סולידיות ע"ב הפרשות סוציאליות בלבד

הנושא בפורום 'צרכנות פיננסית' פורסם ע"י סולידי_לרגע, ‏13/12/18.

תגיות:
  1. סולידי_לרגע

סולידי_לרגע משתמש סולידי

חדש בפורום (אך ותיק באתר).
    קורא ומזדהה מאוד עם אורח חיים סולידי, חשוב לי לשמור על ערך הכסף שלי.
    מצד שני- אני קלולס וחסר כל היגיון בהתנהלותי הכספית.

מפחיד אותי מאוד "לאבד" את הכסף שעבדתי עבורו קשה, ולכן- גם עם כל הקריאה בבלוג והכמעט האכלה בכפית שלו- אני לא בהכרח רוצה להיכנס להרפתקה של בתי השקעות, איזונים, מעקב, נפילות...
    לכן אני מתעניין באיך אפשר להיות סולידי בהסתמך על ההפרשות הסוציאליות שגם ככה יורדות במשכורת: פנסיה וקרן השתלמות.
    כן אשמח לשמוע אנשים במצב דומה לשלי / שהיו במצב כמו שלי ומבינים איך התהליך עובד.

מטרת העל: לקנות דירה. לא יודע מתי, לא יודע איפה. לא רוצה לקחת משכנתא (בטח שלא גדולה... למה לבנקים מגיע כסף??).

מצב היום:
    * כמה מאות אלפי ש"ח בעו"ש. (כן, בעו"ש) :(
    * קרן השתלמות של כ130,000 ש"ח שתהיה נזילה עוד שנתיים. הועברה לפני כחצי שנה למסלול 100% מנייתי פאסיבי. (ומאז צוללת......)
    * קופת גמל שפתחו ההורים כשנולדתי ויש בה 180,000 במסלול אג"ח עד 10% מניות. מפסידה כל שנה (דמי ניהול 0.6% שאוכלים את הרווחים המינימליים). לא מופקד אליה כסף ולהבנתי ניתן למשוך אותו.
    * מסלול הפנסיה הוא גנרי "לבני 50 ומטה".
    * מתעניין בקופת גמל להשקעה (אבל איך אפשר לחשוב על גיל 60, עוד כ-30 שנה....)

אז יש כסף בעו"ש, ויש כסף בקופ"ג ובפנסיה במסלול אג"ח. מנגד יש קרן השתלמות במסלול מניות. שזה פיזור טוב (?).

איך אתם ממקסמים את הרווחים מההפרשות הסוציאליות?

2. adamshalev

adamshalev מודרטור

אתה סתם משלה את עצמך שה״הפרשות הסוציאליות״ הנ״ל זה איכשהו שונה מתיק השקעות רגיל.

וברוך הבא לפורום ;)

Fitch אוהב/ת את זה.
  3. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

תקרא את הפוסט האחרון של הסולידית:
    https://www.hasolidit.com/מתי-להפעיל-טייס-אוטומטי

ואם אתה משקיע הרבה זמן בקריאת החומר ולא מיישם אותו, אז מה עשית בזה?
    בוא תפרט לנו לאט לאט, איפה המחסום שלך, מה מונע ממך להתקדם
    אנחנו נספר לך שצעדים קטנים בתחילת הדרך, מביאים אותך ליעד בלי להזיע

4. cypriano de rore

cypriano de rore משתמש בכיר

ברוך הבא לפורום!
    אם הגעת לזה:
    אז אתה ודאי לא חסר כל הגיון.
    נשמע שעל פניו שההתנהלות שלך בריאה וטובה וכל מה שנותר הוא טיפה לארגן את העניינים. את העבודה הקשה ביותר (לחסוך) אתה כבר עושה. אני בטוח שאם תפרט יותר על מצבך, מטרותיך וסיבולת הסיכון שלך, תוכל לקבל כאן הרבה מידע שימושי.

נשמע שזו יכולה להיות התחלה טובה לשינוי. להפסיד באופן קבוע מהשקעה זה אבסורדי.

