• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פחד גבהים, שוקל למכור חלק

הראבאקיסט

משתמש רגיל
דירוג
175
אהלן,

אני עוקב אחרי הסולידית מעל 7 שנים, כשבהן פעלתי לפי התו"ל של הסולידית - ביטוחים, כרית בטחון, השקעה חודשית, חסכון וכיו"ב. מאז ההתחלה אני ב100% מניות, מעולם לא היה בי פחד מהתנודתיות וידעתי לקנות בירידות גדולות, כולל בחודשים האחרונים.

מאז העליות והשיאים האחרונים ולאור המשבר הכלכלי העולמי והעובדה שכרגע יש לי בתיקים רווחים של מעל 50%, וגם בסכומים אבסולוטיים יפים, אני שוקל לשים stop loss בכמה אחוזים פחות מהמחיר הנוכחי, כי אני מרגיש שהסיכוי שהשוק ירד ב20% הרבה יותר גדול מהסיכוי שהוא יעלה בעוד 20%. הכוונה היא למכור משהו כמו חצי מההחזקות ולעבור למזומן, במידה ויהיו ירידות של כמה אחוזים ואני אחשוב שמתחילה שוב מפולת.אולי בחשבונות הממוסים לשים פקודה קצת יותר רחוקה באחוזים מהמחיר הנוכחי לעומת בלא ממוסים.

במידה ואכן אמכור אקנה שוב במנות לאורך זמן כשהמטרה היא להמנע מלהיות אול אין במפולת (במחיר של תשואה נוספת כמובן).

מה אומרים? אני יודע שזה תזמון שוק, ואני יודע שאמורים להישאר במסלול שקבענו, אבל אני גם יודע שצריך לבחור הקצאת נכסים שמרגישים בנוח איתה, ואני כבר לא מרגיש בנוח עם הקצאת הנכסים הנוכחית, בגלל רמות המחירים והמצב העולמי.

לא בטוח מה המטרה של הפוסט, בעיקר לשמוע פרספקטיבות של אנשים אני מניח.

נערך לאחרונה ב:
אני מבין לגמרי את ההרגשה שלך אבל לא הייתי מוכר חצי מההחזקות אלא חלק קטן יותר בשביל שכן תרגיש יותר בנוח. לא יודע במה אתה משקיע ומה הסכומים אבל למכור חצי מההחזקות נראה לי טיפה קיצוני.

תזמון שוק קלסי

לא חושב שיש תשובה של נכון או לא נכון
אם רמת הסיכון לא מאפשרת לך להחזיק את אחוז המניות שאתה מחזיק אולי עליך למכור חלק...

אני למשל הגדלתי את החלק המזומן שלי מ 3-2% ל 5% בחודש האחרון (לא מתכנן להגדיל מעבר בזמן הקרוב)
כל השאר זה מניות אבל כל אחד ורמת הסיכון שלו...

ואני כבר לא מרגיש בנוח עם הקצאת הנכסים הנוכחית, בגלל רמות המחירים והמצב העולמי.
אני מרגיש שהסיכוי שהשוק ירד ב20% הרבה יותר גדול מהסיכוי שהוא יעלה בעוד 20%.
אם השוק ירד עכשיו ב-20%, למה זה מפריע לך? אתה צריך את הכסף בזמן הקרוב?
במידה ואכן אמכור אקנה שוב במנות לאורך זמן כשהמטרה היא להמנע מלהיות אול אין במפולת
אם אתה בונה את התיק שלך מחסכונות מצטברים לאורך זמן אז המניות שלך אינן כולן באותו רווח. המניות שקנית בשנה האחרונה למשל לא עשו 50% תשואה עדיין. אם אתה ממשיך לחסוך ולהשקיע, אז בשביל מה למכור, לשלם מס ולקנות שוב? פשוט תמשיך לקנות גם כשתהיה ירידה במחירים מכסף חדש שחסכת.
מה אומרים?
שאם הקצאת הנכסים שלך לא מתאימה לך, תשנה את זה למשהו שתרגיש איתו יותר בנוח. אם חמישים אחוז מזומן זה מה שירגיע אותך, לך על זה.

