• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתאם בין אינפלציה לשער חליפין ובין אג"ח ישראלי למניות חו"ל? מדוע אג"ח ממשלתי צמוד מדד?

yuvalritt

משתמש סולידי
דירוג
22
אני מעוניין לפתוח תיק מניות ואג"ח, 70/30 לטובת המניות (המניות ETF של מדדי מניות חו"ל). חשבתי על אג"ח עבור איזון תנודתיות של מניות, ובפרט שינויים בשער חליפין (ולכן אג"ח ישראלי שנסחר בשקלים).
תיקים בפוסטים באתר, של מוסדיים ואחרים מחזיקים אג"ח ממשלתי (אם ישירות ואם בקרנות מחקות), ולרוב נותנים יחס 50:50 עבור אג"ח ריבית קבועה ואג"ח צמוד מדד. אני לא מבין מדוע להחזיק באג"ח צמוד מדד, במקום רק באג"ח ריבית קבועה.

להלן אי ההבנה:
- להבנתי פיחות השקל מביא לגידול בשווי מניות חו"ל, ייסוף מביא לקיטון בשווי שלו (לראיה קרנות שגידרו את S&P 500 עלו בשנים האחרונות יותר מאלה שלא גידרו; בכל מקרה איני מעוניין בגידור)
- אני מניח שאינפלציה בישראל תוביל לפיחות השקל, ודיפלציה תוביל לייסוף השקל. כלומר אינפלציה מתואמת מאד עם שער החליפין של השקל. זאת הנחה שלצערי איני יודע לאמת (לא מצאתי מחקרים או נתונים שאני יודע לנתח).

ואני מסיק עבור שווי התיק שלי שמוחזק בישראל בערך שקלי:
אם השקל נחלש או שיש אינפלציה: מניות חו"ל יעלו, אג"ח ריבית קבועה ירד, אג"ח צמוד ?? (ממתן?)
אם השקל מתחזק או שיש דיפלציה: מניות חו"ל ירדו, אג"ח ריבית קבועה יעלה, אג"ח צמוד ?? (מחריף?)

לי נדמה שערך אג"ח לא צמוד מתואם שלילית עם ערך מניות חו"ל, בעוד ערך אג"ח צמוד מתואם או חיובית או כלל לא עם מניות חו"ל. ולכן הוא אינו כדאי אם אני מעוניין בנכס שיאזן מניות חו"ל.
מתי לדעתי אני אצא נפסד מהשמטת אג"ח צמוד: אם יש אינפלציה בכל העולם, אבל אז או שלא יהיה שינוי בשערי החליפין עצמם, או שתהיה קטסטרופה בכל העולם, ואז שוב זה לא ישנה? המוח שלי כבר פירה.

קראתי מספיק כדי להבין שנושא האג"ח נלעס ונטחן ונמאס ובכל זאת לא מצאתי שאלה דומה שנענתה.. תודה מראש!

אם אתה לא מגדר אז אינפלציה (בשום מקום) לא צריכה להדאיג אותך.
להחזיק מניות זה כמו להחזיק גוש זהב, לא אכפת לו מערכים של מטבעות שונים.

אבל... אם אתה מחזיק אג"ח שקלי בתקופה של אינפלציה (בישראל), אתה מאבד ערך.
אם אתה מחזיק אג"ח צמוד, אתה שומר על הערך, כי הוא עולה יחד עם המדד.

אני מניח שאינפלציה בישראל תוביל לפיחות השקל, ודיפלציה תוביל לייסוף השקל
ההנחה הסמויה שלך היא שהאינפלציה הזו ייחודית לישראל.

אין הבדל משמעותי בין אינפלציה כללית לפיחות בשקל כי אז היה נוצר ארביטראז' - היה אפשר לקנות מוצרים במטבע זר, למכור בישראל ב"יוקר" ואז להמיר חזרה ולצאת מורווחים במטבע הזר. השוק נוטה להתאזן ולצמצם פערים כאלה.
מה שמבלבל הוא שגם אינפלציה וגם שער החליפין של השקל הם יחסיים ואין עוגן. כלומר המחירים יכולים לעלות וגם יכול להיות פיחות במטבעות זרים ואז זה נראה כאילו היתה אינפלציה ולא היה פיחות בשקל.

