• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פיזור מסלולי פנסיה

לאץ'

משתמש רגיל
דירוג
249
אני מתארת לעצמי שדיברנו בנושא לא מעט אבל לא הצלחתי למצוא. אם יש, אשמח אם תפנו אותי.

הפנסיה שלי מנוהלת על ידי כלל במסלול לבני 50 ומטה. רפרוף מהיר בסיכום השנתי מגלה לי שבמהלך 2018, כספי הפנסיה שלי הושקעו באופן הבא:
44.5% מניות, 10.2% אג"ח ממשלתי, 27.5% אג"ח מיועדות ( מה זה בכלל?), 16% אג"ח קונצרי, 1.7% מזומן ו-0.7% אחר.
חשיפה למט"ח- 19.9%

החשיפה הצפויה ל2019 לפי הדו"ח היא לא שונה בהרבה:
46% מניות, 5% אג"ח ממשלתי, 28% אג"ח מיועדות, 13% אג"ח קונצרי, 7% מזומן ו-1% אחר.
חשיפה למט"ח- 20%.

על סמך הנתונים הנ"ל התעוררו אצלי מספר שאלות:
1. אם ישנה חשיפה רק של 20% למט"ח, האם פירושו של דבר שהרב המוחלט של הסכום מושקע בישראל? האם זה לא ריכוזי ומסוכן מדי במקרה שיתעורר איזשהו משבר מקומי?

2. נתון נוסף - אני בת 30.
על סמך העובדה שבפני עוד שנים רבות עד הפרישה, אני מניחה שכדאי לי לעבור למסלול חשוף יותר למניות.
יש לחברת כלל מספר מסלולי השקעות ביניהם מסלול תלוי גיל (חשיפה גבוה יותר למניות בשלב זה וירידה הדרגתית לקראת פרישה?), מסלול מנייתי עם חשיפה של מינימום 75% ומסלול אג"ח בחשיפה של מינימום 25%.
האם כדאי לי ללכת על אוטומט ולהסתמך על שיקול דעתם של המשקיעים המעונבים ולבחור במסלול תלוי גיל או לפזר בין מסלול מנייתי ואג"חי (נאמר ביחס של 80\20 לטובת המנייתי)?
או שהחישוב מוטעה שכן 80 אחוז של 75 נותן לי למעשה רק 60 אחוז חשיפה למניות?
הסיבה שבגינה הצעתי פיזור של 80\20 כדוגמה הוא כי המסלול המנייתי למשל רק אומר שהחלק הארי יושקע במניות אבל לא מציין מה קורה עם 25% הנותרים.

3. כרגע אני משלמת 0.12% דמי ניהול מהחסכון המצטבר ו1% מדמי ניהול להפקדה שוטפת. זה נשמע לי לא מעט במיוחד לאור התשואות המזעריות בשנת 2018.
שאלתי היא- האם דמי ניהול משתנים במעבר בין מסלולים? האם זה רק נדמה לי או שבאמת מדובר בלא מעט כסף ושכדאי לי להתמקח או לעבור?

תודה

אג"ח מיועד זה אגרות חוב שרק לקרנות פנסיה יש גישה לקנות אותן בהנפקה.

חשיפה למט"ח נמוכה לא אומר בהכרח שרוב מה שהם מחזיקים בשבילך זה בתוך ישראל, יכול להיות שהם מנטרלים השפעות שוק מטח על ביצועי התיק.

1-2. אג"ח מיועדות הן אג"ח לא סחירות צמודות בריבית של 4.86% שהממשלה מנפיקה בלעדית עבור קרנות הפנסיה, בערך של 30% מההון בקרן.
התשואה ההיסטורית של מניות היא גבוהה יותר, אבל כמובן מלווה בסיכון גבוה יותר.
כיום, בקרנות הפנסיה, הפורשים מקבלים 60% מיועדות, והשאר מתחלקים במה שנשאר. החלק של הצעירים צפוי להצטמצם עם השנים אבל זה תהליך שיקח שנים.
במוצרים פנסיוניים אחרים (קופ"ג, ביטוח מנהלים) אין את זה.
באופן כללי, הנטיה בבלוג ובפורום היא להעדיף מסלול מנייתי לפנסיה מכיוון שמדובר בחסכון לטווח ארוך ועם הטבות מס. בהתאם, יש שסבורים שהמיועדות הן חסרון, ומעדיפים 100% מניות. יש כמובן מי שסבורים אחרת. זה אחד מהשיקולים (לא היחיד) בבחירה בין קרן פנסיה וקופ"ג.
בהינתן שאת נשארת בקרן פנסיה, את בכל מקרה מושקעת כבר באג"ח אלו (גם אם תבחרי במסלול מניות), ולכן אם רצית להגיע ל-80:20 את יכולה לבחור מסלול מניות (ועדיין תהיי בפחות מ-80% מניות).
את צודקת שיש הטיה משמעותית לישראל, וזה נכון ברוב המסלולים וברוב קרנות הפנסיה. למיטב ידיעתי רק להפניקס יש מסלול מניות חו"ל (אגב, גם פאסיבי). בקופות גמל יש מבחר גדול יותר.

