• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משכנתא: 100,000 ש"ח במתנה לבנק?

eli71

משתמש רשום
דירוג
3
שלום,
תמצית העניין: אני שוקל לעשות פירעון מוקדם גדול למדי למשכנתא בריבית קבועה ולא צמודה (קל"ץ). הריבית בעת נטילת המשכנתא היתה נמוכה משמעותית מהיום.

כידוע, אם הריבית ירדה מאז נטילת המשכנתא, נדרשים לשלם עמלת היוון בצמוד לפירעונה המוקדם, כדי לפצות על ההפסד של הבנק מהפרשי הריביות. לעומת זאת, אם הריבית עלתה, הבנק לא גובה את העמלה הזאת, כי הרי מה איכפת לו להרוויח?

והנה הנקודה: בפעם הקודמת שביצעתי פירעון מוקדם (קטן יותר), פקיד הבנק אמר לי (בטעות?) מה הרווח שהבנק מקבל, לפי מה שהיה רשום לו על המחשב. ואם נשמר היחס בין גודל ההחזר לגודל הרווח, יהיה מדובר עכשיו ברווח של 100,000 ש"ח לבנק. פשוט מתנה.

העליתי את האפשרות של משהו בסגנון עמלת היוון הפוכה בפעם הקודמת. הרעיון שלי היה לקבל הטבה מהבנק כנגד אותו הרווח שהוא עשה. אבל התגובות שקיבלתי נעו בין צחוק גלוי לחוסר הבנה על מה אני מדבר. ואולי עשו לי הצגות.

לכאורה מדובר בעיסקה פשוטה: אני מבצע פעולה שמכניסה לבנק רווח נאה, ובתמורה אני רוצה תגמול שווה ערך או קרוב לו. השאלה היא האם מישהו כאן יכול לתת רעיון איך לנהל משא ומתן כזה מול בנק? התוכנית הנוכחית שלי היא לפנות בכתב למרכז המשכנתאות שלהם, בחזקת "שוקל להחזיר". ובעיקר לאחל לעצמי הרבה בהצלחה.

יש עוד משהו שכדאי לי לדעת או לקחת בחשבון?

אני בהחלט שוקל את האפשרות להשקיע את הכסף במקום להחזיר אותו כרגע. אבל זה כבר במסגרת מה לעשות אם תגובת הבנק תחזור על עצמה.

תודה מראש,
אלי

לדעתי, זה יהיה מועיל בדיוק כמו לכתוב לח״כ מהמפלגה שהצבעת לה. אתה תרוויח יותר מהשקעת הזמן של הכתיבה - של הכתיבה - בסדרת טלויזיה.

שלום,
תמצית העניין: אני שוקל לעשות פירעון מוקדם גדול למדי למשכנתא בריבית קבועה ולא צמודה (קל"ץ). הריבית בעת נטילת המשכנתא היתה נמוכה משמעותית מהיום.

כידוע, אם הריבית ירדה מאז נטילת המשכנתא, נדרשים לשלם עמלת היוון בצמוד לפירעונה המוקדם, כדי לפצות על ההפסד של הבנק מהפרשי הריביות. לעומת זאת, אם הריבית עלתה, הבנק לא גובה את העמלה הזאת, כי הרי מה איכפת לו להרוויח?

והנה הנקודה: בפעם הקודמת שביצעתי פירעון מוקדם (קטן יותר), פקיד הבנק אמר לי (בטעות?) מה הרווח שהבנק מקבל, לפי מה שהיה רשום לו על המחשב. ואם נשמר היחס בין גודל ההחזר לגודל הרווח, יהיה מדובר עכשיו ברווח של 100,000 ש"ח לבנק. פשוט מתנה.

העליתי את האפשרות של משהו בסגנון עמלת היוון הפוכה בפעם הקודמת. הרעיון שלי היה לקבל הטבה מהבנק כנגד אותו הרווח שהוא עשה. אבל התגובות שקיבלתי נעו בין צחוק גלוי לחוסר הבנה על מה אני מדבר. ואולי עשו לי הצגות.

לכאורה מדובר בעיסקה פשוטה: אני מבצע פעולה שמכניסה לבנק רווח נאה, ובתמורה אני רוצה תגמול שווה ערך או קרוב לו. השאלה היא האם מישהו כאן יכול לתת רעיון איך לנהל משא ומתן כזה מול בנק? התוכנית הנוכחית שלי היא לפנות בכתב למרכז המשכנתאות שלהם, בחזקת "שוקל להחזיר". ובעיקר לאחל לעצמי הרבה בהצלחה.

אני בהחלט שוקל את האפשרות להשקיע את הכסף במקום להחזיר אותו כרגע. אבל זה כבר במסגרת מה לעשות אם תגובת הבנק תחזור על עצמה.

