• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עוסק פטור והחל משנה הבאה לא אשתמש בו, האם לפתוח קרן השתלמות?

mtndiv

משתמש רשום
דירוג
0
היי, בתחילת השנה הייתי עוסק פטור, הרווחתי 100k, התחלתי להיות שכיר מאמצע השנה, ולדעתי לא אשוב להיות עצמאי בשנים הקרובות.
יש לי את האופציה לפתוח קרן השתלמות לעצמאי ולהפריש 10% מההכנסות השנתיות שלי כעצמאי שהן 10k ש״ח, הקטע הוא שאחרי ההפקדה הזו לא אוכל להפקיד יותר בשנים הבאות, כי לא אעבוד כעצמאי. לא אסגור את העוסק הפטור, אך גם לא אכניס כסף כעצמאי.

מה שכן, אני הולך לפתוח קרן השתלמות כשכיר ולהפריש בכל חודש.

אני מאוד רוצה להשקיע במדדים, ומעדיף ב- IRA, אך המינימום הוא כ-50k.

לכן חשבתי שאפתח קרן השתלמות עצמאי וקרן השתלמות שכיר, ואנייד את ני״ע של העצמאי אל השכיר, ואסגור את קרן ההשתלמות של העצמאי, אך גיליתי שזה לא אפשרי, וה-10k ש״ח שהפקדתי בעצמאי ישארו שם.

השאלה היא, האם שווה לי בכלל לפתוח קרן השתלמות עצמאי? או שמא לפתוח רק שכיר? או רעיון יצירתי אחר מה לעשות עם הזכות להפריש השנה 10k ש״ח לקרן השתלמות?

א. עצמאי יכול להפקיד עד 18,480 ש"ח בשנה לקרן השתלמות, בלי קשר לכמה הרוויח במהלך השנה. זה לא הולך לפי 10%. אז תבדוק בעבודה שלך כשכיר אם אתה מגיע לסכום הזה השנה. אם לא, כדאי לך להשלים את הסכום הזה (ההפרשות לקה"ש מהעבודה כשכיר הגיעו ל-11,480 לשנה הזו? פתח קרן השתלמות לעצמאים והפקד בה עוד 7,000 ש"ח).
ב. יש שמחזיקים עסק (בתנאי שיש בו קצת הכנסות... לא פיקטיבי לגמרי) רק בשביל ההטבה הזו.
ג. גם אם זה לא IRA, זה עדיין פטור ממס, אז אל תוותר על זה!

א. עצמאי יכול להפקיד עד 18,480 ש"ח בשנה לקרן השתלמות, בלי קשר לכמה הרוויח במהלך השנה. זה לא הולך לפי 10%. אז תבדוק בעבודה שלך כשכיר אם אתה מגיע לסכום הזה השנה. אם לא, כדאי לך להשלים את הסכום הזה (ההפרשות לקה"ש מהעבודה כשכיר הגיעו ל-11,480 לשנה הזו? פתח קרן השתלמות לעצמאים והפקד בה עוד 7,000 ש"ח).
ב. יש שמחזיקים עסק (בתנאי שיש בו קצת הכנסות... לא פיקטיבי לגמרי) רק בשביל ההטבה הזו.
ג. גם אם זה לא IRA, זה עדיין פטור ממס, אז אל תוותר על זה!
תודה! טוב לדעת שזה לא הולך לפי 10%!
את קה״ש שאפתח השנה כשכיר כנראה אפריש במקסימום 3,000 ש״ח, אז את השאר אפריש מהעצמאי => 15,480 ש״ח.

לגבי סעיף 2: אני מרוויח שכר מספיק גבוה כשכיר על מנת לממש במלואה את הטבת המס, ככה שבשנה הבאה לא אפריש לקרן השתלמות כעצמאי.
זאת אומרת שבהסתכלות של כמה שנים קדימה בקה״ש לעצמאי יהיה לי רק 15,480 ש״ח.

אני מבין שיש על זה הטבת מס.

השאלה שלי, שוב, היא האם בשביל סכום כזה זניח, שווה להחזיק קה״ש עצמאי? אולי כדאי להשתמש בכסף הזה כדי לקנות קרנות איריות ולחסוך בעמלות הקניה (בגלל שיש מינ׳ קניה)?

