• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עצמאות כלכלית עד גיל 30?

Mose

משתמש סולידי
דירוג
6
רקע
בן 23, שירתתי בצבא בתפקיד טכנולוגי וכשהשתחררתי לפני כשנתיים התחלתי ישר לעבוד במקצוע ולקבל שכר של 21 ברוטו, כרגע אני חי עם ההורים וההוצאות שלי שואפות לאפס בחודש (פחות מ1000 שקל בדרך כלל). קורא את הבלוג קצת מלפני שהשתחררתי וזה מה שגרם לי להכיר את הקונספט של עצמאות כלכלית וחופש כלכלי.

אידאל ומטרות
צורת ההשקעה האידאלית שאני מכוון אליה זאת השקעה עצלנית, מה שאומר כמה שפחות התעסקות אם אפשר לסדר העברות אוטומטיות מעולה, כמה שיותר יותר טוב.

המטרה היא להגיע להכנסה פאסיבית של 6 אלף שקל עד גיל 30 (הייתי רוצה יותר אבל מנסה להישאר ריאלי) כדי שאוכל לשלם על שכירות, קניות ויציאות לא תכופות כל חודש מההכנסה הפאסיבית.

המטרה הגדולה יותר היא להגיע ל20 אלף פאסיבי כדי להגיע לחופש כלכלי אבל זה כרגע נראה רחוק מאוד מהמציאות.

נכסים

עו״ש - כ 190 אש״ח (יודע שבעייתי)

הלוואות חברתיות - כ 21 אש״ח תחום שהחלטתי לתבול את האצבע במים קצת לפני הקורונה, התחום בגדול לא נראה שנפגע חוץ מהנזילות שלו שלא ציפיתי ממנה ליותר מידי מלחתחילה

ברוקר IB - מחזיק את המניות הבאות
דלטא, אמריקן אירליינס, בנק אוף אמריקה, אינטל בנוסף מחזיק את הקרנות VOO SLV ו IAU

שווי התיק כרגע כ 53 אש״ח, רווח של 3 אש״ח (נפגע קצת מירידת שער הדולר)

קופת גמל להשקעה -
20.6 אש״ח מסלול אג״ח משולב מניות (30% מניות)
56.6 אש״ח מסלול אג״ח

ה50 אלף היו במסלול מניות לא מחקה במשך כשמונה חודשים ועבר למסלול אג״ח בפבואר השנה, דמי ניהול 0.5 אחוז

קה״ש - כ50.5 במסלול מחקה s&p500 דמי ניהול 0.5

בנוסף מחזיק בכמות מסויימת של מניות בחברה שאני עובד בה ששוות כרגע כ28.5 אש״ח

בעיות
חוסר מיקוד בהשקעות והרבה כסף בעו״ש, אומנם לאינטרקטיב אין עמלות שמירה של התיק והעמלות קניה ומכירה בהן זולות בהרבה מבתי ההשקעות בארץ אני מרגיש שההתעסקות שם יותר מידי גדולה ורק לחשוב על להתחיל לדווח על מס מעצבן אותי, חושב על לפתוח חשבון בבית השקעות בארץ כדי להימנע מזה אבל עדיין לא עשיתי את זה. בנוסף מתלבט אם להוציא את כל הכסף מהקופת גמל להשקעה ולהעביר לחשבון בבית השקעות בארץ, האם הדמי ניהול והעמלות לא מתקזזים בסוף? אם לא לעבור לניהול עצמי פשוט אעביר את זה למסלול מחקה S&P. היתרון הגדול בשבילי בקופת גמל להשקעה היא האופציה להוראת קבע.

לסיכום
אם יש עוד פרטים שצריך ולא פוגעים בפרטיות שלי בצורה מוגזמת אשמח לשתף. בגדול אני מפרסם את זה כדי לשמוע חוות דעת ואולי כיוונים וטיפים איך להתנהל יותר טוב מבחינת ההשקעות כדי שאוכל להגיע למטרה שלי בזמן, כרגע אני מאוד מבולבל בין נדלן, מניות, ואפילו ביטקוין מתחיל לקרוץ לי קצת.

