עיסוק בכסף ושקט נפשי

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י Mittagessen, ‏25/3/18.

1. Mittagessen

Mittagessen משתמש רשום

שלום לכולם,
    חשבתי שהנושא יתאים לפורום הזה, כי אני חושב שאת המונח "מינימליזם" צריך לפרש לא רק במובן הפיזי, אלא גם המנטלי. אם זה לא מתאים לפה, מצטער.

אני בחור צעיר, סטודנט בן 27, שעובד במשרה חלקית ומשתכר משכורת צנועה שממנה אני מצליח לחסוך חלק ניכר. אף פעם לא הרגשתי שאני חי בצמצום או שאין לי דברים שאני צריך. מאז שאני זוכר את עצמי לא הייתי בזבזן, וזה נבע משתי סיבות - אינטואיציה בסיסית (שמקורה כנראה בחינוך בבית) ש"צריך לחסוך" והעובדה שאני אדם מופנם שמרבית הדברים שהוא נהנה מהם לא עולים כסף או יקרים במיוחד.

לפני שנה וחצי בערך, כשהתלבטתי מה לעשות עם הכסף שהלך ונצבר לי בעו"ש, נחשפתי דרך חברים לרעיונות שמובעים פה בבלוג, בפורום ובמקומות נוספים והבנתי את היתרונות שיכולים לנבוע בטווח הארוך מחסכון והשקעה בשוק ההון. בעקבות כך, לימדתי את עצמי להשקיע בקרנות מחקות, ובמקביל ניסיתי להתייעל מבחינת הוצאות, כדי ליצור יותר כסף פנוי להשקעה. מניח שיש לי עוד מה ללמוד בכל הקשור להשקעות וגם עוד דרכים להתייעל מבחינת הוצאות, אבל סך הכל הולך לי לא רע.

העניין הוא כזה - פעם, לפני שהייתה לי מודעות פיננסית גבוהה, פשוט לא עשיתי יותר מדי עניין מכסף. הוצאתי אותו כשהייתי צריך משהו, הייתי בודק את תלוש המשכורת שלי, וזהו. לא הייתי חושב על הכסף יותר מדי. בזמן האחרון, אם אני צריך להוציא כסף, אני פשוט נעשה מוטרד וחושב על החיסכון שלי שנגרע בגלל ההוצאה. זה קורה אפילו כשמדובר בהוצאות הכרחיות שאין לי שום בעיה לעמוד בהן (נניח נעלי ספורט חדשות בגלל שהנעליים הנוכחיות שלי קרועות). אני יודע מבחינה רציונלית שכסף הוא אמצעי ולא מטרה, אבל נראה שמבחינה רגשית הוא הפך אצלי למטרה בפני עצמה, מה שממש לא היה קודם.

מרבית האנשים פה בפורום הם בעלי מודעות פיננסית גבוהה (וגם למדתי מכם המון בחודשים האחרונים בתור קורא סמוי), ותהיתי אם גם למישהו מכם יצא להתמודד עם תחושה דומה? מה עשיתם עם זה?

תודה אם הייתה לכם סבלנות לקרוא עד כאן.

2. yossik

yossik מודרטור

ברוך הבא לפורום!

3. Captain Sparo

Captain Sparo משתמש ותיק

כל הכסף הזה לא שווה, כל עוד אתה לא חי.
    היו לי ימים שבהם אספתי בקבוקים ברחוב וזה גרם לי סיפוק והיו לי ימים שבהם העדפתי לקנות קפה ב12 שקל ולא ב6.
    כיום, יש יום קבוע בחודש שבו אני משקיע את מה שנותר בחשבון וממשיך הלאה, בלי חרטות בלי דאגות ועדיין מוציא על קפה 3000 ש"ח בשנה, לא נורא, אני אתמודד עם זה.

Izik אוהב/ת את זה.
  4. DorA

DorA משתמש ותיק

לפי:
    תפסיק עם:
    תחייה את חייך - מצבך טוב בהרבה מהממוצע גם בלי להתקרבן.

Fitch אוהב/ת את זה.
  5. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

@Mittagessen ברוך הבא לפורום!

