1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

ניהול השקעות בבנק - דוחות ושקיפות

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י י.ג, ‏5/3/17.

1. י.ג

י.ג משתמש ותיק

שלום לכולם,
    אני מנסה לעזור לאימי לנהל את ההשקעות שלה באפיקים השונים. ההשוואה והתובנות שבעקבותיה בין בתי ההשקעות מאוד פשוטה ונוחה. יש לבתי ההשקעות פורמט מאוד מוגדר וברור לדו"ח תקופתי ומספיק עיון פשוט של הדו"ח החודשי כדי לקבל מושג על המתרחש (כולל דמי ניהול עקיפים וגילויים נאותים על ניגודי אינטרסים ברמת כל נייר שבתיק)
    כשפנינו לבקש דו"ח תקופתי כלשהו מיועץ ההשקעות בבנק נעננו שאין כזה דבר, שאסור לו לעשות כזה דבר. המקסימום שניתן לנו הוא דף תמצית האחזקות הנוכחי עם כמויות, שערי קניה ונוכחיים. חלילה להבין כמה הכסף עשה בתקופה האחרונה ומתי הניירות נקנו, כמה הבנק לוקח על התענוג וכו' וכו'.
    אני שואל מכיוון שאני לא משקיע באמצעות הבנק מזה תקופה ארוכה - האם זה כך בבנקים? אסור להם לתת פרטים מעבר?
    מדהים איזה עבודה עשו עם בתי ההשקעות. אם כך באמת הדבר, מדהים איזה עבודה עשו הלוביסטים של הבנקים (לכאורה).

2. עש לילה

עש לילה משתמש בכיר

התשובה שקיבלת מהיועץ בבנק נשמעת הזויה. אין שום בעיה לקבל ישירות באתר של הבנק פירוט תנועות בניירות ערך שכולל את כל המידע שצריך לדעת (שער קנייה, עמלות, עלות עסקה וכו'). סביר שהרשימה תהיה מוגבלת לחצי שנה או שנה או כל פרק זמן שרירותי אחר, אבל במקרה כזה תוכל לבקש את הפירוט המלא מהבנק שישמח להדפיס לך אותו תמורת כמה שקלים לכל עמוד.

י.ג אוהב/ת את זה.
  3. י.ג

י.ג משתמש ותיק

כאמור, מדובר בתיק של אימי וכנראה שגישה לאתר נשגב ממנה.

יתרה מזאת, אוף דה רקורד היה מוכן להגיד בע"פ את התשואה שעשתה בשנה האחרונה אבל אמר שאסור לו לכתוב את זה. במחשכים...

4. י.ג

י.ג משתמש ותיק

אגב, אני שוקל להעביר חלקים (עד 70K בשנה) לקופת גמל להשקעה. לא כל כך הבנתי את היתרונות והחסרונות של המוצר הפיננסי הזה.
    אני שוקל לחיוב בגלל דחיית המס. אגב, מה קורה במקרה של פנסיונר? הרי דיחוי במשיכת הכספים עד גיל פנסיה נותן פטור ממס.

5. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

רק במידה ומושכים את זה כקצבה

י.ג אוהב/ת את זה.
  6. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

התכוונת לזה: "בִּלָּה בְשָׂרִי וְעוֹרִי שִׁבַּר עַצְמוֹתָי. בָּנָה עָלַי וַיַּקַּף רֹאשׁ וּתְלָאָה. בְּמַחֲשַׁכִּים הוֹשִׁיבַנִי כְּמֵתֵי עוֹלָם."?
    גוֹתִֿי, משהו.
    אפילו בנקאי לא הייתי מאשים בשיבור עצמות.

adamshalev, FIYaacov ו-י.ג אוהבים את זה.
  7. י.ג

י.ג משתמש ותיק

כשאתה לוקח את זה לשם...:lol:

אז מה היתרונות-חסרונות הרלבנטיים למקרה הזה בגמל להשקעה? עדיין עקרון דחיית המס לפדיון הקופה לוקח לדעתי. וגם דמי ניהול נמוכים יחסית בתמורה לניהול אקטיבי. (כן, יודע את הדעה הרווחת כאן בעניין אבל אני לא הולך לקחת את האחריות הזאת על אמא שלי)

8. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

ש
    שיבור עצמות מטאפורי.
    אני רואה אותה התנהלות בחשבון ההשקעות בבנק של חמותי - מזרחי טפחות (וכן, אני יודע שזה היה רעיון גרוע להסכים לעשות לה צ'ק אפ פיננסי לבקשת הילדים שלה)

י.ג אוהב/ת את זה.
  9. י.ג

י.ג משתמש ותיק

האמת שבכל הבדיקה הזאת דווקא מבתי ההשקעות נדהמתי.
    לתומי חשבתי שדמי הניהול על התיק הם הם העז. מה גיליתי בפועל? בית ההשקעות שם את כל הכספים במוצרים פיננסיים שלו עם העדפה משמעותית לקרנות השתלמות יקרות. חלילה לא קצת צניעות. סכום קטן במניות ישירות, סכום קצת יותר גדול בתעודות סל והשאר (60% מהתיק) בקרנות נאמנות.
    כך יוצא שבשנה האחרונה הרווחים בשווי אלפי שקלים שהתיק השיא (כ-1.5% בלבד) זרמו בחזרה לבית ההשקעות בדמות דמי ניהול ודמי ניהול עקיפים מקרנות ההשתלמות היקרות.
    אין לי יכולת לבדוק בוודאות אבל כולי תקווה שהמתבקש מכל לא קרה ושלא היו בתיקים ריבוי פעולות על פארש אלא רק על איזונים הכרחיים.

בתכנית שלי:
    בשלב ראשון אני אוסף נתונים. ממתין למידע (כלשהו) מהבנקים.
    בשלב שני אתחיל להשוות את הקרנות.
    בשלב השלישי ארכז הכל לתיק אחד. חלק אעביר לגמל להשקעה.
    בשוטף - אאזן. השאלה אם בתי ההשקעות עושים משהו מעבר לאיזור. הרי בסופו של דבר הם מאמינים בהשקעה לאורך זמן ולכן אין להם כניסה משמעותית לדפנסיביות אלא רק איזונים וכו', לא?

עש לילה אוהב/ת את זה.
  10. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אצל חמותי זה היה ממש ככה. הוא היה מתקשר אליה פעם בחודש אומר לה כדאי למכור ככה ולקנות ככה. כמובן שישר הסכימה.
    כשבדקתי ראיתי מישמש של קרנות 10-90, 20-80, 30-70 ומק"מ, מק"מ everywhere. פשוט בזיון.
    היא לא הסכימה לשמוע על מניות (אפילו שיש לה מעט) וכרגע מחכים שנוכל להיפגש שלושתנו אז פשוט אמרתי לה שתגיד ליועץ אין יותר פעולות ולעצור את דימום העמלות והמסים.
    אבל הבזיון של פעולות מרובות (מה שנקרא account churning) קורה בהחלט.

י.ג אוהב/ת את זה.
  11. י.ג

י.ג משתמש ותיק

חשבתי ש"לה זה לא יקרה", כי היא ג'אדאית ושהיא בכל זאת רק בת 65. ואז באותו רגע היא מוציאה לי את חיוב האשראי ומראה לי שני חיובים חדשים על סך אלפי שקלים (שהיא לא אישרה ולא קיבלה תמורתם כלום) של שתי חברות "שקר כלשהו" שראיתי עד עכשיו איך הן עושקות זקנים רק בכתבות בטלוויזיה. אז למה להן מותר ולבנק לא?!

פסיוני אוהב/ת את זה.
  12. עש לילה

עש לילה משתמש בכיר

מזעזע. שירים את האצבע מי שהסיפורים האלה מפתיעים אותו...

FIYaacov אוהב/ת את זה.
  13. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

תבדוק שאין לה קופה מלפני 2008 שיתכן שנזילה וצוברת אבק (דמי ניהול)
    פעם ביקשתי מהבנק צילומים של צילומי שקים (לא פיזיים) בתוקף של מעל שנה, היו כ 10 צ'קים, שילמתי כ 36 ש"ח לכל "אחזור" צ'ק
    אני אוהב שהם דופקים שמות כמו "אחזור" ביחד עם תג מחיר של עשרות שקלים

י.ג אוהב/ת את זה.
  14. מתכנת

מתכנת מודרטור

DBA צריך אשכרה להוציא את השיק שלך מהארכיון, שילמת בזול :)

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.