מתמטית) איך זה בדיוק מתנהג בעליות ריבית.
אני גם באותה דילמה, ובחרתי בינתיים במק"מ בעיקר.

עם זאת ברור שאני לא יודע על מה אני מדבר ואני לא מייעץ לאף אחד להקשיב לי.

1. האם יש אפיק כלשהו שיבטיח לי תשואה נומינלית חיובית כלשהי? (וספציפית- מק"מ? קרן כספית?)- בגלל המח"מ הקצר מאוד? הכוונה גם במידה והריבית תתחיל לעלות.
2. האם אחד מאפיקים אלו או אחר יבטיח לי הגנה מאינפלציה (גם הגנה מינימלית או אפסית)? (עד עכשיו הבנתי שלקנות ישירות אג"ח צמוד מדד יבטיח לי את זה אבל זה יחייב אותי להחזיק אותו עד הפדיון וממה שקראתי להחזיק אג"ח ישירות זה פחות מומלץ).
1. אין אפיק שייצר לך תשואה באפס סיכון, אבל אם מדברים על סיכון נמוך (לאורך זמן) אני מניח שמניות של חברות מאוד ותיקות ויציבות, או אולי אפילו מניות בכורה להמרה יעשו את העבודה. קרנות ריט איכותיות עם מינוף נמוך גם בקטגוריה הזו.

2. כל האפיקים הנ"ל יגנו עליך מאינפלציה ואפילו יאפשרו לך להרוויח ממנה.

אם המטרה היא לשמור על הקרן בכל מחיר בכל נקודת זמן, אני מניח שהאופציה היחידה היא אג"ח גליל\אגח בנקים צמוד עם מחמ קצר באחזקה ישירה.

ניסיתי להתעניין גם באג"ח בריבית משתנה ממשלתית אבל לא מצאתי שום מקום שמדגים (גרפית, מספרית, מתמטית) איך זה בדיוק מתנהג בעליות ריבית.
אני גם באותה דילמה, ובחרתי בינתיים במק"מ בעיקר.
אג"ח בריבית משתנה לא עולה ולא יורד עם שינויי ריבית, כי הוא פשוט מקבל קופון גבוה יותר או פחות עם שינויי הריבית בתדירות גבוהה. זה בעצם דומה מאוד להשקעה במק"מ כי המח"מ של אג"ח כזה הוא תמיד קצר מאוד.

לא הייתי הולך לא על אגח בריבית משתנה ולא על מקמ בגלל שהם חשופים לאינפלציה. לדעתי עדיף לקנות אג"ח צמוד קצר.

אין אפיק שייצר לך תשואה באפס סיכון, אבל אם מדברים על סיכון נמוך (לאורך זמן) אני מניח שמניות של חברות מאוד ותיקות ויציבות
אני מסכים עם הטענה הזו ב-100% ומוסיף אליה (לא במקומה) את הדרישה שלי למניות עם רצף הגדלת דיבידנדים ששרד לפחות 2 משברים כלכליים.

מאחר שמדובר פה בשברי אחוזים של ריבית, אתה חייב לקחת בחשבון את עלויות ההשקעה ודמי הניהול.
לדוגמא בקרנות כספיות אין עלויות השקעה אבל יש דמי ניהול שלטעמי גבוהים מהריבית. במק"מ אני לא יודע

אג"ח בריבית משתנה לא עולה ולא יורד עם שינויי ריבית, כי הוא פשוט מקבל קופון גבוה יותר או פחות עם שינויי הריבית בתדירות גבוהה. זה בעצם דומה מאוד להשקעה במק"מ כי המח"מ של אג"ח כזה הוא תמיד קצר מאוד.
האם בהשקעה שקלית לא צמודה זוהי השקעה שהתשואות שלה גבוהות (בצורה ברורה שניתנת להצגה) משל המק"מ ובעלת סיכון זהה? (שתיהן בערבות המדינה)