אהלן,

אני עוקב אחרי הסולידית מעל 7 שנים, כשבהן פעלתי לפי התו"ל של הסולידית - ביטוחים, כרית בטחון, השקעה חודשית, חסכון וכיו"ב. מאז ההתחלה אני ב100% מניות, מעולם לא היה בי פחד מהתנודתיות וידעתי לקנות בירידות גדולות, כולל בחודשים האחרונים.

מאז העליות והשיאים האחרונים ולאור המשבר הכלכלי העולמי והעובדה שכרגע יש לי בתיקים רווחים של מעל 50%, וגם בסכומים אבסולוטיים יפים, אני שוקל לשים stop loss בכמה אחוזים פחות מהמחיר הנוכחי, כי אני מרגיש שהסיכוי שהשוק ירד ב20% הרבה יותר גדול מהסיכוי שהוא יעלה בעוד 20%. הכוונה היא למכור משהו כמו חצי מההחזקות ולעבור למזומן, במידה ויהיו ירידות של כמה אחוזים ואני אחשוב שמתחילה שוב מפולת.אולי בחשבונות הממוסים לשים פקודה קצת יותר רחוקה באחוזים מהמחיר הנוכחי לעומת בלא ממוסים.

במידה ואכן אמכור אקנה שוב במנות לאורך זמן כשהמטרה היא להמנע מלהיות אול אין במפולת (במחיר של תשואה נוספת כמובן).

מה אומרים? אני יודע שזה תזמון שוק, ואני יודע שאמורים להישאר במסלול שקבענו, אבל אני גם יודע שצריך לבחור הקצאת נכסים שמרגישים בנוח איתה, ואני כבר לא מרגיש בנוח עם הקצאת הנכסים הנוכחית, בגלל רמות המחירים והמצב העולמי.

התשובה היא שאין לדעת.
לפני הבחירות היה הסכמה כמעט מוחלטת של כל האנליסטים שבמקרה שטראמפ ייבחר השוק יירד בצורה משמעותית ושהוא יהיה רע למשקיעים.
ההיסטוריה הוכיחה ההפך. למרות שכולם חושבים שיש תנודתיות גבוהה באיזור הבחירות - בהסתכלות אחורה זה לא ככה (תגגל, יש על זה כתבות).
אם נוסיף לזה את העובדה שיש סיכוי לא רע שעד סוף השנה כבר יאושר לפחות חיסון אחד... אז בכלל.
יחד עם זאת, 100% מניות תיק אגרסיבי. אם כיום הוא לא מרגיש לך בנוח אז תפעל עם מה שגורם לך לישון טוב בלילה. זה יותר חשוב מגודל התשואה שלך.

אני ב100% מניות, מעולם לא היה בי פחד מהתנודתיות וידעתי לקנות בירידות גדולות, כולל בחודשים האחרונים.
אתה לא מוכן לראות חצי מהסכום המנייתי נחתך בחצי בתקופות מסויימות?
איזו סיבה אם כך יש לך להיות ב100% מניות?
אני מרגיש שהסיכוי שהשוק ירד ב20% הרבה יותר גדול מהסיכוי שהוא יעלה בעוד 20%
אתה קורה הרבה בפורום אז אתה יודע בעצמך שההרגשה הזאת לא רלוונטית.

הייתי מייעד חלק מהכספים לאפיק השקעה אחר, הנמצא בקורלציה נמוכה לשוק ההון, נניח נדל"ן.

זה נשמע כמו אסטרטגיה מפורום אחר לא מכאן...
משהו השתנה מהמטרות שלך מההשקעה הראשונית ?
אם היית עכשיו על אי בודד בלי אינטרנט היית מעוניין למכור ?
אם שום דבר לא השתנה ברמת המטרות האסטרטגיה שלך לא צריכה להשתנות לדעתי
וכן אתה מנסה לתזמן את השוק ובכוח מתכחש לזה
או תעשה מכה קטנה או שלא
תעדכן

ואני כבר לא מרגיש בנוח עם הקצאת הנכסים הנוכחית, בגלל רמות המחירים והמצב העולמי.

אתה מנסה למקסם רווחים או לישון טוב בלילה?

במקרה הראשון, כל העובדות מצביעות על כך שלא תצליח לתזמן בהצלחה בטווח הארוך.

במקרה השני, תקרא פה.

