• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פטור ממס שבח דירה שניה 50 אחוז וערעור

• פותח הנושא A42
  • פורסם בתאריך

A42

משתמש בכיר
דירוג
2,104
טוב אצטרך את עזרתכם, כמובן שלא יעוץ אלה שכרעיון למקורות או הפניות
בנושא הייעוץ יש לי גם עורכי דין וגם נפגשתי בנושא בזמנו עם דורית גבאי על זה

אבא נפטר והוריש 2 דירות
1. דירת מגורים
2. דירת מלון (מוגדרת כ"דירות מיוחדות" בארנונה ומשלמת גם ארנונה משמעוית יקרה יותר, בהשכרה ל3000 שנה, חדר אחד 30 מטר)

לאמא לפני ההורשה היה
3. חצי דירת מגורים שקיבלה בירושה מהוריה

עכשיו אנו מוכרים את הדירה מס' 1 - דירת המגורים שאמא שלי ואבא שלי גרו בה עשרות שנים ורוצים כמובן פתור מממס שבח עליה

אופציה א
לבקש פתור בשם האבא שנפטר - יש פה סיכון שלא נקבל את הפתור כי היו לו יותר מדירה אחת, אם זאת הדירה הנוספת היא דירת מלון/ דירת נופש
על פניו נראה אפשרי, אבל דירות הנופש/ מלון האלה זה תחום מאוד אפור ומרגיש לי שאם המדינה תחליט שזה דירת מגורים זה סיפור מאוד יקר לשכנע אותה אחרת

אופציה ב
לבקש פתור בשם האמא, שכן לאחר העברת הבעלות זה יהיה הדירה היחידה שלה + דירה שניה בלא יותר מ50 אחוז בירושה
אבל במקרה זה אולי ידרשו שאמא תיהיה בבעלות על הדירה החדשה במשך 18 חודשים (למרות שגרה בדירה כל השנים אבל הבית לא היה רשום עליה כלל)

אם למישהו כמובן יש ידע או ניסיון בנושא אשמח לשמוע ולקבל עוד דעות על האופציות

אבל השאלה העיקרית היא מה הדרך הנכונה לערעור
כלומר בהגיון שלי אם נלך על אופציה א ולא נקבל את פתור ממס שבח אוכל להגיש בשנית לפי אופציה ב (לא בטוח שאפשרי רק בהגיון שלי)
אבל הפוך אם הלכנו על אופציה ב אז לא נוכל לחזור לאופציה א כי כבר הנכס על שם של האמא
האם בכלל אפשר להגיש שוב בקשה לפתור ממס שבח?
האם אפשר מראש להתייעץ עם מס שבח על זה?

תודה רבה לכולם!

אמ;לק.

2 אופציות להגשה לפתור ממס שבח עבור מכירת בית מגורים

1. לנפטר היה בית מגורים + דירת נופש (דירה חדר 30 מ"ר במלון דירות בנתניה מ1990, מוגדרת בארנונה כדירות מיוחדות), לבקש פתור ע"ב דירת מגורים בהנחה תקווה שלא יחשיבו את הדירת נופש כדירת מגורים שניה

2. להעביר בעלות את בית המגורים לאמא שיש לה עכשיו רק חצי דירת ירושה ואז למכור את בית המגורים עם הפתור שלה (כי יש לך עד 50 אחוז בעלות דירת ירושה), אבל לא תהיה בבעלות עליה 18 חודשים (למרות שגרה בה 40 שנה עם אבא)

שאלה מאיזה אופציה להתחיל
והאם במידה ואופציה 1. לא תאושר אפשר להגיש בקשה חוזרת עם אופציה 2. ?

תודה

אין לי עצות ואני ממעטת להעיר אבל זה מופיע גם בכותרת וגם לאורך השרשור - המילה הנכונה היא פטור ולא פתור.
אם אפשר לערוך זה יהיה נפלא, לפחות בכותרת כדי שחיפוש יאפשר להגיע לכאן.