3. תוכלי למצוא בגוגל קרנות פנסיה ברירת מחדל, שם יש תנאים טובים יחסית שניתנים ללא מיקוח בכמה קרנות. את יכולה לחשב עבור עצמך, בהתחשב בצבירה הקיימת שלך ובהפרשות החודשיות שלך, כמה בערך את משלמת בכל אחת מהקומבינציות (כולל ההצעה שיש לך). בזמן החישוב תזכרי שהצבירה גדלה בהדרגה (בגלל הפקדות שוטפות) ולכן נסי לחשב גם עבור X שנים קדימה (לשיקולך). מסלולים תלויי גיל יש לכל קרנות הפנסיה. מסלולי מניות יש ל-3 מתוך קרנות ברירת המחדל. לאף אחת מהן אין מסלול מניות חו"ל.
כשיהיו לך את כל הנתונים, תוכלי לבחור מתוך ידע (אציין שאפיקי ההשקעה נחשבים לרוב כחשובים יותר מדמי הניהול).

כשאני מנסה להעביר את הקרן למסלול אחר, כל המסלולים הקיימים מופיעים פעמיים ומפוצלים בין תגמולים לפיצויים. בהנחה שאני מתכננת להמנע (עד כמה שניתן) ממשיכת פיצויים במקרה של פיטורין, האם יש סיבה כלשהי שלא לשנות את ההפקדות ל100% מסלול מנייתי בשני הרכיבים הללו? האם יש איזשהו אילוץ או סיכון שכדאי לחשוב עליו?

האם יש סיבה כלשהי שלא לשנות את ההפקדות ל100% מסלול מנייתי בשני הרכיבים הללו?
אם המסלול שבחרת הוא מניות, אני לא רואה סיבה שלא (כל עוד הקרן מאפשרת את זה. לפעמים הקרנות לא מאפשרות שינוי מסלול לרכיב הפיצויים עד לקבלת אישור מעסיק או מכתב שחרור כספים).

אם המסלול שבחרת הוא מניות, אני לא רואה סיבה שלא (כל עוד הקרן מאפשרת את זה. לפעמים הקרנות לא מאפשרות שינוי מסלול לרכיב הפיצויים עד לקבלת אישור מעסיק או מכתב שחרור כספים).

צודק, לא גללתי עד הסוף ולכן לא שמתי לב שיש דרישה כזאת.
למה צריך בעצם טופס כזה? הרי גם חלק מרכיב התגמולים מקורו מהפקדות מעסיק ושם אין בקשה שכזו.

למה צריך בעצם טופס כזה? הרי גם חלק מרכיב התגמולים מקורו מהפקדות מעסיק ושם אין בקשה שכזו.
כי הפיצויים בעצם שייכים למעסיק. הם עוברים אליך רק אחרי סיום עבודה ואחרי שהמעסיק "משחרר" את הכספים (מה שקורה היום אוטומטית כמה חודשים אחרי סיום העבודה, אלא אם המעסיק מתנגד).
במקרה שאת חתומה על סעיף 14 לרוב למעסיק לא תיהיה בעיה שתניידי את הכספים, אבל במקרה שלא הרבה מעסיקים יעשו בעיות (כי הם מפחדים שיצטרכו להשלים לך פיצויים מהכיס שלהם במקרה פיטורים)

רק אם הם מפרישים יותר מ-6%. אחרת סעיף 14 חל בכל מקרה.
שמעתי את זה, אבל לא בטוח שזה נכון. וגם אם זה נכון, המעסיקים פחות סומכים על זה ולא מעוניינים לקחת את הסיכון.

לפני מספר שנים פיטר אותי מעסיק שהפריש לי 8.33% ולא החתים אותי על סעיף 14. קיבלתי ממנו השלמת כספי פיצויים על חשבונו.

