עזרה עם ניתוח תלוש שכר

אוראל

משתמש רשום
דירוג
0
שלום חברים!
שמי אוראל ואני משרת בצבא קבע. בימים אלו, בעקבות החשיפה לסולידית, אני מתחיל לשים לב יותר ויותר לתלוש השכר שלי ולמשמעות כל סעיף וסעיף (מתבייש לומר שלא התעמקתי כל כך עד היום).
אשמח אם תוכלו לעזור לי להבין את הסעיפים הבאים במשכורת (חיפשתי באינטרנט אבל לא מצאתי הסברים ברורים):
- כיצד מחושב ברוטו לקרן השתלמות? מתוך סכום זה המעסיק מפריש 7.5%, ואני מפריש 2.5% לקרן. מדורין הבנתי שככה זה אמור להיות :)
- כיצד מחושב ברוטו לפנסיה? בדרך כלל דומה לברוטו קרן השתלמות אך לפעמים יש הבדלים. בכל מקרה, מתוך זה המעסיק מפריש 13% ואני מפריש 6.5%. מבירור באינטרנט הבנתי שזה נכון עבור כל עובדי המדינה בפנסיה צוברת.
- ברוטו לקופת גמל: דווקא את זה פענחתי - מורכב מהחזר הוצאות אישיות, החזר הוצאות נסיעה והחזר שימוש בטלפון. למיטב הבנתי, אם הייתי מקבל החזר שכר דירה זה גם היה נכנס. בנוסף, מה שלא הבנתי זה כמה דברים:
* כיצד מחושב הניכוי לקופת גמל? כרגע המעסיק ואני מפרישים כ-6.2% כ"א.
* כיצד משפיע ניכוי לקופת גמל על ההכנסה החייבת במס הכנסה?
* כיצד משפיע ניכוי לקופת גמל על אופן ניכוי מס הכנסה?
- כיצד מחושב ברוטו לביטוח לאומי: מעבר לכך, כיצד מחושב הניכוי לביטוח לאומי (אצלי זה כ-2.1% מתוך הברוטו) והניכוי לביטוח בריאות ממלכתי (כ-3.2%)? הופתעתי שלא מצאתי את זה באתר של ביטוח לאומי. או לפחות לא מצאתי משהו שתואם לניכוי שלי.
- הכנסה חייבת במס: ציפיתי שיהיה זהה לברוטו לביטוח לאומי אבל זה רק קרוב, לא זהה. כמו כן, הניכוי למס הכנסה לא מסתדר עם החישוב של ההכנסה החייבת במס אל מול נקודות הזיכוי, והבנתי שזה קשור לעובדה שיש לי לקרן השתלמות וקופת גמל. אפשר הבהרה לאופן חישוב ניכוי מס הכנסה?
- הכנסה זקופה: מה זה אומר?

ברור לי שייתכן שלאחר חיפוש נוסף של שעות באינטרנט אולי אמצא את התשובות בעצמי,
אבל מאחר שביליתי כבר כמה שעות כאלה קיוויתי שתוכלו לעזור לי עם קיצור דרך.

אודה מאוד לכל מי שיוכל לעזור,
אוראל

אלון

משתמש ותיק
דירוג
187
הברוטו לפנסיה מחושב לפי שכר הבסיס ולא לפי הסופי שכולל שעות נוספות, נסיעות, ביגוד ובונוסים.
הברוטו לצורך ביטוח לאומי ומס הכנסה הולך לפי הסכום הסופי אבל חלק מההפרשות מוכרות.

המעסיק לא חייב לך קרן השתלמות וחלק מההטבות קשורות להסכמים קיבוציים. מה שהוא כן חייב לפי חוק פנסיה חובה זה:
6% - הפרשות מעביד.
5.5% - הפרשות עובד.
6% - הפרשות המעביד לפיצויים. אם יפטרו אותך, תקבל את הכסף הזה בתוספת יתרת הפיצויים המוגדרת בחוק או לפי ההסכם שלכם. אם תתפטר, הכסף יילך לפנסיה שלך.

ביטוח לאומי - החישוב הוא מהשקל הראשון ויש מדרגות שונות. הנה מידע על מדרגות ביטוח לאומי.

