• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עסק ראשון כישלון ראשון (או: להיות בעלים של רשת חנויות קפה בגיל 26 ולצאת מזה בחיים בשביל לספר על זה)

האסקי

משתמש רגיל
דירוג
388
פתחתי עסק ראשון ב2009 עם שותפה מבוגרת שהתלהבה מהקונספט, חנות קפה מעוצבת בתוך מגדל משרדים בת"א. הייתה תכנית עסקית לבנות רשת של כ10-20 חנויות קפה זהות במתחמי משרדים דומים. היה לי רקע של 7 שנות ניהול, תפעול והקמה של דוכני קפה במקומות של קהל שבוי (כמו תחנות רכבת, אוניברסיטה ובתי חולים) והרבה בטחון עצמי לגבי היכולות שלי.

חבלי לידה ראשונים הופיעו מאוד מאוד מהר:

המקום הראשון היה מעבר לתכניות שלי מבחינת הגודל של המגדל שמצאנו - משהו כמו 1500 עובדים בלי חנויות או מסחר. הקאצ' היה שעבדה שם פיצוציה קטנה ועלובה שהיה צריך לקנות החוצה בשביל לקבל את המיקום.

אז לתכנית הראשונית של הקמה בכ-80-100,000 נוספה הוצאה לא חזויה של 90,000 ש"ח.

עדיין זו הייתה בעיניי עסקה מצוינת.

השותפה הלכה עדיין בעקבותיי. היא הייתה הכיס העמוק, והיא הזרימה את הכספים הנחוצים להתחיל בפרוייקט.

החנות נפתחה והלכה כמעט לפי הציפיות שבתסריטי האקסל ומאוד מהר הגלעו חיכוכים ביני לבינה.

היא הייתה אמור להיות שותפה שקטה עם כיסים ופתאום היא התחילה 'לנהל' ולהורות לי מה צריך ומה לא כשהיא לא מסכימה בכלל עם החזון שלי ומעוניינת לכווץ כל הוצאה שהיא. ואני-

שפתחתי את העסק בשביל להגשים חזון מאוד מסוים שלא כלל בשום שלב לתת דין וחשבון ולהיאבק בשותף שמתגלה כצרה אמיתית, מצאתי את עצמי מאוד מהר בטונים קשים ובהצעה שלי לרכוש את חלקה בעסק בתשלומים ארוכים (תוך התבססות שהלכה וגדלה על תזרים העסק).

תוך כמה שבועות נפרדנו. ואני התחלתי בדרך העצמאית באמת וניהלתי את העסק לבד.

לקח לי כמה חודשים להבין את הדברים שבהם היא צדקה... עשיתי מהלך מיתוג יומרני של רכישת כוסות בכל הגדלים, מנשאי קפה, מפיות, סוכרים וקיבלתי פתאום חשבונית של 83,000 ש"ח שנוספו להוצאות השיפוץ ועכשיו לתשלום החודשי לשותפה. וחנות הקפה הקטנה שייצרה רווח תפעולי של 10-15,000 ש"ח (לפני משכורת אלי) מצאה את עצמה ממנת תשלומים הולכים וגדלים לכל מיני גורמים.

אבל עדין זה היה מדהים. העסק שלי, שהלך וגדל בצורה יציבה ואיטית, היה בחוץ. ועבד.

הייתי אדון לעצמי ולא חיכיתי לשום פנסיה בשביל ליהנות מהפירות - תוך שאני לוקח תקופה ארוכה של ימים שב12 אני אומר ביי ביי והולך לתרגל יוגה וליהנות מהשקט.

לצרתי אף פעם לא יכלתי לשבת בחיבוק ידיים לתקופה ממושכת ולאחר כחצי שנה שראיתי שהעסק עובד והכל לפי התכנית, חזרתי אל גליונות האקסל והתחלתי לגבש את התכנית לבית קפה שני.

חשוב לי להדגיש ברטרוספקטיבה, שבעצם לא היה לי מושג ברור על כסף. הסיבה לעסק השני לא הייתה מעולם קשורה לזה שהיה לי מזומן חופשי להשקעה. היא הייתה קשורה לזה שהיה לי חזון ותכנית עסקית שהצריכו סינרגיה של כמה עסקים מקבילים שייצרו ביחד מאסה משמעותית של רווח.

חיפשתי במשך חודשים ארוכים מקום נוסף שניתן לשכור. ומצאתי את עצמי לאחר חיפושים ארוכים מוצא בניין משרדים בפארק המדע ברחובות שנראה לי עם פוטנציאל מתאים. הקאצ' הפעם היה שהמקום היה ריק לחלוטין - רצפת בלוקים עם הכנות לחשמל ותו לא. וכאן נמצאתי עושה מספר טעויות משמעותיות :

- לווה כספים - בעיקר הלוואה בערבות מדינה שקיבלתי לאחר שפניתי לקרן לעידוד עסקים אבל גם כספים מהמשפחה ( מבני משפחה שלא היו להם כמעט כספים).

