• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סקר: האם זה תיק טוב למשקיע מתחיל?

האם זה תיק טוב למשקיע מתחיל?

• סך הכל מצביעים
    64

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
17,405
לעתים מגיע לפורום משתמש חדש שרוצה "להתחיל להשקיע" במקום שהכסף ישכב בבנק.
אבל אין לו זמן, סבלנות או יכולת לעבור על כל הבלוג ולחפור בדיוני הפורום. הוא פשוט רוצה שיגידו לו איזה ניירות לקנות.

למרות שאסור לתת בפורום יעוץ השקעות פרטני, אני רוצה להציע תיק שלדעתי יתאים ל- 99% מהמשקיעים המתחילים עד שהם ייצברו נסיון בשוק ההון.
לדעתי תיק כזה ישיג תוצאות טובות יותר מרוב התיקים המנוהלים באותה רמת סיכון.

התיק מורכב מ- 50% מניות ו- 50% אג"ח.

חלק מנייתי: iShares MSCI ACWI 1159235
חלק אג"ח: 5116181 MTF מחקה אג"ח ממשלתיות

רציונל:
החלק המנייתי - קל, זו קרן עם פיזור עולמי של מניות, בדמי ניהול נמוכים, צוברת דיבדנדים ובהטבה של מיסוי ריאלי.
חלק האג"ח - קרן שמכילה את כל האג"ח הממשלתי - קצר, ארוך, צמוד ושקלי ואמורה לתת מענה לסביבות שונות של אינפלציה/דיפלציה/שינויי ריבית. בחרתי את הקרן של מגדל כי מנסיוני הם לא משתוללים עם דמי הניהול. יש קרנות מקבילות גם למנפיקות אחרות, עם ביצועים זהים לכל צורך מעשי.

למה הקצאה של 50-50?
אי אפשר לטעות יותר מדי. אם תהיה מפולת והמניות ירדו בחצי, עדיין נשארים עם 75% מהתיק - רוב המשקיעים יוכלו לסבול הפסד כזה.
אם לא תהיה מפולת, חצי מהתיק נותן לנו תשואה מנייתית, שזה אחלה.

כמובן, מי שמשקיע לטווח ארוך ו/או אוהב לקחת סיכונים יכול להגדיל את החלק המנייתי.
מי שמשקיע לטווח קצר ולא מסוגל לספוג הפסדים, יגדיל את חלק האג"ח.

חשוב: גם בתיק שמרני כזה עדיין ייתכנו הפסדים בטווח של 10 שנים, ובסיכוי נמוך גם בטווח ארוך יותר. זה סיכון שחייבים להכיר כאשר נכנסים לעולם ההשקעות. זה לא כסת"ח - זה סיכון אמיתי.

לקריאה נוספת:
התיק דומה לתיק מספר 2 מתוך 25 תיקי השקעות להרכבה עצמית
על התלבטות דומה של המשקיע מייק והקרן האירית העולמית כאן.

מי שמשקיע לטווח קצר ולא מסוגל לספוג הפסדים, יגדיל את חלק האג"ח.
שוב פעם אני לא מבין למה ממליצים על ממשלתי כללי לטווח קצר, הרי יש סיכון עליית ריבית לא קטן, והמח"מ שלה לא ממש קצר (כ7 שנים).
נניח ויעלו ריבית ל4%, זה כבר הפסד פונטנציאלי של כמעט 30% (מחמ כפול שיעור עלית הריבית)...ואף אחד גם לא הבטיח שיעצרו ב4%, ובנוסף, העליה עלולה להיות איטית מה שיגרום למצב להיות גרוע יותר...מה אני מפספס?.

שוב פעם אני לא מבין למה ממליצים על ממשלתי כללי לטווח קצר, הרי יש סיכון עליית ריבית לא קטן, והמח"מ שלה לא ממש קצר (כ7 שנים).
נניח ויעלו ריבית ל4%, זה כבר הפסד פונטנציאלי של כמעט 30% (מחמ כפול שיעור עלית הריבית)...ואף אחד גם לא הבטיח שיעצרו ב4%, ובנוסף, העליה עלולה להיות איטית מה שיגרום למצב להיות גרוע יותר...מה אני מפספס?.
באופן כללי הרציונל של התיק הזה הוא שאנחנו לא מנסים להיות יותר חכמים מהשוק.
אם השוק חושב שבאג"ח יש מספיק תשואה כדי לפצות על הסיכון שבעליית ריבית, אנחנו זורמים איתו.

ספציפית בדוגמה שלך העלאת ריבית של 4% היא לחלוטין בלתי סבירה, הריבית משתנה בזהירות והעלאה דרמטית כזו תגרום לקריסה מהירה של מחירי המניות/דירות ולשרשרת של תגובות בלתי צפויות. זה לא יקרה.

