• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עוד נקודת דימיון למשבר הסאבפריים

• פותח הנושא meni
  • פורסם בתאריך

meni

משתמש רגיל
דירוג
104
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001155202#fromelement=hp_folders_607

הבנקים מתחילים למכור משכנתאות למוסדיים (וזה סוגר מעגל כי חלק מכובד מסך הפנסיות הן של בעלי משכנתאות).

יש לי שתי תוכניות חסכון בבנק מזרחי: האחת "קרמבולה נזיל 3 שנים" (1.5% בנתי או מדד, המקסימלי מביניהם) והשני "ליצ'י קבועה 5 שנים" (שנתיים ראשונות 1%, שלישית ורביעית 1.8% וחמישית 2.1%).
(הסיבה היא שאני לא יודע אם אצטרך את הכסף בטווח של ~5 שנים, וזה קצר מדי לשוק ההון).

אני משער שריביות אטרקטיביות אלו קיבלתי בגלל שהבנק סופר ממונף במשכנתאות. האם יש סיבה לחשוש ו"לשבור" את הפקדונות?

אם הבנק פושט רגל, איפה חסכונות מהסוג שהזכרתי נמצאים בשרשרת של פשיטת הרגל?

הבנקים בארץ יציבים ביותר ואין חשש ליציבותם. מכירת המשכנתאות רק מקטינה את הסיכון.
אתה צודק לגמרי.
גם בתחילת 2008 ליימן ברות'רס היה בנק יציב ביותר ולא היה חשש קל שבקלים ליציבותו...

סתם כדרך אגב - הוא היה יותר גדול מכל הבנקים שלנו ביחד מבחינת שווי שוק...

לדעתי, בסופו של דבר האזרחים ישלמו על זה כפי שקרה בעבר בישראל.

עם זאת, יש לטעמי הבדל רב בין המצב ששרר בבנקים בארה"ב לפני המשבר לזהירות הרבה (לדעתי) שנוקטים הבנקים בישראל ולכן "משבר סאב פריים" הוא לא אפשרות שנתקל בה בקרוב.

יש נטיה להתבלבל ולחשוב שהמושג בנק בארהב שקול למושג בישראל
כאשר בעצם הבנקים שקרסו היו בנקי השקעות
לא שאין סיכון גם בבנקים בארץ
אבל לומר שלימן ברדרס זה אותו סוג של מוסד פיננבי כמו בנק מזרחי זו טעות

דווקא משיכת כל הפקדונות יערערו את היציבות שלו ואת יכולת מתן ההלואות שלו, לא?

תאות. האם יש סיבה לחשוש ו"לשבור" את הפקדונות?
לא.
איפה חסכונות מהסוג שהזכרתי נמצאים בשרשרת של פשיטת הרגל?
גבוה מאד, מיד אחרי נושים מובטחים.
כאשר בעצם הבנקים שקרסו היו בנקי השקעות
גם בנקים רגילים קרסו והרבה מהם.
דווקא משיכת כל הפקדונות יערערו את היציבות שלו ואת יכולת מתן ההלואות שלו, לא?
לגמרי, זה סיכון של כל בנק.
גם בתחילת 2008 ליימן ברות'רס היה בנק יציב ביותר ולא היה חשש קל שבקלים ליציבותו...
מה הקשר?
סתם כדרך אגב - הוא היה יותר גדול מכל הבנקים שלנו ביחד מבחינת שווי שוק...
אין קשר בין גודלו של בנק לחוסנו.

מי הם הנושים המובטחים של הבנק או כל בנק "גדול" בישראל? בעלי המניות שקיימות אצלו הלוואות בעלים?
ההפך, הם בתחתית סדר הנשייה, הנושים המובטחים הם העובדים, רשויות המס ובעלי שיעבודים ספציפיים.

אוקיי, רשויות המס יקבלו הכל, ההכל שלהם כנראה לא יהיה כזה גבוה אלא אם לא שולם הרבה זמן מס, בכל זאת הבנק יחווה הפסדים
העובדים, לא כזה משמעותי (חלקם הגדול קבלניים, נכון להיום), במידה ולא יהיה כסף בקופה של הבנק יקבלו תשלום מביטוח לאומי, אמנם הוא יהיה בדיחה לעובדים של מספר שנים רבות אבל בכל זאת
השיעבודים יצטרכו להפוך בטון (נדלן) לכסף ולא ברור לי איזה שיעבודים נוספים יכולים להיות לבנק
האם פיקדון של לקוח שיש לו יותר בבנק יותר ממה שהוא חייב הוא לא שיעבוד כלשהו שהבנק יצטרך להכניס לרשימת הנושים המובטחים?