- ומסתמך מדי על מעצבת שמצאתי ושהעריכה הערכה רעה מאוד של עלויות השיפוץ וההקמה (שחשבה שיצליחו להסתכם ב100,000 ש"ח. החשבון הסופי על העיצוב היומרניים שהובילה היה 340,000...)

אבל שוב לא עצרתי. הפעם גם לא היה גורם דוגמת השותפה שיכול לצנן את האמונה החזקה שלי ביכולותיי. הקמתי את העסק בשן ובעין תוך שאני לווה הרבה יותר ממה שתכננתי ומאמין שאחזיר את ההשקעה בזמן ארוך יותר מהמתוכנן. אבל לא מיהרתי לשום מקום. הרגשתי שיש לי זמן.

העסק ברחובות לא עמד בתחזיות. כלומר הוא עמד בחלקן אבל לא בחלק החשוב שלהן של שורת הרווח.

ההכנסות היו בדומה או מעבר לציפיות. אבל שורת ההוצאות הייתה גבוהה בהרבה. זה נבע מכל מיני דברים שלא צפיתי - המשמעותי שבהם היה שהביקוש לקפה, המוצר הרווחי והמרכזי שמכרתי בת"א ושתכננתי למכור היה קטן למדי. היו מספיק בתי קפה באזור, ולאנשים היה מספיק קפה טעים במשרדים והעסק מכר בעיקר ארוחות צהריים וכריכים. מוצרים שלא תכננתי שיהיו עיקר המכירה והיו יקרים בהרבה (מה גם שלא תכננתי מראש מטבח, אז רכשתי את רובם מספקים).

בנוסף לכולם היו תןביס וסיבוסים שמאוד מהר הכנסתי לעסק וצמצמו 6-8% מכל ההכנסה דרכם.

ואולי הכי מרכזי - לא יכלתי להיות ברחובות כמו שהייתי בת"א. וצוות העובדים שהכשרתי לא היה חזק כמו בת"א.

פתאום היה עסק שלוקח את כל הזמן שלי ומדמם מזומנים - רווח חודשי תפעולי של 3-6000 ש"ח מול החזרי השקעות/הלוואות של כ 8-10,000... ומול זה עסק בת"א שצריך פתאום לשלם יותר לעובדים (כי אני לא נמצא) ויורד גם כן ברווחיות.

בקיצור סלט שמייצר הרבה הכנסה ומינוס בכיס.

ואז ניחתו המכות הקשות -

פנו אליי מהמשרד בת"א להגיד שהחליטו שרוצים בית קפה בחזית הבניין (אני הייתי שם לבד אבל במקום אחורי). ושאני יכול להציע להפעיל (ולהקים!) אותו או שיפנו לגורמים אחרים.

כלומר - השקעה כספית (מה שייתגלה כעוד 300,000 ) או ויתור על מקור ההכנסה העיקרי שלי על ידי זה שאכניס מתחרה, שיכול להיות חזק, במיקום עדיף משלי.

בנוסף בשביל להפעיל את המיקום העדיף הבניין ביקש שכירות גבוהה בהרבה מזו ששילמתי (מ4000 ל12000).

אבל שמרתי על האופטימיות. מיקום עדיף יתן לי הכנסה עדיפה.

יצאתי שוב למסע חיפוש הלוואות. (היה לי כשרון של ממש למכור את הרעיון). ופתחתי את העסק בחזית (בנוסף לעסק האחורי).

הכנסתי חבר שעבד איתי בעבר בתקוה שינהל את כל המערך הזה, במשכורת לא קטנה.

פתחנו את האסקי השלישי. שבעצם הפך להיות דומה לרחובות - הרבה יותר אוכל, כריכים וטוסטים. סיבוס תן ביס. עוד הכנסות. עוד השקעות. עוד עובדים (כבר 7). אבל כלום לשורה התחתונה.

ועכשיו סחרחורת ההלואוות התחילה להרים את ראשה -

החזרתי הלוואות של כ-20,000 ש"ח בחודש מעסקים שייצרו בממוצע בערך את אותו סכום. פחות שכר שלי...

זו הייתה השנה הרביעית ואז נוחי נפל. כלל אכלסה בערך שליש מהבניין שבו היו לי שני סניפים. וכחלק מהתארגנות לצמצומים היא העבירה את כל העובדים (שהיו לקוחות וחברים נאמנים) לרמת החייל.

העסק הכפול עכשיו ייצר רק חצי ממה שייצר העסק האחד. והתחיל להיות קשה להמשיך וללוות כספים נוספים.

זו השנה שהתחלתי להבין ולהרגיש את גודל הבעיה וההסתבכות שיצרתי.

ניסיתי לעשות מהלכי רה ארגון חדים.