לפי מה שידוע לי כל הכספים שהופקדו לפני 2008 אמורים להיות נזילים ללא קנסות.

זה פיזור טוב למישהו בן 70 :)
    אני לא יודע כמה בדיוק יש לך בעו״ש אבל לפי הדבריך אני מעריך שהחלק הגדול בתיק שלך הוא מזומן, אחר כך אג״ח ורק מעט מניות, אני צודק?

לא ממליץ ולא מייעץ ובודאי שאני לא יודע מה טוב בשבילך.

המון בהצלחה! :)

נערך לאחרונה ב: ‏13/12/18
  5. סולידי_לרגע

סולידי_לרגע משתמש סולידי

אולי :) רק אלו החלטות שמישהו עשה בשבילי ו"הוא" דואג להפריש/להפקיד לשם כל חודש. אני כן מעודד מזה שהחלטתי לשנות את מסלול קרן ההשתלמות, אבל בקרן הפנסיה לא נגעתי.

מה שנקרא Story of my life. אני קורא המון על המון נושאים אבל לא מיישם.

אני חושב שהמחסום שלי, ושל רוב אלו שקוראים פה ולא מיישמים הוא
    א) השלמה עם העובדה שאנחנו לא מבינים כלום בעולם הפיננסי.
    ב) מפחדים שהכסף שעבדנו קשה בשבילו יעלם עם קריסת ה_____ (הכנס שם של מוצר פיננסי כאן כגון בורסה, מניות...)
    ג) מפחדים שהכסף שיש לנו בעו"ש ישחק
    ד) לא רוצים לנעול את הכסף להרבה זמן כי אולי יגיע הרגע שנצטרך אותו (כמוני... לבנאדם עם 0 סבלות להפסדים בתיק, ששם את הכסף בעו"ש, שרוצה לקנות דירה ולא יודע מתי- ולכן לא רוצה לנעול את הכסף בתוכנית חיסכון בבנק).
    ה) ההבנה שאולי אנחנו כן עושים משהו נכון בהתנהלות הפיננסית (כמו שכל המגיבים כאן כתבו) ולכן זה לגיטימי 1) להוציא את הכסף שהרווחנו לצורך תועלתי (כגון להרשות לעצמי דירה בשכ"ד מעט גבוה כדי לגור קרוב לעבודה ולא להגיד לעצמי ששכ"ד זה לזרוק כסף לפח) 2) להשקיע את הכסף באפיקים קצת פחות סולידיים כי אנחנו כן יודעים להתנהל ולשמור כסף למקרה הצורך ליום סגריר.

אני חושב שאני כותב הרבה מילים כדי להגיד שאני מפחד לאבד את הכסף. ולא כי אני פזרן.

אמת.

naftul21 אוהב/ת את זה.
  6. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

יש דבר אחד להבין: ריבית דריבית, מה שנקרא, שגר ושכח, תן לכספך לחקות מדד רחב ו"מטומטם"
    כאן אתה צריך רק לסמוך על פיזור, כאשר פיזרת את כספך בין "המוצרים הפיננסים", קריסה נראית כמו עץ שנפל ביער
    מוצרים צמודי מדד מנטרלים את השחיקה
    אפשר לנעול חלק לטווח הכי רחוק (נניח 10 שנים), חלק לטווח יותר קרוב (פחות שנה) וחלק לטווח יותר קרוב (פחות עוד שנה) ......וחלק נזיל
    מה שנקרא סולם, כך אפשר להגיע למצב שכל שנה חלק מהכסף משתחרר באופן "אורגני", בלי לחץ לשיחרורו
    פחד זה לא דבר רע, לפעמים הוא משתק ולפעמים בא לך לגבור עליו
    חשוב שתבין ממה אתה פוחד, לא איבוד הכסף, אלא ממש להבין איך הוא יכול "ללכת לאיבוד" , משם תבין איך להתנהג בזהירות
    לזרוק סתם כסף כדי להגיד "הנה יש לו שימוש" זה לא מהלך שהייתי נוקט בו, כמובן שאם יש דברים שתרצה כדי לשפר את חייך, זה בדיוק התפקיד שהכסף שלך ממלא

