• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתחיל להשקיע ושוקל לפדות קופות גמל ישנות וקופ״ג להשקעה לצורך כך + שאלה לגבי IB

פיננסולוג

משתמש רשום
דירוג
0
שלום,

אני בן 32, נשוי+1, בעל הכנסה פנויה של כ-5000 ש״ח בחודש שמעוניין לייעד להשקעות פסיביות לטווח ארוך (10-15 שנה), וברשותי ההון הבא:
- כ-73,000 ש״ח- בקופ״ג להשקעה בדמי ניהול של 0.39% שנתי (דרך חבר).
- כ-144,000 ש״ח- בקופ״ג להשקעה בדמי ניהול 0.75% שנתי.
- כ-200,000 ש״ח- בקופת גמל לתגמולים ישנה ונזילה (לפני הרפורמה של 2003), בדמי ניהול של 0.7% שנתי- למי שלא מכיר אציין שמדובר בקופה נזילה, פטורה ממס, שלא ניתן להפקיד אליה יותר כספים. כלומר אם אפקיד, אוכל למשוך את הכספים רק בגיל 60.

היות ואנחנו עוברים לבית חדש בקרוב, נזדקק לכ-230,000 ש״ח מתוך הסכום הנ״ל. כעת נותרנו עם 187,000 ש״ח שהכוונה היא לייעד אותם להשקעה.
בהתחשב בתנאים המיוחדים של קופת הגמל לתגמולים (פטור ממס, אבל אי אפשר להפקיד שקל נוסף, כאמור), אנחנו שוקלים לפדות את קופות הגמל להשקעה קודם.

התכנון הוא להפקיד סכום התחלתי לחשבון השקעות (יש ברשותי כ-30,000 ש״ח נוספים שמיועדים לזה), ומשם להפקיד כ-20,000 ש״ח בממוצע אחת לרבעון.

שאלה ראשונה- לגבי קופת הגמל לתגמולים כסכום ראשוני להשקעה
מה כדאי לעשות עם מה שיישאר בקופת הגמל לתגמולים? האם להשאיר אותה לצבור תשואה, כשאין לי יכולת לשלוט על מה שקורה שם מלבד מעבר בין מסלולים? או שעדיף לפדות אותה ולהעביר סכום התחלתי גדול יחסית לחשבון השקעות ומשם להתחיל להשקיע?

שאלה שניה- השקעה במניות/אג״ח
אני מעוניין להשקיע בעיקר ב-ETFs אמריקאים, לכן להבנתי ברוקר כמו IB יתאים מבחינת העלויות הנלוות.
יחד עם זאת, כדי למתן את התיק אשקיע אחוז מסוים באג״ח.
להבנתי מהקריאה בפורום, יש בעייה של חשיפה לדולר בהשקעה באג״ח ולכן אולי עדיף להשקיע באג״ח ישראליות במקום. היות ו-IB לא מאפשרים לסחור בניירות ערך ישראליות- מה עושים במקרה הזה? מנהלים 2 חשבונות שונים (אחד למניות זרות ואחד בארץ לאג״ח)?

שאלה שלישית- בחירת הברוקר
מחישובים שעשיתי לגבי כמות פעולות+עמלות המרה, נראה שמשתלם יותר לפתוח חשבון ב-IB רק אם עושים פחות מ-5 הפקדות בשנה, לעומת אינטראקטיב ישראל. לכן בהתחשב בעובדה שאפקיד אחת לרבעון, נראה שבשלב הזה עדיף לי אינטראקטיב ישראל. לפחות עד שנגיע ל-100k$ שווי תיק, אני טועה?

אשמח לעזרתכם הכנה, וכמובן שלא אסתמך על כך ב-100% כדי לקבל החלטה, והכל באחריותי המלאה וכו׳

נערך לאחרונה ב:
לעומת אינטראקטיב ישראל.
היתה טענה שהמבצע דרך דיביעת כבר לא תקף
תבדוק את המספרים העדכניים שוב
מה עושים במקרה הזה? מנהלים 2 חשבונות שונים (אחד למניות זרות ואחד בארץ לאג״ח)?
אם אתה חייב לעבור עם ברוקר זר, אז כן, אפשר להשתמש בבנק (לבקש ללא דמי משמורת)
אם תבחר רק ישראלי, תוכל לקנות קרנות בלאקרוק בשקלים, לא תצטרך להמיר מט"ח
לא ברור איזה ETF אתה מתכוון לקנות, אבל הפופלריים קיימים בגירסאות שקליות

יש בעייה של חשיפה לדולר בהשקעה באג״ח
זאת לא בדיוק בעיה, אלא העדפת המשקיע
על איזה אג"ח מדובר?