רק בשביל להבהיר, כי גם אני עמדתי מול השאלות הללו.
לקרן השתלמות יש שתי הטבות מס: אחת היא הפטור על רווחי הון. הטבה זו מוגבלת לכ-18,000 בערך בשנה. השניה היא שההפקדה לקרן נחשבת הוצאה מוכרת עד 4.5% מההכנסה לעצמאיים.
מצרף ציטוט מתוך השרשור הזה:

לרן השתלמות ישנן שתי הטבות מס:
האחת פטור מרווחי הון על הרווחים שהכספים בקרן עושים. - הפטור הזה לא תלוי בשום דבר, אלא רק בתקרה השנתית (18.5K +_). זה כל מה שמעניין את בית ההשקעות ואתה יכול להפקיד את מלא הסכום גם אם היה לך הפסד השנה בעסק (כך שלא הייתה לך הכנסה בכלל).
השניה - ניכוי מהכנסה החייבת. כלומר, ההפקדה לקרן מוכרת כהוצאה לעסק ותוכל לנכות אותה מההכנסה בדו"ח השנתי. ההטבה הזו כמובן רלוונטית רק למי שיש הכנסות ולמי שעובר את סף המס (אם נניח אתה לא משלם מס הכנסה כי יש לך נקודות זיכוי רבות, יש לך פטור אישי ממס וכדו' אתה לא תהנה מההטבה). היא מחושבת לפי (תקרת משכורת קובעת - ההכנסה כשכיר) *4.5%.

בנתונים שלך: אתה יכול להפקיד ללא חשש 18.5 ולקבל פטור מרווחי הון. בקשר לניכוי ממס, זה תלוי כמה הכנסתך כשכיר, אם היא פחות מ254K (כי ההכנסה כעצמאי הינה 10K) אז תקבל ניכוי ממס בסך 450 ש"ח כלומר תשלם מס רק על 9550 במקום על 10K. אם היא יותר, אז לא תקבל ניכוי בכלל (אבל עדיין תהנה מההטבה הראשונה).

שים לב ש10K הכוונה להכנסה חייבת כלומר אחרי כל ההוצאות, הקיזוזים (הפסדים משנים קודמות), הניכויים (תרומות, פנסיה, ביטוחים וכן הלאה) והפטורים (הפרשי הצמדה פטורים וכן הלאה). ורק אם ההכנסות מעסק או משלח יד. כלומר, אי אפשר לקבל ניכוי כנגד הכנסות מרווח הון או דיבידנד (אלא אם תסווג כ"סוחר" אבל אז החיוב במס יהיה הרבה יותר גבוה).

השאלה שלי, שוב, היא האם בשביל סכום כזה זניח, שווה להחזיק קה״ש עצמאי?
ברור! הרי הרווחים שאתה שואף להרוויח הם כמובן יותר מההפרש בין דמי הניהול שתשלם בקה"ש לדמי הניהול שתשלם בחשבון אחר עם קרן אירית..

בדיוק רציתי לשאול את השאלה של שילוב קרנות השתלמות, אז ברשותך אשתמש באשכול במקום לפתוח חדש. אני מקבל שכר המוגדר כשכר סופרים עם תיק ניכויים במס הכנסה ובקרוב אחזור גם להיות שכיר בנוסף(בשילוב) ושקלתי כבר להפקיד עד המקסימום השנתי כעצמאי לשנה הזאת ותחילת השנה הבאה ואקבל גם קרן השתלמות כשכיר. האם באמת בעתיד גם אין אופציה לשלב את הקרנות לאחת ולהפוך אותה לIRA? האם ה36אלף בקרן העצמאית תוכל להספיק לפתיחת תיק IRA?

השאלה שלי, שוב, היא האם בשביל סכום כזה זניח, שווה להחזיק קה״ש עצמאי
זה לא עולה במאמץ יתר להחזיק את הקרן, היא לא כבדה. זה מאפשר לך למקסם את ההפקדה המקסימלית עד לסכום הפטור השנה וגם נספר כחלק מהסכום הכולל שיש לך מול הגוף המנהל את הקרן. ההפקדה גם בחלקה תתקזז לך מול רווחי העצמאי של השנה, גם משהו.