מספר עיצות:
    תנסה להעריך באופן גס מה יהיה ההוצאות שלך בשנה הקרובה- 5 שנים הקרובות
    תבחן כל מיני שינויים עתידיים בחיים ומה תהיה עלותם
    תנסה לתת לעצמך דד-ליין לזמן שבו תצטרך את החסכונות שלך, ההבדל בכמות השנים הינה משמעותית כדי לבצע החלטה כלכלית "מפחידה" לאופק לא ידוע
    תתחיל לנצל את הידע שלמדת לטובתך האישית,
    אם ברצונך לשלוט שלא תפסיד כסף תתחיל מהנושאים הבאים:
    תבחן מה הפנסיה\כלי פרישה אחר שלך מכילה ולמה,
    למי אתה משלם וכמה,
    תבחן הצעות מתחרות,
    תנהל משא ומתן,
    = חיסכון בדמי ניהול היום, משאיר אצלך יותר כסף בכיס למחר
    בנוסף, מכשיר השקעה\מסלול שתואם את גילך, אמור להתאים לגילך, לגילאים אחרים יש מוצרים אחרים, אתה לא בארגז החול שלך..

סולידי_לרגע אוהב/ת את זה.
  7. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

יש לך כבר תיק השקעות ששווה מאות אלפי שקלים. הנכס היחיד שלך הוא שקל חדש. ואם להסתכל על "התיק ההוליסטי" אז יש לך גם כסף בפנסיה ובהשתלמות.

8. naftul21

naftul21 משתמש ותיק

החששות שלך מוצדקים.רציונלים.הבורסה כן יכולה לקרוס.
    חוץ מזה לאחד כמוך שרוצה לקנות דירה אין מה לחפש עם הכסף הזה בבורסה.
    ניהול הכסף שלך בבורסה לא מתאים לכל אחד.
    יש אנשים שיותר מתאים שאחרים ינהלו להם (קופת גמל .פנסיה קרן השתלמות)
    תדאג למנהלים טובים ולעמלות זולות עד כמה שאפשר
    דעתי בלבד.לא ממליץ.

9. Yoss

Yoss משתמש בכיר

נכון אבל זה לא קשור לבעיות מהם הוא חושש, דוגמת מה שציינת

טיפים איך עושים את זה?

10. סולידי_לרגע

סולידי_לרגע משתמש סולידי

השאלה שלי היא קצת יותר ספציפית:
    בהינתן 3 וקטורים שאליהם נכנס כסף באופן "אוטומטי"- עו"ש, קרן פנסיה וקרן השתלמות, ובהינתן שעו"ש הוא נזיל (מיידי), קרן פנסיה נעולה למלא זמן (קצבה לאחר פרישה) ולקרן השתלמות יש את ההטבות שלה- כיצד ניתן למקסם את הרווחים ולמנוע שחיקה/איבוד של הכסף הזה?

דמי ניהול הם סופר חשובים, ולא לנסות להכות את השוק חשוב לא פחות. זה אולי עוזר במקסום הרווחים, אך לא בהכרח שמירה על ערך הכסף.