פיטרתי את החבר בצער. החלפתי את כל צוות העובדים ברחובות.

עשיתי שינוי קיצוני בהרגלי החיים שלי ועברתי מהוצאות של כ-10,000 ויותר לכ6,000 בחודש. תוך שאני גם מגלה את הסולידית.

עשיתי מיני-שיפוץ והקמתי מטבח ברחובות להוזלת עלויות. הכנסתי עובד שלי שותף לעסק ברחובות. סגרתי את העסק המקורי ועברתי למתכונת זולה יותר של תפעול.

אבל זה היה מאוחר מדי וקטן מדי. הרווח של העסק נעצר על מספר שנמוך משמעותית מזה של החזרי ההלואות.

הכנסתי מלווה פרטי להחזיק את עצמי באוויר. אבל הלכה והתבהרה התמונה שבלי שינוי מהותי בתמונה העסקית, זה לא הולך להתרומם.

באותה תקופה נכנסתי לזוגיות עם בחורה שמאוד מאוד דאגה מהעסקים ועירבה את המשפחה שלה שהתחילה ללחוץ עלי לשקול פשיטת רגל. וממקום שבכלל לא שקלתי דרכים כאלה. מצאתי את עצמי פתאום מבין שאין לי הרבה סיכוי להצליח לצאת מהדבר הזה שהלך וסגר עליי. החרדה והמתח הנפשי נהיו חברות מאוד קרובות.

טלפונים מהבנק ושיחות מפחידות של למשכן את הבית של אמא בשביל לקבל עוד הלוואה. ופתאום האופציה של דף לבן של לצאת מהטירוף הזה נראתה אופציה שפויה יחסית.

אחרי שעוד כמה נסיונות ושינויים לא הולידו כלום, והתחלתי להבין שיותר אני לא רוצה לקחת הלוואות, ובלי הלוואה נוספת העסק לא יחזיק יותר מכמה שבועות - עם הרבה לחץ מסביבי לוותר. בסופו של דבר לא החזקתי יותר.

מכרתי את העסקים (אחד לשותף-עובד, אחר למכר שהתחלתי לעבוד איתו לאחר מכן) בשביל לצמצם כמה שאפשר את ההלוואות הכואבות ולשלם לעובדים שלי מה שהייתי חייב. והכרזתי על פשיטת רגל :(

כמה כסף הפסדת בכל הסיפור? נשמע שהניסיון שקיבלת מאוד משמעותי!

כמה כסף הפסדת בכל הסיפור? נשמע שהניסיון שקיבלת מאוד משמעותי!
זה לא הכי מדיד בצורה מדוייקת.
הכול הסתבך בפשיטת רגל. שנשאה עלויות וסנקציות מאוד קשות.
בוא נגיד שהפסדתי 200-300,000 למשפחה, 50,000 הון ראשוני שהיה לי ועוד זכות בתביעה של 140,000.
כלומר משהו כמו 500,000 שלי + 300,000 של בנקים .
אבל טחן ספק שהנסיון משמעותי :)

פתחתי עסק ראשון ב2009 עם שותפה מבוגרת שהתלהבה מהקונספט, חנות קפה מעוצבת בתוך מגדל משרדים בת"א. הייתה תכנית עסקית לבנות רשת של כ10-20 חנויות קפה זהות במתחמי משרדים דומים. היה לי רקע של 7 שנות ניהול, תפעול והקמה של דוכני קפה במקומות של קהל שבוי (כמו תחנות רכבת, אוניברסיטה ובתי חולים) והרבה בטחון עצמי לגבי היכולות שלי.

חבלי לידה ראשונים הופיעו מאוד מאוד מהר:

המקום הראשון היה מעבר לתכניות שלי מבחינת הגודל של המגדל שמצאנו - משהו כמו 1500 עובדים בלי חנויות או מסחר. הקאצ' היה שעבדה שם פיצוציה קטנה ועלובה שהיה צריך לקנות החוצה בשביל לקבל את המיקום.

אז לתכנית הראשונית של הקמה בכ-80-100,000 נוספה הוצאה לא חזויה של 90,000 ש"ח.

עדיין זו הייתה בעיניי עסקה מצוינת.

השותפה הלכה עדיין בעקבותיי. היא הייתה הכיס העמוק, והיא הזרימה את הכספים הנחוצים להתחיל בפרוייקט.

החנות נפתחה והלכה כמעט לפי הציפיות שבתסריטי האקסל ומאוד מהר הגלעו חיכוכים ביני לבינה.

היא הייתה אמור להיות שותפה שקטה עם כיסים ופתאום היא התחילה 'לנהל' ולהורות לי מה צריך ומה לא כשהיא לא מסכימה בכלל עם החזון שלי ומעוניינת לכווץ כל הוצאה שהיא. ואני-

שפתחתי את העסק בשביל להגשים חזון מאוד מסוים שלא כלל בשום שלב לתת דין וחשבון ולהיאבק בשותף שמתגלה כצרה אמיתית, מצאתי את עצמי מאוד מהר בטונים קשים ובהצעה שלי לרכוש את חלקה בעסק בתשלומים ארוכים (תוך התבססות שהלכה וגדלה על תזרים העסק).