מה כדאי לעשות עם מה שיישאר בקופת הגמל לתגמולים? האם להשאיר אותה לצבור תשואה, כשאין לי יכולת לשלוט על מה שקורה שם מלבד מעבר בין מסלולים? או שעדיף לפדות אותה ולהעביר סכום התחלתי גדול יחסית לחשבון השקעות ומשם להתחיל להשקיע?
למה לא להעביר אותה למסלול של IRA? ככה תשלוט בגורלה, ותקטין משמעותית את דמי הניהול (ל0.2-0.3%)

הקופת גמל הישנה - באיזה מסלול היא? היו פעם מסלולים של תשואה מובטחת שלא כל כך כדאי לוותר עליהם, לדעתי

היתה טענה שהמבצע דרך דיביעת כבר לא תקף
תבדוק את המספרים העדכניים שוב
בוודאות לא בתוקף. להבנתי כל הטבות ההצטרפות שיש כיום לא כוללות הטבה על המרת מטח (75 שח להמרה), ורק כוללות הטבה מזערית על קנייה/מכירה (0.9 סנט במקום 1 סנט למניה עם מינימום 1.8 במקום 2.5)

זאת לא בדיוק בעיה, אלא העדפת המשקיע
על איזה אג"ח מדובר?

אם אני עובד עם ברוקר זר אני לא יכול לקנות דרכו אג״ח ישראלי (ממשלתי לצורך הדוגמה), אז אין לי ברירה אלא לקנות אג״ח אמריקאי, וכאן אני חשוף להשפעות של שער הדולר (באופן משמעותי יותר ממניות, קראתי על זה פה בפורום). זו הכוונה.

בוודאות לא בתוקף. להבנתי כל הטבות ההצטרפות שיש כיום לא כוללות הטבה על המרת מטח (75 שח להמרה), ורק כוללות הטבה מזערית על קנייה/מכירה (0.9 סנט במקום 1 סנט למניה עם מינימום 1.8 במקום 2.5)

אכן, לא תקף יותר. מההטבות שראיתי בכל מיני קבוצות פייסבוק- 75 ש״ח להמרה, 0.008$ לפעולה ומינימום של 2$, ללא דמי ניהול חודשיים.
ב-IB יוצא 0.0035$ לפעולה עם מינימום של 0.35$, 10$ דמי ניהול חודשיים ו-2$ עמלת המרה. מהחישובים שעשיתי לפי כמות המרות הכספים וכמות העסקאות הצפויה, החל מ-6 המרות משתלם יותר לעבוד עם IB ישירות (~137$ עמלות בשנה ב-IB לעומת 151$ באינטראקטיב ישראל).

נערך לאחרונה ב:
אכן, לא תקף יותר. מההטבות שראיתי בכל מיני קבוצות פייסבוק- 75 ש״ח להמרה, 0.008$ לפעולה ומינימום של 2$, ללא דמי ניהול חודשיים.
ב-IB יוצא 0.0035$ לפעולה עם מינימום של 0.35$, 10$ דמי ניהול חודשיים ו-2$ עמלת המרה. מהחישובים שעשיתי לפי כמות המרות הכספים וכמות העסקאות הצפויה, החל מ-7 המרות משתלם יותר לעבוד עם IB ישירות (~136$ עמלות בשנה ב-IB לעומת 147$ באינטראקטיב ישראל).
וכמה יוצאת לך העלות עם ברוקר\בנק ישראלי?

וזה טוב או לא טוב?

אם הבנתי נכון, הסיכון במקרה הזה הוא כפול- ראשית בנייר הערך עצמו (האיגרת) ושנית בתנודתיות של שער הדולר לאורך זמן. פעולת הגידור היא יקרה ובעיני עשויה להיות מיותרת, והפתרון הוא פשוט להשקיע באיגרות ישראליות. אם אני טועה אשמח להסבר :)

אם אני טועה
שאלת שאלת בהווה על משהו בעתיד, בעייתי לענות לך היום :)
שינוי בשער הדולר יכול להיות לטובתך באותה מידה שהוא לרעתך
שינוי במחיר האג"ח הוא חלק מהמסחר בשוק, יש הרבה סוגים ולכל אחד תנודתיות שונה וסיכון אחר
הטענה המרכזית בעד, הינה להחזיק אג"ח ממשלתי ישראלי (או מקומי) כדי להגן על כספך מעליית הצריכה המקומית
הטענה הכללית לאג"ח ממשלתי הוא למתן את החלק ה"פרוע" של התיק (מניות)

אני מנסה לפרק לך את ההבנה מכותרות לתתי כותרות ולמה קורה בפועל
מהסיבה הפשוטה שלכל משקיע את השיקול העצמי שלו
שים לב, שאם אתה לא יודע למה אתה קונה מה שאתה קונה, אז להיות בטוח בזה זה שלב אחד לפני שאתה מחפש את הברוקר לקנות בו

וכמה יוצאת לך העלות עם ברוקר\בנק ישראלי?