איך אני יודעת אם אני חתומה על הסעיף הנ"ל?
בד"כ זה מופיע בחוזה, או כנספח לחוזה.
את גם יכולה לשאול את מחלקת כספים אצלכם בעבודה.

שמעתי את זה, אבל לא בטוח שזה נכון
סעיף 7 לצו ההרחבה
[...] תשלומי המעביד לפי צו זה לפיצויי פיטורים בשיעורים המפורטים בטבלה שבסעיף 6ד' לעיל (בטור "פיצויי פיטורים") יבואו במקום תשלום פיצויי פיטורים בהתאם לסעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים [...]
וגם אם זה נכון, המעסיקים פחות סומכים על זה ולא מעוניינים לקחת את הסיכון.
אני לא בטוח שמותר להם להתנגד אבל אין לי כוח לחפור בזה...
לפני מספר שנים פיטר אותי מעסיק שהפריש לי 8.33% ולא החתים אותי על סעיף 14. קיבלתי ממנו השלמת כספי פיצויים על חשבונו
אכן, בהתאם לסעיף 9ד בצו ההרחבה. לכן כתבתי שהבעיה היא רק כשהמעסיק מפריש יותר מהפרשות החובה.

אכן, בהתאם לסעיף 9ד בצו ההרחבה. לכן כתבתי שהבעיה היא רק כשהמעסיק מפריש יותר מהפרשות החובה.
אז לא הבנתי.
חשבתי שאמרת שאם המעסיק מפריש 8.33% הוא פטור מהשלמה במקרה של פיטורים.
אז מי מנצח בעצם, סעיף 7 או סעיף 9ד?

אז לא הבנתי.
חשבתי שאמרת שאם המעסיק מפריש 8.33% הוא פטור מהשלמה במקרה של פיטורים.
אז מי מנצח בעצם, סעיף 7 או סעיף 9ד?
לא רואה איפה אמרתי את זה.
על החלק של הפרשת החובה, חל סעיף 14 (זה סעיף 7 לצו ההרחבה).
אם המעסיק מפריש יותר מהחובה, אז המעסיק יכול לבחור להחיל על הכל סעיף 14 (סעיף 9ג לצו ההרחבה) או שלא להחיל סעיף 14 על התוספת (סעיף 9ד) לצו ההרחבה.

עריכה: הבנתי את השאלה: המעסיק שלך היה צריך להשלים רק את ההפרש בין ה-2.33% שהופרשו לבין 2.33% מהשכר הקובע לפיצויים (ליתר דיוק לאו דווקא 2.33% אלא ההפרש בין הפרשת החובה ל-8.33%. כיום זה 2.33% אבל בעבר זה היה פחות). אם הוא נתן לך את ההפרש על מלוא הפיצויים אז הוא נתן לך יותר מדי. רווח שלך מזה שהוא לא יודע את החוק...

לא רואה איפה אמרתי את זה.
צודק. משום מה קראתי הפוך את מה שאמרת כמה הודעות למעלה.

הבנתי את השאלה: המעסיק שלך היה צריך להשלים רק את ההפרש בין ה-2.33% שהופרשו לבין 2.33% מהשכר הקובע לפיצויים (ליתר דיוק לאו דווקא 2.33% אלא ההפרש בין הפרשת החובה ל-8.33%. כיום זה 2.33% אבל בעבר זה היה פחות). אם הוא נתן לך את ההפרש על מלוא הפיצויים אז הוא נתן לך יותר מדי. רווח שלך מזה שהוא לא יודע את החוק...
הבנת עוד לפני ששאלתי :)

מעניין.
יכול להיות שזה היה כי התחלתי לעבוד אצל אותו מעסיק לפני שצו ההרחבה המדובר נכנס לתוקף?
אני יודע בודאות שבעבר מעסיק היה חייב לשלם לך פיצויים "לפי החוק*" במידה והוא מפטר אותך, בלי קשר למה שהוא הפריש או לא הפריש.
אח"כ אני יודע שהכניסו את סעיף 14 שאומר שאם אתה חותם על הסעיף המעסיק פטור מהשלמות וכל מה שהופרש הולך אליך.
לא כלכך מכיר את עניין סעיף 7, בעיקר כי אני לא מכיר מעסיקים שמפרישים רק 6%.