האם באמת בעתיד גם אין אופציה לשלב את הקרנות לאחת ולהפוך אותה לIRA? האם ה36אלף בקרן העצמאית תוכל להספיק לפתיחת תיק IRA?
בהסתכלות של כמה שנים קדימה בקה״ש לעצמאי יהיה לי רק 15,480 ש״ח.

אני מבין שיש על זה הטבת מס.

השאלה שלי, שוב, היא האם בשביל סכום כזה זניח, שווה להחזיק קה״ש עצמאי? אולי כדאי להשתמש בכסף הזה כדי לקנות קרנות איריות ולחסוך בעמלות הקניה (בגלל שיש מינ׳ קניה)?
קרנות של שכיר ממקומות עבודה שונים, יכולים להצטרף ביחד לחשבון IRA אחד.
צריך לבדוק מול החברות שמנהלות IRA אם זה בתוקף גם לצירוף של קרן במעמד עצמאי וקרן במעמד שכיר. אם כן, פשוט תפקיד עכשיו, וכשזה יצטרף יחד עם הקרן של המעסיק לסכום המינימלי, תנייד ל-IRA.

קרנות של שכיר ממקומות עבודה שונים, יכולים להצטרף ביחד לחשבון IRA אחד.
צריך לבדוק מול החברות שמנהלות IRA אם זה בתוקף גם לצירוף של קרן במעמד עצמאי וקרן במעמד שכיר. אם כן, פשוט תפקיד עכשיו, וכשזה יצטרף יחד עם הקרן של המעסיק לסכום המינימלי, תנייד ל-IRA.
זו הייתה המחשבה הראשונה שלי, לאחר בירור עם בית השקעות - אי אפשר לנייד בין קה״ש לעצמאי לבין קה״ש לשכיר. ככה שהכסף שיהיה אצלי בקה״ש לעצמאי יהיה סכום זעיר למשך כל ימי חייו, כי לא אמשיך להפריש לשם בשנים הקרובות.

זו הייתה המחשבה הראשונה שלי, לאחר בירור עם בית השקעות - אי אפשר לנייד בין קה״ש לעצמאי לבין קה״ש לשכיר. ככה שהכסף שיהיה אצלי בקה״ש לעצמאי יהיה סכום זעיר למשך כל ימי חייו, כי לא אמשיך להפריש לשם בשנים הקרובות.
באיזה בית השקעות בדקת? אבדוק עם השאר גם.
רגע השאלה החשובה האם ההטבה של פטור ממס רווח הון תקפה גם לעצמאי עד 18K ומשהו וגם לשכיר עד המכסה, כלומר אפשר להפקיד לשניהם ביחד 36K בשנה וכל זה יהיה פטור ממס רווח הון או שמא הם מחשיבים הכל ביחד?

כלומר אפשר להפקיד לשניהם ביחד 36K בשנה וכל זה יהיה פטור ממס רווח הון
לא, אין כפל.
אי אפשר לנייד בין קה״ש לעצמאי לבין קה״ש לשכיר. ככה שהכסף שיהיה אצלי בקה״ש לעצמאי יהיה סכום זעיר למשך כל ימי חייו, כי לא אמשיך להפריש לשם בשנים הקרובות.
נכון. אז זה לא יהיה IRA. אז מה? ישנן צרות גדולות יותר... סוף כל סוף, א. יש מסלולים פאסיביים מנוהלים (אני מניחה, לא?) ב. גם בתי השקעות שבוחרים מניות, לא עושים עבודה כל כך רעה, התשואות טובות...

ב. גם בתי השקעות שבוחרים מניות, לא עושים עבודה כל כך רעה, התשואות טובות...
גודל מ-0 זה לא תנאי מספיק לתשואה טובה. הם צריכים להכות את המדד למשך תקופה ארוכה

לא, אין כפל.