ספציפית בדוגמה שלך העלאת ריבית של 4% היא לחלוטין בלתי סבירה, הריבית משתנה בזהירות והעלאה דרמטית כזו תגרום לקריסה מהירה של מחירי המניות/דירות ולשרשרת של תגובות בלתי צפויות. זה לא יקרה.
אז בניגוד למניות, כאן יש לנו אפשרות לחזות משהו, מהי היא העלאה סבירה לדעתך ומדוע?

אני חושב שבסביבת הריבית האפסית שיש לנו היום, מייק עושה נכון ומשאיר את החלק הבטוח שלו במזומן (או בפקדון בנקאי כזה או אחר)

קשה מאד להגיד מה זה תיק מומלץ למשקיע, אבל מה שהצעת זה בהחלט לא תיק ״רע״ למשקיע מתחיל.
אני חושב שמשקיע צעיר\רווק וכד׳ צריך לשאוף לתיק 100% מניות, אבל בהחלט מי שלא השקיע אף פעם, בייחוד אם נכנס עם סכום התחליתי כ-lump sum שישב עד כה בעו״ש (מאד טיפוסי בפורום) אז להתחיל עם הקצאה לאג״ח זה עדיף, עד שלומדים על סיבולת הסיכון.
מסכים עם הבחירה בני״ע למניות ובני״ע לאג״ח, וגם מסכים עם ההעדפה למגדל - הם בהחלט הרבה יותר הגיוניים עם העמלות שלהם ולא נוטים לעלות אותם לאורך זמן, והקרנות שלהם בד״כ ״נקיות״ יותר בלי בולשיט.

הייתי מוסיף ווריאציה ״לועזית״ של התיק הזה: VT + AGGG. בפרט למי שלא אכפת שהתיק ייצר תזרים דיבידנדים דולרי שאפשר להשקיע אותו מחדש או לצרוך.
למשל יש לי VT בבנק שמייצר תזרים דיבידנדים דולריים שאני צורך בשוטף דרך חיובי האשראי הדולריים בכרטיס הבנקאי (חיובי אמזון, פייפל, נטפליקס, סטים, גוגל פליי וכן הלאה וכן הלאה).

אני חושב שבסביבת הריבית האפסית שיש לנו היום, מייק עושה נכון ומשאיר את החלק הבטוח שלו במזומן (או בפקדון בנקאי כזה או אחר)
למייק הצעיר המתחיל זו אפשרות טובה, אבל מה אם זה מייק הפורש המוקדם? יש מצבים בהם החלק הסולידי הוא סכום גבוהה מאוד מהתיק (נניח 30-40% למי שעובד עם מודל הU או prime harvesting).

להשכיב אותו במזומן זו דיי טעות לדעתי בגלל סיכון אינפלציה ואיבוד תשואה פונטנציאלית...מצד שני להשים סכום גדול בממשלתי כללי, גם מסוכן בגלל סיכון עלית הריבית.
השאלה אם הפתרון הנכון במקרה הזה הוא פשוט חלוקה 50% 50% של קרנות צמוד ושקלי עם מח"מ 2-5? סוג של "דרך המלך"..או שהסיכון מעליית הריבית לא כזה משמעותי ועדיף בכל זאת ממשלתי כללי?

זה תיק סבבה לגמרי.
משקיע מתחיל לא יכול לעשות יותר מידי טעויות איתו וזה מה שחשוב.

אישית, אני חושב שיש היגיון בלהפריד בין אג"ח צמוד ושקלי ולא לקנות אותם באותה קרן כדי שתהיה לך שליטה על היחס בניהם.
כמו כן, אפשר להרהר האם יש טעם בכלל להחזיק אג"ח שקלי במקום להשאיר את הסכום במזומן.

לא המלצה כמובן

עתים מגיע לפורום משתמש חדש שרוצה "להתחיל להשקיע" במקום שהכסף ישכב בבנק.
אבל אין לו זמן, סבלנות או יכולת לעבור על כל הבלוג ולחפור בדיוני הפורום. הוא פשוט רוצה שיגידו לו איזה ניירות לקנות.
כשמגיע משתשמש חדש, אני לפחות שואלת אותו שאלות כדי להבין מה המטרות שלו ולאיזה טווח, מה המצב כרגע ומה יכולת המשך ההשקעה שלו.
התיק שאתה מציע הוא פתרון טוב למי שסתם רוצה להוסיף לעצמו טייטל של משקיע בלי להשקיע טיפה של מחשבה.
הוא לא מתאים למי שרוצה לשמור את הכסף לנדל"ן בעוד 5 שנים.
הוא לא מתאים למי שרוצה פרישה מוקדמת או קיצבה נוספת לאחר הפרישה הרשמית.
אולי הוא מתאים למי שלא יודע מה הוא רוצה ומה המטרות שלו וכל מה שחשוב זה סיבולת סיכון נמוכה להתחלה.