להבנתי, אג"ח צמוד מככב כשגם יש אינפלציה מוגברת וגם יש משבר בשוק המניות (וגם לא מבצעים מניפולציות על המדד), אז קטסטרופה זה תיאור לא רע.

תודה על התגובות. לו יכולתי לערוך את ההודעה המקורית, הייתי מקצר ושואל, האם למניות חו"ל מתאם שלילי חזק עם אג"ח ממשלתי שקלי לא צמוד, ומתאם חיובי חלש-עד-כדי-אפסי עם אג"ח צמוד?

אין הבדל משמעותי בין אינפלציה כללית לפיחות בשקל כי אז היה נוצר ארביטראז' - היה אפשר לקנות מוצרים במטבע זר, למכור בישראל ב"יוקר" ואז להמיר חזרה ולצאת מורווחים במטבע הזר. השוק נוטה להתאזן ולצמצם פערים כאלה.
מה שמבלבל הוא שגם אינפלציה וגם שער החליפין של השקל הם יחסיים ואין עוגן. כלומר המחירים יכולים לעלות וגם יכול להיות פיחות במטבעות זרים ואז זה נראה כאילו היתה אינפלציה ולא היה פיחות בשקל.

להבנתי, אג"ח צמוד מככב כשגם יש אינפלציה מוגברת וגם יש משבר בשוק המניות (וגם לא מבצעים מניפולציות על המדד), אז קטסטרופה זה תיאור לא רע.
תודה. כלומר אתה טוען שיש מתאם שלילי גבוה מאד בין אינפלציה לשער השקל, ובמילים אחרות אינפלציה מלווה (או גורמת?) בפיחות?
אני מניח שאפשר לגלות מתי מדובר באינפלציה ומתי בפיחות של מטבעות זרים (למשל לבחון שינוי בשער החליפין של הדולר והשקל עם מטבע שלישי).

בתרחיש שלך: הערך של החלק המנייתי יעלה בשל פיחות בשקל (=אינפלציה) אך ירד בגלל משבר עולמי בשווקים. הגורמים ימתנו זה את זה (אף כי לא בהכרח מתקזזים). כאמור, מניות בעולם יהוו 70% מהתיק.
עד כמה סביר תרחיש כזה, והאם יש אומדנים היסטוריים איזה גורם גובר על איזה?

לא ברור לי למה. אמנם מניה היא נתח מנכס ריאלי (פירמה כלשהי).
אבל בהינתן שהתיק שלי הוא שיקלי, הערך של המניות מושפע משערי החליפין, ולראיה הבדלים בתשואות קרנות מחקות של S&P 500 עם גידור ובלי גידור, נוכח הייסוף של השקל בשנים האחרונות ביחס לדולר. לא הצלחתי לצרף כאן צילום מסך להמחשה.

אג"ח צמוד יעזור באינפלציה, אבל לא במצב של דיפלציה. כאמור, אם דיפלציה מלווה בייסוף, אז אני גם אפגע בחלק המנייתי שלי, ולכל הפחות לא ארוויח - ואולי אף אפגע - מאג"ח צמוד מדד.

ההנחה הסמויה שלך היא שהאינפלציה הזו ייחודית לישראל.
לתומי חשבתי שהיא גלויה :$, ואכן לא מצאתי חומר על אודות:
א. האם שיעורי אינפלציה מתואמים בין מדינות (להוציא דברים כמו משבר הסטגפלציה בשנות ה-70)?
ב. אם שתי מדינות חוות אינפלציה בשיעור דומה - ואנחנו מניחים שאינפלציה מלווה/שקולה/... לפיחות - אז הערך הנומינלי של המניות יעלה במונחי מטבע זר (כי יש אינפלציה בעולם, אבל מניות הן נכס ריאלי), וכן יעלה הערך השקלי שלהן בגלל אינפלציה בשקל (דהיינו פיחות), וזה אולי יקזז את הירידה בערך של האג"ח הישראלי שאינו צמוד מדד?