*לפי החוק - משכורת אחרונה כפול מס שנות עבודה.
כלומר אם עבדת אצל מעסיק מסויים במשך עשור, כאשר 9 מהשנים הרווחת 10K ובשנה האחרונה הרווחת 20K, אז "לפי החוק" מגיע לך פיצויים בגובה 200K, למרות שההפרשות היו רק בגובה 110K.

*לפי החוק - משכורת אחרונה כפול מס שנות עבודה.
זאת לא הפרקטיקה
סכום ממוצעים שנתיים זה מה שקורה לרוב
כמובן שכל פיצוי פיטורים ניתן גם לעגן בחוזה, למשל אחוזים גבוהים יותר או חישוב יותר "תומך" בעובד
(כמובן שמבחינת הטבת מיסוי, יש תיקרה)

עוד דבר לחשוב עליו הוא שאם עובד עבד כ 20 שנה והופרש לו 6% לפיצויים, התשואה של כל השנים הללו עלולה לפטור את המעסיק מהשלמה או הפתחה משמעותית בסכום שידרש בעת פיטורין

זאת לא הפרקטיקה
סכום ממוצעים שנתיים זה מה שקורה לרוב
אוקי, יכול להיות שזה ממוצע של השנתיים אחרונות (אני זוכר משום מה ממוצע של 3 חודשים אחרונים). זאת לא הנקודה.
אז קח דוגמא שעבדת 8 שנים במשכורת 10K ושנתיים במשכורת 20K. עדיין ההפרש בין ההפרשות לפיצויים גדול יותר מהתשואה השכסף הזה עושה בעשור.

עוד דבר לחשוב עליו הוא שאם עובד עבד כ 20 שנה והופרש לו 6% לפיצויים, התשואה של כל השנים הללו עלולה לפטור את המעסיק מהשלמה או הפתחה משמעותית בסכום שידרש בעת פיטורין
תלוי בעליית השכר ובמסלול ההשקעה.
אם השכר עולה בחדות שנה-שנתיים לפני הפיטורים, והכספים מושקעים במסלול "כללי", אז עדיין יהיה הפרש די גדול.

תלוי בעליית השכר ובמסלול ההשקעה.
אם השכר עולה בחדות שנה-שנתיים לפני הפיטורים, והכספים מושקעים במסלול "כללי", אז עדיין יהיה הפרש די גדול.
כן, אבל אם המעסיק לא החתים על סעיף 14 הוא החזיק את ה % 2.33 בכיסו ולשימושו לאורך כל הזמן הזה
אז קח דוגמא שעבדת 8 שנים במשכורת 10K ושנתיים במשכורת 20K. עדיין ההפרש בין ההפרשות לפיצויים גדול יותר מהתשואה השכסף הזה עושה בעשור.
אכן הפרש גדול, אבל אף אחד לא מרוויח פתאום פי 2 פיצויים כי המשכורות הראשונות שלו היו נמוכות ורק בסוף עליית שכר, הפרקטיקה היא ממוצעים שנתיים
האמת שהחישוב הרבה יותר פשוט, לוקחים את סך ההפקדות לקופה ומוסיפים את ה 2.33 הנדרשים, מחסירים מה שקיים בקופה ומשלימים הפרש
למי שהתחיל לעבוד ללא קופה פעילה משלימים את הפער התיאורטי על חצי שנה זו

כן, אבל אם המעסיק לא החתים על סעיף 14 הוא החזיק את ה % 2.33 בכיסו ולשימושו לאורך כל הזמן הזה

אכן הפרש גדול, אבל אף אחד לא מרוויח פתאום פי 2 פיצויים כי המשכורות הראשונות שלו היו נמוכות ורק בסוף עליית שכר, הפרקטיקה היא ממוצעים שנתיים
האמת שהחישוב הרבה יותר פשוט, לוקחים את סך ההפקדות לקופה ומוסיפים את ה 2.33 הנדרשים, מחסירים מה שקיים בקופה ומשלימים הפרש
למי שהתחיל לעבוד ללא קופה פעילה משלימים את הפער התיאורטי על חצי שנה זו
הכל נכון ועדיין קורים מקריים של עליה יחסית גדולה בשכר שגוררת השלמה גדולה מהמעביד.
אני למשל קיבלתי ממעסיק מסויים סכום לא קטן לפיצויים מהסיבה הזאת.

