• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עזרה בניהול החשבון של ההורים

דוד המתחיל

משתמש סולידי
דירוג
6
שלום לכולם,

אני קורא נלהב ושקט של הסולידית והפורום בשנה האחרונה.
מאז שנתקלתי בפורום די "התמכרתי" אליו ואני נכנס לפורום מידי יום לקרוא קצת וללמוד, ולאחרונה (ינואר) התחלתי אפילו להשקיע בעצמי כ-15 אש"ח בפיזור עולמי.

ההורים שלי, שניהם בשנות ה-50 לחייהם, משקיעים גם הם בשוק ההון כ-50% מהחסכונות שלהם על פי הנחיותיה של יועצת ההשקעות בבנק .
במרץ שנה שעברה התיק שלהם צנח כמו כולם והם החליטו לצאת, ובכך הפסידו כמה עשרות אלפי שקלים טובים. אחרי כמה חודשים הם נכנסו חזרה לתיק הרבה יותר סולידי, שוב על פי ההנחיות של יועצת ההשקעות.

מחר יש לאמא שלי פגישה בבנק והסתכלתי על התיק, להפתעתי גיליתי שההורים שלי משקיעים כמעט את כל הסכום בקונסטלציה מסורבלת של אג"ח קונצרני/בקרנות נאמנות ש-50% מההחזקות שלהן הן אג"ח קונצרני. בנוסף, כל הקרנות לוקחות דמי ניהול גבוהים (0.7-0.9).
אופק ההשקעה של ההורים שלי קצר יחסית (3-5 שנים, מתכוונים להוציא את הכסף כדי לעזור לנו בקניית דירה/חתונה וכו') והם מעוניינים בהשקעה סולידית של 20% מהסכום במניות והשאר באפיקים פחות תנודתיים ומסוכנים. חשוב לציין שהנושא קצת רגיש, ואני בא אליו בענווה מוחלטת ומפחד מאוד לעשות "ניסויים" על הכסף שההורים שלי עבדו עליו קשה מאוד, אני מכיר בעובדה שהידע הפיננסי מצומצם מאוד ולכן אני לא מתכוון לקבל את ההחלטות עבורם, אלא רק לנסות לבאר ולעזור.

אני פותח את הפוסט כדי לשמוע רעיונות שנוכל לעלות מחר בפגישה בנוגע לחלק הסולידי של התיק (80%).
את ה-20% מנייתי שכרגע מושקעים בנסד"ק הראל (0.6% דמי ניהול) לדעתי עדיף להעביר ל-ACWI השקלית של iShares, מה דעתכם?

כמו כן, שאלה נוספת שחוזרת לתחילת הפוסט, כפי שציינתי במרץ שנה שעברה ההורים שלי מכרו את כל ני"ע שהיו ברשותם בהפסד של כמה עשות אלפי שקלים. בהיבט הזה ובעובדה שהם מנהלים את כל כספם דרך הבנק, יש צורך לבדוק האם בוצע קיזוז מס (במידה והיו ני"ע שנמכרו ברווח, איני יודע אם היו כאלה בכלל)/ האם נוצר מגן מס לשנים הבאות? או שהבנק דואג לזה בצורה אוטומטית?
במידה ואתם כן ממליצים לבדוק, באיזה טופס ניתן לראות את כל הקניות והמכירות של ני"ע?

תודה רבה לכולם מראש!

להפתעתי גיליתי
כל הקרנות לוקחות דמי ניהול גבוהים (0.7-0.9).

אין כאן שום הפתעה, הבנק מקבל כסף אם הוא מפיץ קרנות עם דמי ניהול גבוהים.

את ה-20% מנייתי שכרגע מושקעים בנסד"ק הראל (0.6% דמי ניהול) לדעתי עדיף להעביר ל-ACWI השקלית של iShares, מה דעתכם?
מכיוון שהטווח הוא קצר, אז ההבדל בדמי הניהול על 4 שנים הוא קטן. אולי יש סיבות טובות אחרות לעבור, אבל דמי הניהול משניים כאן.

האם נוצר מגן מס לשנים הבאות? או שהבנק דואג לזה בצורה אוטומטית?
מכיוון שזה קרה בשנה שעברה, את מגן המס ניתן לנצל עכשיו רק בהגשה של דוח מס.
באותה שנה קלנדרית הפסדים מתקזזים אוטומטית עם רווחים.

אין כאן שום הפתעה, הבנק מקבל כסף אם הוא מפיץ קרנות עם דמי ניהול גבוהים.

מכיוון שהטווח הוא קצר, אז ההבדל בדמי הניהול על 4 שנים הוא קטן. אולי יש סיבות טובות אחרות לעבור, אבל דמי הניהול משניים כאן.