כשמגיע משתשמש חדש, אני לפחות שואלת אותו שאלות כדי להבין מה המטרות שלו ולאיזה טווח, מה המצב כרגע ומה יכולת המשך ההשקעה שלו.
התיק שאתה מציע הוא פתרון טוב למי שסתם רוצה להוסיף לעצמו טייטל של משקיע בלי להשקיע טיפה של מחשבה.
הוא לא מתאים למי שרוצה לשמור את הכסף לנדל"ן בעוד 5 שנים.
הוא לא מתאים למי שרוצה פרישה מוקדמת או קיצבה נוספת לאחר הפרישה הרשמית.
אולי הוא מתאים למי שלא יודע מה הוא רוצה ומה המטרות שלו וכל מה שחשוב זה סיבולת סיכון נמוכה להתחלה.
אני אשמח לבוא למישהו ממכריי שמחזיק קופ"ג להשקעה ולהציג לו את התיק של @חתול לילה.
זה לא כאילו שבעלי קופג"לה (או בעלי פיקדונות בבנק או תיקים מנוהלים) יודעים מה מטרות ההשקעה שלהם יותר טוב ממי שמחזיק בקרן ACWI.
עדיף להם כבר ללכלך את הידיים בבורסה, לקבל קצת ביטחון ואחר כך לעשות שינויים בתיק בהתאם לצרכיהם.

בניינו, גם תיק ההשקעות שלי בגרסתו הראשונית ביותר היה העתק כמעט מושלם של "שוקולד מריר". מטרת ההשקעה שלי הגיעה רק מאוחר יותר.

בגדול מסכים.
בקטן יש מקום לומר שאת החלק הסולידי עדיף להשקיע במק"מ, כי:
1. כולו צמוד (בניגוד לקרן האג"ח שמכילה חלק צמוד וחלק לא)
2. התנודתיות אפילו נמוכה יותר מאג"ח (במקרה של עליית ריבית).

אבל ההבדלים באמת לא כאלה קריטיים לדעתי.
לפעמים משקיעים מתחילים מבזבזים המון זמן בהתלבטויות ואופטימיזציות,
ותיק כמו שכתבת באמת יעזור להתחלה חלקה וטובה.

1. כולו צמוד (בניגוד לקרן האג"ח שמכילה חלק צמוד וחלק לא)

המק"ם אינו צמוד למדד המחירים לצרכן, ולכן, אם בתקופת האחזקה במק"ם שיעור האינפלציה גבוה מהתשואה על האחזקה, ייתכן הפסד ריאלי. כמו כן, במידה והריבית עלתה ייתכן הפסד של הרווח החליפי שניתן היה לקבל כתוצאה מהשקעה באפיק אחר.

איפה ראית מק"מ צמוד?. כמה תשואה נומינאלית תקבל ממק"מ? (לא בדקתי את הנושא אבל מניח שהיא אפסית, ובנוסף אתה משלם עמלות קניה ומכירה)

איפה ראית מק"מ צמוד?. כמה תשואה נומינאלית תקבל ממק"מ? (לא בדקתי את הנושא אבל מניח שהיא אפסית, ובנוסף אתה משלם עמלות קניה ומכירה)
צודק, טעות שלי.
לא יודע למה חשבתי שהוא צמוד ‍

[אגב, למה אין כאן אימוג'י של wo/man shrugging?]

העניין לא קשור לסביבת ריבית, כמעט תמיד הבנק יציע ריבית יותר אטרקטיבית מאג"ח מדינה - בגלל הסיכון לאבד את הקרן.
יש כאלו שמעדיפים לאבד את הדלתא הקטנה שהבנק מציע בשביל השקט הנפשי.

להשכיב אותו במזומן זו דיי טעות לדעתי בגלל סיכון אינפלציה ואיבוד תשואה פונטנציאלית...מצד שני להשים סכום גדול בממשלתי כללי, גם מסוכן בגלל סיכון עלית הריבית.
השאלה אם הפתרון הנכון במקרה הזה הוא פשוט חלוקה 50% 50% של קרנות צמוד ושקלי עם מח"מ 2-5? סוג של "דרך המלך"..או שהסיכון מעליית הריבית לא כזה משמעותי ועדיף בכל זאת ממשלתי כללי?

