• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק?

האם מייק צריך להשקיע בקרן השקלית של אינבסקו במקום זו של בלאקרוק?

• סך הכל מצביעים
    62
  • Poll closed .
מכיוון שמייק הוא המשקיע המתחיל הייתי נמנע מלהציע את אינבסקו, נאמן לעיקרון שלא להשקיע במה שלא מבינים. אני מניח שמשקיע מתחיל לא מבין מהן עסקאות החלף ואיך חוזים מגולגלים.

אם מטרתינו היא לחנך את מייק להשקיע במה שהוא מבין, קרן עוקבת פיזית צריכה להיות ההמלצה.

@אליהו אני לגמרי לא מסכים איתך בכל הנושא של בטיחות ההשקעה והבנת ההשקעה.
ואיך הדברים יתנהלו במצב קיצון.
למשקיע אין את היכולת לבדוק את זה
כשאתה קונה מנייה של אפל אתה רגוע?
אולי יהיה בעייה באבטחה בחברת אפל? אולי יהיה בעייה בבורסה אולי בברוקר?
לדעתי הפורום פה סובל מעודף אבטחה.
ורצון כנה להבין כל דבר.
אבל זה לא עובד ככה
כל אחד מבצע את תפקידו
תאמין לי שהרגולטורים בדרך כלל רק ממציאים בעיות מתחת לאדמה.
בכל אופן זה תפקיד שלהם ולא שלך.
אם תרצה להבין כל דבר עד הסוף תצטרך להיות שיפוצניק רופא ומאבטח.
לדעתי השיח כאן בפורום בקשר לבטיחות הוא קיצוני
ומרתיע מאוד משקיעים מתחילים.
אתה מבין שמדובר בעסקת חלף בין בית השקעות מפורסם לבנקים מפורסמים
הקרנות סל האלו מונפקות בכמה בורסאות מכובדות ברחבי העולם.
הקרנות האלו קיימות שנים רבות
ומנהלות מאות מליארדים
@אליהו תאמין לי שאתה יכול לישון רגוע.
אם תחפש לאבטח את עצמך תחפש לך בונקר באי נידח ותגדל חיטה.
אני לא ניסיתי לערער או לחפש באגים במערכת, אני ניסיתי להבין איך זה עובד או שאדם שמבין בנושא שיגיד שאין הבדל משמעותי בין הקרנות (כמו שאהוד כתב).
יש קרנות שמביאות תשואות אפילו כפולות ואפילו יותר (ממונפות) אבל יש גם סיכונים נוספים, ומי אמר שכאן אין תוספת סיכון... חוץ מפותח השרשור שבאמת עשה עבודה יסודית וריכז את כל הסיכונים שהוא מכיר פלוס מה שאנשים כאן העלו, אבל בסוף גם הוא רצה לשמוע האם יש סיכונים נוספים, ואת זה לא היה מישהו שמבין בענין שאמר אני מכיר את הנושא, ואומר שאין כאן סיכונים נוספים.

חוץ מזה , שתמיד אפשר גם לשלב בין שתיהן.

יש לי התלבטות.
אני מחזיק בתעודה מחקה עולמית של מדינות מפותחות של תכלית דמי ניהול 0.34 ( אם אני זוכר נכון)
( מאז שגיליתי את בלקרוק הפסקתי להפקיד אליה)
לתעודה יש כ30% רווח, מכירה תייצר אירוע מס של כ-5000 ש"ח.
מתלבט אם למכור אותה ולהחליפה באינווסקו.
או לחלופין להתעלם מקיומה ולתת לה לרוץ, כפי שעשיתי כד עכשיו.

חוץ מזה , שתמיד אפשר גם לשלב בין שתיהן.