תודה מראש,
אלי
אין סיכוי שמידע על רווחיות הבנק בעסקה מופיע במחשב של הפקיד וממילא מדובר בנתון שאפשר להתווכח איך להגדירו.

נערך לאחרונה ב:
ואם נשמר היחס בין גודל ההחזר לגודל הרווח, יהיה מדובר עכשיו ברווח של 100,000 ש"ח לבנק. פשוט מתנה.
אתה מתעלם מהרבה פרמטרים אחרים כגון גובה הריבית שהם יכולים אפקטיבית לגבות על הכסף שתחזיר, משך הזמן שאתה מקצר וכו'.
קיבלת תגובה נכונה לבקשה שלך.
לכאורה מדובר בעיסקה פשוטה: אני מבצע פעולה שמכניסה לבנק רווח נאה, ובתמורה אני רוצה תגמול שווה ערך או קרוב לו.
אתה יכול לרצות.
השאלה היא האם מישהו כאן יכול לתת רעיון איך לנהל משא ומתן כזה מול בנק? התוכנית הנוכחית שלי היא לפנות בכתב למרכז המשכנתאות שלהם, בחזקת "שוקל להחזיר". ובעיקר לאחל לעצמי הרבה בהצלחה.
הבנק עוד ידרוש ממך פיצויים על אובדן יום עבודה לפקיד שיקבל את המכתב ולא יצליח להתרכז יותר עד סוף היום מרוב צחוק.
להיות לקוח של בנק אומר שהמטרה של הבנק היא להוציא ממך כמה שיותר כסף, לא לשתף אותך ברווח.
אם אתה רוצה להשתתף איתם ברווח, תקנה מניה שלהם.
אני בהחלט שוקל את האפשרות להשקיע את הכסף במקום להחזיר אותו כרגע.
סופסוף רעיון הגיוני

לנסות לא יכול להזיק.
לנקוט בגישה של להתייחס לבנק כאל גוף שעושים איתו עסקים זאת הגישה הנכונה, ואם אתה רוצה להציע לו לעשות איתך עסקים זה בסדר גמור גם אם זאת הצעה לא סטנדרטית שהפקידים בבנק לא רגילים לשמוע.

לגבי זה שהבנק גובה את העמלה הזאת רק אם הריבית ירדה אך לא מחזיר אם הריבית עלתה - שים לב שבאופן כללי עסקת משכנתא היא אינה סימטרית.
למשל - אתה יכול לבוא מתי שבא לך לבנק ולפרוע את ההלוואה אך הוא לא יכול לבוא אליך סתם ככה ולדרוש שתחזיר את הכסף או תמסור לו את הבית.
ולכן הוגן שלא תהיה סימטריה גם בתנאים של פירעון מוקדם.

אין סיכוי שמידע על רווחיות הבנק בעסקה מופיע במחשב של הפקיד וממילא מדובר בנתון שאפשר להתווכח איך להגדירו.
מדובר בפקיד שיושב במרכז המשכנתאות. ולגבי ההגדרה, זאת לא שאלה של ויכוח, אלא נתון שהפקיד צריך לראות מול העיניים כדי להחליט האם כדאי להשקיע זמן בהחזר מסויים או לא.

וקיימת הגדרה מדוייקת: לוקחים את כל התשלומים שמבוטלים בעקבות הפרעון המוקדם, ומהוונים אותם לתאריך הפירעון המוקדם: פעם אחת לפי הריבית שניתנה לי, ופעם שנייה לפי הריבית שהיו נותנים למישהו כמוני בדיוק באותם תנאים היום. ההפרש הוא הרווח או ההפסד של הבנק.

לגבי זה שהבנק גובה את העמלה הזאת רק אם הריבית ירדה אך לא מחזיר אם הריבית עלתה - שים לב שבאופן כללי עסקת משכנתא היא אינה סימטרית.
למשל - אתה יכול לבוא מתי שבא לך לבנק ולפרוע את ההלוואה אך הוא לא יכול לבוא אליך סתם ככה ולדרוש שתחזיר את הכסף או תמסור לו את הבית.
ולכן הוגן שלא תהיה סימטריה גם בתנאים של פירעון מוקדם.
משכנתא היא אכן עיסקה מאד לא סימטרית. אבל ממילא אני לא מצפה ממישהו להיות הוגן אליי.

זה הרבה יותר פשוט: אם אני הולך לבצע צעד שמישהו אחר הולך להרוויח ממנו, האם אני יכול לעשות משהו כדי שגם אני אקבל חלק מהרווח? אני לא מצפה שהצד השני יעשה את זה מתוך כוונות טובות, אלא פשוט כי זה עדיין מאד כדאי לו.

, אלא פשוט כי זה עדיין מאד כדאי לו.
לבנק זה אולי כדאי אבל את הפקיד בבנק זה לא מעניין כי השכר שלו לא נגזר מזה בשום צורה ולכן להערכתי הסיכוי שתקבל משהו שואף לאפס.