הכל נכון ועדיין קורים מקריים של עליה יחסית גדולה בשכר שגוררת השלמה גדולה מהמעביד.
אני למשל קיבלתי ממעסיק מסויים סכום לא קטן לפיצויים מהסיבה הזאת.
אם המעסיק הסכים לתת, אין שום מניעה לקחת :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
פ קרן השתלמות מקסום תשואות ע"י פיזור הכסף בין מסלולי ההשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
E פיזור השקעות - הצד הסולידי. אשמח לדעתכם שוק ההון 10
ס פיזור בקרנות כספיות שוק ההון 4
E פיזור בתיק השקעות של 100k. איך הוא לדעתכם? שוק ההון 13
א השקעה בשוק הבריטי גם לטובת פיזור מטבעי שוק ההון 11
ס פיזור זמני השקעה שוק ההון 10
D פיזור, sp500 כחלק מהתיק הכולל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א פיזור VS מיסוי - משקל ישראל בחשבון פטור שוק ההון 17
F איך לפשט תיק 60/40: פיזור, עלויות ובחירת קרנות שוק ההון 19
ב פיזור תיק השקעות בין ארה"ב לשאר העולם שוק ההון 15
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
P פיזור תיק שאני מנהל לבדי שוק ההון 9
S פיזור בין קרנות של בתי השקעה שונים שוק ההון 1
י פיזור סכום כסף גדול בפקדון שוק ההון 3
C העברת חלק מהפנסיה \ השתלמות לחברה אחרת לצורך פיזור סיכוים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
D פחד מחוסר פיזור. כרגע 100% SSAC שוק ההון 1
T קרן השתלמות מנוהלת VS פיזור גדול יותר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
T תמהיל IRA - פיזור גלובלי רחב - איזו חלופה אירית עדיפה ? שוק ההון 27
D פיזור SSAC עם SMEA+EIMI שוק ההון 5
M פיזור בין בתי השקעות VS דמי ניהול שוק ההון 2
E פיזור תוך נכסי - כללים מנחים שוק ההון 12
Y פיזור בין קרנות מחקות דומות וחברות שונות שוק ההון 10
R חשבון ב-ETRADE לצורך מסחר במניות ESPP/RSU שהצטברו שם (על מנת לייצר פיזור) שוק ההון 110
stamEhad פיזור נכסים בתיק השקעות בין ניירות שקליים ודולריים - מה הדעה הרווחת ? שוק ההון 11
פ S&P 500 שאלות: חסרונות המדד, משמעות המדד, פיזור המדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
צ פיזור בתי השקעות שוק ההון 2
G פיזור תיק+ מספר שאלות שוק ההון 5
H פנסיה, תיק השקעות - פיזור כהגנה לערך המטבע פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
C פיזור בין בחברות שונות - הגיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
G פיזור בתיק חדש שוק ההון 5
L פיזור על פני זמן: מינוף כדרך להורדת סיכון שוק ההון 76
S פיזור גם מבחינת מכשירי השקעה? שוק ההון 3
G קניית דירה למגורים או פיזור השקעות נדל"ן 33
1337justme תהיה לגביי פיזור מטבע שוק ההון 29
G פיזור בתיק השקעות פרטי (תיק ראשון שלי) שוק ההון 14
S חוות דעת על תמהיל השקעה עבור הכנסה שוטפת ויציבה + פיזור סיכונים שוק ההון 3
C פיזור השקעות גלובאלי בתיק השקעות שוק ההון 16
מ משיכת rsu לצורך פיזור. מה עושים עם המס? שוק ההון 5
D פיזור פקטורים שוק ההון 9
S פיזור סיכונים - האם יש טעם לפזר את תיק ההשקעות בבתי השקעות שונים? שוק ההון 4
T משמעות פיזור השקעות עולמי בשוק גלובלי שוק ההון 22
ה פיזור קרן פנסיה והשתלמות צרכנות פיננסית 7
R פיזור הכסף בין מוסדות פיננסיים שונים עם מערכות שונות בהקשר של אבטחה שוק ההון 6
Y פיזור בין בתי השקעות ואיריות בברוקר אמריקאי והמרת מטח שוק ההון 28
D פיזור התיק שוק ההון 13
E דמי ניהול מול פיזור שוק ההון 8
E הוספת קרן לתיק למטרת פיזור שוק ההון 5
ו תהיה לגבי פיזור לפי משקלים שוק ההון 2
D פיזור השקעות - נדל"ן, שוק ההון או שניהם? נדל"ן 6
ShDan פיזור באג"ח ממשלתי כללי שוק ההון 0

נושאים דומים

Back
למעלה