נערך לאחרונה ב:
נתחיל מזה שנדלן כרגע לא יכול להיות על הפרק, אולי מטרה, אבל אתה כרגע לא שם.
מה פשר הקופת גמל להשקעה? קודם כל למה אתה מחזיק במוצר הזה, ושנית למה באגח בגיל 21?
הלוואות חברתיות, לא מכיר לא מתייחס.
למה אתה מחזיק דווקא במניות שציינת?
לסיכום זה שאתה מתחיל להשקיע בגיל כל כך צעיר ומרוויח המון זה מעולה, אבל כרגע אתה עדיין לא יודע מה צופה לך העתיד, לכן(לטעמי בלבד) קצת גרנדיוזי לצאת בהצהרה של עצמאות כלכלית עד גיל 30.
לא תרצה להתחיל ללמוד? לעבור לגור לבד? להתחתן להביא ילדים? ההוצאות שלך יגדלו משמעותית בשנים הקרובות.
לי באופן אישי קל יותר לשים מטרה ממשית מול העיינים, לדוגמא: מיליון עד גיל 25

@annona
1) למה נדלן לא יכול להיות על הפרק כרגע? עם משכנתא זה כן אפשרי, לא חושב בכלל לקנות במימון מלא כי אז זה השקעה לא משתלמת בכלל.

2) קופת גמל להשקעה כמו שהסברתי זה מטעמי נוחות של העברות קבועות. העברתי לאגח בפבואר השנה כשראיתי מה קורה עם הקורונה בעולם (כן כן ניסיון לתזמן את השוק) וכן יצאתי לפני הירידות אבל לא החזרתי מאז ופספסתי את החזרה, כרגע מתכנן להעביר הכל למסלול מחקה מדד S&P או להעביר הכל לברוקר ישראלי

3) לגבי המניות את הזהב והכסף מחזיק כגידור לתיק וקרן VOO זה עוד כסף בS&P שאר המניות זה די ניסיון לתפוס הזדמנויות שחלק הצליחו וחלק פחות הצליחו

4) כרגע לא מתכנן ללמוד, יש לי מקצוע שאני מתכנן להמשיך בו. רוצה לעבור לגור לבד אבל מעדיף להישאר כרגע בבית ולחסוך כמה שאני יכול. להתחתן ו\או להביא ילדים מאוד רחוק ממני.

לי נראה שהתיק שלך ממש מבולגן, ירית לכול הכיוונים בלי תוכנית מוגדרת.
הייתי מתחיל מהתחלה,כבר יש לך נסיון מעשי יחסית למתחילים(עובדה יש לך חשבון בIB)
מה אתה רוצה להשיג?תצטרך לוותר על חלק מהרצונות שלך זה בטוח.
נתחיל מסוג ההשקעה:
השקעה פסיבית מפוזרת(זול, פשוט, עמדה שאומרת שאתה לא מומחה השקעות ולא יודע יותר טוב משאר השוק מה יעלה ומה ירד או השקעת ערך(הפוך מהקודם,כן יש לך יכולת\זמן\רצון לבחור חברות שירוויחו יותר מהמדד)?
השקעות יותר "אקזוטיות"(ומסוכנות)כמו P2P במדינה קטנה בחברה חדשה בלי היסטוריה רצינית.
לדעתי אין הגיון(במיוחד בסכומים יחסית נמוכים)לעשות גם וגם וגם,כי אתה מקבל את החסרונות של כול הגישות וההתרונות ברובם מתבטלים.
לדוגמא, זה לא ממש עוזר לך שאפשר לעשות הוראת קבע לקופת גמל עם גם ככה אתה צריך להפקיד ולתת פקודת קניה בIB עדיף כבר להפקיד הכול לIB ולחסוך דמי ניהול באותו מאמץ.

אישית הייתי נסגר קודם על הבסיס ומחליט במה אני רוצה להשקיע,רק אח"כ חוזר להחלטה דרך איזה גופים להשקיע

לי נראה שהתיק שלך ממש מבולגן, ירית לכול הכיוונים בלי תוכנית מוגדרת.
+1

ואם היתה תוכנית ברורה למען מטרה ריאלית - היה יותר קל לדבוק בה
וזה-
העברתי לאגח בפבואר השנה כשראיתי מה קורה עם הקורונה בעולם (כן כן ניסיון לתזמן את השוק) וכן יצאתי לפני הירידות אבל לא החזרתי מאז ופספסתי את החזרה,
היה ניתן למניעה

אישית הייתי נסגר קודם על הבסיס ומחליט במה אני רוצה להשקיע,רק אח"כ חוזר להחלטה דרך איזה גופים להשקיע

מסכים עם רוב מה שכתבת פה, המטרה שלי בנושא הזה היא עזרה במיקוד, הבנת יכולת ספיגת ההפסד שלי ובכללי השגת כיוון טוב להגיע למטרה שלי.
הצומת דרכים שלי כרגע היא האם לעשות all in על החשבון באינטרקטיב ולנהל הכל שם (למרות שאני לא ממש רוצה להתחיל לעשות דיווחי מס וכו׳ בעיקר מפחד שאני לא מבין בזה כלום)
או לפתוח חשבון ברוקר בבית השקעות בארץ ולשים שם הכל (יתרון שלא צריך לעשות דיווחי מס ממה שהבנתי אבל עמלות גבוהות יותר)

+1

ואם היתה תוכנית ברורה למען מטרה ריאלית - היה יותר קל לדבוק בה
וזה-

היה ניתן למניעה
צודק.

