'ערבים'- האם זה לא ביטוח יקר?

בהתחלה

משתמש סולידי
דירוג
24
במגזר החרדי וגם הדתי קיימות למיטב ידיעתי 3 תוכניות בשמות שונים כשהנפוצה שבהם היא 'ערבים'
רעיון התוכנית הוא בעצם מעין ביטוח חברתי- מתאגדות המוני משפחות, כל משפחה חותמת בכניסתה על הצהרת בריאות של שני ההורים.
במקרה פטירה של אחד מההורים משתתפים כל החברים בפתיחת 'קרן' לכל יתום שלא הגיע לגיל 20 (אאל"ט לגבי הגיל). הקרן מושקעת בצורה כזו שעד נישואי היתום תוכל לתת לו סכום משמעותי לנישואיו. לדעתי כ250,000 שח.
זה מבוסס על המודל החרדי של נישואים בגיל צעיר ועזרה כלכלית משמעותית מאד מההורים, כדי למנוע מצב שבגלל יתמותו לא יוכלהיתום למצוא את זיווגו.
בתוכנית הדת"ל זה עובד קצת אחרת אבל באופן די דומה.
יש מקסימום גביה בחודש (70 שח)בחודשים שאין צורך לא גובים, אם צריך יותר- פורסים למס' חודשים את הגביה.
התוכנית משמשת חלופה מסוימת לביטוח חיים בחברה הדתית, וגם נחשבת כצדקה - כי כל הכסף הנגבה מיועד לצרכי 'הכנסת כלה' ליתומים.

אשמח לשמוע את דעתכם על הכדאיות הכלכלית של התוכנית למשתתפים בה.
אציין שאין הבדל בעלות השותפות אם יש לך ילד אחד או 18 ילדים..
התוכנית עובדת יפה כבר קרוב ל20 שנה.

תל אביבי

משתמש בכיר
דירוג
2,011
אם מדובר בביטוח ללא כוונת רווח, ואין מנגנון מנופח או שחיתות שמממנים כאן (דבר שאין שום אפשרות לדעת מתוך הנתונים שכתבת), אז מדובר בביטוח עם תוחלת אפס עבור המבוטחים, דבר שהוא יותר טוב מכל ביטוח בשוק הפרטי. אולי בעצם השאלה היא, מה רמת השקיפות? יש לך דרך לעקוב אחרי הכספים שנכנסים, יוצאים ונצברים שם?

אציין שאין הבדל בעלות השותפות אם יש לך ילד אחד או 18 ילדים..

מה שאומר, שהתוחלת היא אפס רק בממוצע על פני כל המבוטחים. בעצם, למבוטחים מרובי ילדים יש תוחלת רווח חיובית, ולמעוטי ילדים יש תוחלת רווח שלילית.

בהתחלה

משתמש סולידי
דירוג
24
אין לי דרך אמיתית לעקוב אחר מה שהולך שם.
התוכנית מוצגת כתוכנית חברתית- תעזור לאחרים והם יעזרו לך (לילדיך, לבן זוגך) אחר מותךבטרם עת)
לא מצאתי דוחות שקופים עלמה באמת מתנהל שם.
יש לציין שמברור עם חברי התוכנית יש חודשים שאין גביה כלל ויש חודשים עם גביה מוחלטת.
אני מנסה לשער כמה יעלה 'ביטוח' דומה דרך גוף ביטוחי בהנחה כפי שאמרתי, שהחברים הם בריאים (כמתחייב מתנאי התוכנית) כלומר- מוות שאינו צפוי מראש

תל אביבי

משתמש בכיר
דירוג
2,011
מחשבים לפי גיל, סכום מבוקש ומשך הביטוח.
תוכל להכניס את הפרמטרים ולקבל הערכה במחשבון של משרד האוצר:
למשל, אם אתה בן 30 ורוצה ביטוח ל-20 שנה על סך 250,000, תשלם פרמיה שתתחיל בסביבות 15 שקל בחודש ותסתיים בסביבות 20.

הניחוש שלי הוא שאם יש לך ילד אחד זה יצא יותר זול מהתוכנית שלך, אבל אם יש עשרה ואתה רוצה בעצם שיקבלו 2.5 מליון, התוכנית שלך עדיפה (בתנאי שאתה סומך על קרן שעובדת ללא שקיפות, מניח שהתשובה לזה היא עניין חברתי).