אפשר לראות גרף השוואתי כאן- https://ibb.co/3cjdyg0

בדקתי לפי העמלות של מיטב דש כי ראיתי שהמליצו עליהם. 19 ש״ח בחודש, 0.25$ המרה, 0.01$ פעולה ומינימום של 8$. הבעיה בברוקרים הישראליים ועוד יותר בבנקים בפעולות בניירות ערך זרות זה עמלת הפעולה המינימלית, זה אוכל הכל... בהנחה שאני מתכנן להפקיד אחת לרבעון, מספיק שיש הפקדה אחת ״יותר מדי״ שכבר משתלם לעבוד ישירות דרך IB. ואני מודע לכך שחלק מהקרנות הפופולריות נסחרות בארץ בשקלים, אבל מעדיף לא להגביל את עצמי למבחר הדי מצומצם שיש כאן + להבנתי טעות העקיבה בקרנות הישראליות הוא גדול בשל העובדה שהן סינתטיות ולא מחקות אמיתיות.
3cjdyg0

אפשר לראות גרף השוואתי כאן- https://ibb.co/3cjdyg0

בדקתי לפי העמלות של מיטב דש כי ראיתי שהמליצו עליהם. 19 ש״ח בחודש, 0.25$ המרה, 0.01$ פעולה ומינימום של 8$. הבעיה בברוקרים הישראליים ועוד יותר בבנקים בפעולות בניירות ערך זרות זה עמלת הפעולה המינימלית, זה אוכל הכל... בהנחה שאני מתכנן להפקיד אחת לרבעון, מספיק שיש הפקדה אחת ״יותר מדי״ שכבר משתלם לעבוד ישירות דרך IB. ואני מודע לכך שחלק מהקרנות הפופולריות נסחרות בארץ בשקלים, אבל מעדיף לא להגביל את עצמי למבחר הדי מצומצם שיש כאן + להבנתי טעות העקיבה בקרנות הישראליות הוא גדול בשל העובדה שהן סינתטיות ולא מחקות אמיתיות.
3cjdyg0
בוא נפרק
לגביי העמלות מינימום, אם ההפקדות בשליטתך, אפשר לבצע קניה פעם בחודשיים\רבעון\שנה ולצמצם את המינימום
לגביי הקרנות, אני מתכוון לקרנות של בלאקרוק בשקלים, העקיבה שלהן חופפת לקרן הזרה
לגביי המבחר, לא ברור ממה אתה מוגבל, אלא אם אתה קונה מניות פרטניות, אז זה סיפור אחר

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
S מתחיל להשקיע וקצת מתבלבל שוק ההון 8
A איך אני מתחיל להשקיע? שוק ההון 3
4 מתחיל להשקיע וצריך ללמוד את השלב הבא שוק ההון 25
W אדם זהיר (בלשון המעטה) מתחיל להשקיע שוק ההון 12
S מתחיל רוצה להשקיע שוק ההון 7
ע מתחיל להשקיע בקרוב וזקוק להכוונה שוק ההון 7
G מתחיל להשקיע "לבד" שוק ההון 1
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
3 כמה שאלות של שוכר מתחיל נדל"ן 8
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
ר משקיע מתחיל- נושא האג"ח שוק ההון 11
T בן 25 מתחיל מסע יומני מסע אישיים 6
ר משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 30
S שאלות בשביל מייק מתחיל שוק ההון 0
י יעוץ בנושא קניית מדדי אג"ח - מתחיל שוק ההון 1
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
B משקיע מתחיל, מה קורה למניות שלי שהונפקו על ידי iShares במידה ופושטת רגל?? שוק ההון 2
F המסע שלי מתחיל באירופה: 15 אבני דרך להשלמת המטרה יומני מסע אישיים 35
K שאלות של מתחיל שוק ההון 25
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
TheTieMan המסע שלי - מלא למידה, מתחיל עם משהו ומסיים בלא נודע (בן 23) יומני מסע אישיים 17
ס מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 63
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
P מיומנו של משקיע מתחיל יומני מסע אישיים 23
R בן 18 לפני שירות צבאי מתחיל בהרהורים יומני מסע אישיים 12
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
E אני מתעד בהוצאות כל שקל כבר מעל שנה וחצי וזה מתחיל להתיש קצת. מה לעשות? להמשיך? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O פוסט משקיע מתחיל גנרי P: שוק ההון 2
A מעקב הוצאות חודשיות - שאלות של מתחיל צרכנות פיננסית 4
amit הקמפיין מתחיל ,ריבית המשכנתא נדל"ן 22
A מישהו יכול בבקשה להסביר לי (בתור מתחיל) מה זה קרנות איריות ומה זה בלאקרוק? שוק ההון 4
S מתחיל ללמוד באונ׳- זמן להעלאת שכר? התפתחות אישית 7
2 המסע שלי לשקט מתחיל מאפס יומני מסע אישיים 14
מ התייעצות של מתחיל יומני מסע אישיים 12
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
S הייטיקיסט מתחיל יומני מסע אישיים 35
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
T דירה על הנייר - שאלות של מתחיל נדל"ן 25
צ משקיע מתחיל ב1159235 שוק ההון 8
Y משקיע פאסיבי מתחיל - עצות לגבי פתיחת קופה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T תיק השקעות למשקיע מתחיל שוק ההון 4
א קופת גמל להשקעה- שאלות מתחיל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
T כמה שאלות של מתחיל שוק ההון 2