תוך כמה שבועות נפרדנו. ואני התחלתי בדרך העצמאית באמת וניהלתי את העסק לבד.

לקח לי כמה חודשים להבין את הדברים שבהם היא צדקה... עשיתי מהלך מיתוג יומרני של רכישת כוסות בכל הגדלים, מנשאי קפה, מפיות, סוכרים וקיבלתי פתאום חשבונית של 83,000 ש"ח שנוספו להוצאות השיפוץ ועכשיו לתשלום החודשי לשותפה. וחנות הקפה הקטנה שייצרה רווח תפעולי של 10-15,000 ש"ח (לפני משכורת אלי) מצאה את עצמה ממנת תשלומים הולכים וגדלים לכל מיני גורמים.

אבל עדין זה היה מדהים. העסק שלי, שהלך וגדל בצורה יציבה ואיטית, היה בחוץ. ועבד.

הייתי אדון לעצמי ולא חיכיתי לשום פנסיה בשביל ליהנות מהפירות - תוך שאני לוקח תקופה ארוכה של ימים שב12 אני אומר ביי ביי והולך לתרגל יוגה וליהנות מהשקט.

לצרתי אף פעם לא יכלתי לשבת בחיבוק ידיים לתקופה ממושכת ולאחר כחצי שנה שראיתי שהעסק עובד והכל לפי התכנית, חזרתי אל גליונות האקסל והתחלתי לגבש את התכנית לבית קפה שני.

חשוב לי להדגיש ברטרוספקטיבה, שבעצם לא היה לי מושג ברור על כסף. הסיבה לעסק השני לא הייתה מעולם קשורה לזה שהיה לי מזומן חופשי להשקעה. היא הייתה קשורה לזה שהיה לי חזון ותכנית עסקית שהצריכו סינרגיה של כמה עסקים מקבילים שייצרו ביחד מאסה משמעותית של רווח.

חיפשתי במשך חודשים ארוכים מקום נוסף שניתן לשכור. ומצאתי את עצמי לאחר חיפושים ארוכים מוצא בניין משרדים בפארק המדע ברחובות שנראה לי עם פוטנציאל מתאים. הקאצ' הפעם היה שהמקום היה ריק לחלוטין - רצפת בלוקים עם הכנות לחשמל ותו לא. וכאן נמצאתי עושה מספר טעויות משמעותיות :

- לווה כספים - בעיקר הלוואה בערבות מדינה שקיבלתי לאחר שפניתי לקרן לעידוד עסקים אבל גם כספים מהמשפחה ( מבני משפחה שלא היו להם כמעט כספים).

- ומסתמך מדי על מעצבת שמצאתי ושהעריכה הערכה רעה מאוד של עלויות השיפוץ וההקמה (שחשבה שיצליחו להסתכם ב100,000 ש"ח. החשבון הסופי על העיצוב היומרניים שהובילה היה 340,000...)

אבל שוב לא עצרתי. הפעם גם לא היה גורם דוגמת השותפה שיכול לצנן את האמונה החזקה שלי ביכולותיי. הקמתי את העסק בשן ובעין תוך שאני לווה הרבה יותר ממה שתכננתי ומאמין שאחזיר את ההשקעה בזמן ארוך יותר מהמתוכנן. אבל לא מיהרתי לשום מקום. הרגשתי שיש לי זמן.

העסק ברחובות לא עמד בתחזיות. כלומר הוא עמד בחלקן אבל לא בחלק החשוב שלהן של שורת הרווח.

ההכנסות היו בדומה או מעבר לציפיות. אבל שורת ההוצאות הייתה גבוהה בהרבה. זה נבע מכל מיני דברים שלא צפיתי - המשמעותי שבהם היה שהביקוש לקפה, המוצר הרווחי והמרכזי שמכרתי בת"א ושתכננתי למכור היה קטן למדי. היו מספיק בתי קפה באזור, ולאנשים היה מספיק קפה טעים במשרדים והעסק מכר בעיקר ארוחות צהריים וכריכים. מוצרים שלא תכננתי שיהיו עיקר המכירה והיו יקרים בהרבה (מה גם שלא תכננתי מראש מטבח, אז רכשתי את רובם מספקים).

בנוסף לכולם היו תןביס וסיבוסים שמאוד מהר הכנסתי לעסק וצמצמו 6-8% מכל ההכנסה דרכם.

ואולי הכי מרכזי - לא יכלתי להיות ברחובות כמו שהייתי בת"א. וצוות העובדים שהכשרתי לא היה חזק כמו בת"א.

