1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

מתודולוגיית השקעה מבוססת הטבות מס

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י מצב צבירה, ‏30/11/18.

1. מצב צבירה

מצב צבירה משתמש רשום

לא מעט פעמים הסולידית מציינת שהדבר היחיד שניתן לשלוט בו הוא כמה אנחנו חוסכים, השוק יעשה מה שיעשה אבל על רמות החסכון ניתן להשפיע באופן ישיר על ידיי צריכה נבונה.

עכשיו, בתכלס, גם על הטבות מס אפשר לשלוט - אם בוחרים את אפיקי ההשקעה בהתבסס עליהם קודם, ורק אחר כך התשואה וסיבולת הסיכון. נכון שסיבולת סיכון זה דבר חשוב מצד אחד, אבל מצד שני, חסכון במס הוא תשואה בטוחה, ככה שלדעתי זה מתקזז.

כך אני חושב שנכון להיום במדינת ישראל, ניתן לחסוך כמה שיותר מס על פי החוקים הקיימים בצורה הבאה - מהיעיל ביותר לפחות יעיל מבחינת מיסוי:

1) פנסיות, קופות גמל, קרנות השתלמות, ביטוחי מנהלים - מיקסום החסכון מהשכר לפני מס על פי התקרות הנקובות בחוק - מדובר על הטבה גם בהפקדה (מתוך השכר ברוטו) וגם במשיכה (ללא מס רווחי הון).
    2) נכס/נכסי נדל"ן למגורים להשכרה - פטור מלא ממס עד 5,030 ש"ח בחודש, ולאחר מכן 10% מכלל המחזור ופטור מלא ממס שבח/רווחי הון במימוש במידה שמדובר בנכס יחיד שהוחזק במשך יותר משנה וחצי.
    3) קופת גמל להשקעה - עד לתקרה של 70,000 ש"ח הפקדה שנתית, פטור מלא ממס רווחי הון במידה ומחזיקים את הקרן עד למועד פרישה וממירים אותה למשלמת לקצבה.
    4) אג"ח שקליות / מק"מ / פקדונות - מס של 15% על רווחי הריבית הנומינליים.
    5) פוליסות חסכון - פטור מלא ממס רווחי הון במעבר בין מסלולים בלבד כל עוד הכספים לא נמשכו מהפוליסה לחשבון הבנק, אחרת ממוסה ב-25% על רווחי הון ודיבידנד.
    6) תיק השקעות בבנק/בית השקעות - ממוסה בצורה רגילה של 25% על רווחי הון ודיבידנד.

פיספסתי משהו?
    אני כמובן מתעלם כאן מדמי ניהול, נזילות, פוטנציאל תשואה, מצב השוק וכד', אני מדבר נטו על הטבות המס.

yrnkrn, sogi ו-fliper אוהבים את זה.
  2. DavidA

DavidA משתמש רשום

מה שצריך להבין לגבי הטבות מס, זה שככל הנראה ההטבה כבר מגולמת בתוך המחיר של הנכס, כלומר אם יש הטבת מס, כנראה התשואה תהיה נמוכה יותר מאשר מצב ללא הטבת מס ( זה תקף בעיקר לגבי נדלן להשקעה). בנוגע לקרנות פנסיה וכו', כן יש בהן הטבות אבל יש גם מגבלות על כמה ניתן לשים בהן ולקבל הטבות.

באופן אישי אני מפקיד את המינימום בחוק לפנסיה.

David, sogi ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  3. liranviper

liranviper משתמש רשום

גם אם זה מגולם, זה מגולם חלקית בלבד.. הרי לא לכל הקונים יש את הטבת המס הזו שכן לחלקם זו לא דירה ראשונה

4. חדש בשוק

חדש בשוק משתמש רשום

בנוסף, שכחנו קצת שההטבות של רוב מה שהזכרת זה רק אם אתה מחכה עד גיל פרישה.
    לא כולנו בונים על זה.