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,027
פעם אחרונה שבדקתי,
ככלל אצבע, 2 ילדים ביטוח אטרקטיבי יותר, 4 ילדים ״ערבים״ אטרקטיבי יותר 3 זה גבולי
יש לשים לב כי ביטוח הוא חוזה מחייב, ערבים לא מחויבים בכלל, לדוגמה אם המנוח השאיר ירושה שגדולה מהסכום שהם אמורים לתת הם לא ישלמו בכלל אם הירושה לא מספיקה אז רק ישלימו, ויש גם עוד מקרי קצה, הפרטים בגדול רשומים על הטופס ולמרות זאת אין התחייבות.
היתרון של זה שהתעריף פיקס, לא צריך לעדכן מספר ילדים, ומבחינתי זה מתקזז מסכומים שגם ככה הייתי נותן לצדקה אז זה win win

תל אביבי

משתמש בכיר
דירוג
2,011
זה מתקזז מסכומים שגם ככה הייתי נותן לצדקה אז זה win win

זה לא המקום לדיון הלכתי, אבל באמת? ביטוח שמקנה לך זכויות נחשב לצדקה? נראה שעצם העניין של ״win win״ טיפה סותר את משמעות ״צדקה״, לא?

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,027
באמת? ביטוח שמקנה לך זכויות נחשב לצדקה?
ראשית כל לא אמרתי על דעת עצמי, למיטב ידיעתי זה קונצנזוס בין הרבנים.
גם מי שתורם ונכנס להגרלה, ככל שהתרומה הולכת למטרות של צדקה זה נחשב צדקה על אף שהוא קנה זכות להיכנס להגרלה, במידה ויגריל יתרום לצדקה 10% מהתמורה אם הוא נוהג כך, במקרה של ״ערבים״ החיוב השוטף הולך לצדקה (אם יש לך אמון שאין שחיתות), ההטבה הביטוחית לא גורעת מהזכות של התורם שכספו שימש להשיא יתומים גם אם בבוא היום הוא ח״ו יזכה שילדיו יקבלו כסף לנישואיהם.

בנוסף, לא דיברתי על צדקה שהיא חובה גמורה אלא מנהג לתרום 10% מההכנסות לצדקה וזה אני עושה בכל מקרה, השאלה רק להיכן לנתב את זה.
מעבר לכך כפי שהדגשתי ואולי פספספת, זה ממש לא ביטוח ואין שום התחייבות חוזית, במקרה שלי אם ח״ו יתממש אז בסבירות מאוד גבוהה המשפחה לא תקבל כלום או תקבל סכום חלקי בגלל הון עצמי.

אבל בשורה התחתונה נדמה לי שהמשמעות שאנחנו נותנים למילה ״צדקה״ אינה זהה לחלוטין.

ניצן המצוין

משתמש בכיר
דירוג
699
מניח שבעקבות הקורונה יצטרכו לשלם יותר או לקבל פחות כסף.

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,027
מניח שבעקבות הקורונה יצטרכו לשלם יותר או לקבל פחות כסף.
בינתיים לא כל כך משמעותי כי מרבית הנפטרים מקורונה היו אנשים שכל ילדיהם כבר נישאו.
מעבר לכך, אני מהמר שיש חפיפה גבוהה בין אנשים שמנויים לפרויקט ערבים לבין אנשים מחוסנים (שניהם מאפיינים של אחריות אישית).
אבל אין לדעת.

• אהבתי
Reactions: efi

BSH

משתמש רשום
דירוג
2
ביטוח שמקנה לך זכויות נחשב לצדקה?
זה הרעיון של צדקה-שכל בני העיר מחויבים לדאוג אחד לשני וזה בעצם מה שקורה גם כאן (כמו רווחה שכל אחד משלם מיסים שחלקם הולך לרווחה ואם הוא יצטרך הוא גם כן יקבל)

אופטימי מבטן

משתמש סולידי
דירוג
62
תוכנית ערבים ממש לא מחייבת אותם לתת משהו ליתומים אלא רק במקרה והם באמת נצרכים לזה לצורך הנשואים לדוגמא אם יש ירושה אין צורך לתת או אם הילד לא חרדי הוא יכול להתחתן גם בלי דירה (כי אצל החרדים בלי לתת סכום מכובד לחתונה לא מתחתנים) ובהתאם לזה זה גם לא נחשב ביטוח אלא צדקה על בסיס של ''עניי עירך קודמים'' זאת אומרת אם אתה שותף בתוכנית יש לי יותר מחויבות כלפיך ולכן אני נותן לך כי אין לי אפשרות לתת לכולם