מכיוון שזה קרה בשנה שעברה, את מגן המס ניתן לנצל עכשיו רק בהגשה של דוח מס.
באותה שנה קלנדרית הפסדים מתקזזים אוטומטית עם רווחים.

תודה על התגובה!

ניסיתי לפעול לפי הפוסט הזה אבל לא מצאתי באתר של הבינלאומי את טופס 867, אדאג לבקש אותו מחר.

בנוגע לחלק הסולידי בתיק שהיום מושקע בקרנות האג"ח, יש לך רעיונות סולידים אחרים לתקופה המדוברת?
אולי עדיף להוציא את הכסף לפיקדון "קרמבולה" ודומיו?

ני פותח את הפוסט כדי לשמוע רעיונות שנוכל לעלות מחר בפגישה בנוגע לחלק הסולידי של התיק (80%).
מניח שההורים שלך לא יעזבו את הבנק בתור ברוקר, אבל הבנק לא יודע את זה
הייתי מתחיל קודם כל בלהוריד להם את העמלות בבנק

נתחיל בדמי אחזקה
>לקבל סדר גודל אני מקבל בבנק הפועלים על 30K דמי אחזקה שנתיים של 0.3% הבנק אבל לא מדבר בשנתי אלה ברבעוני אז זה 0.075% רבעוני, זה משקף 50 אחוז הנחה בדמי ניהול. לסדר גודל הזה זה נחשב יחסית טוב, עבור תיקים יותר גדולים 300K נגיד מניח שאפשר כבר לקבל סביב ה0.05 רבועני/0.2 שנתי ושמעתי שעבור תיקים של 1 מליון ומעלה יש פטור מלא

עמלת קניה ומכירה
> סדר גודל של 0.1 אחוז לקניה ומכירה זה נחשב טוב, כמובן שבתיקים גדולים אפשר לרדת עוד

החלפות של ני"ע
ליועץ בבנק יש נטיה לעבוד לפי ההמלצה הכללית של הבנק שמשתנה כל הזמן ואומרת באיזה ניירות להשקיע, כלומר מניח שכל רבעון או חצי שנה מתקשרים להורים שלך ומחליפים להם את הני"ע בני"ע אחרים מכל מיני סיבות
בכל החלפה כזאת משלמים עמלת קניה, עמלת מכירה וכמובן מס רווחי הון
עדיף מראש לבקש להמעיט במכירות וקניות של נירות ולקנות קרנות מחכות מדדים רחבים שלא יהיה צורך להחליף אותם בתדירות
כמובן שמראש לא הייתי מחזיק 30 נירות אלה הרבה פחות רק כדאי שתוכלו לעכוב ולהבין את הרציונל של כל נייר

תבדקו אלרנטיבות במיוחד על ה80 אחוז של הכסף שהוא לא מניות
אם אתם קונים אג"ח קצר מועד שהתשואה עליו מראש נמוכה מאחוז, אולי אתם יכולים במקום זה לסגור את הסכום הזה בבנק בפקדון עם ריבית יותר גבוהה

ממליץ מאוד להיכנס לאתרים של ברוקרים בישראלים ולהדפיס הצעות לניהול (פסגות טרייד, מיטב דש טרייד וכו) ולבוא עם הדף הזה לפגישה
להגיד זה מה שהם הציעו לנו אתם יכולים להשוואת או לתת לנו משהו יותר טוב...

לגבי ניירות ספציפית כמובן שאין מה להחזיק ניירות על אותו מדד בדמי ניהול יותר גבוהים, אבל זה כבר לרדת לרזולציה של איזה נייר ההורים שלך רוצים בתיק ומניח שהם לא יודעים
אבל אם אתה כן מכיר שווה לראות מה יש ולהביא מראש חלופות על אותו ממד בדמי ניהול מופחתים בלארוק השיקלית זה דוגמא מצויינת
ושהיועץ יסביר למה לא כדאי להחליף
בדרכ היועצים הם אנשים הגונים שלא מרווחים אישית וישירות מכמה רווח את התכניס לבנק אז הם אמורים לתת לך את הייעוץ האישי הכי נכון אם תדע מה לשאול

לגבי קיזוז מס, אם קודם כל נוצר הפסד ואז רווח, זה מתקזז אוטומטית.
אם קודם נוצר רווח ואז הפסד, על הרווח שילמת מס במכירה והבנק או הברוקר לא מתנדבים להחזיר לך כסף וצריך להגיש דוח למס הכנסה.