הערות על ב'-
- לא ברור אם סביר שתתרחש אינפלציה גבוה בעולם הנוכחי שלנו.
- גם אם אינפלציה כשלעצמה לא אמורה להשפיע על שווי נכסים ריאליים, היא עשויה לבוא יחד עם משבר כלכלי, ולכן אי ודאות, וזה כן אמור לגרום למשבר.

לא ברור לי למה. אמנם מניה היא נתח מנכס ריאלי (פירמה כלשהי).
אבל בהינתן שהתיק שלי הוא שיקלי, הערך של המניות מושפע משערי החליפין, ולראיה הבדלים בתשואות קרנות מחקות של S&P 500 עם גידור ובלי גידור, נוכח הייסוף של השקל בשנים האחרונות ביחס לדולר.
קרא פה.

האם לדעתך יש היגיון להחזיק עכשיו את כל האג"ח כצמוד בגלל שצפויה להיות אינפלציה בישראל ובעולם?

למי שמעוניין, חוזר עם המסקנות שלי-
התנודתיות בערך השקלי של מניות חו"ל נובעת מ-(א) שינויים במחיר המניה (ב) שער חליפין.

עבור (א) השתכנעתי שהדרך להתמודד היא לשלב עם אג"ח חו"ל, למשל של ממשלת ארה"ב. בפרט ניכר שככל שמשך האג"ח ארוך יותר כך הוא מתואם באופן שלילי יותר עם S&P 500, ושילוב של השניים מניב תיק פחות תנודתי.
הסבר מעולה על שילוב אג"ח: https://www.optimizedportfolio.com/60-40-portfolio/ - יחס שארפ עולה עם שיעור האג"ח (0-40%) ועם אורכו.
טבלת מתאמים: https://www.portfoliovisualizer.com/asset-class-correlations
הגם שאג"ח חו"ל רגיש לשער החליפין, לא ברור לי שאג"ח ישראלי ימתן את הפלח המנייתי כפי שנראה שאג"ח ארה"ב יודע לעשות.

עבור (ב) השתכנעתי בקשר שבין אינפלציה ושער חליפין (ומישהו העיר בפניי שממילא מחירי קרנות אג"ח אמורים לגלם ציפיות לגבי אינפליה), ולכן איני רואה צורך להחזיק באג"ח צמוד מדד.
הורדתי מאתר בורסת ת"א נתונים על מחקה S&P, קרן אג"ח ממשלתי לא-צמוד (ריבית קבועה) וקרן אג"ח ממשלתי צמוד. לפי נתונים של עשר שנים הצמוד מתואם יותר (אמנם חלש) עם S&P מאשר הלא-צמוד. זו כמובן עדות נקודתית שכוחה מוגבל, יכולות להיות סיבות אחרות או רגישות לפי טווחי הזמן שנבחרו לניתוח.

S&P 500IL Gov 2-5IL Gov 2-5 indexed
S&P 500​
1.00​
IL Gov 2-5​
-0.06​
1.00​
IL Gov 2-5 indexed​
0.14​
0.40​
1.00​

נדמה לי שאלך על 30% אג"ח, 20% על ETF ממשלת ארה"ב 7-10 של iShares ועוד 10% על ממשלת ישראל לא צמוד 2-5.
תודה לכולנו

