נכסים דיגטליים

הנושא בפורום 'פיתוח אישי' פורסם ע"י uwillneverknow, ‏26/5/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. uwillneverknow

uwillneverknow משתמש סולידי

לאחרונה שמעתי על קיומם של נכסים דיגטיליים מניביים.
    אשמח לשמוע מבעלי ניסיון איך זה עובד.
    אילו סוגי נכסים קיימים- מלבד חנויות אינטרנטיות?. עד כמה ההכנסה היא פסיבית בתחום, מה מידת ההשקעה הדרושה וכו'.

2. yossik

yossik מודרטור

תגדיר בבקשה מהם להבנתך 'נכסים דיגיטליים'
    ההגדרה מאוד רחבה, יכול להיות דיון מעניין.

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  3. Ron.B

Ron.B משתמש ותיק

אם אני מבין נכון את השאלה, יש מגוון של דרכים להכניס מ'נכסים' דיגיטליים.
    הרוב דורשים לא מעט עבודה בין אם זה חנות אינטרנטית, עמוד פייסבוק/אינסטגרם, ערוץ יוטיוב וכ'.

בתחום אחר לחלוטין והדבר שאני מחשיב כנכס בעולם הזה הוא תחום הדומיינים, אם אתה קונה דומיין (כתובת אתר) אתה הבעלים שלו ויכול למכור אותו לאחרים.
    בעבר קניתי כמה דומיינים בסיומת co.il ואפילו הרווחתי כמה שקלים (פשוטו כמשמעו כמה שקלים בודדים).

לדעתי המשותף לכל הנכסים הדיגיטליים הוא שזה לא משהו להתעשר ממנו אלא אם אתה מאוד מוכשר ומשקיע בתחום של קידום דיגיטלי.

אה, ויש אגדה שלא טרחתי לבדוק, שבר מזל אחד הצליח לרכוש את הדומיין google.com באחת מהפעמים שהיה צריך לחדש אותו. גוגל הייתה נחמדה וקנתה אותו בעשרת אלפים דולר.

4. uwillneverknow

להבנתי מדובר בנכס שהתפעול שלו נעשה על גבי רשת האינטרנט.
    אחד החברים בפורום פרסם באחד מיומני המסע על כך שיש לו נכס דיגיטלי מניב, כך שהייתי שמח לשמוע במה מדובר.
    אני לא בא מעולם ההייטק, אבל אני שומע על אנשים שמוכרים אפליקציות או מוכרים זכויות לאתר של הימורים ברשת (חוקיים , בארצות בהם מותר) או אנשים שיש להם חנויות וירטואליות לממכר מוצרים.
    אני רוצה להבין עד כמה התעסקות יש בתחום הזה (כלומר האם מדובר בהכנסה פסיבית/אקטיבית) , האם גם מישהו שלא מעולם ההייטק יכול להיכנס לתחום, עד כמה התחום מסוכן, האם בכלל ריווחי.

5. uwillneverknow

ראיתי למשל מודעה של מישהו המוכר אתר המייצר מוצר מסוים לעסקים. הוא כותב שיש תעבורה גדולה באתר וכו'.
    אז מי שרוכש את האתר הוא זה שיהפוך למייצר של אותו מוצר ? ומה שנמכר זה רק האתר ? איך בכלל מעריכים את הרווחיות במוצרים כאלו ?
    וכשאתה אומר שהרווחת שקלים בודדים על מכירות של דומיינים הכוונה לסכומים זניחים ?
    לא להתעשר. אבל אולי הכנסה נוספת. אשמח לשמוע עוד מהידע שלך בנושא

6. wake_up

wake_up משתמש ותיק

זה לא קשור להייטק, הסיכון כאן הוא בעיקר של זמן (ואולי גם כסף, תלוי על מה מדובר, למשל ebook זה קובץ pdf שאתה יכול לייצר לבד עם ידע שיש לך).
    אין לי מספרים על כמה זה ריווחי אבל זה קיים כבר הרבה זמן אז זה ריווחי.

תלוי כמובן מה המוצר ואיזה אתר זה. אם תיתן יותר פרטים נוכל לעזור יותר. אולי לבעל האתר יש יצרן שמייצר בשבילו. העובדה שהוא מוכר מוצר כלשהוא, לא אומרת שהוא מייצר את המוצר. יכול להיות שהוא אפילייט או שמדובר על white label.
    נשמע שאתה לא מבין בתחום קניית ומכירת אתרים, אז לא הייתי ישר קופצת לקנות את האתר (צריך גם לדעת כמה האתר שווה, כמה יוניקים יש לו בחודש וכו'). אפשר כמובן למכור את האתר, אבל אף אחד לא מבטיח לך שאכן תצליח למכור ובינתיים יש הוצאות כמו אחסון, עלות הדומיין וכו'. אם לא הצלחת למכור אז נתקעת עם דומיין שאין לך מה לעשות איתו.