לגבי אופק הזמן, זה די קצר.
אם טווח הזמן גמיש, כלומר נניח שתהיה נפילה בשוק עוד 3-5 שנים - נניח חודש לפני שאתם מתכננים להוציא את הכסף, אם תהיו מוכנים לחכות עוד שנה שנתיים אז סבבה.
אם לא, אז זה קצת מסוכן להשקיע בבורסה לטווח כזה.
וטיפ נוסף, עוד 3-5 שנים כשתחשבו בכיוון של לקנות דירה, תעבירו הכל לאפיק סולידי כדי שלא תופתעו מנפילה בבורסה בדיוק כשמצאתם את דירת חלומותיכם.

כנראה שיותר מהכל מה שהשפיע על ההפסד היתה ההחלטה למכור כשהשוק נפל.
אם גם בפעם הבאה שהשוק יפול הם ימכרו, חבל על כל הסיפור, תשמרו את הכסף בעו"ש.

תודה על התשובות והנקודות למחשבה @A42 @מאיר_

ברור שהבעיה עד כה הייתה עמוקה והיציאה בשיא המשבר במרץ רק חשפה את העניין, משם החלטנו לרדת לחשיפה של 20% בלבד למניות.

יש לכם רעיונות לאלטרנטיבות ל-80% הנותרים ששווה לחקור ולעלות מחר בפגישה?
חוץ מלהעביר את כל הסכום לפיקדון כלשהו

ניסיתי לפעול לפי הפוסט הזה אבל לא מצאתי באתר של הבינלאומי את טופס 867, אדאג לבקש אותו מחר.
אני חושב שהוא יהיה זמין בתחילת אפריל.

בנוגע לחלק הסולידי בתיק שהיום מושקע בקרנות האג"ח, יש לך רעיונות סולידים אחרים לתקופה המדוברת?
אולי עדיף להוציא את הכסף לפיקדון "קרמבולה" ודומיו?
יש המון דיונים דומים בפורום. תחפש.
בגדול, בלי לקחת סיכון אפשר היום לקבל ריבית שבין אפס לאחוז.

בראייתי אין הבדל בין ההצעות האלה, אבל יש חברי פורום שאוהבים לעשות מטעמים מהשוואות כאלה.

בחלק שלא מוכנים לסכן, זה רק פקדונות או אגח ממשלתי. לא אגח קונצרני.
3-5 שנים זה זמן קצר להשקעה במניות, כלומר להשקיע במניות לטווח הזה זה הימור.

לא ממליץ ולא יועץ, אבל אם החלק של ה80 אחוז מיועד לקנות דירות ואתם לא רוצים לסכן אותו מהחשש שהוא לא יוכל לקנות את הדירה
תשקלו את ה4 חלופות הבאות

1. לרכוש היום דירה (על שם של מישהו שהוא ללא דירה ראשונה או על כל האחים אם זה המצב), קחו את הזמן ותחפשו עסקה טובה
אבל גם אם היא לא תיהיה טובה רוב הסיכויים שאם לא יהיה משהו מקומי אזורי (רעידת אדמה בעיר הזאת ספציפית, או אירוע אלים מאוד בשכונה) שישפיע על המחירים
הדירה הזאת ככל נראה תשמור על הערך שלה (כלומר נניח תשלמו 1 מיליון עליה, בעוד 5 שנים היא עדין תיהיה שוות ערך של 1 מליון + עליית מדד הדיור וכו)
כלומר ככה אתם שומרים על ערך הכסף (מה שאם תיקחו פיקדון/ אגח שיתן לכם 1 אחוז ומטה עלול בעוד 5 שנים לא להצליח לקנות את אותה דירה)
בנוסף אתם תיהיו פטורים מתשלום מס על הרווחים בעליית ערך
ובנוסף (הדובדבן) תרוויחו את השכירות שאפשר למצוא מניח דירות שיתנו 3 אחוז
כלומר סה"כ תקבלו על הדירה סביב ה4.5 אחוז תשואה לאורך התקופה עם קורלציה יחסית טובה מאוד לשוק הדיור
כלומר אם שוק הדיוק יפגע אז אולי הפסדתם כסף על הנייר אבל עדין תוכלו לקנות את אותה דירה שרציתם כי גם הערך שלה ירד
וכמובן גם להפך אם השוק טס למעלה, הרווחת ותוכלו עדין לרכוש את אותה הדירה
הסיכון המרכזי הוא הפיזור שהוא אפסי, כלומר אם קניתם נכס לא טוב, או מחר יש בו תקלה שעולה 50K הפסדתם את רוב התשואה (אפשר לגדר את זה עם ביטוחים בדיקות וכו אבל עדין זה מרכז את כל הכסף למקום אחד שיכול להיות מושפע בגורמים חיצונים)