יש לי התלבטות.
אני מחזיק בתעודה מחקה עולמית של מדינות מפותחות של תכלית דמי ניהול 0.34 ( אם אני זוכר נכון)
( מאז שגיליתי את בלקרוק הפסקתי להפקיד אליה)
לתעודה יש כ30% רווח, מכירה תייצר אירוע מס של כ-5000 ש"ח.
מתלבט אם למכור אותה ולהחליפה באינווסקו.
או לחלופין להתעלם מקיומה ולתת לה לרוץ, כפי שעשיתי כד עכשיו.
אם יש לך הפסדים אתה יכול למכור ולהתקזז.
אם אין, אתה יכול לעשות חישוב תוך כמה זמן אתה מחזיר את המס הזה. אם זה בתוך הטווח שתכננת להחזיק אז כנראה משתלם להחליף, ואם לא אז לא.
אצלי היה מקרה דומה ויצא שתוך 50 שנה המהלך יחזיר את עצמו, אז השארתי. לא ייעוץ לא המלצנ

נגיד והאלטרנטיבה שלך היא קרן אירית אשר גם חשופה לסיכון כזה משום שעושה השאלות של אחוזים לא קטנים מהקרן
מה זה לא קטנים, יותר מ 10% ?
(אני מנסה להשוות את שיעור החשיפה לסיכוני אשראי, כי ציינת שעד 10% מושקע ב SWAP בתעודה הסינטטית)

מישהו יכול לעשות סדר ברגולציה? אם לדוגמה הקרן הסינטתית של אינבסקו מחזיקה סה"כ 100 ש"ח בקופתה, מותר לה להלוות מקסימום 5 שקלים במסגרת החוזים המגולגלים (5%)? ושאר 95 השקלים נשמרים במזומן בנאמנות ובכל קטסטרופה בוודאות יש 95 ש"ח זמינים במזומן?

טוב אחרי קריאה של כל השרשור, המסקנא שלי שמייק המשקיע המתחיל לא צריך להשקיע בקרן השקלית של אינבסקו!
כי 6 עמודים הנתון יחיד שיש לו על בלאקרוק זה תשואה טיפה יותר גבוהה מול פשטות.
וזה אני לא רואה בסקר המשקיע הפשוט צריך להשקיע בבלאקרוק - הקרן אמנם יקרה יותר, אך היא פשטות מול אינסבקו

מה זה לא קטנים, יותר מ 10% ?
(אני מנסה להשוות את שיעור החשיפה לסיכוני אשראי, כי ציינת שעד 10% מושקע ב SWAP בתעודה הסינטטית)
קח למשל את הקרן העולמית של ishares ,
Açwi שאני מניח שרבים מהפורום הזה מושקעים בה…
ב12 החודשים האחרונים בממוצע כ8% מהקרן הושאלו תמורת בטחונות.
ז״א, מי שחשב שהוא משקיע רק בקרן פיזית שמחזיקה את הנכסים והסיכון העיקרי הוא נגיד בקריסת blackrock… יש לו כאן ביזנס נוסף שבו הוא משאיל 8% מנכסיו… יש כאן סיכון counter party, אתה נחשף למנפיקים נוספים וצריך לסמוך על blackrock ועל היכולת שלהם לנהל את הסיכונים והערבויות…וד״א על ה״פיצר״ הנוסף הזה שאני מניח שהרוב לא מודעים אליו …אתה מקבל רק 62.5% מההכנסות … 37.5% מהרווחים על זה שblackrock משאילה את הנכסים שלך למישהו אחר .., נשארים אצלה … מישהו אמר דמי ניהול סמויים ?

אם אתם באמת רוצים לגדר עוד סיכונים אז צריכים לחפור טיפה יותר … גם קרנות פיזיות הן לא באמת פיזיות בלבד יותר ויש פערים גדולים בין המנפיקים … המנפיקים מחפשים דרכים גם להעלות את ההכנסות שלהם וגם לייצר תשואה עודפת … וזה מייצר מוצר שונה ממה שהרוב חושבים שיש להם.

שלך למישהו אחר .., נשארים אצלה … מישהו אמר דמי ניהול סמויים ?
מילא זה, הרווח למחזיקים הוא בסה"כ:
1660083475872.png

באינווסקו יש לפחות רווח של ~0.25%

ב12 החודשים האחרונים בממוצע כ8% מהקרן הושאלו תמורת בטחונות.
זאת אומרת, שיעור החשיפה לסיכוני אשראי די דומה.
עכשיו השאלה, תחת אותו שיעור חשיפה איך מודדים מה יותר מסוכן, השאלה לשורטיסטים או סוואפ

עכשיו השאלה, תחת אותו שיעור חשיפה איך מודדים מה יותר מסוכן, השאלה לשורטיסטים או סוואפ
התחלתי לקרוא על הסיכונים ב-Securities Lending וב-Counterparty.