עריכה:
עוד בעיה שלי עם אינטרקטיב זה החשיפה המוגברת לדולר

האם לעשות all in
אני חושב שדבר ראשון כדאי לשחרר טרמינולוגיה כזאת.
השקעות זה תוכנית לא משחק/הימור.
תכין תוכנית מסודרת, תשכנע את עצמך למה זה נכון, תקבל פידבק מפה.

אבל דיבורים מתחום ההימורים ממש לא משדרים שאתה בכיוון.

20K חיסכון כל חודש עד גיל 30 ~2,000,000 , אם נוסיף לזה עליות שכר שתקבל בהמשך הדרך + רווח הון, יספיק 3% תשואה בשנה בשביל להגיע ל6K.
תעביר את כל (או כמעט כל) העו"ש המיותר הזה להשקעות.
תפסיק להמר על מניות ספציפיות ושים את רוב הכסף באיזה תמהיל של 60-80% מדדים ואת השאר באיזה משהו סולידי יותר.
זה לפחות מה שאני הייתי עושה. תעשה את זה בעיקביות ודי בקלות תגיע ל6K עד גיל 30.

20K חיסכון כל חודש עד גיל 30 ~2,000,000 , אם נוסיף לזה עליות שכר שתקבל בהמשך הדרך + רווח הון, יספיק 3% תשואה בשנה בשביל להגיע ל6K.
תעביר את כל (או כמעט כל) העו"ש המיותר הזה להשקעות.
תפסיק להמר על מניות ספציפיות ושים את רוב הכסף באיזה תמהיל של 60-80% מדדים ואת השאר באיזה משהו סולידי יותר.
זה לפחות מה שאני הייתי עושה. תעשה את זה בעיקביות ודי בקלות תגיע ל6K עד גיל 30.

מדובר ב21 ברוטו, מצטער זה כ14 נטו כרגע (השכר אמור לעלות בהמשך)

אני חושב שדבר ראשון כדאי לשחרר טרמינולוגיה כזאת.
השקעות זה תוכנית לא משחק/הימור.
תכין תוכנית מסודרת, תשכנע את עצמך למה זה נכון, תקבל פידבק מפה.

אבל דיבורים מתחום ההימורים ממש לא משדרים שאתה בכיוון.
הכוונה בall in הייתה באיזה ברוקר אני נכנס אליו לא במניה, אני לא מתייחס להשקעות שלי כאל הימור, הסיבה של הפיזור המוגזם היא התנסות שלי בפלטפורמות שונות כדי להבין את רמת הנוחות ואיך להשתמש בהן. בלי להתנסות באינטרקטיב יתכן שלא הייתי מבין כמה בעיות יש לי עם הפלטפורמה הזאת למרות שהיא זולה יותר. ולמרות הדמי ניהול קופת גמל להשקעה הרבה יותר נוחה. שתי מילים שמשתמשים בהן גם במשחקי הימורים לא מרמזות על הלך רוח מסויים, לפחות לא לדעתי ונועדו רק כדי להעביר מסר יותר בבירור.

כן, טעות שלי נערך

ברוך הבא!

כמה דברים שקפצו לי לעין:
האם הדמי ניהול והעמלות לא מתקזזים בסוף?
לא. תחפש הסולידית קופת גמל להשקעה יש מספיק שרשורים בנושא.
1) למה נדלן לא יכול להיות על הפרק כרגע? עם משכנתא זה כן אפשרי, לא חושב בכלל לקנות במימון מלא כי אז זה השקעה לא משתלמת בכלל.
אני מסכים אתך שנדל"ן אפשרי מבחינה פיננסית. בניגוד לשוק ההון זה דורש הקצאת רוב המשאבים הנוכחיים שלך ולמידה רצינית של התחום וחוסר יכולת לפזר. (אני לא מתייחס כאן לריט שמבחינה זאת יותר דומים להשקעות אחרות בשוק ההון)
ההבדל העיקרי בין אינטרקטיב להשקעות בארץ כיום הוא במגוון הקרנות המוצעות, בדמי הניהול (שם ההפרש לדעתי זניח) וביכולת למכור לא FIFO.
אם זה מה שמעכב אותך תשקיע בבית השקעות בארץ - בכל מקרה זו התלבטות שההשפעה שלה בטווח הארוך נמוכה כי תמיד אפשר (עם כאב ראש בירוקרטי אמנם) לעבור בהמשך.
אני חושב שכדאי לך לעבור על הפוסט המפורסם הזה - לעלות שלב שלב ולראות איפה אתה נתקע.
תכתוב את התוצאות ונוכל להגיב כי כרגע יש לך הרבה שאלות טובות אבל לא ברור איפה המחסום.