האם בהשקעה שקלית לא צמודה זוהי השקעה שהתשואות שלה גבוהות (בצורה ברורה שניתנת להצגה) משל המק"מ ובעלת סיכון זהה? (שתיהן בערבות המדינה)
אם הכוונה לאג"ח בריבית משתנה, לא חושב שהתשואה גבוהה יותר. זה פשוט מכשיר שצריך פחות להתעסק איתו בהשוואה לרכישת מקמ חדש כל שנה. אם הכוונה לריבית קבועה שקלית, זו אולי ההשקעה הכי גרועה שניתן לעשות היום.

מניות עם רצף הגדלת דיבידנדים ששרד לפחות 2 משברים כלכליים
האם אתה נשען על מחקר כלשהו שמצביע על קורלציה בין רצף הגדלת דיבידנדים ששרד 2 משברים לבין הצלחתו של הרצף לשרוד משבר שלישי?
כי אם אין מחקר כזה ואתה נשען על "היגיון בריא", אז זה טוב בדיוק כמו כל "היגיון בריא" אחר בבחירת מניות.

האם אתה נשען על מחקר כלשהו שמצביע על קורלציה בין רצף הגדלת דיבידנדים ששרד 2 משברים לבין הצלחתו של הרצף לשרוד משבר שלישי?
כי אם אין מחקר כזה ואתה נשען על "היגיון בריא", אז זה טוב בדיוק כמו כל "היגיון בריא" אחר בבחירת מניות.
במניות כל מחקר הוא למעשה "המראה האחורית" ולא רלוונטי באמת.
אני נשען על היגיון בריא שאם חברה הצליחה לשרוד לפחות שני משברים אז זה אומר שיש לה סיכויים יותר טובים לשרוד את המשבר השלישי.
זה בדיוק כמו שיש סיכוי טוב יותר לרכב על אופניים בלי ליפול בפעם השלישית מאשר בפעם הראשונה.
החברה והנהלת החברה צברו "ניסיון מעשי" בהתמודדות עם משברים שחברות אחרות לא צברו.

כמו כן זה מוכיח שהמוצר/שירות שהחברה מספקת המשיך לייצר רווחים במהלך שני משברים לפחות וזה בעצמו "מחקר" שאומר שהמוצר/שירות ממשיכים להיצרך במהלך משברים.
בגלל ה"מחקר" הזה אז המוצר/שירות כנראה ייצרכו גם במהלך המשבר הבא וחזרנו שוב לחברה שממשיכה לייצר רווחים במהלך משברים.

ולסיכום:
זכותך המלאה לחשוב שאני טועה ואין כל היגיון במה שאני עושה :)

במניות כל מחקר הוא למעשה "המראה האחורית" ולא רלוונטי באמת.
אני נשען על היגיון בריא שאם חברה הצליחה לשרוד לפחות שני משברים אז זה אומר שיש לה סיכויים יותר טובים לשרוד את המשבר השלישי.
זה בדיוק כמו שיש סיכוי טוב יותר לרכב על אופניים בלי ליפול בפעם השלישית מאשר בפעם הראשונה.
החברה והנהלת החברה צברו "ניסיון מעשי" בהתמודדות עם משברים שחברות אחרות לא צברו.

כמו כן זה מוכיח שהמוצר/שירות שהחברה מספקת המשיך לייצר רווחים במהלך שני משברים לפחות וזה בעצמו "מחקר" שאומר שהמוצר/שירות ממשיכים להיצרך במהלך משברים.
בגלל ה"מחקר" הזה אז המוצר/שירות כנראה ייצרכו גם במהלך המשבר הבא וחזרנו שוב לחברה שממשיכה לייצר רווחים במהלך משברים.

