• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סיכון ושונות: איך למדוד?

Ron B

משתמש בכיר
דירוג
1,324
הרבה מאד נכתב על הקשר בין סיכון לתשואה: כל התאוריות הכלכליות הקלאסיות של עשרות השנים האחרונות קובעות חד משמעית: על מנת לקבל תשואה גבוהה יותר, יש להשקיע בנכסים עם סיכון גבוה יותר, שמתבטא בשונות גבוהה יותר.
כך למשל, התזה המקובלת (גם ע"י קהילת ה"סולידית"): למניות שונות (וסיכון לירידה) גדולה יותר מאשר אג"ח מדינה לשנתיים, ולכן התשואה שתקבל שם גבוהה יותר.
אני מסכים בהחלט לתזה הזאת, אבל אני מעלה שאלה פילוסופית שאני שואל את עצמי כבר מספר שנים: האם הסיכון או השונות לא תלוייה בהוצאות העתידיות שלי? אסביר: השונות היא בעצם מדד סטטיסטי לתנועתיות שווי התיק, אבל השאלה היא יחסית למה. מדידת השונות הקלאסית היא במטבע המקומי (ש"ח במקרה שלנו), אבל האם זה לא שונה מאדם לאדם עפ"י הוצאתיו העתידיות:
למשל, נניח משה לא עשיר במיוחד שמוציא את רוב כספו על אוכל ומוצרים בסיסיים מאד הגיוני למדוד את זה כך. נניח שחיים, אדם עשיר, שמתכנן להוציא את רוב הכסף העתידי שיחסוך על שדרוג הבית שלו, הרי שצריך למדוד את השונות של התיק של חיים יחסית למדד מחירי הדיור. מכיוון שלפחות בשנים האחרונות, קיימת קורלציה חיובית בין מחירי הדיור בעולם לבין שוק ההון (אם כי, כמובן הקורלציה הזאת לא 1, והיא משתנה), הרי שהשונות של התיק של חיים היא יותר קטנה משל משה. למרות שיתכן שגם משה וגם חיים מחזיקים באותו תיק.
באופן כללי, ככל שאדם עשיר יותר, ההוצאות העתידיות שלו על הון (בעיקר נדל"ן) גדלות יותר מאשר על הוצאות שוטפות, שצמודות למדד המחירים לצרכן. הסיבה שיש גבול כמה ניתן להוציא על אוכל, מחשבים וקייטנות לילדים.
ולכן, באופן פרדוקסלי, ככל שאתה עשיר יותר השונות המעשית של תיק זהה לחלוטין (בפרט, אינדקס מניות בין לאומי) קטנה יותר.

בפועל, הגדרה טובה יותר לסיכון היא האפשרות שלא תשיג את מטרות ההשקעה שלך (רמת חיים מינימלית למשל), ושונות של תיק ההשקעות היא רק שיקול אחד (כלומר גם תיק סולידי מדי עם תשואה נמוכה יכול להיות מסוכן לצורך העניין). קצת קריאה מעניינת בנידון:
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/על-סיכון-בהשקעות.768/

מהיכרות שלי עם אנשים עשירים נדל"ן אינו מרכיב משמעותי בסל ההוצאות שלהם. במקרים שאני מכיר אנשים הגיעו לבית החלומות שלהם ואז הפסיקו לעבור דירה. חלקם כמובן קונים דירות להשקעה, אבל אז זו אינה הוצאה, אלא השקעה ככל ההשקעות.

איך שאני מבין את זה, הסיכון שגורם לך להרוויח יותר, הוא לא הסיכון היחסי שאתה לוקח, אלא הסיכון של הנכס בו אתה משקיע.
למשל, מניה יותר מסוכנת מאגרת חוב ממשלתי קצרה - לא משנה אם אני עני או עשיר, ולכן פוטנציאל הרווח \ הפסד משתנה בהתאם.

אמנם הפסד של 1000 שח עבור העשיר הוא סיכון נמוך בהרבה מאשר אותו הפסד לעני, אבל זה תקף גם לרווח כיוון ש - 10% רווח מ1000 שח זה מעט עבור העשיר מה שאין כן עבור העני.....

יש כאלה שאומרים שהסיכון שעליו אתה מרוויח הוא זה שלא ניתן להיפטר ממנו על ידי פיזור (-:

יש כאלה שאומרים שהסיכון שעליו אתה מרוויח הוא זה שלא ניתן להיפטר ממנו על ידי פיזור (-:
כך זה מוגדר במודל הCAPM. הסיכון מתחלת ל2 - סיכון שיטתי וסיכון לא שיטתי.
שיטתי - סיכון שלא ניתן לפיזור, סיכון של השוק כולו.
לא שיטתי - סיכון קונקרטי של החברה \ מניה מסויימת לקרוס \ להפסיד וכו'.

השוק לא מתגמל על לקיחת סיכון לא שיטתי פשוט כי אין סיבה לתגמל על סיכון שאפשר לבטל בקלות (פיזור..)