ברוך הבא!

כמה דברים שקפצו לי לעין:

לא. תחפש הסולידית קופת גמל להשקעה יש מספיק שרשורים בנושא.

אני מסכים אתך שנדל"ן אפשרי מבחינה פיננסית. בניגוד לשוק ההון זה דורש הקצאת רוב המשאבים הנוכחיים שלך ולמידה רצינית של התחום וחוסר יכולת לפזר. (אני לא מתייחס כאן לריט שמבחינה זאת יותר דומים להשקעות אחרות בשוק ההון)
ההבדל העיקרי בין אינטרקטיב להשקעות בארץ כיום הוא במגוון הקרנות המוצעות, בדמי הניהול (שם ההפרש לדעתי זניח) וביכולת למכור לא FIFO.
אם זה מה שמעכב אותך תשקיע בבית השקעות בארץ - בכל מקרה זו התלבטות שההשפעה שלה בטווח הארוך נמוכה כי תמיד אפשר (עם כאב ראש בירוקרטי אמנם) לעבור בהמשך.
אני חושב שכדאי לך לעבור על הפוסט המפורסם הזה - לעלות שלב שלב ולראות איפה אתה נתקע.
תכתוב את התוצאות ונוכל להגיב כי כרגע יש לך הרבה שאלות טובות אבל לא ברור איפה המחסום.
מה הכוונה ביכולת למכור לא FIFO?

@Mose
נניח קניתי קרן ב10K והיא עלתה פי שתיים
עכשיו אני קונה בעוד 10K.
יש לי 30K שווי יחידות - 20K של הישנות ו10K של החדשות.
בארץ אם אני אמכור זה לפי החוק חייב להיות FIFO - First In First Out כלומר היחידות ה"ישנות" יותר ימכרו קודם כל.
זה אומר שאם אני מאיזשהי סיבה מוכר (נגיד רוצה לאזן) אני חייב בדוגמא הנ"ל לשלם מס של 12.5% מכל סכום שאמכור מתחת ל-20K. כל סכום נוסף לא ימוסה כי לא הרווחתי עליו עדיין.

ב-IB יש אפשרות למכור יחידות בסדר אחר שמשלמים עליו פחות מס.

ההבדל מתבטא רק כשאתה רוצה למכור חלק מהתיק, בין אם זה לצורך איזון ובין אם זה לצורך פרישה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
S עצמאות כלכלית ללא חיסכון שוטף אוף טופיק 71
G לקנות דירה ולוותר על עצמאות כלכלית? שוק ההון 13
ב עצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 26
לא חשוב שמות "חתרנות" - המחולל הסמוי מאחורי הפנטזיות הדינדיבידואליות כמו עצמאות כלכלית/המחאה החברתית? אוף טופיק 16
Q מציאת משמעות במצב של עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 34
F עצמאות כלכלית - תוך כמה זמן? יומני מסע אישיים 24
הנועזת עצמאות כלכלית: עיקר ותפל, קריאת תיגר על התמה המרכזית של הסולידית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 277
ה תהייה [עצמאות כלכלית למעמד הנמוך] התפתחות אישית 115
pyrocks שירים שמדברים על אנטי-צרכנות\עצמאות כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
T אין אכיפת רעש עצמאות 2023 אוף טופיק 7
M תיק השקעות ללא עצמאות בפעולות- מה לעשות? שוק ההון 37
איש ירח עצמאות פיננסית לתינוקות שלך דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 27
M עצמאות בתחום הדיגיטל התפתחות אישית 3
DavidA עצמאות ממערכת התשתיות בישראל אוף טופיק 68
de dud לגור בשכירות תמורת עצמאות פיננסית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
S לא סולידי, אבל עם יומרות להשתקם כלכלית יומני מסע אישיים 31
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
שמנת חמוצה גישה כלכלית - קפיטליזם, סוציאליזם וכל המאקרו.. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254

נושאים דומים

Back
למעלה