מס הכנסה - קבל מדרגות מס הכנסה בישראל. לכאורה המס הוא מהשקל הראשון אבל בפועל יש לגברים לפחות 2.25 נקודות זיכוי ולנשים 2.75 נקודות זיכוי אוטומטית כי הם תושבי ישראל. כל נקודה שווה 218 ש"ח לחודש אז בחישוב הסופי יוצא שחצי מדינה לא משלמת מס הכנסה.

הכנסה זקופה - הטבה כלשהי שהיא לא כסף מזומן ומחשבים אותה כאילו קיבלת כסף לצרכי מס. למשל, טלפון נייד או רכב חברה שכוללים שימוש פרטי ולא נטו לעבודה.

Homer

משתמש ותיק
דירוג
154
לך לשלם של היחידה, או תתקשר למת"ש (הטלפון שלהם על התלוש ופעם הם היו די נחמדים בטלפון) ותשאל אותם אם יש להם חוברת שמסבירה את התלוש לאנשי קבע צעירים. כשאני נכנסתי לקבע (לפני 15 שנה) הייתה חוברת כזו והיא ענתה על כל השאלות.

amit

משתמש בכיר
דירוג
2,292
לגבי פיצויים יש שתי אופציות:
עם סעיף 14 - בכל חודש המעביד מפקיד לקרן פיצויים 8.33% מהשכר החודשי. גם אם תתפטר /תפוטר הכסף הזה שלך ללא מס.
בלי סעיף 14- אם תפוטר אתה זכאי למשכורת אחרונה כפול מספר השנים שלך בארגון. אם תתפטר אתה לא זכאי לפיצויים.

מה עדיף? זה תלוי, אם מפטרים אותך עדיף בלי 14 ככה שתקבל משכורת אחרונה כפול מספר שנים.(שזה יותר גבוה מסעיף 14 בהנחה שהשכר שלך עולה עם השנים).
אם תתפטר עדיף סעיף 14.

amos1

משתמש ותיק
דירוג
179
עם סעיף 14 - בכל חודש המעביד מפקיד לקרן פיצויים 8.33% מהשכר החודשי. גם אם תתפטר /תפוטר הכסף הזה שלך ללא מס.
בלי סעיף 14- אם תפוטר אתה זכאי למשכורת אחרונה כפול מספר השנים שלך בארגון. אם תתפטר אתה לא זכאי לפיצויים.

מה עדיף? זה תלוי, אם מפטרים אותך עדיף בלי 14 ככה שתקבל משכורת אחרונה כפול מספר שנים.(שזה יותר גבוה מסעיף 14 בהנחה שהשכר שלך עולה עם השנים).
אם תתפטר עדיף סעיף 14.
מה זה סעיף 14? איך אני יודע אם אני עם או בלי זה? אני בשנה הרביעית בקבע.

avishain

משתמש סולידי
דירוג
11

אם תתפטר עדיף סעיף 14.

לא מדויק,

גם אם אין לו סעיף 14 והוא מתפטר -כספי הפיצויים יכולים להיות שלו אם מדובר בכספים לקצבה (שהופרשו החל משנת 2008) ובלבד שהוא משאיר אותם בקופה ולא מושך אותם. מה שנקרא סעיף 26 לחוק הפיצויים.

תוכל לקרוא ולהרחיב כאן:

http://meravs.com/האם-מותר-למעסיק-למשוך-כספי-פיצויים-שהו/

passive income

משתמש ותיק
דירוג
79
שלום,
בהמשך לשרשור הזה, אני אשמח להבין איך אני ממלא ומחשב את השכר נטו במחשבון הזה מחשבון.
עבור הנתונים הבאים:
- "שכר" X לצורך דוגמא
- הפרשות סוציאליות מכל השכר (גם במידה שיש רכב ליסינג, הסוציאליות נלקחים מסה''כ ה"שכר" )
- רכב ליסינג לדוגמא: סקודה אוקטביה (3400 שווי מס בערך)
- השתתפות של המעסיק ב- 1500 ש''ח על הוצאות רכב ליסינג.