נכון. אז זה לא יהיה IRA. אז מה? ישנן צרות גדולות יותר... סוף כל סוף, א. יש מסלולים פאסיביים מנוהלים (אני מניחה, לא?) ב. גם בתי השקעות שבוחרים מניות, לא עושים עבודה כל כך רעה, התשואות טובות...
יש להלמן ולעוד בית השקעות קה״ש מחקה S&P 500

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
ל פתיחת עוסק פטור- האם לשלם לבעל מקצוע או לעשות הכל לבד? יזמות והגדלת הכנסות 18
ט מתכנת - עוסק פטור או זעיר? אילו הוצאות מוכרות? מיסים 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
N פתחתי עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 7
עידו ג עוסק פטור יזמות והגדלת הכנסות 29
N פתחתי עוסק פטור בשביל זה.. איך אני סוגר אותו? פוסטים מאיכות נמוכה 3
Z האם העלת תקרת עוסק פטור ל120,000 זה החל מ2024 אכן יצא לפועל סופית? מיסים 3
H האם יש חשיבות לתזמון סגירת עוסק פטור והאם כדאי להשאיר עסק ללא הכנסות? מיסים 0
J עוסק מורשה/פטור מיסים 32
הדבורה מיה "העברת" עוסק פטור לבת הזוג לצורך אופטימיזציה מיסים 5
S תמחור של עוסק פטור למפגשים כולל נסיעות? אוף טופיק 3
A שמירת עוסק פטור פעיל למטרות דיווח מס מIB מיסים 5
ה מילוי דוח שנתי לשכיר + עוסק פטור מיסים 4
ס עוסק פטור או מורשה מורה פרטי מיסים 15
ח שווה לצאת ממעמד עוסק פטור? שיקולים בנוגע לביטוח לאומי מיסים 5
פיטר גריפין שאלות לקראת הדו״ח השנתי - עוסק פטור מיסים 8
מ הגשת דוח שנתי - עוסק פטור ובעלי תיק השקעות מיסים 6
T הקמת עוסק פטור וצעדים ראשונים התפתחות אישית 5
ע פתיחת תיק עוסק פטור פיקטיבי רק לצורך הפקדה בקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T כדאיות פתיחת עוסק פטור לשכיר עם שכר גבוה מיסים 21
י עוסק פטור שסוחר בשוק ההון מיסים 1
deussex פתיחת עוסק פטור שאינו עומד בתנאי ביטוח לאומי, בשביל קרן השתלמות נוספת + הוצאות מוכרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 56
epk איך ייתכן שעסקת אקראי חייבת מע"מ, ואילו עוסק פטור - לא? מיסים 3
B הפקדות של שכיר שהוא גם עוסק פטור לקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 26
U מחויבות בירוקרטית על פתיחת תיק עוסק פטור מיסים 2
M ניתוק תושבות או עוסק פטור מיסים 5
M פתיחת עוסק פטור עבור קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
א פתיחת עוסק פטור עבור הטבת קרן ההשתלמות צרכנות פיננסית 4
T פתיחת תיקים עוסק פטור במס הכנסה אונליין מיסים 0
B האם אפשר להיות גם שכיר וגם עוסק פטור (במע"מ) שהוא גם עצמאי שאיינו עונה להגדרה בביטוח לאומי? מיסים 2
E קרן השתלמות עוסק פטור פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M הגשת דוח על אינטראקטיב ברוקרס, עוסק פטור, קיזוז הפסדים וריבית מניירות ערך מיסים 9
מ עמלות בחשבון בנק עבור עוסק פטור צרכנות פיננסית 2
K עוסק פטור או חשבונית לשכיר ? צרכנות פיננסית 27
J עוסק פטור בעסק בדיגיטל- חישוב מיסים עצמי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
G פתיחת עוסק פטור במקביל לעבודה כשכיר - שווה את הבלאגן? אוף טופיק 1
ה רוצה לפתוח עוסק פטור- ולהיעזר באיש משפחה.מותר? צרכנות פיננסית 2
S עוסק פטור שווה או לא? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
ע עלויות רואה חשבון, עוסק פטור מיסים 14
מ פתיחת עוסק פטור להכנסה שנתית נמוכה מאד צרכנות פיננסית 7
Rozen3755 התלבטות - מעבר בין עוסק פטור לעוסק מורשה התפתחות אישית 1
N עוסק פטור שהוא גם שכיר - הוראות הפעלה צרכנות פיננסית 58
ד פתיחת עוסק פטור וכו' צרכנות פיננסית 48
א קרן השתלמות - הפרשה לבד או הפקדה במסגרת עוסק פטור שוק ההון 1