האם אתה יכול לשנות את פילוח התיק בעזרת שינוי ההפקדות החדשות למשהו יותר דפנסיבי (מזומן / אג"ח) או שההפקדות זניחות ביחס לגודל התיק?

נראה לי חבל למכור אבל אם אתה מרגיש שרמת הסיכון לא נוחה לך אולי שווה לחשוב מחדש על מבנה התיק.

האם אתה יכול לשנות את פילוח התיק בעזרת שינוי ההפקדות החדשות למשהו יותר דפנסיבי (מזומן / אג"ח) או שההפקדות זניחות ביחס לגודל התיק?

נראה לי חבל למכור אבל אם אתה מרגיש שרמת הסיכון לא נוחה לך אולי שווה לחשוב מחדש על מבנה התיק.
אני גם חשבתי כמוך אבל משהו לא מסתדר לי: השוק חזר לאותה נקודה כמו לפני הקורונה אז אם פות"ש לא פחד לפני חצי שנה מוזר שהוא פוחד עכשיו. אא"כ הוא הכניס בחצי שנה הזו סכומים שהגדילו את הרווחים משמעותית, מה שאומר שהתיק שלו קטן...מה שאומר שממה יש לפחד...

תנסה לפרק את המדד לפי סקטורים ותראה אם אתה עדיין מרגיש 'פחד גבהים'

אני גם חשבתי כמוך אבל משהו לא מסתדר לי: השוק חזר לאותה נקודה כמו לפני הקורונה אז אם פות"ש לא פחד לפני חצי שנה מוזר שהוא פוחד עכשיו. אא"כ הוא הכניס בחצי שנה הזו סכומים שהגדילו את הרווחים משמעותית, מה שאומר שהתיק שלו קטן...מה שאומר שממה יש לפחד...

או שהתחושה של פות"ש לגבי השוק ויציבות הכלכלה השתנתה:

מאז העליות והשיאים האחרונים ולאור המשבר הכלכלי העולמי והעובדה שכרגע יש לי בתיקים רווחים של מעל 50%, וגם בסכומים אבסולוטיים יפים, אני שוקל לשים stop loss בכמה אחוזים פחות מהמחיר הנוכחי, כי אני מרגיש שהסיכוי שהשוק ירד ב20% הרבה יותר גדול מהסיכוי שהוא יעלה בעוד 20%.

את האמת?
גם לי עברו מחשבות על להפטר מכל נייר שהוא ברווח מעל 50% ולהישאר רק עם הפרווה, להמתין עד יעבור זעם ואז לעשות תכנון וחושבים מחדש.
וזה כדי לישון טוב בלילה + בגלל גילי.
אני קורא לזה - התאמת תיק ההשקעות למציאות החדשה.
בתיק שלי כרגע חצי מהפוזיציות ברווח והחצי השני בהפסד.
ז"א שהתיק שלי היה די מגוון ומאוזן וגם נהינתי לאורך שנים מריביות, דיבידנדים וכן, גם מכרתי לאורך הזמן ניירות ברווח.
בגלל שאני פנסיונר, איני עובד ואין הכנסה נוספת, אני מקבל החזר מס מלא על הרווחים כל שנה.
לצעירים שבינכם אני מניח שה'אסתרטגיה' הזו לא מתאימה.
או אם לסכם את זה בצורה אחרת, אני בשלב מימוש ה 4% של התיק ולשימחתי הקרן עדיין די יציבה ולא מדוללת.
מעניין לשמוע את דעתה של @הסולידית בנושא.

נערך לאחרונה ב:
אהלן,

אף אחד לא יכול לתת לך תשובה מה לעשות ומה יהיה בשוק בעוד שעה מה שכן אני יכול לומר לך בוודאות זה שלממש חלק מהרווחים זה תמיד טוב ולא צריכה להיות לך הרגשה רעה במידה והשוק יעלה מכאן ואילך, להפך תשמח ששאר ההשקעה ממשיכה להשיא לך תשואה, תהיה שמח בחלקך. הזדמנויות תמיד היו ויהיו בשוק, שינה טובה בלילה יותר חשובה מכל סכום כסף בוודאות.