יש כל מיני נכסים דיגיטליים:
    איבוק, תוכנה, ספר (עותק דיגיטלי), שירים, אפילייט (מכירת מוצרים של מישהוא אחר וקבלת עמלה על זה), וובינר, פודקאסט, קורסים, סדנאות (online workshop), שירותים שאתה יכול להציע, מוצרים פיזיים שאפשר להפוך לדיגיטליים (כמו שכתבתי כנ''ל-ספר), וידאו בנושא כלשהוא ועוד.

יש יקרים ויש זולים. תלוי בתוכן שאתה מספק ומה מוכרים המתחרים שלך וכו'.

יש מוצרים דיגיטליים שידרשו ממך פחות זמן וכסף ויש כאלו שידרשו ממך יותר. מאוד תלוי מה אתה רוצה למכור ועד כמה אתה מבין בתחום וכו'. תמיד אפשר להעביר לפרילנסר את העבודה, אבל לא תמיד זה משתלם.

זה יכול להשתלם בטווח הקצר וגם הארוך. תלוי עד כמה המוצר איכותי (זאת אומרת, כמה ערך אתה נותן ללקוח) וכו'. המוצר יכול להימכר עד אינסוף (זה כל היופי במוצרים דיגיטליים) אבל כן צריך להשקיע בקידום ושיווק המוצר באתר שלך או בדרכים אחרות. יש כל מיני דרכים למכור.

נערך לאחרונה ב: ‏26/5/20
    ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  7. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

אני לא עובד בתחום אבל גם התעניינתי,השאלה שלך כללית מידי כי יש מלא תחומים.
    בעקרון זה כמו כול עסק ולכול עסק יש את המאפיינים שלו מבחינת מידת הפסיביות צורך במלאי הוצאות הכנסות וכו.

8. Ron.B

Ron.B משתמש ותיק

יש פלטפורמות שמציעות אתרים למכירה, לרוב מודדים אתר על סמך כמה פרמטרים עיקריים: ותק האתר, כמות מבקרים והכנסה חודשית.
    אני לא השתמשתי בזה אף פעם כי בחיפוש זריז מצאתי שיש מאות אתרים, אם אתר רווחי הוא כנראה לא יימכר, ואם אתר הוא רק עם פוטנציאל לא ממומש זה אומר שצריך לעשות הרבה עבודה. המונח העיקרי הוא Site/domain flipping שזה בדומה לנדלן- קונה דומיין, בונה שם אתר עם כניסה קבועה של מבקרים ומוכר.
    אני מרחיב על הנושא הזה פשוט כי בוא יש לי קצת יותר ידע, אבל עד כמה שאני יודע העולמות של רשתות חברתיות הרבה יותר רווחי.

מבחינת האתר שאני מכרתי, קניתי כמה דומיינים ישראליים, זה עולה משהו כמו 80 ש"ח לשנה, לא פרסמתי או קידמתי אותו באיזה צורה, ורציתי בהמשך להקים שם אתר. אחרי שנה פחות או יותר התקשר אלי מישהו (דרך כתובת הדומיין ניתן להגיע לפרטים של הבעלים ברוב המקרים) ואמר שהוא רוצה לקנות את הדומיין. שילם 200 שקלים, והעברתי לו. העניין הוא שאחרי ששילמתי על האתר שנתיים, נשארתי עם רווח של בקושי 40 ש"ח.

ובהמשך לתגובה מעליי, ספרים דיגיטליים הם הרבה פעמים המוצר שעומד במרכז אתרים מהסוג הזה, לדעתי לרוב מדובר דיי בהונאות אבל בכל זאת מדובר במודל שיכול לעבוד ואפילו לספק מוצר שימושי אם עושים את זה נכון.
    הרעיון בגדול- לשלם למישהו עבור כתיבת e-BOOK (למשל דרך FIVVER) בנושא נישה כלשהו שאיתרת, לקנות דומיין רלוונטי ולבנות אתר עם כמה כתבות (שגם הן בתשלום על ידי גורם שלישי) כדי לבנות לאתר נוכחות במנועי החיפוש, מה שנקרא SEO.
    בסופו של דבר יש לך אתר על נושא נישה, שמקבל כניסות קבועות, בתקווה שתצליח למכור כמה שיותר מאותם הספרים הדיגיטליים. ואז מאותו הרגע מדובר על הכנסה פסיבית, או לחלופין זה הזמן לשים את האתר למכירה.