11. cypriano de rore

דעתי היא שדבר ראשון אתה צריך לדאוג להפסיק להפסיד. כרגע אתה מפסיד גם בקופת הגמל (דמי ניהול גבוהים מתשואה) וגם בעו״ש (אינפלציה).
    קופת גמל היא מוצר פנסיוני. אם אתה מתכנן להשאיר את הכספים שם עוד שנים רבות אז אתה יכול לשנות את המסלול למשהו שמתאים יותר לטווח ארוך (רמז: לא 90% אג״ח). כמו כן, שווה לך לנסות להוריד דמי ניהול (או בקופת הגמל הנוכחית או באמצעות מעבר לאחרת). אם אתה מעוניין למשוך משם את הכספים (אם הם הופקדו לפני 2008 ולא תשלם קנס) אז תוכל לחבר את הסכום לעו״ש ואז נשארה לך בעיה אחת רק (העו״ש).
    בנוגע לעו״ש אתה צריך להחליט מה אתה רוצה לעשות. אני מניח שאם אתה קורא בבלוג ובפורום אז אתה יודע פחות או יותר מה האופציות השונות. כדאי שתחליט מה הכיוון שאתה רוצה כדי שאנשים יוכלו לספק לך מידע נוסף. אם יש לך אורך רוח ואתה לא זקוק לכסף בשנים הקרובות אז תוכל להשקיע באפיקים תנודתיים יותר. אם אתה תצטרך את הכסף בשנים הקרובות או שאתה פשוט מעדיף לא להשקיע באפיקים תנודתיים, יש מספיק אפיקים בטוחים יותר שיוכלו לעקוף את האינפלציה וגם להרוויח קצת.

שוב מדגיש - אני לא ממליץ ואסור לסמוך על שום דבר שמישהו אנונימי כותב לך באינטרנט. יכול להיות שלהמיר את כל כספך ללירות סוריות זה רעיון טוב יותר מכל מה שאמרתי :)

12. סולידי_לרגע

סולידי_לרגע משתמש סולידי

נגמרו להם בדיוק השטרות בבנק, אבל הם הציעו לי 47 גמלים דו-דבשתיים במקום. לקחת?? :>
    ----
    אני צריך לראות מה עושים עם קופת הגמל הזאת. להעביר לעו"ש זה צרה כמו שכתבה הסולידית- כסף שלא עבר דרך העו"ש זה כאילו כסף שלא איבדנו. פסיכולוגית זה עובד עלי בדיוק.
    מצד שני, גם לתת לו להישחק במסלול הזה זה לא רעיון טוב. אבדוק מה אפשר לעשות בקשר לדמי הניהול ואולי שינוי מסלול ההשקעה.
    זאת שאלת השאלות.
    יכול להיות שהייתי צריך לפתוח בזה את השרשור, זה היה נותן גוון אחר לחששות שלי- אבל בתור גיי האופציה שלי לגדל ילדים היא דרך פונדקאות שעולה כמה מאות אלפי שקלים. (איזה מעוות זה שצריך כסף לקנות בית וצריך כסף בשביל "הזכות" לילדים :'().
    קצת מפחיד אותי שהכסף ישמש רק לאחת המטרות (דירה או ילדים), על אף שיחד עם בן זוג אני מניח שנוכל תוך כמה שנים לגייס את הכסף להליך הזה.

cypriano de rore אוהב/ת את זה.
  13. cypriano de rore

בודאי, יש שמועות שזה העתיד!

נשמע כמו רעיון טוב.

אכן מזעזע. במיוחד חוסר השוויון בחוק.
    מה בנוגע להורות משותפת או אימוץ?
    בת זוגי ואני חושבים על אימוץ בלי שום קשר (יש לנו יכולת להביא ילדים יחד). זה דבר נהדר (לדעתנו). כמובן שאני לא נכנס לשיקולים שלך ומבין לחלוטין גם את הרצון להביא ילד ביולוגי.

14. סולידי_לרגע

סולידי_לרגע משתמש סולידי

אימוץ (לאלו שלא יכולים להרות מכל סיבה שהיא) הוא הדבר הנפלא ביותר שאדם יכול לעשות.
    יש כל כך הרבה סבל בעולם, וכל כך הרבה ילדים שנולדו ללא עתיד (ממש כך, אפילו בישראל) שאימוץ הוא פעולה עם כל כך הרבה תועלות שצר לי שזוגות הטרוסקסואליים לא חושבים עליה (וכמובן שגם אני מבין את הרצון להביא ילד ביולוגי).
    אני שמח לשמוע שזה עומד על הפרק בשבילכם.