בקצרה:
החלק שפחות אהבתי ב-Securities Lending הוא שהבטוחות במזומן כנגד ההלוואות האלו יכולות להיות מושקעות גם בנכסים בעלי דירוג AA "בלבד" ולא רק באג"ח ממשלת ארה"ב, כך שהסיכוי לפשיטת רגל בעת משבר עולה, אבל עדיין הסיכוי נמוך למדי.
עם זאת, נראה שסיכון ה-Counterparty באינבסקו גדול יותר שכן רוב החשיפה היא לגולדמן זאקס, שלו דירוג אשראי נמוך מ-AA ובוודאי מאג"ח ממשלת ארה"ב.

Securities Lending:
כדי למתן את סיכון ההלוואה, המלווים חייבים להציג מדי יום בטוחות מעל הסכום המולווה - 102% עבור מניות בארה"ב ו-102% במניות בינלאומיות.

הסיכון העיקרי לפי Morningstar הוא באופן שבו הקרן משקיעה את הבטוחה (קולטרל) - אם הקרן משקיעה את הבטוחה בצורה אגרסיבית מדי, בעת משבר היא יכולה לספוג הפסדים, כפי שקרה במשבר של 2008.

בתגובה להפסדים האלה, ה-SEC הידק את הרגולציה וכיום כמעט כל הבטוחה במזומן חייבת להיות מושקעת באג"ח ממשלת ארה"ב או בחוב לטווח קצר שמונפק על ידי תאגידים בדירוג AA ומעלה:
Today, nearly the entire cash collateral portfolio must be invested in U.S. Treasuries or short-term commercial paper rated AA or higher. These more-conservative rules have largely reined in the cash collateral reinvestment risk faced by mutual funds and ETFs.

ועכשיו לחלק המעניין - איך הסיכון הזה ביחס לסיכון ה-Counterparty בקרן הסנופי של אינבסקו לדוגמה?

אלה הם הבנקים מולם מבוצע החוזה בקרן הסנופי של אינבסקו:

1660102593207.png

וזה דירוג האשראי של הבנק הראשון ברשימה (גולדמן זאקס) המהווה יותר מחצי מהחשיפה, אפשר לראות שהוא נמוך מ-AA:

1660103090676.png

אם אני מבין נכון, דירוג האשראי של גולדמן זאקס בחוב לטווח קצר נמוך מ-AA או מהדירוג של ממשלת ארה"ב ולכן מכאן עולה שבהשוואה להלוואות ה-Securities Lending, הסיכון בקרן של אינבסקו גבוה יותר.

אני טועה?

@אורי ג.
@Ehud

לא ממליץ ולא מייעץ, רחוק מלהיות מומחה בתחום.

קבצים מצורפים

• 1660102758986.png
    1660102758986.png
    KB 49 · צפיות: 3
נערך לאחרונה ב:
אם אני מבין נכון, דירוג האשראי של גולדמן זאקס בחוב לטווח קצר נמוך מ-AA או מהדירוג של ממשלת ארה"ב ולכן מכאן עולה שבהשוואה להלוואות ה-Securities Lending, הסיכון בקרן של אינבסקו גבוה יותר.
אני לא בטוח שזה נכון כי כשאתה עושה SWAP גם פה יתכן והצד הנגדי מפקיד בטוחות כנגד הSWAP, בנוסף מה שחשוב הוא דירוג האשראי לטווח קצר ולא טווח ארוך כי הSWAPים האלה הם לטווחים של ימים בכל פעם לדעתי ובכל מקרה בטח שלא שנים, השאלות לעומת זאת זה סיפור לטווח ארוך.
תוסיף לזה שיתכן הבדל גדול בסדר הנשייה, אם אתה מחזיק באג"ח כלשהו אז אתה אין לך בטחונות ואתה די בסוף בסדר הנשייה (למעט בעלי המניות), אם אתה מחזיק SWAP ויש לך בטחונות כלשהן כנגדם אז את נושה מובטח.