• אהבתי
Reactions: A42
1. לנפטר היה בית מגורים + דירת נופש (דירה חדר 30 מ"ר במלון דירות בנתניה מ1990, מוגדרת בארנונה כדירות מיוחדות), לבקש פתור ע"ב דירת מגורים בהנחה תקווה שלא יחשיבו את הדירת נופש כדירת מגורים שניה
לדעתי הצנועה והלא מקצועית יש מקום לבקש פטור, במיוחד אם לא הייתה מושכרת או לחלופין שילמו עליה מס שכ"ד מלא ללא הקלות.
2. להעביר בעלות את בית המגורים לאמא שיש לה עכשיו רק חצי דירת ירושה ואז למכור את בית המגורים עם הפתור שלה (כי יש לך עד 50 אחוז בעלות דירת ירושה), אבל לא תהיה בבעלות עליה 18 חודשים (למרות שגרה בה 40 שנה עם אבא)
אם תמכרו מייד יתכן ויראו בזה עסקה מלאכותית ובכל מקרה לדעתי כדי להנות מפטור ממס שבח היא צריכה לחכות 4 שנים מקבלת המתנה או 3 אם היא גרה בנכס.

אתם צריכים יעוץ מעו"ד הבקיא בתחום.

אין לי עצות ואני ממעטת להעיר אבל זה מופיע גם בכותרת וגם לאורך השרשור - המילה הנכונה היא פטור ולא פתור.
אם אפשר לערוך זה יהיה נפלא, לפחות בכותרת כדי שחיפוש יאפשר להגיע לכאן.
אשמח לתקן אבל כבר לא יכול לערוך
אשמח לעזרת המורדורים @yossik
תודה!

לדעתי הצנועה והלא מקצועית יש מקום לבקש פטור, במיוחד אם לא הייתה מושכרת או לחלופין שילמו עליה מס שכ"ד מלא ללא הקלות.
מסכים
לפי דורית גבאי
בפסק דין אליהו חכים קובע דירת נופש גם אם שימשה למגורים אינה נחשבת לדירת מגורים במכירה / קניה

אם תמכרו מייד יתכן ויראו בזה עסקה מלאכותית ובכל מקרה לדעתי כדי להנות מפטור ממס שבח היא צריכה לחכות 4 שנים מקבלת המתנה או 3 אם היא גרה בנכס.
זה מה שאני גם מבין
אבל דורית גבאי אמרה לי למכור לפי סעיף 49ב(2)
כלומר כן למכור את זה ע"ב הפטור של האמא, לא אמרה לי על הזמן המתנה (כלומר אני מבין אופציה 2)

עכשיו העורך דין שלי שבקיא בתחום (וגם הפנה אותי בזמנו לדורית גבאי) קצת מסתייג, וממליץ להגיש קודם עם הפתורשל המוריש (אבא) - אופציה 1

השאלה העיקרית שלי היא האם אחרי הגשה הבקשה לפטור ונניח דחו את הפטור
האם אפשר להגיש מחדש עם בקשה אחרת לפי פטור בסוג השני?

והאם יש עדיפות אם איזה פטור להתחיל (כלומר שיאפשר לי לעבור אחרכ לפטור אחר ולא יסגור לי את האופציה לחזור אחורה)

תודה!!!

אין לי מושג אבל אם התייעצת עם דורית גבאי שהיא וואחד אוטוריטה בתחום למה אתה חושב שהישועה תגיע מפורום באינטרנט?
עושה רושם שאתה מלווה באנשי מקצוע טובים, עדיף שתשאל אותם!

אין לי מושג אבל אם התייעצת עם דורית גבאי שהיא וואחד אוטוריטה בתחום למה אתה חושב שהישועה תגיע מפורום באינטרנט?
עושה רושם שאתה מלווה באנשי מקצוע טובים, עדיף שתשאל אותם!
הבעיה העיקרית היא שכל שאלה אליה זה 1400 שקל (מינימום לשעת ייעוץ)
ברור שזה יחסית כסף קטן מול הסיכון
פשוט מנסה לפעמים להבין את הדברים בעצמי יותר לעמוק

דרורית גבאי תותחית אבל מדברת מהר ומלאתי 7 עמודים רק בלכתוב את הדברים ומנסה לעשות לעצמי סדר

סהכ רציתי לדעת אם מישהו נתקל באפשרות של להגיש שומת מס שבח בפעמים (עם שינוי בסיבות לפטור)