Delver אוהב/ת את זה.
  5. roneng

roneng משתמש רשום

לגבי פנסיה/גמל/מנהלים - לא בהכרח. כלומר עד התקרה תקבל הטבה בהפקדה (ויש תקרות שונות לחלק עובד וחלק מעסיק), אבל גם במשיכה יש תקרה להטבה, ומעליה תתחיל לשלם לפי מדרגות המס שלך (מה שיכול להיות הרבה יותר מאשר מס רווחי הון) על כל הקצבה שמעל התקרה ולא רק על הרווחים.
    גם לגבי קה"ש - מעבר לעובדה שהתקרה נמוכה, זה לא ברור לגמרי אם הטבת המס שווה יותר מדמי הניהול שתשלם (יש טענות לכאן ולכאן. אני בינתיים עדיין מחזיק קה"ש).
    כמו שאמרו, תשואה לנכסי נדל"ן בארץ כנראה שכבר מתומחר.
    נדל"ן בחו"ל זה סיפור אחר, אבל ממש לא בטוח שמשתלם (15% מהמחזור זה הרבה פעמים יותר מ 25% מהרווח שיש ברווחי הון. בנוסף יש מס זר שצריך לשלם ואי אפשר לקזז אותו במסלול של ה 15%).
    זה אכן לדעתי הייתרון הפוטנציאלי היחיד לאג"ח ישראלי על פני אג"ח זר.
    וגם זה לא בטוח, כי אאל"ט זה עובד רק בהחזקה ישירה ולא דרך קרנות אג"ח. בנוסף לא בטוח ש 15% נומינלי עדיף על 25% ריאלי (ואפילו לא בטוח שעדיף על 25% נומינלי דולרי).
    כמה כבר אתה מעביר כסף בין ממסלולים?
    כן - בתיק ממוסה יש לך אפשרות למכור ב LIFO (או max loss וכו). כלומר יש סיכוי טוב שתשלם הרבה פחות מ25% בזמן חייך (את הניירות עם הכי הרבה רווחים צבורים לא תפדה ותשאיר ליורשים).
    זה, בשילוב עם דמי הניהול הזולים בהרבה מאשר באלטרנטיבות הופך את המסלול של תיק ממוסה לאחד המשתלמים מבין האופציות שרשמת.

sogi אוהב/ת את זה.
  6. DavidA

DavidA משתמש רשום

יש הטבה גם לדירה שניה, אפשר לשלם 10% מס שזה יותר נמוך מכל מס בשוק ההון. וזה לא יהיה מגולם חלקית בלבד, יותר סביר שזה יהיה מתומחר יתר על המידה, כפי שמשתקף במחירי הנדלן בישראל היום.

7. Mamaof

Mamaof משתמש רשום

רק בברוקר שמאפשר זאת (שזה רק ברוקר זר..)

8. מצב צבירה

מצב צבירה משתמש רשום

לגבי הפנסיה אתה מתכוון למס הכנסה, לא למס רווחי הון אבל אני מבין למה אתה מתכוון. בסופו של דבר הדרך היחידה להנות מהפנסיה היא לקבל אותה בתור קצבה שחייבת במס הכנסה מגובה מסויים ככה שהפטור על מס רווחי הון הופך לפחות משמעותי אולי.

לגבי הנדלן בארץ לא יודע כמה זה מתומחר, יש הרבה הרבה אנשים עם יותר מדירה אחת, במיוחד כאלו עם כסף מיותר להשקעה.
    ה-15% אתה מתכוון לנדל"ן בחו"ל אני מבין, לא הזכרתי אותו באמת.

תתפלא אבל ככל שמתבגרים מעבירים מסלולים ומורידים רמות סיכון, אני לא מתכוון להשאר 100% במניות כל החיים ולממש את הרווח ולהעביר אותו לאג"ח בלי לשלם מס רווחי הון אלא לדחות אותו למועד מאוחר יותר זה אחלה קטע.

אם בקרן השתלמות אתה במסלול מנייתי ודמי הניהול שלך הם נגיד 0.35% אז אני מאמין שיש יתרון.

9. Yoss

Yoss משתמש רשום

זו לא ממש שאלה של אמונה אלא של עובדות. אנשים פה בפורום הריצו סימולציות וחלקם מצאו שזה לא משתלם, כי 0.35% כל שנה (על כל הסכום, לא רק רווחים), כולל התשואה האבודה המצטברת שלהם, יצאו הרבה מעבר ל-25% על הרווח. זה תלוי גם באופק השקעה, אני לא חושב שזה מוסכם, ובעצמי לא בדקתי, אבל יש על זה כמה דיונים בפורום ובכל מקרה זה ניתן לבדיקה.