פתאום היה עסק שלוקח את כל הזמן שלי ומדמם מזומנים - רווח חודשי תפעולי של 3-6000 ש"ח מול החזרי השקעות/הלוואות של כ 8-10,000... ומול זה עסק בת"א שצריך פתאום לשלם יותר לעובדים (כי אני לא נמצא) ויורד גם כן ברווחיות.

בקיצור סלט שמייצר הרבה הכנסה ומינוס בכיס.

ואז ניחתו המכות הקשות -

פנו אליי מהמשרד בת"א להגיד שהחליטו שרוצים בית קפה בחזית הבניין (אני הייתי שם לבד אבל במקום אחורי). ושאני יכול להציע להפעיל (ולהקים!) אותו או שיפנו לגורמים אחרים.

כלומר - השקעה כספית (מה שייתגלה כעוד 300,000 ) או ויתור על מקור ההכנסה העיקרי שלי על ידי זה שאכניס מתחרה, שיכול להיות חזק, במיקום עדיף משלי.

בנוסף בשביל להפעיל את המיקום העדיף הבניין ביקש שכירות גבוהה בהרבה מזו ששילמתי (מ4000 ל12000).

אבל שמרתי על האופטימיות. מיקום עדיף יתן לי הכנסה עדיפה.

יצאתי שוב למסע חיפוש הלוואות. (היה לי כשרון של ממש למכור את הרעיון). ופתחתי את העסק בחזית (בנוסף לעסק האחורי).

הכנסתי חבר שעבד איתי בעבר בתקוה שינהל את כל המערך הזה, במשכורת לא קטנה.

פתחנו את האסקי השלישי. שבעצם הפך להיות דומה לרחובות - הרבה יותר אוכל, כריכים וטוסטים. סיבוס תן ביס. עוד הכנסות. עוד השקעות. עוד עובדים (כבר 7). אבל כלום לשורה התחתונה.

ועכשיו סחרחורת ההלואוות התחילה להרים את ראשה -

החזרתי הלוואות של כ-20,000 ש"ח בחודש מעסקים שייצרו בממוצע בערך את אותו סכום. פחות שכר שלי...

זו הייתה השנה הרביעית ואז נוחי נפל. כלל אכלסה בערך שליש מהבניין שבו היו לי שני סניפים. וכחלק מהתארגנות לצמצומים היא העבירה את כל העובדים (שהיו לקוחות וחברים נאמנים) לרמת החייל.

העסק הכפול עכשיו ייצר רק חצי ממה שייצר העסק האחד. והתחיל להיות קשה להמשיך וללוות כספים נוספים.

זו השנה שהתחלתי להבין ולהרגיש את גודל הבעיה וההסתבכות שיצרתי.

ניסיתי לעשות מהלכי רה ארגון חדים.

פיטרתי את החבר בצער. החלפתי את כל צוות העובדים ברחובות.

עשיתי שינוי קיצוני בהרגלי החיים שלי ועברתי מהוצאות של כ-10,000 ויותר לכ6,000 בחודש. תוך שאני גם מגלה את הסולידית.

עשיתי מיני-שיפוץ והקמתי מטבח ברחובות להוזלת עלויות. הכנסתי עובד שלי שותף לעסק ברחובות. סגרתי את העסק המקורי ועברתי למתכונת זולה יותר של תפעול.

אבל זה היה מאוחר מדי וקטן מדי. הרווח של העסק נעצר על מספר שנמוך משמעותית מזה של החזרי ההלואות.

הכנסתי מלווה פרטי להחזיק את עצמי באוויר. אבל הלכה והתבהרה התמונה שבלי שינוי מהותי בתמונה העסקית, זה לא הולך להתרומם.

באותה תקופה נכנסתי לזוגיות עם בחורה שמאוד מאוד דאגה מהעסקים ועירבה את המשפחה שלה שהתחילה ללחוץ עלי לשקול פשיטת רגל. וממקום שבכלל לא שקלתי דרכים כאלה. מצאתי את עצמי פתאום מבין שאין לי הרבה סיכוי להצליח לצאת מהדבר הזה שהלך וסגר עליי. החרדה והמתח הנפשי נהיו חברות מאוד קרובות.

טלפונים מהבנק ושיחות מפחידות של למשכן את הבית של אמא בשביל לקבל עוד הלוואה. ופתאום האופציה של דף לבן של לצאת מהטירוף הזה נראתה אופציה שפויה יחסית.

אחרי שעוד כמה נסיונות ושינויים לא הולידו כלום, והתחלתי להבין שיותר אני לא רוצה לקחת הלוואות, ובלי הלוואה נוספת העסק לא יחזיק יותר מכמה שבועות - עם הרבה לחץ מסביבי לוותר. בסופו של דבר לא החזקתי יותר.