לא יודע אם יש לי איזה "פתרון", יכול רק לשתף מהניסיון האישי שלי - מצד אחד, בהחלט גדלתי עם גישה חסכנית למדי, חלקית בגלל האופי האישי שלי וחלקית בגלל ההיסטוריה והחינוך המשפחתי, גם הרבה לפני שהייתה לי מטרה בשם "עצמאות כלכלית" לחסוך לשמה. עם השנים שמרתי על מסגרת הוצאות קבועה למדי למרות העלייה ברמת ההכנסה במהלך הקריירה. מצד שני, בהחלט יש הנאות ותחביבים בחיים שבעיני שווים את ההוצאה עליהם ואני לא מרגיש "רע" עם להוציא עליהם כסף - בין אם זה דברים יקרים יותר כמו צילום או טיולים בחו"ל, ובין אם זה סתם לשבת עם חברים על בירה או סרט.

מה שלדעתי יכול אולי לעזור הוא מסגרת תקציב / מעקב הוצאות, משתי סיבות:
    * אני מעדכן פעם בכמה חודשים את הגליון שבו אני עוקב אחר ההוצאות שלי - וכל עוד הן עומדות במסגרת הכללית שאני מציב לעצמי, לא משנה לי אם באותם החודשים הוצאתי יותר על מסעדות או טיולים או איזה גאדג'ט חדש, ואין לי סיבה להרגיש "רע" עם ההוצאות הללו - זה עומד במסגרת הכוללת שהגדרתי לי
    * במקום להתלבט ביני לבין עצמי על כל הוצאה פרטנית בפני עצמה, זה מאפשר להגדיר לי סדר עדיפויות כללי יותר אם כן חורגים מהתקציב לאורך תקופה - מה יותר חשוב לי מבין הדברים השונים שאני מוציא עליהם? ומה פחות? אפשר לקבל החלטה עקרונית יותר, ולחזור להיות רגועים יותר במסגרת ההוצאות שכן ממשיכים איתן (כי הן מספיק חשובות / מהנות בעיניך).

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  6. רוני

רוני משתמש בכיר

אני לא חסכן, הוצאות המחייה שלי מאוד מאוד גבוהים הגידול בהוצאות המחיה לא מטריד אותי משום שאני מתמקד בהגדלת הכנסות.
    כדי לפצות על התנהלות זו, אני נאלץ להתאמץ יותר מהמקובל פה, להשקיע בעזרת מימון, ובהחלט להיות יותר אקטיבי כמשקיע.
    אני מניח שכל אחד פועל בהתאם לתכונות אופי שלו, צריך לבדוק האם הדרך בה פועלים, אכן תביא אותנו אל היעד.

נקודה נוספת שאתה צריך לשקול "שקט נפשי " זה טוב, אבל לגבי העתיד, הקמת משפחה, ובת זוג שאולי לא חושבת כמוך מבחינה פיננסית, וזה די שכיח, כאן כבר עלול להסתיים השקט הנפשי.

נערך לאחרונה ב: ‏25/3/18
    יעקב ו-Fitch אוהבים את זה.
  7. Osterreicher

Osterreicher משתמש ותיק

8. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

כי אתה עדיין מתרגל לפרוצדורה, כאשר זה יהפוך לרוטינה, מבחינתך להוציא כסף יהיה שקול ללבישת בגדים בבוקר, פעולה אוטומטית לחלוטין
    זה בסדר למעוד בהתחלה ו"לבזבז", רק תגדיר לעצמך מה הוא אותו "ביזבוז" ותיקח אותו בחשבון

הלוואי עלי :)

9. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

גם אם תשתה 10 כוסות קפה שחור ביום, כמה זה כבר יוצא לך? (כולל העלות של המים)

או שמא השם שלך הוא לצרכים עסקיים בלבד ובפועל אתה צורך קפאין בגרסאות יקרות יותר

nick אוהב/ת את זה.
  10. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

אני מתעצל לכתוב מחדש או לחפש את הסיפור על אדם וחווה ועל זה שעץ הדעת והמודעות שהוא מביא זאת הקללה של יציאה מגן עדן של בורות אל המציאות והסבל שהיא מביאה עמה.

11. בת העמק

בת העמק משתמש בכיר

אתה צודק שזאת בעיה רגשית/נפשית ולהערכתי כדאי להיזהר כי זה מדרון חלקלק מאד. די דומה לדיאטה שהופכת לאנורקסיה. סוג של חרדה.
    ואת כל זה אני אומרת לך מניסיוני, גם אני הרגשתי כך פעם והכרחתי את עצמי ללמוד להנות מדברים שעולים כסף (מדי פעם, לא נהנתנית גדולה) בלי
    דפיקות לב ולחץ.

12. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

גם אספרסו זה קפה שחור מבחינתי, אחד ביום לפחות (בתשלום) סוגר לי את הפינה של ה 3000 בקלי קלות
    בלי קשר לכ 10 כוסות קפה טורקי ביום :)

המסר שאני מנסה להעביר, תבזבז על מה שעושה לך טוב כל עוד אתה מודע לעלות

FIYaacov ו-DorA אוהבים את זה.
  13. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

לא מודאג מכמות הקפאין?

14. OnTheVerge

OnTheVerge משתמש ותיק

החרדה נגרמת מהמחשבה לגבי העלות האלטרנטיבית של הכסף - אם לא אבזבז על x, אוכל לבזבז על y או לחסוך יותר בתיק ההשקעות.

ניתן למתן את המחשבה לגבי עלות אלטרנטיבית על ידי השקעת סכום קבוע מדי חודש כשאת היתר ניתן לבזבז כאוות נפשך. החלוקה המנטלית מפחיתה מאוד את החרדה.

בת העמק ו-Fitch אוהבים את זה.
  15. Fitch

Fitch משתמש בכיר

גם אני הרהרתי בנושא, תודה שהעלת אותו.
    אני נוטה להבין ללבך, כשהאמצעי הפך למטרה ומעסיק את הדעת יתר-על-המידה.
    יש גם הרגשה של ויתור על ההווה לטובת העתיד, כך ש"מפספסים".

HHH, יעקב ו-בת העמק אוהבים את זה.
  16. לא חשוב שמות

לא חשוב שמות משתמש ותיק

כן, יוצא לעתים קרובות ביותר. מקפיד לשאול את עצמי במונחי ערך ולא האם הוצאתי או לא הוצאתי כסף.

זה עובד אני מניח כל עוד באמת אין לבן אדם נטייה לבזבז כסף, גם במצבים בהם הוא יותר "פזרן". לא מדובר במודעות פיננסית אלא בעומק ובגרות נדירים ביותר ששומרים אותו חסין מפני הפיתויים הלא מפתים של החברה המערבית. אין כאן שם קשר למודעות פיננסית לדעתי.

אני תוהה האם כל הרעיון הזה של חיסכון והשקעות - הוא בעצמו לא מהווה פיתוי מסוכן. ובכלל, כסף, מהווה פיתוי שגורם לנו לבזבז כסף וזמן (ובמקרים יותר נפוצים - גם בריאות).

שורה תחתונה, השלב הראשון הוא לצאת מהמטריקס ;)

17. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

אני מודאגת מרמות הדם.

18. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

?

19. eshkor

eshkor משתמש סולידי

המבחן העיקרי שלי גם בהוצאות הכרחיות וגם בהוצאות על "מותרות" הוא הערך שאני מקבל חזרה על כל שקל שאני מוציא, לא משנה אם מדובר בשנקל או ב10K. לי זה מאוד עוזר ל"קבל" את ההוצאה ולא לחשוב על הדברים יותר מידיי

Yesmad אוהב/ת את זה.
  20. Mittagessen

Mittagessen משתמש רשום

תודה לכל המגיבות והמגיבים.
    מקריאת רוב התגובות אני מקבל את התובנה שאני פשוט אצטרך לעבוד על עצמי כדי להימנע מלהיכנס ל"אנורקסיה" כמו שכתבה @בת העמק. אולי הפתרון של @Yevgeny הוא מה שהכי יכול לעזור לי לצורך כך.

@רוני - בגדול אני חושב שחוסר השקט שלי נובע ממקום לא רציונלי. הגדלת הכנסה זה תמיד טוב, ואני גם משקיע מחשבה ושעות למידה באיך לעשות את זה, אבל נדמה לי שזה לא יפתור את הבעיה הנוכחית שבכלל לא קשורה לשאלה כמה כסף יש לי. גם אם מחר שווי הנכסים שלי יגדל פי 10 ממה שהוא היום, יטרידו אותי הוצאות שאני יודע שהן הכרחיות ואפילו לא משמעותיות.
    @לא חשוב שמות - לא מבין איך השקעה מכל סוג שהוא, אם מבצעים אותה בזהירות, היא בגדר פיתוי. אני צריך פירות, אז אני נוטע עץ.
    @Osterreicher - על הכינוי חשבתי בשעה קשה של רעב :)

ושוב,
    תודה על התגובות.

רוני אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
כמה חשוב אכ"ע עיסוקי להייטקיסט? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏6/2/15
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.