10. מצב צבירה

מצב צבירה משתמש רשום

זה לא "גם תלוי באופק ההשקעה" זה מאד תלוי באופן ההשקעה. ואני מאמין שזה יותר משתלם במידה ויש תשואה גבוהה ממניות שמחפה על אותם 0.35%.
    בכל מקרה ממה שאני הרצתי בשביל עצמי, בהנחה של תשואת 8% בשנה ודמי ניהול של 0.35%, יוצא משתלם למרות דמי הניהול.

11. Yoss

Yoss משתמש רשום

מצד שני, ככל שהתשואה גבוהה יותר, כך ההפסד האקספוננציאלי של אובדן תשואה על ה-0.35% דווקא הופך למשמעותי יותר. אבל אם בדקת (אני כאמור לא בדקתי) וזה מה שמתאים לנתונים שלך אז מצוין.

מצב צבירה אוהב/ת את זה.
  12. roneng

roneng משתמש רשום

וזאת בדיוק הסיבה שזה כבר מתומחר :)
    (אני מדבר על המס המוזל של 10% על המחזור, הפטור מ5,000 בדירה ראשונה זניח יחסית. )
    לא כולם. וגם אם כן, רוב האנשים לא עוברים מ 100% מניות ל 100% אג"ח אלא משנים הקצאה בכמה עשרות אחוזים בודדים.
    אם אתה בברוקר זר ויכול למכור ב lifo ודומיו, אז המס שתשלם במעבר יהיה נמוך יחסית.
    זה אכן אחלה קטע. מצד שני לשלם דמי ניהול במשך כל השנים האלה זה גם אחלה קטע.
    ממש לא בטוח איזה משני הקטעים האלה יקר יותר...
    גם אני חשבתי ככה. ואפילו בדקתי וחישבתי וזה נראה לי הגיוני.
    ואז ראיתי את הדיונים בפורום על הנושא הזה וגיליתי שהיו לי כמה טעויות בסיסיות בחישוב.
    היום אני כבר לא כלכך בטוח מה משתלם יותר.

Yoss אוהב/ת את זה.
  13. הדב

הדב משתמש רשום

רגע, לפי הבלוג קרן השתלמות היא הדבר הכי משתלם שקיים והדרך הכי נכונה להתחיל להשקיע, לא כך הדבר?

מה לגבי קרן השתלמות בניהול עצמי, גם יש את ה0.35% בשנה ?

מבולבל כי סותר לגמרי את הבלוג

14. roneng

roneng משתמש רשום

זה נכון שיש יתרונות בקה"ש (בעיקר פטור ממס רווחי הון). השאלה אם הייתרונות האלה גדולים או קטנים מהחסרונות (תשלום שנתי של דמי ניהול כאחוז מהצבירה).
    יש דיון שלם בפורום על זה. מבחינתי התשובה עדיין לא ממש ברורה.
    גם שם יש עמלה שנתית, אבל לרוב נמוכה יותר. עם צבירה גבוהה אפשר להגיע גם לפחות מ 0.2%

Yoss אוהב/ת את זה.
  15. הדב

הדב משתמש רשום

הבלוג לא הציג את זה כאילו יש התרונות בקה"ש וזה עניין שאפשר לדון עליו, אלא הציג את הק"הש כהטבה מוחלטת שאסור לפספס אותה

16. קפה שחור

קפה שחור משתמש רשום

על איזה פוסט מדובר?
    (רק אציין שהכל ניתן לדון עליו)

בכל מקרה, קרן השתלמות שמגיעה מהמעסיק היא בהחלט הטבה שיש לנצל - הרוב עושים זאת רק משתמשים בכלי הזה לטווח קצר יותר משאר התיק, לכן האופטימיזציות המרובות (שקיימות בפורום) אמורות למקסם את הכלי לתועלת המקסימלית
    לכן גם ה IRA הוא אופציה שמומלצת לכל משקיע, האפשרות לנהל בעצמך ולבצע פעולות אשר אתה רוצה לבצע (ולא מנהל)
    לאחרונה קופות כמו אינטרגמל התחילו להציע כלים מחקים וזולים אשר מטרתם למשוך לקוחות שלא מעוניינים בניהול אישי עקב העבודה הנדרשת או מחזיקים צבירה קטנה יחסית

Yoss אוהב/ת את זה.
  17. FIYaacov

FIYaacov משתמש רשום

אבל את אותם 8% תיאורטיים היית משיג בחשבון פטור.
    בוא נגיד שהבלוג לא צודק ב100% מהמקרים.