ולסיכום:
זכותך המלאה לחשוב שאני טועה ואין כל היגיון במה שאני עושה :)
האמת שאני בעיקר מנסה ללמוד. אני לא יודע אם אתה טועה או לא (ואפשר יהיה לדעת רק בדיעבד), אבל מעניין אותי לדון בזה, כי ממה שקראתי עד כה, ההיגיון כפי שפירטת אותו נשמע לי קצת כמו לבחור מניות שעלו מתוך הנחה שהן ימשיכו לעלות. מטאפורת האופניים מעלה בראשי מטאפורה הרבה יותר קרובה - קרנות נאמנות אקטיביות.

ההיגיון כפי שפירטת אותו נשמע לי קצת כמו לבחור מניות שעלו מתוך הנחה שהן ימשיכו לעלות
לא שאני מאמץ לעצמי את גישת ההשקעה של דעת, אבל יש פה הבדל לטעמי - ״לבחור מניות שימשיכו לעלות״ זה לחזות מה תהיה ההתנהגות של משקיעים אחרים (איך הם יתמחרו את המניה בעתיד), בעוד ש״לבחור מניות שמגדילות את הדיבידנדים״ זה להתבסס על התנהגות עתידית עקבית של ההנהלה.

ממה שקראתי עד כה, ההיגיון כפי שפירטת אותו נשמע לי קצת כמו לבחור מניות שעלו מתוך הנחה שהן ימשיכו לעלות.
יש הבדל בין לבחור מניות שמחירן עולה לבין לבחור חברות שצומחות.
יש המון דוגמאות למניות שמחירן עלה לשמים ואז התרסק לריצפה כי הוא שיקף את צפי המשקיעים לרווחים ולא את רווחי החברה בפועל.
מכיוון שאני מתמקד בחברות שהוכיחו מעל לכל ספק שהרווחים שלהן עלו במהלך לפחות שני המשברים האחרונים (הרי בטווח כל כך ארוך שבו הדיבידנד גדל או שהוא מגיע מרווחים או שהחברה פושטת רגל) אז אני יודע שהנהלת החברה והמוצר/שירות של החברה יכולים להתמודד עם משברים ולהמשיך להיות רווחיים.

בוא ניקח לדוגמא 3 חברות:
1. קוקה קולה - מייצר מעל 50 סוגים של משקאות קלים כולל חלב סויה ומשקאות אנרגיה בכל העולם.
2. קולגייט פלמוליב - מייצרת מוצרי היגיינה אישית בכל העולם.
3. ג'ונסון אנד ג'ונסון - מייצרת תרופות ומספקת שירותים הקשורים ברפואה בכל העולם.

כל אחת מהחברות הללו מגדילה את הדיבידנד השנתי שלה במשך יותר מ-52 שנה ברציפות.
זה אומר שהן שרדו את:
* בועת הנדל"ן 2008
* בועת הדוט-קום 2000
* המלחמה בעיראק (מלחמת המפרץ) 1990
* יום שני השחור 1987
* "גלישת קנדי" 1962

ועדיין בכל אחד מהמשברים הנ"ל שפגעו קשות במחירי המניות הן יכלו לחלק למשקיעים משכורות גדלות בדמות דיבידנדים.

ועכשיו השאלה הקשה: האם במשבר הבא האוכלוסיה בעולם תפסיק לצרוך
1. משקאות קלים/אנרגיה/חלב סויה?
2. מוצרי היגיינה אישית?
3. תרופות ושירותים רפואיים?