העובדים, לא כזה משמעותי (חלקם הגדול קבלניים, נכון להיום),
אתה טועה, לבנקים יש חובות של מילירדים לעובדים (פנסיה תקציבית) ואחוז העובדים הקבלניים שם הוא קטן.
השיעבודים יצטרכו להפוך בטון (נדלן) לכסף ולא ברור לי איזה שיעבודים נוספים יכולים להיות לבנק
רכבים אולי וכל ציוד אחר שהוא בליסינג שזה לא בדיוק שיעבוד אבל גם לא שלהם.
האם פיקדון של לקוח שיש לו יותר בבנק יותר ממה שהוא חייב הוא לא שיעבוד כלשהו שהבנק יצטרך להכניס לרשימת הנושים המובטחים?
שאלה מעניינת, אני לא יודע אם יש זכות קיזוז או לא.

אתה טועה, לבנקים יש חובות של מילירדים לעובדים (פנסיה תקציבית) ואחוז העובדים הקבלניים שם הוא קטן.
לא הייתי ממהר לקבוע נחרצות על טעות של אחרים, כמעט כל העובדים אשר לא רואים את הלקוח פנים מול פנים (שיושבים בסניפים) הם קבלניים, מדובר על אנשי הטלפון (חוץ סניפי), אנשי המיחשוב, אנשי התחזוקה וכו מבלי להרחיב יותר מדי אתה תופתע לגלות כמה עובדים שבאמת מקבלים משכורת ישירה מבנק מזרחי
הפנסיות התקציביות וההפרשות בגינם כבר נעשו ברובם והם מוגנות יותר טוב מכל נושה שירצה כסף בעתיד, הסכומים בכל זאת לא משמעותיים, זה לא צה"ל או חברת חשמל
בכל מקרה, זה לא רלוונטי לשאלה המקורית, מה יקרה לכסף בפקדונות ואני מצרף עוד שאלה:
מי יקנה את החובות שיש לציבור כלפי הבנק כמו משכנתאות, הלוואות, אוברדראפט, נשמע כמו עיסקה טובה לקניה ע"י בנק אחר, לא?

הפנסיות התקציביות וההפרשות בגינם כבר נעשו ברובם והם מוגנות יותר טוב מכל נושה שירצה כסף בעתיד
ההפרשות נעשו, התשלום בפועל לא.
והם מוגנות יותר טוב מכל נושה שירצה כסף בעתיד,
זה בדיוק מה שאני אומר, שהם נושים מובטחים.
הסכומים בכל זאת לא משמעותיים, זה לא צה"ל או חברת חשמל
הסכומים מאד מאד משמעותיים.
מי יקנה את החובות שיש לציבור כלפי הבנק כמו משכנתאות, הלוואות, אוברדראפט, נשמע כמו עיסקה טובה לקניה ע"י בנק אחר, לא?
כזכור לי בפעם האחרונה שקרס בנק תיק ההלוואות נמכר למרבה במחיר ובדיעבד הוא עשה עסקה טובה מאד והרוויח מכך הרבה כסף.

ובמיוחד בשבילך בדקתי את ההתחייבויות האקטואריות של בנק הפועלים לעובדים:
3.8B ש"ח נכון למועד הדו"ח האחרון.

ובמיוחד בשבילך בדקתי את ההתחייבויות האקטואריות של בנק הפועלים לעובדים:
3.8B ש"ח נכון למועד הדו"ח האחרון.
כמה זה באחוזים מהרווח הנקי השנתי או מההכנסות השנתיות?

פקדונות הציבור בבנק הפועלים הם כמעט פי 100 מהסכום שכתבת

לדעתי לקוח שמחזיק פקדון נמצא בתחתית רשימת הנושים.

אני לא חושב שהממשלה תיתן לבנקים לקרוס פה כלכך מהר...

אתם מוזמנים לבדוק מה קרה בשנות ה-80 עת הבנקים "קרסו" (הממשלה קנתה גרעין שליטה בכל בנק ועם הזמן יצאה)
או מה קרה כש"הבנק למסחר" קרס אחרי מעילה של אתי אלון.