שוורצע_חייה

משתמש ותיק
דירוג
117
אני רשום בקרן יחד
זוהי הגרסא הכלל-ציבורית של ערבים.
הקרן מפוקחת ומבוקרת, הדוחות הכספיים זמינים והיא פונה לכל הקהל בישראל ללא הבדל מין, דת והשקפה.
שווה לבקר ולהתרשם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D שומת מס הכנסה 2020 - חלק 9 פירוט תשלומים - תשלומים ע"ח מ"ה - מה זה? מיסים 11
ת מה זה SundaeSwap- לעוסקים בקריפטו השקעות אלטרנטיביות 1
נ מיליונרים מתייעצים עם חברי פורום אנונימיים מה זה אומר על השיטה הכלכלית? ועל אמון אוף טופיק 32
ש שטח חקלאי - מה עושים עם זה? נדל"ן 2
ה מקווה שאני שואל את זה בפורום הנכון - דרופשיפינג השקעות אלטרנטיביות 1
סול ביטוח - אני עושה את זה נכון? צרכנות פיננסית 28
A מה זה שגיאת עקיבה? שוק ההון 3
L האם זה אירוע מס? מיסים 10
חתול לילה סקר: האם זה תיק טוב למשקיע מתחיל? שוק ההון 51
E פיצויים. עשיתי טעות שאמרתי את זה? צרכנות פיננסית 40
ד מכירה בשכבות - כמה זה שווה? שוק ההון 41
T מה זה קרן סינטטית? שוק ההון 5
א ניוד נקודת זיכוי של תינוק - איך עושים את זה? מיסים 10
א כמה עולה ייפוי כוח נוטריוני, והאם זה משנה אם זה עבור הבנק? צרכנות פיננסית 6
A זה התיק שלי - גם עליי אל תרחמו שוק ההון 2
אני חדש סליחה אם זה שייך לנדלן, רק רוצה להבין. כשאני שוכר דירה, חובה לשלם ארנונה ודמי וועד? אוף טופיק 1
G מה זה שיעור חשיפה? שוק ההון 5
R המרה לדולרים בברוקר זר זה משהו שצריך לדווח עליו למס הכנסה? מיסים 2
ב טעויות של מתחילים? עד כמה תיק מנוהל זה דבר גרוע? שוק ההון 20
T הפרשה לקרן השתלמות עד התקרה אצל מעסיק חדש. איך זה עובד ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
א מיסוי חשבונות בחו"ל, איך זה עובד ? מיסים 8
D ניהול ההוצאות הצפויות: איך עושים את זה שוק ההון 16
ה משיכת רווחי הון - זה בעצם כ"כ פשוט? שוק ההון 13
מ בואו נדבר על זה - נאסד"ק 100 או S&P 500? שוק ההון 119
maverick פנסיה - האם זה לא מסוכן מדי להשקיע במסלול מחקה מדד s&p500? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 71
מ שאלה - מה זה "דמי ניהול מצבירה"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
Shekel Shtaim כמה אחוז מהתיק שלכם זה "הימור" ? שוק ההון 34
ס אשמח לשמוע דעות לפני פתיחת תיק השקעות, האם זה הדבר הנכון כרגע? שוק ההון 20
ס החלפת בנק - כמה זה מסובך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 31
M קרן מחקה עם הפרשי שעות במסחר - איך זה עובד? שוק ההון 3
A 2/3 פריים, האם זה הופך את ההשקעה לנדלן עם 8% תשואה עדיפה על שוק ההון? נדל"ן 34
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
D מכפיל הרווח של s&p 500 עלה ל37 - זה גבוה? שוק ההון 41
Y מחיר המניה וחלוקת הדיבידנד אינם תלויים זה בזה - האומנם? שוק ההון 3
נ הפעם זה אחרת - פוסט מהמשבר הבורסאי של הגל הראשון דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 5
C אם יש לי כסף בחשבון השקעות ישראלי שלא מושקע בכלום, אני חוטף על זה עמלה? שוק ההון 0
R לחסוך מתוך ההכנסה הפסיבית שחיים ממנה. איך זה משפיע ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
S הינה זה הגיע - The social dilemma אוף טופיק 21
נ הלוואה זולה להשקעה בקרנות מחקות מדד כלל עולמי לטווח ארוך, זה אפשרי? שוק ההון 1
Y האם זה באמת זמן טוב להכנס לשוק? שוק ההון 27
O עשיתי את זה - יצאתי מהמינוס ! התפתחות אישית 20
D כמה קשה זה להגר לחו"ל כאיש הייטק ישראלי? התפתחות אישית 8
מ האם עמלות זה כל מה שחשוב? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
ע משכנתא למימון מלא - איך עושים את זה? נדל"ן 2
מ ״צמוד מדד חופשיות רגילות״ מה זה? צרכנות פיננסית 0
D האם זה חוקי למכור מניותיי ללא אישורי ולסלקני מהסניף? צרכנות פיננסית 3
L זה נכון שאפשר לטהר מים מזוהמים שיהיו ראויים לשתיה ע"י כלור? אוף טופיק 11
א איך זה הגיוני שמחירי מניות עולים? שוק ההון 23
C ירידה מהארץ - לאן, למה, ואיפה לקרוא על זה? אוף טופיק 37
E איך זה הגיוני שהמקבוק אייר הזה כזה זול? :\ אוף טופיק 36

נושאים דומים