חוץ מזה עניין של כמות, בהשאלות אתה מדבר על 8%, בSWAP אתה מדבר על סביב 1%.

תודה, @אורי ג. , הרבה שאלות לאינבסקו...

מה שהצגתי
זה דעה שכדאי להשרות כאן יותר קו של ענווה
חייב להגיד שאתה נשמע מאוד מאוד תמים, מ2 סיבות עיקריות:
1. אתה חושב שהרגטלטור בא להגן עליך מפני כל דבר בעולם.
2. אתה חושב שתואר מראה משהו על ידע.

שני הדברים האלה ממש לא נכונים.

@אורי ג. אני מנסה להבין בסופו של יום כמה מזומן\שווה מזומן אינבסקו שומרים אצלם מסך כל הקרן, ז"א מה גודל החלק שלא נמצא בסיכון כלל.

זאת אומרת, שיעור החשיפה לסיכוני אשראי די דומה.
יש להם יכולת להגדיל את החשיפה הזו(והטרנד של השנים האחרונות מראה שהם מגדילים) … אין לך דרך לדעת מה תהיה החשיפה בעוד כמה שנים…נראה שזה די פרוץ… והאינטרס שלהם הוא לגמרי להגדיל את זה… הרווחיות מטורפת.
היחידים שמוגבלות כרגע זה הקרנות הסינטטיות…
אני חושב שבשני המקרים הסיכון הוא מאד מאד נמוך ובשני המקרים מחזיקים ערבויות מעל השווי הניתן… ואלו ערבויות שמחויבים לשערך אותם ברמה יומית.
אבל אם כבר אתה רוצה לחפור כאן טיפה יותר … אז צריך להסתכל על מדיניות של חברות …ולא חפרתי מספיק .. אבל לפי דעתי וואנגארד משאילים משמעותית פחות בקרנות האירופיות שלהן ולפי דעתי גם משלמים את כל ההכנסה (צריך לבדוק) למשקיע …
צריך לבדוק כל מנפיק , אם באמת מעניין אותכם מה מדיניות חלוקת הרווחים, הגבלות , מדיניות וכו…

מבחינתי, בשקלול כללי, אם הייתי צריך לדרג:
קרנות סינטטיות
קרנות אמריקאיות
קרנות איריות(אפשר לבדוק מנפיק על מדיניות השאלה וחלוקת רווחים).
קרנות ישראליות

אבל זה באמת בעיני עיסוק באופטימזציית יתר… אני לא יודע מה תהיה מדיניות ההשאלה בעתיד… ככה שהפערים העיקריים הן בנושא המיסויי.

@אורי ג. אני מנסה להבין בסופו של יום כמה מזומן\שווה מזומן אינבסקו שומרים אצלם מסך כל הקרן, ז"א מה גודל החלק שלא נמצא בסיכון כלל.
מהבנתי אין פה עניין של מזומן או של כסף שלא בסיכון (פרט לאולי שברי אחוז).
הסכם swap ברמה העקרונית היא דיי פשוט - אינבסקו מחזיקים סל מניות (שאפשר לראות את ההרכב שלו באתר הרשמי של אינבסקו), ומבצעים הסכם של החלפת תשואות של הסל הזה עם ה s&p 500.
אם סל המניות שלהם עשה יותר מה s&p, הם משלמים את ההפרש לצד הנגדי, אם הוא עשה פחות, הם מקבלים את ההפרש מהצד הנגדי.
זה לא כמו בחוזים עתידיים, שבהם יש 10% מאוד מסוכנים ו 90% מאוד בטוחים.
בעצם, הסיבה העיקרית שאינבסקו מצליחים לעשות תשואת יתר היא בגלל שניירות הערך שלה לא מחלקות דיבידנד (בכלל או כמעט לא), ולכן הדוד סאם לא מנקה מס במקור, לא לאינבסקו, ויש מצב שבגלל טריקים ואלכימיה פיננסית שאני לא מבין בה כל כך, לא לבנקים האמריקאיים / כמעט לא לבנקים האמריקאיים.