אתם מוזמנים לבדוק מה קרה בשנות ה-80 עת הבנקים "קרסו" (הממשלה קנתה גרעין שליטה בכל בנק ועם הזמן יצאה)
או מה קרה כש"הבנק למסחר" קרס אחרי מעילה של אתי אלון.
הבנק שקרס אחרי מעילה הוא סיפור די שונה מהשאלה שנשאלה כי אתי אלון הנזילה את פקדונות הלקוחות וכיבסה אותם במערכת ובכל זאת בנק ישראל הבטיח את כספם של הלקוחות והחזיר להם אותו (יותר נכון מחזיר בחלקים), לא רק זה, חלק מעובדי הבנק כמו דירקטורים היו מחוייבים לשלם מכיסם ואפילו נותני שירות כמו רואי חשבון שהיו אמורים לפקח תרמו לקופת הנושים, וכן הנושים הראשונים שקיבלו היו עובדי הבנק ורשויות המס ואפילו בנק ישראל קיבל כ 60% מהכספים שהחזיר
ניתן להרחיב בקריאה כאן: https://he.wikipedia.org/wiki/המעילה_בבנק_למסחר
היום (2016) יש פחות כסף מתחת לבלטות ויותר הון שוכב, יהיה "קצת" יותר קשה לבנק ישראל להבטיח את פקדונות הציבור,במיוחד של אחד מארבעת הבנקים הגדולים, שמחזיק פקדונות של לקוחות בעשרות מונים פי הנושים הראשונים, ולא ידוע מה יקרה אם הבנק יעשה טעויות קריטיות אשר ימוטטו אותו ע"י החלטות כלכליות שגויות של מנהלי הבנק ויגרמו לקריסה מערכתית שיתכן שיהיה מאוחר מדי כדי "לברוח" ולמשוך את הכסף
אבל בשביל זה היום יש רגולציה שונה ומשונה אשר גורמת לבנק להיות קצת יותר אחראי, ואם לא אחראי אז זהיר ואם לא זהיר אז יציב ואם לא יציב אז שקוף
לסיכום, הפקדונות יהיו בטוחים עד שהם לא :)

