סדרת כתבות בערוץ 10 - "החוב הלאומי"

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י oz1987, ‏4/6/18.

1. oz1987

oz1987 משתמש ותיק

כתבה מדקה 40

https://www.10.tv/mmnews/164668

יותר ויותר ישראלים לא חוששים להיכנס לחובות, מינוסים אינסופיים ואף להיקלע לפשיטת רגל, מדוע הכתם הכלכלי-חברתי הזה לא מטריד אף אחד מהם?

sogi, רובי1 ו-nUmBer_oNe אוהבים את זה.
  2. idn98x

idn98x משתמש רשום

מדוע לא מטריד אותם?כי הם זומבים שחיים תחת שטיפת מוח 24/7
    באיזשהו אופן זה מגיע להם להיות משועבדים

גלעד ל אוהב/ת את זה.
  3. oz1987

oz1987 משתמש ותיק

הכי הצחיק אותי ששאלו את הבחור שעשו עליו את רוב הכתבה מה הוא יעשה אחרי שיהיה לו דף נקי ?

הדבר הראשון שהוא אמר זה לנסוע לחו"ל ואחרי זה שופינג - שאלו הדברים שהכניסו אותו לחוב מלכתחילה.... לאנשים אין שכל בגרוש.

4. efrat

efrat משתמש ותיק

חבורה של לוזרים זה מה שהם. שהקניות הופכות להיות החויה ולא השימוש במוצר.

5. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

כי כמו שמסבירים בכתבה - אין כזה. פשיטת הרגל החדשה היא כלי צרכני יעיל למימון הוצאות הפרט על חשבון הציבור ובעלי העסקים.

sogi ו-AIML אוהבים את זה.
  6. hunter

hunter משתמש ותיק

יש בעיה אצל הישראלים ואפשר להשליך את זה על כל תחום בחיים פה בארץ. תופעת "יהיה בסדר", גורמת להרבה פשוט לוותר על חשיבה כלכלית נכונה ופשוט לחיות YOLO (חיים רק פעם אחת). כי מה זה משנה בכל מקרה אף אחד לא יגבה את הכסף, וגם אם יגבו לא יוכלו לגבות ממנו כי אין לו כסף\אין לו עבודה\אין לו איפה לגור. יש בעיות מבניות בתחום החובות שפשוט גורמות לאנשים לחיות על זרי הדפנה, כמו שכתבתם למעלה..

sogi ו-yossik אוהבים את זה.
  7. yotamd

yotamd משתמש ותיק

מעבר לזה שאפשר לצקצק ולומר שחסרה לאנשים שם אחריות אישית (ובאמת חסרה... פאק מי מגיע לפשיטת רגל בגיל 25), אני לא חושב שנעשה שם משהו לא בסדר מוסרית.

כשחברת אשראי או בנק נותנים למישהו הלוואה, הם מכירים טוב מאוד את החוק (הרבה יותר מהלווה), ויודעים שיש למי שלוקח את הכסף אופציה להכריז על פשיטת רגל. הכל כבר מגולם ב-P+10 ריבית שהם משלמים.
    הכל חלק מהמערכת, וזה טוב מאוד שאנשים מנצלים את הכלים החוקיים שנותנים להם.

8. גרהם

גרהם משתמש בכיר

מי שלא בסדר זו המערכת שערוץ 10 המצקצק הוא חלק ממנה.
    תספור כמה תוכניות יש בו שמאדירות את הצרכנות / העשירים וכמה מאדירות אנשים שיש להם אחריות אישית.
    ממש כמו הדילר שדוחף סמים לאנשים חלשי אופי ואחר כך תורם 100 ש"ח לאל - סם.

Leo1 ו-yotamd אוהבים את זה.
  9. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

הבעיה היא בהנחה שלך שהם משלמים. פושטי הרגל לא מחזירים את החוב, על הריבית שלו, מה שפשוט אומר שהריביות יעלו לשאר הציבור כדי לסבסד את אי ההחזרה שלהם.
    זו החצנת עלויות קלאסית וממש לא מוסרית בעיני - לא בגלל בעלי העסקים שלא יראו תשלום עבור הסחורה שסיפקו, ולא עבור זוגות צעירים מכבדי הסכמים ומשלמי חובות שיאלצו לממן את החובות האבודים של פושטי הרגל.
    זה חלק מהמערכת הבנקאית שלא מפסידה באמת את הכסף, כי היא מעבירה את ההפסד ללווים אחרים. זה כן הפסד לציבור המוסרי ומכבד ההסכמים, וזה ממש לא טוב למערכת כולה.

חתול לילה ו-נתן אוהבים את זה.
  10. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

הבנק מתמחר מראש X% חדלות פרעון.
    אז אפשר לטעון שמראש זה לא מוסרי, אבל אף אחד נראה לי לוקח הלוואה מתוך כוונה לא להחזיר.

yotamd אוהב/ת את זה.
  11. דן ג.

דן ג. משתמש ותיק

אנשים משלמים ריביות לפי פרופיל הסיכון שלהם. אתה מציע שמישהו בסיכון גבוה, צריך גם לשלם 15% ריבית (לדוג), וגם כשהסיכון מתממש אסור לו לפשוט רגל?
    אסור גם לבקש הנחות בעמלות בבנקים?

12. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

כנראה לא צפית בכתבה בה עורכי הדין המייצגים אומרים שיש מקרים כאלה בדיוק.
    כמו שכתבתי למעלה - אני מדבר על מקרים בהם אנשים לוקחים הלוואה בלי כוונה/ ניסיון כנה להחזירה. אז הם לא משלמים 15% ריבית, ולא מתכוונים להחזיר גם את הקרן, בשום מקרה.
    מה הקשר?

נערך לאחרונה ב: ‏6/6/18
  13. yotamd

yotamd משתמש ותיק

תראה, ההלוואות שמדברים עליהן בכתבה, הן הלוואות לאנשים שבסיכון לאי-פרעון מראש (זה מסביר חלק מהריבית הגבוהה שנותנים להן). מי שלא כזה, כנראה לא יסבסד את אי ההחזרה שלהם, ולו משום שתחרות בענף תמנע מהמצב הזה לקרות. ביתר פירוט - אם אין בי סיכון לאי-פרעון הלוואה, אבל חברה א' מציעה לי ריבית גבוהה, אני פשוט אלווה מחברה ב' שיש לה אינטרס להציע לי הלוואה במחיר נמוך יותר כי זה עדיין יהיה להם ריווחי.
    על אלה שיש סיכון ממשי יותר לגביהם שיגיעו לחדלות פרעון - אכן הריבית יותר גבוהה כדי לפצות על הסיכון הזה. כנראה שמי מופסד מהעניין הוא לווה שהחברות המלוות ידרגו אותו כסיכון לאי פרעון שלא בצדק.

אני חושב שאין בכתבה למעלה ראיה לזה שבאמת יש תופעה נרחבת שאנשים שלוקחים הלוואת בכוונה לא להחזיר אותן, כי הם יכולים להמלט מזה ע"י פשיטת רגל. ולו משום שזה דורש אוריינות כלכלית שלאנשים מהסוג שהציגו בכתבה - פשוט אין.

דיברנו על טוב למערכת - אז אני חושב שבמאזן השיקולים, טוב שיש במערכת מנגנון שמאפשר מחיקת חובות במקרים קיצוניים.

14. Glazgo

Glazgo משתמש בכיר

מי שלא כזה יסבסד, ובפועל מסבסד, את ההפסדים ע"י העלאת ריבית כללית (צפית בראיונות בכתבה?)
    הייתה דוגמה יפה בכתבה שחייבת (שהייתה כתבת במסווה) ובאה להתייעץ לגבי חוב של 100K על דרכי החזר הונחתה ע"י עורך הדין לא לעסוק בהחזר כי אפשר פשוט למחוק חובות. לא צריך אוריינות מיוחדת כשיש תעשייה טובה שתכווין אותך לפתרונות הללו.
    מסכים לחלוטין כמובן. פשוט לא בכך עסק הפוסט. עיקר הדיון היה באנשים שבוחרים בפשיטת רגל כ" מוצא הקל" ואומרים שברגע שיסתיים ההליך ייצאו ל"טיול בעולם ושופינג. דף חדש".

15. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

איזה קשקוש קלוויניסטי, מוסרני, וקולקטיביסטי, אלוהים אדירים...

16. Benjamin Willard

ואגב, בהנחה שנותני החובות לא מפגרים, אי פה שום בעיה כלכלית. וזה דיי ניכר מהרווחיות שלהם.

youngpanther, yotamd ו-Fitch אוהבים את זה.
  17. נתן

נתן משתמש ותיק

ממש לא קולקטיביסטי. לא תתכן חברה חופשית עם כבוד לזכות קניין בלי good faith. פשיטת רגל היא כתם מוסרי והחברה צריכה להוקיע אנשים כאלו שלא מתאמצים להחזיר את חובם. למעשה, בשוק חופשי כנראה לא באמת ניתן היה לפשוט רגל- היית ממשיך לשלם לחייבים כל חייך כל מה שתרוויח מעל מינימום מסויים לקיום.

גרהם ו-sogi אוהבים את זה.
  18. Benjamin Willard

קולקטיביסטי, בגלל הטיעון המופרך שהחוב שאינו משולם משפיע על הריבית של לקוחות אחרים. וזה כאילו "פוגע בכולנו" כי נותני ההלוואות יעלבו.
    הבעיה שלך היא עם החוקים לגבי פשיטת רגל.... עם זה אני יכול להסכים...
    ולגבי ה good faith אני מסכים באופן כללי... מה ההבדל בינם לאליעזר פישמן?

19. sogi

sogi משתמש בכיר

מסכים. מבחינתי רוב פושטי הרגל צריכים להפוך לסוג של עבדים של הנושים ולספק להם כל תמורה לא כספית שהנושים יבקשו (במקרה שהחייב לא רוצה להחזיר את הכסף).
    אי אפשר לפתור את הבעיה בדרכים יפות. צריך להחזיר את ההשפלה והבושה למשחק.

נתן אוהב/ת את זה.
  20. yotamd

yotamd משתמש ותיק

יש לזה תקדים משפטי כבר...

Benjamin Willard אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
סדרת כתבות על דור ה-Y מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏23/5/19
מכירים את סדרת הריאלטי על הקמצנים הקיצוניים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏2/2/15
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.