כי הSWAPים האלה הם לטווחים של ימים בכל פעם לדעתי ובכל מקרה בטח שלא שנים,
אז זה מכניס סיכון אחר: במשבר סטייל 2008, בנקי ההשקעות עלולים להיות לא מסוגלים (או לא רוצים) להמשיך לגלגל את החוזים האלו (גם לאחר שעמדו באופן מלא בהתחייבויות שלהם עד אותה נקודה), הפוזיציה תיסגר והקרן תמצא את עצמה במזומן, אולי בדיוק בתחתית של השוק.

אני לא חושב שזה קרה בגלל איזשהו סיכון. אם אני לא טועה, בכיר באוצר אמר שזה פשוט היה סבסוד יקר ורגרסיבי.
אנחנו מדברים על דברים שונים.
היתה רפורמה שהחליפה (יותר נכון, תחליף בטווח הארוך) את האג"ח המיועדות במנגנון הבטחת תשואה. בשביל לצמצם את הסבסוד היקר והאגרסיבי.
זה לא קשור למה שכתבתי עליו, שזו היתה הגבלה רגולטורית ספציפית על מסלולי 100% הצמדה לסנופי, שלא משפיעה על עלות הסבסוד.

קרנות סינטטיות אירופאיות - ליקסור, אינבסקו וכו(בזמנו שבדקתי ), מחזיקות סל של מניות די דומה לעיקר של הסנופי, מוגבלות על ידי רגולציה לאחזקה של עד 10% בswaps.
זאת אומרת לפחות 90% מהכנסים באחזקה פיזית, נכון ?
אז זה מכניס סיכון אחר: במשבר סטייל 2008, בנקי ההשקעות עלולים להיות לא מסוגלים (או לא רוצים) להמשיך לגלגל את החוזים האלו (גם לאחר שעמדו באופן מלא בהתחייבויות שלהם עד אותה נקודה), הפוזיציה תיסגר והקרן תמצא את עצמה במזומן, אולי בדיוק בתחתית של השוק.
מזומן בשווי עד 10%, כן ?! מקסימום במקרה כזה הקרן תגדיל את החשיפה באמצעות אחזקה פיזית.
הסכם swap ברמה העקרונית היא דיי פשוט - אינבסקו מחזיקים סל מניות (שאפשר לראות את ההרכב שלו באתר הרשמי של אינבסקו), ומבצעים הסכם של החלפת תשואות של הסל הזה עם ה s&p 500.
אם סל המניות שלהם עשה יותר מה s&p, הם משלמים את ההפרש לצד הנגדי, אם הוא עשה פחות, הם מקבלים את ההפרש מהצד הנגדי.
בעצם, הסיבה העיקרית שאינבסקו מצליחים לעשות תשואת יתר היא בגלל שניירות הערך שלה לא מחלקות דיבידנד (בכלל או כמעט לא), ולכן הדוד סאם לא מנקה מס במקור
רעיון ממש מגניב.
יחד עם זאת זה קצת מוזר, את כל ה 90% אחזקות הם מנתבים למניות שלא מחלקות דיבידנד (או מחלקות מעט), האם יש בסנופי כל כך הרבה מניות שלא מחלקות דיב׳ ?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
ד סקר עמלות מוסדות פיננסים צרכנות פיננסית 3
חתול לילה סקר: האם מובילי המאבק צריכים להסכים לפשרה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 379
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
הק995 חובת מילוי סקר פולשני של הלמ"ס אוף טופיק 47
oferM סקר: האם הריבית העולה תוריד את מחירי הדירות מחוץ לאיזור הפריפריה ? פוסטים מאיכות נמוכה 7
E סקר: דירה ענקית 6 חדרים VS ארבע חדרים עם גינה גדולה נדל"ן 9
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
adamshalev מה תהיה התשואה השנתית היחסית של ARKK מול SPY חמש שנים מהיום - סקר 3 שוק ההון 8
ק סקר שוק בנקים ופתיחת חשבון בנק - מרחוק צרכנות פיננסית 7