מדידת השונות הקלאסית היא במטבע המקומי (ש"ח במקרה שלנו), אבל האם זה לא שונה מאדם לאדם עפ"י הוצאתיו העתידיות:
יכול להיות שהתשובה שלי שטותית מבחינה מתמטית, אבל ממה שאני רואה הסיכון הכי גדול לכישלון תיקי השקעות הוא נטישת דרך ההשקעה ובריחה מהשוק- וזה בהחלט מושפע בעיקר מהתנודתיות- שהיא הפקטור הקשה ביותר לשאת עבור משקיעים ולכן נראה לי שזו ההגדרה הכי טובה, אכן, לסיכון של תיק השקעות. גם האיש העשיר בדוגמא שלך- ייתקף, בסבירות גבוהה יותר, כשיראה את הגרף של ערך ה-ETF העולמי שלו צונח ב-60%, ועלול לברוח מהשוק הרבה לפני שינרמל את זה כנגד גרף מחירי הנדל"ן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F סיכון בקריסת בית השקעות ibi למשל פוסטים מאיכות נמוכה 14
O גובה סיכון בתיק שוק ההון 16
אבי.נהיר תשואה חסרת סיכון להשוואה נדל"ן 4
S האם קיים סיכון כלשהו בניהול קופת גמל בגלובלנט (בדומה לסלייס)? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
עידו ג סיכון ומסלול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 44
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
N סיכון מט"ח בהשקעה בקרנות סל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
D דירוג בנקים לפי סיכון צרכנות פיננסית 2
כ הפחתת סיכון לפני ובפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
J אופציות put ו call כדי לגדר סיכון על מניה ספציפית שוק ההון 38
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
עידו ג סיכון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
ע עדיין אג"ח להורדת סיכון רצף תשואות? שוק ההון 12
B סיכון לקרן סל מטעם בנק שיכול ליפול שוק ההון 6
Plato אג"ח ארה"ב - סיכון מטבע שוק ההון 11
J מה עדיף להקדים תשלומים לקבלן ולהימנע מהצמדה לממד או להפקיד את הכסף בפקדון חסר סיכון בריבית של בערך 4%? נדל"ן 7
cypriano de rore סיכון סגירת חשבון של אינטרקטיב בסיטיבנק שוק ההון 17
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
Y נייר ערך זר עוקב s&p 500 ללא סיכון מס ירושה ארה"ב שוק ההון 10
K מחיר למשתכן - סיכון בעקבות אג"ח של הקבלן נדל"ן 4
שם משתמש בעייתי קרן כספית שקלית: השקעה ללא סיכון? שוק ההון 5
S נטישת לקוחות מאלטשולר - סיכון ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ה מה התשואה לפדיון חסרת סיכון הכי טובה היום? שוק ההון 7
א BTB רמת סיכון שוק ההון 23
ד סיכון מטח בדוגמא של הסולידית דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 7
yanosh34 בחירת קרן כספית\מק"מ לפי רמת סיכון שוק ההון 0
S שינוי תמהיל עקב הבנת סיבולת סיכון שוק ההון 14
T הערכת סיכון - תשלום 100% מראש בדירה על הנייר נדל"ן 18
C כיצד אני שומר על רמת סיכון גבוהה ומפזר את הכסף? שוק ההון 17
S אפיק השקעה בשיעור סיכון נמוך בשוק ההון שוק ההון 3
L השקעה מרובת סיכון בשוק הרוסי שוק ההון 3
T iShares - האם יש סיכון ? שוק ההון 15
S סיכון נמוך וקניה בדולרים שוק ההון 5
ס אם הייתם יכולים להשקיע עד 40k ללא מס אבל מחפשים סיכון נמוך שוק ההון 6
א קרן השתלמות- מה פחות סיכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R מתלבט האם שווה לקחת פקדון "נטול סיכון" בבנק שוק ההון 30
1337justme האם 'קרן מחקת מדד אג"ח ממשלתי כללי 2-5 שנים צמודות' מהווה תחליף מתאים באותה רמת סיכון לפק"מ צמוד ונזיל? שוק ההון 37
Plato סיכון בניוד כל הקופות לחברה ספציפית? פוסטים מאיכות נמוכה 6
Y חסכון לכל ילד במור השקעות(סיכון גבוה) - רק 0.16% תשואה ב2020 שוק ההון 8
ש צמצום סיכון במניות שוק ההון 6
י האם באמת יש 100% סיכון בשוק ההון? שוק ההון 6
K קרן פנסיה והשתלמות באותה חברה - סיכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
J מוצרים פיננסים עם סיכון ותשואה גבוהים שוק ההון 14
Y סיכון בניהול פנסיה שלא בחברת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
L פיזור על פני זמן: מינוף כדרך להורדת סיכון שוק ההון 76
M שאלות על סיכון של מניות בודדות אל מול מדד עולמי שוק ההון 12
י קל גמל סלייס- סיכון? שוק ההון 279
S השקעה בנכסים עם סיכון נמוך לטווח קצר שוק ההון 1
D חיסכון לכל ילד מהמדינה האם עדיף סיכון מוגבר? צרכנות פיננסית 14