מכרתי את העסקים (אחד לשותף-עובד, אחר למכר שהתחלתי לעבוד איתו לאחר מכן) בשביל לצמצם כמה שאפשר את ההלוואות הכואבות ולשלם לעובדים שלי מה שהייתי חייב. והכרזתי על פשיטת רגל :(

ואו. תודה על השיתוף. מבעס ממש לשמוע.
שוקל להדפיס ולשלוח לאחיינים המשועממים שלי.

זה לא הכי מדיד בצורה מדוייקת.
הכול הסתבך בפשיטת רגל. שנשאה עלויות וסנקציות מאוד קשות.
בוא נגיד שהפסדתי 200-300,000 למשפחה, 50,000 הון ראשוני שהיה לי ועוד זכות בתביעה של 140,000.
כלומר משהו כמו 500,000 שלי + 300,000 של בנקים .
אבל טחן ספק שהנסיון משמעותי :)

כואב בכיס אבל בהתחשב בעובדה שקיבלת את הניסיון הזה בגיל צעיר, יתכן שזו תהיה השקעה שתחזיר את עצמה בעתיד.
תודה על השיתוף.

נשארת חייב 200-300 אשח למשפחה? נשמע נורא

נשארת חייב 200-300 אשח למשפחה? נשמע נורא
כן זה נורא להיות חייב למשפחה.
למזלי אחי, הנושה המרכזי, הוא מאוד מבין ותומך.
אז למרות שזה היה עיקר חסכונותיו הוא גם תרם בשמחה לעסק וגם לא טרוד במיוחד לגבי ההחזר.
עדיין יחסית לסכומים שרצו שם, ושהייתי בחשיפה איתם. אני מרגיש שזה באמת לא סוף העולם.
למרות שבזמנו זה בהחלט הרגיש ככה.

ואו. תודה על השיתוף. מבעס ממש לשמוע.
שוקל להדפיס ולשלוח לאחיינים המשועממים שלי.

יש גם המשך יותר מוצלח. בקרוב אעלה.
מוזמן לשלוח לאחיינים וגם אם ירצו עצה אשמח להעניק.

אין לך מה להצטער בכלל.
אתה מאוד צעיר, צברת ניסיון מאוד משמעותי שיועיל לך בהמשך החיים, ואני די מאמין שבפעם הבאה תשתמש במסקנות מהמקרה.
בהחלט ממליץ לך לא לוותר ולנסות שנית, גם אם בתחומים אחרים, או שלא.
הצלחה

חבר, תודה רבה שישבת וטרחת וכתבת והתאמצת לנסח שיתפת!
נהנתי לקרוא והיה מעניין מאוד...
סיפור חיים מסעיר, אמיץ, מטלטל ומרגש לשכירים בנשמה פחדנים כמוני.
אם זה עוזר במשהו - אני בחיים לא הייתי מסוגל להתחיל לעשות (רק להתחיל...) את מה שאתה כבר סיימת.
באופן העקלקל והמטלטל שפה תיארת, להנחתי אתה בונה את עצמך בחרבות של פלדה מחושלת.
אנשים כמוך לא נשברים בקלות.

יש מונח שנקרא אהבת הגורל שאליו התוודעתי אצל ניטשה... ומוויקיפדיה:
מרקוס אורליוס - "כדי שחייך לא יטרידוך לעולם, אל נא תהרהר בכל הצרות העתידות העתידות לבוא עליך, אלא שאל את עצמך בכל רגע 'האם מאורע זה כה קשה מנשוא עד כי לא אוכל לעמוד בו?' זכור נא כי מה שמכביד עליך איננו ההווה אלא מחשבותיך באשר לעתיד או לעבר".

בהחלט סיפור מעניין, תודה על השיתוף.

עסק בתחום המזון הוא מאוד לא פשוט (תחרות גבוהה עקב חסמי כניסה נמוכים, שולי רווח קטנים, רגולציה ומיסים שונים וכו). יש כמות אדירה של עסקים בתחום שנסגרים מדי שנה, אני באמת לא מבין אנשים שנכנסים לזה.

בכל מקרה אני שמח שהצלחת לצמצם נזקים ולצאת מזה בשלום.

תודה רבה על השיתוף והפירוט! בהצלחה ענקית ענקית בהמשך!!

אם היית חוזר אחורה בזמן ל2009 , היית נכנס לזה ופועל אחרת או לא נכנס בכלל?

אם היית חוזר אחורה בזמן ל2009 , היית נכנס לזה ופועל אחרת או לא נכנס בכלל?
זו שאלה מצויינת שמעולם לא שאלתי את עצמי.
אני חושב שהייתי נכנס לזה - כי זה היה סט הניסיון והכישורים שלי. אבל הייתי עושה את זה בצורה אחרת.
למשל - מחפש עוד זמן עד שמוצא מקום בלי דמי פינוי. בגדול הכיוון הכי שגוי שלי היה לקפוץ מעבר לפופיק בהשקעות (ובהלוואות). אם הייתי יכול להקים עסק עסק לפי התכנית המקורית בעלות של 5 ספרות ולא יותר. ואז בונה את עצמי עד שהייתי צובר את הכסף הדרוש בשביל עסק שני מתוך חסכונות.
היה סיכוי טוב שהייתי עדיין מקציף חלב בעמדה (תמיד אהבתי מאוד להקציף).
אבל אין בי חרטות. הלמידה הכי משמעותית היא כשהבשר שלך נחרך. אלה הלקחים ששוב אי אפשר לשכוח.