adamshalev מה תהיה התשואה השנתית היחסית של ARKK מול SPY חמש שנים מהיום - סקר 2 שוק ההון 21
stamEhad סקר -מחזיקים נכסים שלא בהכרח קורלטיביים לשוק המניות? שוק ההון 11
חתול לילה סקר: האם זה תיק טוב למשקיע מתחיל? שוק ההון 76
Harvey אסטרטגיה להשקעה בנדל״ן באיזור גוש דן, סקר - מה הסוג נכסים המועדף עליכם? נדל"ן 8
הסולידית סקר: איזו ערכת עיצוב הכי מוצלחת? שער הקהילה 35
nicepo1 סקר,בחירה בנכס ספקולטיבי ל20 שנה אוף טופיק 11
flower סקר | חקיקה אזרחית אוף טופיק 18
S סקר שוק בין הבנקים כדי למצוא את הבנק האטרקטיבי ביותר צרכנות פיננסית 5
flower סקר - עוזר\ת וירטואלית - Alexa/Bixby/Cortana/Siri/Google אוף טופיק 19
twister סקר + דיון: כמה מזומן אתם מחזיקים בעו"ש למחייה היומיומית? שוק ההון 120
Ron.B סקר מחיר למשתכן- מגורים או השקעה? נדל"ן 7
Mr. Bigglesworth סקר: כמה התיק שלכם חשוף ישירות לשקל? שוק ההון 6
גרהם סקר בחירות 2020 אוף טופיק 1378
S סקר - עד כמה אתם הייתם מוכנים לפשרה כדי למנוע בחירות נוספות אוף טופיק 152
א סקר ריבית מובטחת עד סוף החיים שוק ההון 20
L סקר ביטול הוי הכחול בוואטסאפ - יש לכם ווי כחול בווטסאפ או שביטלתם את זה? אוף טופיק 54
ג אחוזים קטנים מהתיק בניירות ספקולטיביים + סקר שוק ההון 11
the_newbie סקר: אלוקציית נכסים ע"פ מצב משפחתי שוק ההון 36
דור דורים מועד ב' – סקר בחירות 2019S אוף טופיק 1073
Jenia29 סקר משכורות אוף טופיק 7
קורא הדוק אם מחר מבטלים את הפטור ממס בקרן השתלמות. מה אתם עושים? (סקר) צרכנות פיננסית 20
S סקר למשקיעי מדדים פסיבים על החלק המנייתי בתיק שלכם שוק ההון 67
adamshalev סקר: איזה סוג של משקיע אתם? שוק ההון 37
דור דורים סקר בחירות 2019 - אחרי הגשת הרשימות אוף טופיק 119
S סקר למשקיעים באופן פרטי עם חשבון חייב במס שוק ההון 40
H סקר ביטוח בריאות צרכנות פיננסית 79
Benjamin W סקר בחירות 2019 אוף טופיק 2476
adamshalev סקר: מה ההקצאה שלכם למניות היום שוק ההון 153
S סקר תושבות אוף טופיק 0
S סקר: עצמאים מרוויחים יותר ? אוף טופיק 3
א סקר - גילאי עובדי הייטק בפורום אוף טופיק 26
S סקר - כמה נשים מביאות הביתה נטו ? אוף טופיק 191
א סקר: באיזה גיל אתם מתכננים לפרוש/באיזה גיל פרשתם ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 21
מתכנת סקר: יש לכם רכב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 34
דור דורים [סקר] מיטב דש פנסיה מקיפה מסלול מנייתי פאסיבי חו"ל צרכנות פיננסית 35
א סקר: לאיזה עשירון אתם שייכים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
adamshalev סקר: מה הייתה התשואה שלכם לשנת 2017 שוק ההון 66
P סקר השוואת דמי ניהול בפוליסות חסכון צרכנות פיננסית 76
י תוצאות סקר שוק: מדיניות ההשקעות בתכנית 'חסכון לכל ילד' של כל קופות הגמל, במסלול הסיכון המוגבר. שוק ההון 31

נושאים דומים

Back
למעלה