שוב, הריבית היום אפסית, ואפקטיבית על מחמ 2-5 היא כנראה תהיה שלילית. לדעתי אין יתרון בהשקעה באגח היום. פקדון צמוד יהיה עדיף לדעתי

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L סקר ביטול הוי הכחול בוואטסאפ - יש לכם ווי כחול בווטסאפ או שביטלתם את זה? אוף טופיק 54
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
ד סקר עמלות מוסדות פיננסים צרכנות פיננסית 3
חתול לילה סקר: האם מובילי המאבק צריכים להסכים לפשרה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 379
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
הק995 חובת מילוי סקר פולשני של הלמ"ס אוף טופיק 47
oferM סקר: האם הריבית העולה תוריד את מחירי הדירות מחוץ לאיזור הפריפריה ? פוסטים מאיכות נמוכה 7
O סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק? שוק ההון 310
E סקר: דירה ענקית 6 חדרים VS ארבע חדרים עם גינה גדולה נדל"ן 9
ט סקר - עד מתי חורף הקריפטו? השקעות אלטרנטיביות 8
adamshalev מה תהיה התשואה השנתית היחסית של ARKK מול SPY חמש שנים מהיום - סקר 3 שוק ההון 8
ק סקר שוק בנקים ופתיחת חשבון בנק - מרחוק צרכנות פיננסית 7
adamshalev מה תהיה התשואה השנתית היחסית של ARKK מול SPY חמש שנים מהיום - סקר 2 שוק ההון 21
stamEhad סקר -מחזיקים נכסים שלא בהכרח קורלטיביים לשוק המניות? שוק ההון 11
Harvey אסטרטגיה להשקעה בנדל״ן באיזור גוש דן, סקר - מה הסוג נכסים המועדף עליכם? נדל"ן 8
הסולידית סקר: איזו ערכת עיצוב הכי מוצלחת? שער הקהילה 35
nicepo1 סקר,בחירה בנכס ספקולטיבי ל20 שנה אוף טופיק 11
flower סקר | חקיקה אזרחית אוף טופיק 18
S סקר שוק בין הבנקים כדי למצוא את הבנק האטרקטיבי ביותר צרכנות פיננסית 5
flower סקר - עוזר\ת וירטואלית - Alexa/Bixby/Cortana/Siri/Google אוף טופיק 19
twister סקר + דיון: כמה מזומן אתם מחזיקים בעו"ש למחייה היומיומית? שוק ההון 120
Ron.B סקר מחיר למשתכן- מגורים או השקעה? נדל"ן 7
Mr. Bigglesworth סקר: כמה התיק שלכם חשוף ישירות לשקל? שוק ההון 6
גרהם סקר בחירות 2020 אוף טופיק 1378
S סקר - עד כמה אתם הייתם מוכנים לפשרה כדי למנוע בחירות נוספות אוף טופיק 152
א סקר ריבית מובטחת עד סוף החיים שוק ההון 20
ג אחוזים קטנים מהתיק בניירות ספקולטיביים + סקר שוק ההון 11
the_newbie סקר: אלוקציית נכסים ע"פ מצב משפחתי שוק ההון 36
דור דורים מועד ב' – סקר בחירות 2019S אוף טופיק 1073
Jenia29 סקר משכורות אוף טופיק 7
קורא הדוק אם מחר מבטלים את הפטור ממס בקרן השתלמות. מה אתם עושים? (סקר) צרכנות פיננסית 20
S סקר למשקיעי מדדים פסיבים על החלק המנייתי בתיק שלכם שוק ההון 67
adamshalev סקר: איזה סוג של משקיע אתם? שוק ההון 37
דור דורים סקר בחירות 2019 - אחרי הגשת הרשימות אוף טופיק 119
S סקר למשקיעים באופן פרטי עם חשבון חייב במס שוק ההון 40
H סקר ביטוח בריאות צרכנות פיננסית 79
Benjamin W סקר בחירות 2019 אוף טופיק 2476
adamshalev סקר: מה ההקצאה שלכם למניות היום שוק ההון 153
S סקר תושבות אוף טופיק 0
S סקר: עצמאים מרוויחים יותר ? אוף טופיק 3
א סקר - גילאי עובדי הייטק בפורום אוף טופיק 26
S סקר - כמה נשים מביאות הביתה נטו ? אוף טופיק 191
א סקר: באיזה גיל אתם מתכננים לפרוש/באיזה גיל פרשתם ? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 21
מתכנת סקר: יש לכם רכב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 34
דור דורים [סקר] מיטב דש פנסיה מקיפה מסלול מנייתי פאסיבי חו"ל צרכנות פיננסית 35
א סקר: לאיזה עשירון אתם שייכים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 41
adamshalev סקר: מה הייתה התשואה שלכם לשנת 2017 שוק ההון 66
P סקר השוואת דמי ניהול בפוליסות חסכון צרכנות פיננסית 76
י תוצאות סקר שוק: מדיניות ההשקעות בתכנית 'חסכון לכל ילד' של כל קופות הגמל, במסלול הסיכון המוגבר. שוק ההון 31

נושאים דומים

Back
למעלה