"כדי שחייך לא יטרידוך לעולם, אל נא תהרהר בכל הצרות העתידות העתידות לבוא עליך, אלא שאל את עצמך בכל רגע 'האם מאורע זה כה קשה מנשוא עד כי לא אוכל לעמוד בו?' זכור נא כי מה שמכביד עליך איננו ההווה אלא מחשבותיך באשר לעתיד או לעבר".

מאוד יפה הציטוט. לא הכרתי. תודה רבה!

תודה על השיתוף.
לחלוטין מבינים שלמדת לקחים חשובים, אשמח לשמוע על ההמשך המוצלח יותר ובכל מקרה המון בהצלחה.

תודה על השיתוף!
באחד המשרדים שעבדתי בהם היתה ברחוב פלאפליה שהרים בחור צעיר אחרי צבא מהחסכונות שלו והלוואות. לא היה לו הרבה לקוחות והפלאפל גם לא היה כזה מיוחד אבל מדי פעם היינו מבקרים. פעם אחת הוא נעלם לחודש עם שלט שהוא במילואים. אחרי כחצי שנה הופיע 20 מטר ממנו במיקום פינתי רשת של פלאפל ב-5 שקל (הוא מכר ב-12) ואנשים היו עומדים בתור ברחוב בשביל הפלאפל החדש כשאצלו בקושי היית רואה לקוח. אין לי מושג מה קרה לו בסוף.

@האסקי מה המשמעות של פשיטת הרגל? יש עליך חובות כלשהן? נשללו ממך זכויות כלשהן? מותר לך להתחיל עסק חדש? אם אתה מחזיר כסף ללווים בני משפחה אחרי פשיטת רגל לא מדובר בהעדפת נושים אסורה?

יש עליך חובות כלשהן? נשללו ממך זכויות כלשהן? מותר לך להתחיל עסק חדש? אם אתה מחזיר כסף ללווים בני משפחה אחרי פשיטת רגל לא מדובר בהעדפת נושים אסורה?

היי אדם.
במהלך פשיטת הרגל, שנמשכה בערך שנתיים, היו הגבלות רציניות : איסור יציאה מהארץ, דיווח כל חודש למנהל של הכונס, תשלום חודשי, איסור על כרטיסי אשראי ושיקים וכמובן הלוואות ומינוסים ועוד ועוד. ביניהם גם איסור על ניהול עסק.
מרגע שקיבלתי הפטר ונדרשתי לשלם סכום משמעותי המייצג עוד 3-5 שנים של תשלום חודשי לפי היכולת שלי, הוסרו כמעט כל הסנקציות הקשות.
כאשר הדבר היחיד שממשיך לרחף מעלי לעוד כמה שנים טובות, הוא כתם שחור כבד מול הבנקים, אשר עדיין נמנעים ממתן אשראי (גם לי אין רצון בכזה) ובעיקר לא מוכנים לאשר משכנתא גם עם הון עצמי משמעותי. מה שאולי יקשה בהמשך הדרך.

בנוגע להעדפת נושים אני פחות מבין, אבל מכיוון שההליך הסתיים לדעתי זה כבר לא נופל להגדרה הזו. שכן משמעות ההפטר הוא וויתור של כל הנושים על כל תביעה אפשרית הנוגעת לחובות שנצברו עד ליום פשיטת הרגל.

בכל מקרה חוויה משפילה ביותר להיות פשוט רגל, ובצדק, אינני מתלונן. אתה הופך לשקוף כמו הרצפה ונאלץ להסתדר עם מיני חקירות והשפלות.
ובנוסף באופן אבסורדי זה גם הליך יקר מאוד. עו"ד מבקשים בין 22-27,000 (+מע"מ) על טיפול בתיק פש"ר. ומבקשים את כל הכסף מראש (כי אתה הרי פושט רגל).