2. פקדון/ קרן צמודה למדד תשומות הבניה, אותו רעיון, רק זה נשאר בני"ע אבל לא תרוויחו את התשואה משכירות - ואפשר גם להיכנס עם סכומים קטנים

3. קרנות ריט - לא ממש מכיר, אבל יש קרנות שמשקיעים בדיוק כמו ב1 ואמורים על הנייר לקבל תשואה דומה עם פיזור יחסית רחב, ושוב אתה לא צריך פיסית לעשות עסקה של נדלן והסכומים יותר קטנים

4. אם יש להורים או למישהו ממכם משכנתא או הלוואות, אז כמובן שעדיף עם הכסף הזה לפרוע ולהרוויח את הריבית שאתם משלמים שם

וטיפ נוסף זה נושא מאוד רגיש משפחתית, ובדרכ הנטייה היא תמיד לא לעשות שינוים בשביל לא לקחת אחריות (בגלל זה בהתחלה אמרתי תתחילו קודם ברק להוריד את הדמי ניהול בלי שינויים מהותיים) וכן ממליץ לעשות את זה הכי שקוף ולשתף מראש את כל האחים בהחלטה (שאם מחר תפסיקו הרבה כסף לא יהיה מצב שהפסידו את זה בגללך או הפוך הרוויחו בגללך)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A עזרה בהבנת עסקאות וזמינות כסף בIB שוק ההון 1
S עזרה למשפחה - סמים אוף טופיק 38
tomchoook עזרה לחבר במינוס צרכנות פיננסית 4
R עזרה בקורס במימון חברות אוף טופיק 1
B עזרה פתחתי חשבון מסחר פעם ראשונה שוק ההון 2
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
A עזרה בהבנת עסקה מתמשכת נדל"ן 14
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
A עזרה במעבר ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
S Apple ID מכשירי אפל - עזרה פוסטים מאיכות נמוכה 2
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
D1Ohadi עזרה למשקיע פסיבי במצוקה מיסים 14
S עזרה בבחירת ברוקר במעבר ל-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G עזרה בנושא פינוי בינוי ותוכנית מתאר נדל"ן 0
כ עזרה במשמעות הנסח טאבו תאור דירה: אולם נדל"ן 5
א עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 14
S עזרה בהשקעה לטווח ארוך? שוק ההון 4
Marcus Aurelius עזרה בפיענוח אג"ח מסויים שוק ההון 9
י עזרה בנוגע לפתיחת חשבון מסחר אמריקאי למשקיע פסיבי שוק ההון 12
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
Y עזרה בהבנת גרף portfolio performance בIB שוק ההון 0
O עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
M טריפל סיבים - עזרה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
tomchoook עזרה במילוי טופס 1322 מיסים 16
tomchoook עזרה בחישוב מס על הכנסה משכ״ד נדל"ן 7
I עזרה במילוי 1322 מיסים 2
Michel מחפש עזרה בענייני רישום בטאבו ובטבלת איחוד וחלוקה. נדל"ן 0
I עזרה באסטרטגיה נדל"ן 17
H עזרה במציאת קרן השתלמות פאסיבית מדדי חו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
L עזרה - מציאת שער קניה בפלטפורמות פוסטים מאיכות נמוכה 5
E עזרה במציאת תבע באלפי מנשה נדל"ן 4
V עזרה עם מוצר בקניה מאמזון צרכנות פיננסית 8
B עזרה בהלוואה צרכנות פיננסית 16
ב עזרה בהשוואת תשואות שוק ההון 1
O עזרה בנושא דיווח מס רווחי הון חצי שנתי במסחר דרך ברוקר זר מיסים 11
A עזרה בקשר לדירה להשקעה נדל"ן 54
N טופס 134 עזרה במילוי חלק של ק"ה מיסים 30
יבגני_ל עזרה עם טופס 161א פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T עזרה בנושא תיאום מס מיסים 2
Level מבקש עזרה להבין למה האג"ח השקלי של חברת החשמל בחשבון שלי מראה הפסד חריג שוק ההון 2
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
E מבקש עזרה. לשכור או לקנות נדל"ן 1
V RSU - עזרה במשמעות המושגים: Vested/Unvested/Shares פוסטים מאיכות נמוכה 9
י אסטרטגיית פרישה, עזרה בportfoliovisualizer שוק ההון 8
B עזרה | מה לעשות עם הכסף? שוק ההון 2
מ עזרה טכנית: איך להשוות נייר מתל אביב עם נייר מחו"ל שוק ההון 17
B עזרה במילוי 161א מיסים 12
ל עזרה בחישוב רווח הון שוק ההון 4
I עזרה בזיהוי ספר על ניהול תקציב צרכנות פיננסית 0

נושאים דומים

Back
למעלה