9. yotamd

yotamd משתמש ותיק

דרך נוספת ששווה להרחיב עליה היא בניית קורסים וירטואליים באינטרנט.
    הרעיון לא מורכב מדי:
    1. בונים קורס בתחום שהתמחית בו - כלומר מצלמים סרטונים, מכינים תרגילים/סיכומים/פתרונות/בחנים ביתיים וכו' (בלי להפר זכויות יוצרים).
    2. שמים אותו ברשת (אפשר באופן עצמאי, או באמצעות פלטפורמה שמיועדת לזה כמו udemy.com).
    3. מקדמים את הקורס ע"י פרסום בדרכים שונות.
    4. עקרונית אפשר להמשיך להרוויח מהקורס לנצח, כל עוד הוא רלוונטי (וכמובן, אפשר תמיד להוסיף לו ולערוך אותו, כדי שישאר רלוונטי).
    השקעה ראשונית בדבר כזה היא כמו השקעה בכל עסק. גם אחרי שנהיית מספיק טוב במשהו שאנשם היו רוצים ללמוד. צריך לעבוד קשה כדי לבנות את הקורס, וליצור סביבו קהילה מקומית. ברגע שיש לך כבר קורס ומוניטין, ההכנסה אמורה להיות כבר יותר פסיבית, ופחות יום יומית.

ג"נ מתעסק במשהו בסגנון.

10. בתאל השאפתנית

בתאל השאפתנית משתמש רשום

עוד משהו זה יוטיוב
    לפתוח ערוץ יוטיוב שקשור לתחביב של האדם, וכל יום לרוץ עם מצלמה ולצלם את עצמך או את התחביב הזה,
    הרבה אנשים שבאמת טובים במה שהם עושים, ואוהבים מה שהם עושים - מרוויחים מזה קצת כסף
    חלקם הקטן מרוויח המון כסף = אבל זו עבודה קשה שדורשת המון זמן, צריך ממש להיות מומחה בוידאו ולערוך את הסירטונים בצורה מקצועית בכדי שהערוץ יהיה ברמה גבוהה ונראה טוב, וגם צריך לשווק אותו המון בכדי שירשמו מנויים חדשים.

מכירה המון אנשים שאני עוקבת אחריהם ביוטיוב, שעושים מזה כסף, כמה כסף -אין לי מושג וזה לא מעניין אותי כי אני פשוט נהנת לצפות בהם.
    יש המון תחומים ביוטיוב,
    יש כאלו שמצלמים את המדינה בחו''ל שבה הם גרים
    ויש כאלו שמצלמים את עצמם עושים מתכונים ביוטיוב
    ויש כאלו שממש עושים תסריטים ומעלים הצגה\סרטוני קומדיה בכיכובם
    ויש מעלים את חיית המחמד שלהם
    ויש כאלו שמתמקדים בתחום המקצועי שלהם - מעלים הדרכות מצולמות על איך לעשות משהו, למשל איך לנגן בגיטרה, איך לצייר וכדומה.

11. Or Shaul

Or Shaul משתמש רשום

יש מגוון של נכסים דיגיטליים, זה כמו לשאול: ״איזה סוגי נדלן קיים? יש ממשרדים, לדירות, בניינים, מלונות וכו וכו.
    אני מתעסק בתחום הנכסים הדיגיטליים קרוב ל-4 שנים, ואני בעיקר מתמקד היום בקמפיינים ממומנים בפלטפורמות שונות ומכירת בלידים.
    זה התחום היחיד בנכסים דיגיטליים שהוא כזה סקיילאבילי (שאני פגשתי לפחות).
    השקעות החל מסכומים נמוכים, והכנסה פסיבית מהחודש הראשון היות והמיזם כבר פעיל שנה.

12. oferM

oferM משתמש ותיק

מצד אחד , התחום של קמפיינים ממומנים הוא באמת סקיילבילי.
    אבל מצד , זה די קל למתחרים לראות בדיוק מה אתה עושה ולהעתיק(כולל כלים שקיימים לזה). אז מה באמת מונע מהם להעתיק ? איך היתרון שלך נשמר לאורך זמן ?

13. Or Shaul

Or Shaul משתמש רשום

אי אפשר לראות מה שאתה אומר, בקמפיינים החולה מוקרן אולי 1% מהעבודה האמיתית על הקמפיין עצמו.
    קהלים, פיקסלים שצברת, מה אתה עושה עם הלידים אחריי, זה 99%, ואת זה אי אפשר להעתיק

oferM אוהב/ת את זה.
  14. AlexNOSAM

AlexNOSAM משתמש בכיר

אני באמת לא מנסה לקחת את הדיון הזה בצורה צינית, אומר מראש.
    לדעתי, אם אתה רוצה ״נכסים דיגיטליים״, אז פשוט תקנה מניות של אמזון/גוגל/טנסנט...
    מי שיש לו חנות אונליין קטנה, לא בטוח שהיא תוכל לעמוד בטלטלות רגולטוריות או של הכלכלה כמו הענקיות. וזה פשוט דורש ים עבודה.
    כנ״ל גם לגבי דברים בתחום הקניין הרוחני, כמו קורסים, עיצובי חולצות/כוסות...

בהתחלה, חשבתי שאתה מדבר על דברים כמו ביטקוין. כי הרבה פעמים מדברים עליו בהקשר של ״זהב דיגיטלי״/״נכסים דיגיטליים/קריפטוגרפיים״.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שלב צבירת הנכסים - איך מודדים 'התקדמות' או זווית ראיה נוספת פיתוח אישי ‏14/7/16
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.