אז איפה ואיך אני ממלא לפי האפשרויות שיש באתר הנ''ל

ALEX47

משתמש ותיק
דירוג
167
שלום חברים!
שמי אוראל ואני משרת בצבא קבע
ברוך הבא לפורום :)
הדבר הכי נכון יהיה לשאול את שלם היחידה (מחלקת כספים/שכר). יש כל מיני דברים בסיסיים שהם על פי חוק, אך מבחינת אחוזי הפרשות זה יכול להשתנות בין מעסיקים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ו עזרה בהוצאת Credit Report & Score בארה"ב והתנהלות מול BofA צרכנות פיננסית 17
ה צריך עזרה בחיים | 28 יומני מסע אישיים 41
Y עזרה למשקיע מתחיל שוק ההון 4
ב צריך עזרה בהבנת תיק "מייק", בדולרים, למתחילים שוק ההון 6
B עזרה לגביי הבנה של קרן סל בלאקרוק s&p500 שוק ההון 11
O עזרה בהבנת היתרונות בפיצול הפקדות בין פנסיה לגמל (האפשרות הנוספת) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
O העברת כסף מבנק הפועלים לאינטאקטיב ברוקרס - עזרה ברוקרים ופלטפורמות מסחר 4
ר תיק השקעות, צריכה עזרה שוק ההון 15
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ב עזרה בפתיחת תיק השקעות והכנסת ראש למים שוק ההון 18
E עזרה בהכנסה פסיבית התפתחות אישית 7
R עזרה בטיסה לחול אוף טופיק 16
R עזרה בנוגע לחלוקת נכסים בין קרן השתלמות לתיק ממוסה שוק ההון 17
S עזרה בהשוואה בין IB -TD AMERTRADE ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
S עזרה עם credit score צרכנות פיננסית 1
ד עזרה בניהול החשבון של ההורים שוק ההון 8
D.Tanz עזרה טכנית במסחר ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
B עזרה בהבנת השקעה ראשונה בקרן נאמנות שוק ההון 7
B עזרה לפני כניסה ראשונה לשוק ההשקעות שוק ההון 21
S עזרה בהפקדה למיטב דש טרייד אוף טופיק 1
S קרן סל מחקה MID/SMALL CAP גלובאליות - צריך עזרה בחיפושים שוק ההון 4
A עזרה בניצול ומקסום הטבות מס בפנסיה מקיפה צרכנות פיננסית 1
קוף שמבין עזרה בהבנה דחופה שוק ההון 9
A עזרה בבניית תיק לזוג המתחיל שוק ההון 14
ה עזרה במילוי מקדמות מיסים 13
מ עזרה בתכנון מס מיסים 14
מישהו12 עזרה לגבי בגרות במחשבים התפתחות אישית 101
R עזרה לגבי איזה קורס ללמוד התפתחות אישית 5
י עזרה מההורים לצורך רכישת דירה נדל"ן 24
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
א עזרה בהגשת טפסים למס הכנסה מיסים 4
א עזרה בנושא ועד בית אוף טופיק 8
B עזרה בשינוי מסלול התפתחות אישית 6
A עזרה איך לקרוא את דו"ח הפנסיה בצורה נכונה יותר צרכנות פיננסית 2
סול בקשת עזרה באיזון התיק עם קרן ההשתלמות שוק ההון 3
מ צריך עזרה בנוגע למס מיסים 5
S עזרה -למידת הערכת שווי חברות שוק ההון 11
ב עזרה בנושא מיסוי - בחשבון אחד הרווחתי, ובשני יש לי מגן מס. מה אני עושה? מיסים 14
S עזרה בבחירת קרן פנסיה צרכנות פיננסית 2
ד עזרה במציאת etf מתאים שוק ההון 12
D עזרה למשקיעה המתחילה שוק ההון 18
ל עזרה בבחירת תחום לימודים התפתחות אישית 5
A עזרה בתחילת תכנון פיננסי נכון צרכנות פיננסית 2
ה עזרה עם תשלום לשירותי אחסון בלוג אוף טופיק 8
D עזרה- קרנות ריט שוק ההון 17
M עזרה בפיענוח ETF מסויים שוק ההון 8
ל עזרה למתחיל, מונחים בסיסיים בהשקעה. שוק ההון 5
H עזרה בנושא קרנות נאמנות אג"ח שקליות ריבית קבועה ממשלתיות שוק ההון 0
O עזרה בנוגע ללימודים אוף טופיק 1
T עזרה- רוצה להתחיל להשקיע וטובע מרוב חומר שוק ההון 12