ההטבה הכי גדולה בקרן השתלמות היא ההטבה על ההפקדה (הפקדת מעסיק פטורה ממס הכנסה עד תקרה מסוימת, וגם לעצמאים יש ניכוי של עד 4.5% מהרווח שלהם בעסק על ההפקדה).

לגבי הפטור ממס רווח הון זו שאלה מעניינת. הפטור הזה מצד אחד נהיה מעניין רק לאחר מספר רב של שנים, מצד שני במספר רב של שנים דמי הניהול אוכלים את הטבת המס ולמספיק שנים מבטלים את ההטבה לגמרי.

כאמור זה לא חד משמעי, וככל שתוריד את דמי הניהול כמובן שקרן ההשתלמות הופכת יותר אטרקטיבית. השיקול הכי גדול הוא אולי פסיכולוגי, היכולת למשוך סכום חד פעמי גדול בלי הצורך להתעסק עם מס הכנסה הוא מחמם את הלב, אבל זה לא אומר שזה הפתרון הכלכלי האופטימלי.

DorA, meni ו-Yoss אוהבים את זה.
  18. הדב

הדב משתמש רשום

נראה פתאום שהבלוג מעגל יותר מדי פינות בתחום בו עשרות האחוז לפה או לשם משנים את התמונה

19. Yoss

Yoss משתמש רשום

קח בחשבון שאם יש עדיפות לחשבון ממוסה על פני קרן השתלמות, מדובר בחשבון שעובר אופטימיזציות משמעותיות מאוד. עבור תיק בתמחור סטנדרטי ובתשלום מס סטנדרטי, סביר שתהיה עדיפות ניכרת לקרן השתלמות. עבור משקיע שהעביר את התיק שלו אופטימיזציה של שועלי הפורום - הוא כבר יגיע כנראה למידע שבמקרה שלו כדאי לשקול מחדש את ההחזקה של קרן השתלמות לאורך זמן (אין ויכוח שכדאי להפריש לכזו עבור הטבות מס בהפקדה, השאלה רק אם למשוך כשהיא נהיית נזילה). בקיצור, לרוב מוחלט של הקוראים כדאי פשוט לפתוח קרן השתלמות (מה גם שבבלוג הסולידית מדברת בעיקר על קרן השתלמות מול לא קרן השתלמות, ולא על קרן השתלמות מול משיכה שלה לחשבון השקעות ממוסה).

YPV, מצב צבירה, הדב ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  20. roneng

roneng משתמש רשום

לא עניין של עיגול פינות.
    הבלוג מנסה להיות פשוט ולא להיכנס לפינות הקטנות כדי שיהיה מובן ומתאיםמל 99% מהאנשים.
    האחוז הבודד שעושה "אובר אופטימיזציות" לפעמים עושה דברים אחרת.
    אם אתה מוכר בתיק הממוסה בfifo (או לא יודע מה זה אומר), או אם אתה מתכוון למשוך את כל הסכום במכה, אז קה"ש כנראה מאוד משתלמת לך.
    אם אתה עובד עם ברוקר זר, עם כוונה להחזיק לנצח ויכולת למכור ב lifo או max loss אז אולי קה"ש יכולה להיות יקרה יותר. זה לא רלוונטי ל90% מהאנשים כנראה.
    עשירית האחוז על פני טווח ארוך זה הרבה מאוד כסף

meni ו-הדב אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
השקעה בשוק המניות העולמי - מחקות/ETF אמריקאי/איריות פינת המשקיעים ‏ביום שבת ב- 11:59
השקעה בגיל צעיר-18 פינת המשקיעים ‏ביום רביעי ב- 13:16
מעבר בין גופי השקעה פינת המשקיעים ‏28/11/18
העברת קרנות פנסיה/השתלמות/גמל להשקעה פינת המשקיעים ‏26/11/18
השקעה בקרנות שמאוגדות באירלנד פינת המשקיעים ‏24/11/18
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.