אני גם יודע שצריך לבחור הקצאת נכסים שמרגישים בנוח איתה, ואני כבר לא מרגיש בנוח עם הקצאת הנכסים הנוכחית

זו הנקודה הכי חשובה.
ההקצאה שהחלטת עליה כנראה פשוט לא מתאימה לך (ולא התאימה לך מלכתחילה רק שלא ידעת את זה כאשר התיק שלך היה בחיתוליו).

אנשים חושבים שרק בירידות אנשים מקבלים ״רגלים קרות״ ובורחים. זה לא נכון זה קורה גם (ולא פחות) בעליות. וזה נובע בדיוק בדיוק מאותו המקום - הפחד להפסיד. והתחושה הזו (ששיאה מגיע ברצון למכור או כשאתה לא ישן טוב בלילה) היא אינדיקציה טובה מאוד לכך שההקצאה שהחלטת עליה לא מתאימה ולא נכונה לך.

שב עם עצמך ותנסה לגבש הקצאה שתוכל להרגיש איתה בנוח גם בירידות ולא פחות חשוב *גם* בעליות. לרוב הקצאה של אחוזים (נניח 70%-30%) מאפשרת לך לפחות פסיכולוגית ״לממש רווחים״ ולהרגיש שלפחות ״לא הפסדת הכל״. כאשר אתה על 100% מניות אתה פשוט נסחף עם הזרם ועם הגלים, למעלה ולמטה, ובאמת שלרוב האנשים זה פשוט לא מתאים.

לדעתי טוב שגילית את זה כאשר התיקון של התיק הוא ברווחים עצומים מאשר בהפסדים עצומים.

חשוב להבין שהקצאה של פחות מניות בתיק תוריד את הסיכון של התיק (ובעיקר את הסיכון האישי של ״למכור את התיק בהתקף חרדה״ בגלל ירידות או עליות). אבל גם במקביל תוריד את תוחלת התשואה שלך מהתיק. אבל לפי איך שאתה מרגיש עכשיו כנראה שזה מה שמתאים לך (ולא 100% מניות).

. הכוונה היא למכור משהו כמו חצי מההחזקות ולעבור למזומן, במי

לא ממליץ כמובן

בהנחה שחלוקת תיק שלך לא מתאימה לך ואתה לא רוצה עכשיו 100 אחוז מניות
אז תמיר חלק מהתיק שלך לפלח אחר שהוא לא מנייתי (לצורך הדוגמא שלך 50 אחוז)
אבל לא יודע אם דווקא מזומן זה המקום הנכון בשביל הכסף כי הוא סתם ישחק באנפלציה

אפשרי אג"ח
ואפשרי נדלן

אומנם שוק האגח די נמוך עכשיו, אבל דווקא שוק הנדלן קצת ירד בחצי שנה האחרונה (בעיקר דירות ובתים חדשים כי הרבה אנשים לא ממהרים לקנות אז הקבלנים תקועים עם נכסים משועבדים שעולים להם כסף כל חודש שלא נמכרים)
אם תמכור מניות בשיא עכשיו ותקנה נדלן (בלי מינוף) אז יצרת תיק יותר מאוזן עם קורלציה שונה

כמובן שלא ממליץ להשקיע בנדלן ויש לזה הרבה חסרונות, אני רק נותן נקודת מבט

שמת סטופ לוס ל 5% מתחת למחיר הנוכחי.
השוק ירד ב 5%, מכרת.
עכשיו הוא עלה ב 2%, קונה בחזרה?
עלה בחזרה את כל ה 5%, קונה בחזרה במחיר שמכרת?
עכשיו הוא כבר 5% מעל המחיר שבו מכרת, קונה?
הגיע ל 10% מעל המכיר בוא יצאת, נכנס?
עברו כבר שנתיים והמחיר הוא כבר 20% מעל המחיר בו יצאת, עכשיו נכנס?
השוק כבר 100% מעל המחיר שבו מכרת, עכשיו נכנס???

זו הסיבה שלא מתזמנים את השוק.

אם הקצאת הנכסים לא מתאימה לך, אז תשנה אותה להקצאה שבה אתה יכול לדבוק באופן קבוע, בלי משחקים הלוך חזור.

יש פה סתירה או שאתה מוריד אחוז מניות או שאתה נשאר או שאתה מתזמן.
אתה לא יכול לצאת ממניות כתירוץ לזה שההקצאה לא מתאימה לך ואז להיכנס חזרה במנות(אתה כמובן יכול אבל אין הגיון).