אם התשובה היא כן אז לדעתי הבעיה שלנו הרבה יותר גרועה ממצב תיק ההשקעות שלי :)

תרכיב לעצמך תיק עם 50 חברות יציבות (אפילו טיפה פחות יציבות מאלו) וכנראה שתשרוד גם את המשבר הבא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H בניית פלח סולידי בתיק בעידן הריביות האפסיות שוק ההון 26
ש העברת פלח האג"ח לברוקר זר ברוקרים ופלטפורמות מסחר 17
ז פלח אגחי בתיק השקעות, דולרי, וללא מס עזבון שוק ההון 3
ו עדכון פלח המניות בתיק שלי שוק ההון 40
adamshalev פלח הקריפטו של משקיע פסיבי [aka, למה כל חברי הפורום הם משקיעי אקטיביים] השקעות אלטרנטיביות 21
B חלוקת פלח האג"ח בתיק שוק ההון 8
E מה מנחה אתכם בהקצאת פלח הזהב? שוק ההון 4
E הטעם שבהחזקה לא-פיזית של זהב + הקצאת פלח הזהב בתיק שוק ההון 4
ט פלח מזומן שוק ההון 66
מ תיק השקעות חדש עם פלח של הלוואות חברתיות שוק ההון 31
S שוקולד מריר - שיקולי פלח מנייתי שוק ההון 45
Waler רכישה פר-פלח כדרך להגביר תשואה לאורך זמן בתקופת הצבירה? שוק ההון 1
ס התיק של סולידי אופנסיבי שוק ההון 12
ב הלוואת margin לעומת מכירת box spread (לא סולידי) שוק ההון 4
ט קניית מחשב גיימינג סולידי אוף טופיק 11
A פיקדון דולרי == חלק סולידי ? שוק ההון 33
ט מחשב נייח סולידי למשחק ספציפי (cs 2) אוף טופיק 5
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
Homer תיק סולידי חו"ל - אשמח להערות והארות שוק ההון 3
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
N באיזה אפיק סולידי אתם משתמשים בימים אלו? שוק ההון 17
M סגירת פוזיציה לסכום נקוב ביורו לשנה בכ 6% באפיק סולידי. שוק ההון 11
S תאורייה לתיק סולידי שוק ההון 15
G אפיק השקעה סולידי בדולר קנדי שוק ההון 4
S סיור סולידי ב-Jeruz אוף טופיק 3
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
A קו העוני 2022 – האם כל סולידי הוא עני? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 174
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
אורליוס אפיק סולידי טווח ארוך 25% מהתיק שוק ההון 4
N תיק השקעות סולידי ועליית הריבית שוק ההון 8
Shnizelia איך קונים רכב "סולידי"? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
R קריסת האג"ח הממשלתיות ומעבר לאפיק סולידי אחר שוק ההון 12
deussex מסתבר שעדיין מתקשה להגדיר אחוז סולידי בחלק הנזיל, מלבד נדל"ן שוק ההון 29
ט רכב פרטי סולידי (נראה לי) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
א יש עוד טעם להשקיע את החלק הכי סולידי בתיק בקרנות של אג"ח ממשלתי? שוק ההון 45
ל האם לוותר לשכן שטוען שחניה שלו? או להוציא כסף ולשלם על חניה?( לא רק שלא סולידי,מאוד מצומצמת כרגע) אוף טופיק 51
S פקדון/השקעה סולידי עבור זוג מבוגר לפני גמלאות שוק ההון 1
נ מעבר לעולם סולידי? יומני מסע אישיים 2
deussex אחוז נכס נדל"ן בבעלות, בחישוב מאזן מניות - חלק סולידי שוק ההון 2
M סדר ותכנון פיננסי לצעיר סולידי בתחילת דרכו שוק ההון 11
B האם נכון להסתכל על אג”ח מיועדות כחלק ה״סולידי״ של התיק שוק ההון 6
L תיק סולידי 40-60 שוק ההון 16
M בין סולידי לצרכניסט יומני מסע אישיים 40
J תיק השקעות סולידי בניהול עצמי שוק ההון 27
de dud טלפון סלולרי סולידי צרכנות פיננסית 1
ס תיאום מס סולידי (עם מומחי מס וללא תשלום) מיסים 14
X אפיק סולידי לחיסכון עבור קנייה בדולרים שוק ההון 4
אשר יועץ משכנאות "סולידי" באיזור ירושלים נדל"ן 4