לא ממליץ לאף אחד שלא הסתבך הרבה מעבר לראש וליכולת ההחזר הצפויה שלו. גם במקרה הדי קיצוני שלי, לפעמים נראה לי שאם הייתי מחזיק מעמד עוד כמה שנים, כנראה שהייתי מצליח בסוף לפעול בצורה מבוקרת יותר בשביל להצליח לכסות, תוך כמה שנים טובות, את ההתחייבויות של העסק. אבל יכול להיות גם שרק הייתי מעמיק את ההסתבכות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש עסק ביתי שעובר לדירה שכורה אוף טופיק 20
littleSeal פתיחת מיזם או עסק התפתחות אישית 3
H האם יש חשיבות לתזמון סגירת עוסק פטור והאם כדאי להשאיר עסק ללא הכנסות? מיסים 0
A יתרונות של עסק על פני אדם פרטי ברכישה ומכירת נדלן נדל"ן 6
מ לפתוח עסק? או ללמוד מקצוע ולפתוח עסק? התפתחות אישית 10
F עסק צדדי לג׳וניור מהנדס תוכנה. התפתחות אישית 8
D לבעל עסק ריווחי - איזה סיבה יש לא להשקיע דרך חברה בעמ מיסים 8
A פתיחת עסק והלוואות אוף טופיק 3
E יש לי עסק עונתי. בזמן שאין עבודה תמיד עולה לי לשלב בעוד קריירה. מה אומרים? אוף טופיק 5
A בתהליך של פתיחת עסק אוף טופיק 1
סטס לא מצליח לצאת מהדירוג הנמוך, ולבנות עסק יציב שגודל התפתחות אישית 6
E עסק פטור - שאלה בנוגע לדיווחים מיסים 1
The Thinker הערכת שווי של עסק דיגיטלי (אפליקציית מובייל) השקעות אלטרנטיביות 16
N יזם צעיר המעוניין להקים עסק אוף טופיק 35
E האם יש sweet spot להוצאות לטובת עסק מיסים 9
I שכירים שיש להם גם עסק? התפתחות אישית 3
F רואה חשבון שמחליט לפתוח עסק אוף טופיק 4
ח ביטוח לאומי לשכיר שפתח עסק עצמאי מיסים 4
D מחפש מדריך לימודי להקמת עסק/חברה בעמ התפתחות אישית 26
ה פתיחת עסק להשלמת הכנסה מהצד ללא אפיק התרחבות השקעות אלטרנטיביות 16
T אח מוסמך בעל עסק - נחשב כמורשה או פטור? התפתחות אישית 3
F מימון פתיחת עסק / ערבות מדינה צרכנות פיננסית 14
ל הקמת עסק לגיוס עובדים ,פרילאנס, אוף טופיק 11
S הלוואה לצורך רכישת עסק+פרמטרים בחוזה רכישה התפתחות אישית 0
P פתיחת עסק אפייה מהבית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 52
המהנדל פתיחת עסק להתעסקות עם ספקי שירות התפתחות אישית 8
א הערות על שיטת עבודה עם תיק ממוסה, עסק עצמאי, חיסכון פנסיוני ומה שבניהם שוק ההון 16
י עסק להשכרת מתנפחים השקעות אלטרנטיביות 20
מיקי שאלה בקשר להלוואה ופתיחת עסק פוסטים מאיכות נמוכה 4
M עסק בתחום פינוי המתכות אוף טופיק 8
G עסק לגרפי מניות אוף טופיק 7
R סגירת עסק באמצע שנה ענייני מיסוי אוף טופיק 2
M עסק עצמאי - קפיצת המדרגה לעסק עם עובדים התפתחות אישית 8
P סיפוק מעבודה, כסף + פתיחת עסק + הייטק התפתחות אישית 14
שמנת חמוצה פתיחת עסק ללא הכנסות בשביל IRA שוק ההון 2
D הגדרת ״עסק פעיל״ לצורך מענק הקורונה צרכנות פיננסית 9
N שאלה לגבי חברה בע"מ לעומת עסק מורשה צרכנות פיננסית 4
ה עסק שני: ניהול כספים (או: איך יוצאים מפשיטת רגל ומתחילים מאפס) יומני מסע אישיים 15
O פתיחת עסק חייל משוחרר (קרן השתלמות- מהפיקדון) שוק ההון 9
י עסק פטור + שכיר ומה שינהם צרכנות פיננסית 6
A פתיחת עסק ייבוא שוק ההון 2
ק איך מחשבים מס לשכיר שיש לו עסק בנוסף? צרכנות פיננסית 0
Danielovich עסק מורשה מול שכיר בענף ההיטק צרכנות פיננסית 13
H B:Hip - עסק לגיטימי או תרמית? אוף טופיק 38
Tim_Duncan בדיקה הנחת אשראי בבתי עסק מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
unrealx שכיר עם עבודה נוספת ללא פתיחת תיק עסק אוף טופיק 0
ה מה זה קבלה? עזרה לבעל עסק טרי טרי התפתחות אישית 4
Yuvalbuz3 תואר או עסק שמכניס הרבה ? התפתחות אישית 68
E פתיחת עסק כעצמאי ללא הכנסה מהעסק אלא לצורך פתיחת קרן השתלמות שוק ההון 33
מ נושא להצעה- הצעות להקמת עסק מהצד התפתחות אישית 6