@meni על פניו התמונה יותר מורכבת. זה גם מה שאני חשבתי בהתחלה כשראיתי את הכותרת לפני כמה ימים.
קודם כל, מי שלא רוצה שהפנסיה שלו תהיה חשופה למשכנתאות - לא חייב. אפשר לעבור מסלול בפנסיה וזהו. פשוט צריך להיזהר מכל מיני "מסלולים כלליים" ודברים עמומים כאלה שלא ברור מה התמהיל שלהם ויש למנהל שיקול דעת נרחב. נגיד מסלולים שמתיימרים להיות מסלולי מניות ו/או אג"ח זה יותר בטוח מהבחינה שאין יותר מדי מקום לשיקול דעת שם כי במסלולי המניות למשל לפחות 70% מהתיק חייב להיות בכל רגע נתון במניות וכו'...
דבר שני - אם תקרא את הכתבה לעומק תראה שהמשכנתאות שבנק ישראל אישר למכור למוסדיים הן רק משכנתאות טובות. אלה משכנתאות פריים, לא סאב-פריים. רק כאלה שמעל 60% מהן שולמו ועוד כל מיני פרמטרים בריאים. הייתי זועק אם זה היה נראה רע, ואולי באמת השטן נמצא פה בפרטים הקטנים. אבל נראה שזו עסקה שמועילה לכולם דווקא.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
פ עוד על זיכוי מס ששולם בחו"ל מיסים 5
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
Z בשעתיים אחרונות לא מצליח לקבל קוד אימות חד פעמי לאיזור אישי במס הכנסה, מישהו עוד נתקל בבעיה כזו? מיסים 0
ו קווים מנחים לשכירות בפעם הראשונה - עוד אדם פיקח נפל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 139
R תיק מנייתי - כל כמה זמן לקנות עוד ניירות? שוק ההון 1
Z עוד סיבה לא להיות רשום כנשוי בישראל. אוף טופיק 41
N האם עוד מישהו מרגיש מתוסכל מהאופן בו מתנגדי שינוי שיטת המשטר מציגים את הסכנה במהפכה? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 64
B אחוז משכנתא רצוי עוד 2-6 שנים + השקעה עד אז נדל"ן 5
I שער הדולר\שקל + לקנות VT (כן... עוד שרשור על זה) שוק ההון 16
P עוד בנק אונלייני חדש בארץ: esh / אש ישראל צרכנות פיננסית 4
G עוד שאלות על מניות ערך שוק ההון 0
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 15
I רכישת דירה להשקעה וקניית דירה למגורים עוד כעשור נדל"ן 2
tomer111 האם עוד מישהו כאן חושש ממצב שחשבון ההשקעות נעלם? שוק ההון 12
א יש עוד טעם להשקיע את החלק הכי סולידי בתיק בקרנות של אג"ח ממשלתי? שוק ההון 45
M אופטימיזציה של הפרשות לפנסיה - עוד פוסט עם טוויסט? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
Body Solid בנק ישראל בטיוטת הוראות לבנקים: לא יוכלו עוד לסרב באופן גורף לפעול בתחום הקריפטו השקעות אלטרנטיביות 56
F חוץ מהייטק איזה תחומים רווחים עוד היום בסקטור השכיר ? התפתחות אישית 70
E לא יכול לקנות עוד מנייר ערך מסוים שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי כמעט מוכן לפתוח תיק השקעות. מה עוד צריך לדעת? שוק ההון 10
M עוד פוסט של איך להתחיל, דומה אבל אולי קצת שונה שוק ההון 12
K להשכיר או למכור? עוד התלבטות נדל"ן 37
J יומנו של 'סתם עוד אחד' יומני מסע אישיים 7
P עוד זליגת תמונות ת"ז של אזרחים? אוף טופיק 24
deussex מה עוד חסר לי לאושר ? פוסט שיתוף התפתחות אישית 20
S אז מה עוד אפשר לעשות עם הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 35
Y האם אפשר היום לקחת הלוואה בריבית קבועה ולהתחיל לשלם אותה רק עוד כמה שנים? צרכנות פיננסית 5
unrealx עוד אשכול על אופציות: חישוב שווי אוף טופיק 1
M שאלה לגבי מה עוד ניתן לעשות על מנת להגיע לפרישה מוקדמת. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 73
S עוד לא החלטתי למי להצביע ורוצה לשמוע דעות של אחרים פוסטים מאיכות נמוכה 154
Mr. Bigglesworth עוד שרשור על זליכה אוף טופיק 32
בייניש רק עוד מילניאל שמחפש לחסוך יומני מסע אישיים 4
א משתחרר עוד שמונה חודשים: היה לי מסלול בראש אני אני מחשב מסלול מחדש (עו"ד) התפתחות אישית 5
כ למה לא לקנות עוד דירה במימון מלא?! נדל"ן 12
א אז השנה היא 2020 - אג״ח עוד רלוונטיות? שוק ההון 59
D עוד מסלול מחקה S&P500 בהשתלמות וגמל צרכנות פיננסית 12
Liron2035 מה לדעתכם יקרה לריבית בארץ? יש עוד לאן לרדת? שוק ההון 6
L חיסכון לילד (לא עוד שרשור של תכניות) שוק ההון 6
I האם כדאי לקנות עכשיו או לחכות שיירד עוד ? שוק ההון 16
ד אמור לקנות עוד שבוע שבועיים מניות בדולרים, האם להמיר כבר עכשיו לדולר שוק ההון 25
S טיול בחול שהוזמן לפראג עוד לפני עניין הקורונה אוף טופיק 121
Ben Dover עוד דוגמא לניהול אקטיבי של קרנות בארץ שוק ההון 30
O החלטה על דמי הניהול הסמויים בארץ תינתן עוד חצי שנה צרכנות פיננסית 0
love עוד אחד מבולבל יומני מסע אישיים 18
S לבנות אתרים או לבנות באתרים ? (או עוד פוסט הסבה להייטק ) התפתחות אישית 10
S החלטתי לפתוח תיק וירטואלי עם שיטה שחשבתי עליה ונראה מה יהיה עוד שנה שוק ההון 36
yossik עוד פרסומת אחת וחזרנו... אוף טופיק 3
S יומנו של עוד זוג יומני מסע אישיים 57
Trevor עוד מסע עולה ע"ג דפי הפורום יומני מסע אישיים 29
סול פתיחת IAR- בקרן השתלמות או בגמל? האם יש עוד אפשרויות? שוק ההון 6

נושאים דומים

Back
למעלה