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ERE בלי ה E מתאם בין תשואת מדד סנופי לדיוידנד שלו אוף טופיק 2
T ריבית קבועה צמודה + אינפלציה = ריבית קבועה לא צמודה? נדל"ן 10
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
N מה ההבדל בין היוון לבין אינפלציה? פוסטים מאיכות נמוכה 16
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
M איך מגנים מפני אינפלציה / מדד גבוהה בנזילות גבוהה ? שוק ההון 12
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
G זוג פנסיונרים עם 600 אש"ח - איך שומרים על הערך בתקופת אינפלציה? שוק ההון 16
B למה ריבית גבוהה עדיפה על אינפלציה? אוף טופיק 43
לארוצה גידור אינפלציה בשקל באמצעות ניירות זרים שוק ההון 26
F נטילת הלוואות לצרכי השקעה - תלוי סביבת אינפלציה שוק ההון 69
י פקדון והיפר אינפלציה שוק ההון 1
A שונות אינפלציה בין מדינות כפונקציה של שערי מטבע אוף טופיק 20
שמנת חמוצה אינפלציה - למה מודדים באחוז? פוסטים מאיכות נמוכה 7
ד בזמן אינפלציה מחירי השכירות עולים או יורדים.? נדל"ן 1
S מס על רווחי הבורסה בתקופת אינפלציה שוק ההון 3
י השקעה באגח בתקופת אינפלציה. תיק מנוהל שוק ההון 11
Y אז מה היא אינפלציה? הנה הסבר לכל מי שלא יודע... שוק ההון 163
W מינוף ע''י הלוואות פריים בתקופת אינפלציה וריבית עולה אוף טופיק 1
N למה הפרשנות המרכזית להעלאת ריבית היא אינפלציה? צרכנות פיננסית 13
T האם הגיוני לטעון שמניות ערך יהיו גידור טוב מפני אינפלציה? שוק ההון 20
A למה עליית הריבית בזמן אינפלציה גורמת לירידת המניות? שוק ההון 24
השקעה לא מזל קרנות REIT נחשבות לאמצעי גידור נגד אינפלציה שוק ההון 28
T אג״ח צמוד מדד 2-5 בתקופת אינפלציה וריבית עולה שוק ההון 16
M מיסוי השקעות בבסיס דולרי בתרחיש של אינפלציה גבוהה\היפר אינפלציה שוק ההון 41
stamEhad השפעה צפויה של עליית ריבית ושל אינפלציה גבוהה על סוגי נכסים שונים שוק ההון 27
O אינפלציה בדרך - איך מתמודדים? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
ח אינפלציה שוק ההון 5
ח כמה סביר שתהיה אינפלציה גבוהה בישראל וארה"ב? שוק ההון 1
ש גידור כנגד אינפלציה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 9
נ נראה לכם שיש אינפלציה בארץ בגלל הקורונה? פוסטים מאיכות נמוכה 8
O מה אינפלציה תעשה לכדאיות ההשקעה בנדל״ן? ואיך מתגוננים? נדל"ן 29
deussex שמועות על אינפלציה גבוהה שתבוא עכשיו שוק ההון 132
A נייר צמוד למדד לתקופות קצרות יחסית, גידור אינפלציה שוק ההון 28
מומו הברווז כמה עליית אינפלציה ועליית ריבית תהיה קטלנית למחירים? נדל"ן 8
N מחשבות על גידור בסביבת אינפלציה גבוהה שוק ההון 47
C למה אינפלציה משפיעה על המדדים? פוסטים מאיכות נמוכה 5
1337justme הלוואת גישור כנגד פק"מ שקלי - ניסיון לחמוק מסיכון אינפלציה שוק ההון 4
ד התלבטות לגבי החלק של האג"ח בהנחה שתהיה אינפלציה שוק ההון 8
C שאלה לגבי אינפלציה והיפר-אינפלציה צרכנות פיננסית 12
B שאלה כיצד אינפלציה צפוייה להשפיע על ktf אגח ממשלתי כללי שוק ההון 5
H הגנה מהיפר-אינפלציה / חילופי מעצמות / תרחיש קיצון (ברבור שחור) שוק ההון 60
לאונל התלבטות בנוגע ליחס נכסי אינפלציה/דיפלציה בתיק הארי בראון שוק ההון 5
D איך יתכן שלא הייתה אינפלציה של השקל, או הדולר, שנה אחרונה, ושער הדולר השתנה? שוק ההון 18
ס קרן שעת חירום - מול אינפלציה שוק ההון 10
S מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? שוק ההון 18
T השקעה בהנחת אינפלציה שוק ההון 2
A לא מצליח להבין איך אין עדיין אינפלציה שוק ההון 22
A יחס אינפלציה - ריבית - שוק ההון - נדל"ן שוק ההון 0

נושאים דומים

Back
למעלה