תודה רבה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y פטור ממס שבח במכירת דירת ירושה נדל"ן 0
J פטור ממס שבח - שנה וחצי מרגע חוזה, או מרגע קבלת הדירה? (דירה יד 2) נדל"ן 1
ע פטור ממס שבח על דירת ירושה נדל"ן 8
liranviper פטור ממס שבח לדירה ראשונה - ממתי? שוק ההון 10
Y פטור ממס רווח הון לעולה חדש מיסים 3
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R פטור ממס רווחי הון על תרומת מניות מיסים 8
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
M קופת גמל- פטור ממס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
עידו ג אפיק השקעה פטור ממס למובטל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
ש רצף פיצויים - פטור ממס רווחי הון על הרווחים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
N פטור ממס הכנסה - חולי סרטן מיסים 12
א מה הכלי שיתן לי פטור ממס במשיכה חד פעמית בגיל 60? פוסטים מאיכות נמוכה 2
G פטור ממס הכנסה על פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ה פטור ממס הכנסה מיסים 1
1337justme הודעה על תום תוקף פטור ממס בקה"ש וגמל IRA בלאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
פ מכירת נייר בתיק פטור ממס רווחי הון שוק ההון 1
א קרן מחקה ישראלית לעומת אירית/לוקסמבורגית בתיק פטור ממס (IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
YizhakF השתלמות לשכיר שהוא גם עצמאי - פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
A קרן השתלמות - האם יש דרך לדעת כמה ממנה פטור ממס רווח הון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א הפקדת עצמאים לקרן השתלמות: אי בהירות לגבי תקרת פטור ממס רווחי הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Z ירושת חשבון השקעות פטור ממס צרכנות פיננסית 0
Michel פטור ממס רווח הון על פיקדון לפנסיונרים שוק ההון 0
Z רכישת מניות באמצעות כסף של חברה בע"מ? האם פטור ממס? שוק ההון 33
O מטבעות זהב בוליון - פטור אפשרי ממס בעת מכירה מיסים 4
1337justme פטור ממס רווחי הון לאדם עם 100% נכות עבור מניות אמריקאיות שוק ההון 42
N תיק השקעות עם חלק פטור ממס שוק ההון 10
אiהד חשבון השקעה פטור ממס - כמו קות גמל להשקעה? צרכנות פיננסית 1
שלי משרד האוצר מתכנן פטור ממס רווחי הון עד 60000 שח בשנה שוק ההון 54
פ פטור ממס בקופות גמל להשקעה שוק ההון 7
G חיסכון ל-15 שנה, פטור ממס - בקרוב בישראל? שוק ההון 85
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 19
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
כ מכירים 10 90 מעניין מקבלן? פטור ממד וללא הלוואת קבלן (אפילו לפני היתר) נדל"ן 1
N פתחתי עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 7
עידו ג עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 29
N פתחתי עוסק פטור בשביל זה.. איך אני סוגר אותו? פוסטים מאיכות נמוכה 3
S עצמאי פטור - קרן ההשתלמות מלאה, מה האפיק הבא לחיסכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Z האם העלת תקרת עוסק פטור ל120,000 זה החל מ2024 אכן יצא לפועל סופית? מיסים 3
H האם יש חשיבות לתזמון סגירת עוסק פטור והאם כדאי להשאיר עסק ללא הכנסות? מיסים 0
א מסלול פטור או מס שולי בהשכרת דירה מיסים 7
פיטר גריפין פטור מדמי משמרת בבנק לאומי צרכנות פיננסית 13
J עוסק מורשה/פטור מיסים 32
הדבורה מיה "העברת" עוסק פטור לבת הזוג לצורך אופטימיזציה מיסים 5
S תמחור של עוסק פטור למפגשים כולל נסיעות? אוף טופיק 3
Michel פטור רווח הון ע"י שימוש בתיקון 90 לבן זוג שאינו עובד. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
A שמירת עוסק פטור פעיל למטרות דיווח מס מIB מיסים 5
ה מילוי דוח שנתי לשכיר + עוסק פטור מיסים 4

נושאים דומים

Back
למעלה