Glazgo ו-cypriano de rore אוהבים את זה.
  15. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

בהחלט אפשר למשוך אותו - אבל למה שתרצה למשוך אותו? האפיק הזה פטור לחלוטין ממס רווח הון, גם במשיכה הונית! (לצורך השוואה - כדי לצבור יכולת לנהל סכום כזה בתנאים דומים בקרן ההשתלמות תצטרך להפקיד במשך 10 שנים בגלל מגבלת ההפקדה השנתית!)
    רק תוודא שדמי הניהול אטקרטיביים ותשמור על הדבר הזה (במקום למשוך לעו"ש). אתה יכול להעביר גם אותה למסלול פסיבי, לפי פרופיל הסיכון שמתאים לך.

נערך לאחרונה ב: ‏14/12/18
  16. Yoss

Yoss משתמש בכיר

סליחה על הסטת הדיון-
    זה לא כסף עבור הזכות לילדים, זה כסף עבור שימוש בגופה של אישה על מנת לגדל את ילדך, ובכלל זה הוצאות לרווחתה הפיזיולוגית, פסיכולוגית וכלכלית של אותה אישה.
    דיסקליימר- מתנגד נחרצות לאי שוויון, נוטה להתנגד לפונדקאות, תומך באימוץ, וכופר בקיומה של "זכות לילדים".

FIYaacov ו-cypriano de rore אוהבים את זה.
  17. סולידי_לרגע

סולידי_לרגע משתמש סולידי

מה זאת אומרת? למה? מה מיוחד בקופת גמל הזאת?
    מה זה אומר?

מסכים.

18. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

שהיא שריד היסטורי שלא קיים היום יותר :) לא לגעת בה עד שלא חוקרים על העניין לעומק! היא נקראית גם "קופת גמל הונית".
    נסה להסתכל בפוסט הזה של הסולידית על קופות גמל להשקעה, שנפתח בסקירה היסטורית על קופות הגמל הישנות.
    האתר הזה עושה קצת סדר בנוגע לאפשרויות המשיכה של קופות כאלה (לא מכיר את הכותב, לקחת כבסיס למחקר עצמאי בנושא).
    משיכה הונית פירושה משיכה של ההון הצבור בקופה, לא בדרך של קצבה - במילים אחרות, משיכה חד פעמית של חלק/כל הסכום.
    אלה קופות מעולות, ובתור מחזיק של אחת, אני מקפיד שלא לפדות אותה אלא לתת לה לצבור לי רווחים בפטור ממס.

19. מייקל

מייקל משתמש ותיק

אולי הפחד שלך יירד אם תעבור למסלול מחכה מדד רחב כמו s&p500 בקופת גמל ו/או השתלמות. אחרי כמה שנים אולי תבין שאתה בעצם יכול לעשות בדיוק אותו דבר לבד.

20. dorian

dorian משתמש רשום

גם אני גיליתי לאחרונה ממש שיש לי קופת מתנה כזו. הועברה לאחר מכן למסלול מנייתי (עדין דמי ניהול גבוהים, התמקחתי אבל לא עזר) ועכשיו אני מחפש לה מקום עם דמ״נ נמוכים יותר.
    לא העברתי אותה (לאינטרגמל) כיוון שלא ידעתי אם תאבד את הותק שלה או איך עושים את זה בטוח כדי שהסטטוס שלה לא ישתנה D:
    אשמח אם תוכל להאיר בנושא.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שאלות בסיסיות בנוגע למעבר לקופת השתלמות בניהול עצמי צרכנות פיננסית ‏ביום רביעי ב- 18:06
שאלה בנוגע לשינוי הפקדות לכספי פיצויים עבור קופת גמל צרכנות פיננסית ‏12/6/19
עבודה בארץ בעת לימודים בארה״ב צרכנות פיננסית ‏9/6/19
העברת כספים לחשבון אמריקאי צרכנות פיננסית ‏9/6/19
ביטוח אובדן כושר עבודה יקר צרכנות פיננסית ‏7/6/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.