2 סנט בקשר לתזמון, במידה ואתה הולך על זה למרות כול מה שכתבו לך.
לקבוע תנאים ברורים מראש לכול תרחיש אחרת אתה כמו עלה ברוח ואוכל לעצמך תראש כול יום מה לעשות עכשיו.
בנוסף כול תוצאה תגרום לך תחושת החמצה כי היית יכול לעשות פעולה יותר רווחית.
כשיש תנאים ברורים זה מונע את זה(לפחות חלקית).

אני לדוגמה משקיע בערך אותו זמן כמוך ותזמנתי פעם ראשונה בחיים השנה אבל היו לי תנאים ברורים וזה היה על חלק יחסית קטן מהתיק.
למרות שהרווחתי אני לא מרגיש שזה היה מהלך חכם ואני לא גאה בזה.
הסכנה הכי גדולה זה שהשתן יעלה לראש ואני יחשוב שיש לי יכולות תזמון מה שיגרום להפסדים אדירים בהמשך.
בכול מקרה הכללים היחסית ברורים שקבעתי עזרו להתמודדות קלה וסיפוק מהתוצאה.

לא ממליץ\מייעץ

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D פחד מחוסר פיזור. כרגע 100% SSAC שוק ההון 1
ה פחד שייגמר הכסף לפני שמתים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 15
amidar פחד מדברים שטראמפ יכול לעולל לי כמשקיע זר... שוק ההון 5
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
M בן 24 שוקל לקנות דירה נדל"ן 9
M מתמחה בראיית חשבון - שוקל הסבה התפתחות אישית 65
T שוקל לממש סנופי לסגור פריים במשכנתא / להכניס לפקדון שוק ההון 10
deussex שוקל למכור את החלק האג"חי לקניית המדד עכשיו שוק ההון 31
M קיימת קופת גמל להשקעה, שוקל לעבור לברוקר? שוק ההון 146
M שוקל להשקיע חלק משמעותי מהכסף של אמא שלי בחשיפה ל100% מניות שוק ההון 26
E שוקל להחליף מקצוע מצלם לנדל"ן, אבל ההתלבטות קשה. מה אומרים? אוף טופיק 34
T בעל קופ"ג להשקעה, שוקל לעבור לאופי השקעה אחר וחייב יעוץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
Roi מוח כוורת - שוקל עבודה עצמאית בתור מלווה לקניית נכסים בספרד נדל"ן 43
E שוקל לחזור להורים ולחסוך לבית או שעדיף להשכיר דירה יותר זולה? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 31
twister התלבטות - שוקל לעבור מואנגרד ל black rock שוק ההון 21
A בן 30 בצומת דרכים - שוקל הסבה התפתחות אישית 20
N קרן חרום/ מזומנים בעו"ש בימים אלה - שוקל להמיר חלק לדולרים צרכנות פיננסית 10
M אג"ח ממשלתי כללי - שוקל למכור. שוק ההון 6
T דיווח: הבית הלבן שוקל מתן הקלות מס לאמריקאים שישקיעו בשוק ההון שוק ההון 2
T "הבית הלבן שוקל מתן הקלות מס לאמריקאים ישקיעו בשוק ההון" אוף טופיק 5
F שוקל לקיחת הלוואה לקניית נכס בחול נדל"ן 6
ה שוקל לקנות מניה שוק ההון 11
S שוקל ברצינות לשנות את התיק שלי לתיק בהשראת חבר הפורום מורכב מ-50% sso 50% ,tlt בחלק האמריקאי שוק ההון 44
B שוקל מספר אופציות לפני קנייה נדל"ן 12
Y שוקל להעביר את הכספים מקרן הפנסיה לקופת גמל IRA שוק ההון 51
C שוקל שינוי מסלול מהנדסה לתוכנה התפתחות אישית 27
ט שוקל לקחת מתכנן פיננסי שוק ההון 4
ק שוקל הסבה מקצועית אוף טופיק 20
M תושב ארה"ב שוקל למשוך כספי פנסיה להשקעה נזילה יותר צרכנות פיננסית 1

נושאים דומים

Back
למעלה