מדובר בפקיד שיושב במרכז המשכנתאות. ולגבי ההגדרה, זאת לא שאלה של ויכוח, אלא נתון שהפקיד צריך לראות מול העיניים כדי להחליט האם כדאי להשקיע זמן בהחזר מסויים או לא.

וקיימת הגדרה מדוייקת: לוקחים את כל התשלומים שמבוטלים בעקבות הפרעון המוקדם, ומהוונים אותם לתאריך הפירעון המוקדם: פעם אחת לפי הריבית שניתנה לי, ופעם שנייה לפי הריבית שהיו נותנים למישהו כמוני בדיוק באותם תנאים היום. ההפרש הוא הרווח או ההפסד של הבנק.
לא יודע מאיפה ההגדרה שלקחת.
לבנק יש שיקולים של הלימות הון, הנחיות משתנות של ב"י, עלות ההון שהוא מגייס ועוד אינספור משתנים שלא נכון להתעלם מהם בחישוב כדאיות עסקאות הלוואה. אתה מניח שמתן הלוואה היום זהה לכל דבר ועניין להלוואה שניתנה בעבר וזה לא בהכרח נכון. ראה לדוגמה כאן.

נערך לאחרונה ב:
משכנתא היא אכן עיסקה מאד לא סימטרית. אבל ממילא אני לא מצפה ממישהו להיות הוגן אליי.

זה הרבה יותר פשוט: אם אני הולך לבצע צעד שמישהו אחר הולך להרוויח ממנו, האם אני יכול לעשות משהו כדי שגם אני אקבל חלק מהרווח? אני לא מצפה שהצד השני יעשה את זה מתוך כוונות טובות, אלא פשוט כי זה עדיין מאד כדאי לו.
אולי גם להיפך? אתה מרוויח מהפעולה x, למה שהבנק לא יגבה ממך x/2?

אופן חישוב עמלת ההיוון מופיע בחוק בנק ישראל. אין מדובר בחישוב רנדומלי או עמלה פרטנית לבנק מסויים. לכן, אין מקום למיקוח על זה או כנגדו.

לא יודע מאיפה ההגדרה שלקחת.
לבנק יש שיקולים של הלימות הון, הנחיות משתנות של ב"י, עלות ההון שהוא מגייס ועוד אינספור משתנים שלא נכון להתעלם מהם בחישוב כדאיות עסקאות הלוואה. אתה מניח שמתן הלוואה היום זהה לכל דבר ועניין להלוואה שניתנה בעבר וזה לא בהכרח נכון. ראה לדוגמה כאן.
ההגדרה שנתתי לרווח הבנק מפירעון מוקדם היא בסך הכל תיאור מילולי של הנוסחא שאיתה מחשבים את עמלת ההיוון. רק שבמקרה הזה הריבית עלתה, אז יוצאת עמלת היוון שלילית. תיאורית, כמובן. מאד מאד תיאורתית.

ואכן יש לבנק את השיקולים שלו, אבל אלה מגולמים באותה ריבית שהוא נותן בפועל. זה תמיד הקטע הזה של פריים פלוס או מינוס משהו, והמשהו הזה מגלם את כל השיקולים, בין אם מי הלקוח, ובין אם כמה מתחשק לבנק להתעסק עם משכנתאות באותו יום.

ואכן יש לבנק את השיקולים שלו, אבל אלה מגולמים באותה ריבית שהוא נותן בפועל. זה תמיד הקטע הזה של פריים פלוס או מינוס משהו, והמשהו הזה מגלם את כל השיקולים, בין אם מי הלקוח, ובין אם כמה מתחשק לבנק להתעסק עם משכנתאות באותו יום.
לדעתי אתה צריך לכוון גבוה, ולמצוא מנהל סניף/מנהל אזורי של משכנתאות ש:
א. יבין מה אתה רוצה - לקח לאנשים פה קצת זמן להבין את העניין, ומה בדיוק אתה מבקש לעשות.
ב. ידע לעשות את השקלול של רווח לבנק.
ג. יהיה בכיר/מנוסה מספיק כדי לדעת איך לבנות את העסקה (מניח שידרוש ממנו תיאום עם סוללת עורכי הדין של הסניף הראשי).
ד. ירגיש שהרווח הזה יהיה מספיק בשביל שהרווח שהוא משאיר לבנק יוביל לקידום שלו מעבר למצופה, ובשביל לנטרל את הסיכון בהנחה והוא טועה.

הסיכוי לא גבוה, לדעתי, אבל שווה לך X נסיונות, לא?

אכן יש לבנק את השיקולים שלו, אבל אלה מגולמים באותה ריבית שהוא נותן בפועל. זה תמיד הקטע הזה של פריים פלוס או מינוס משהו, והמשהו הזה מגלם את כל השיקולים, בין אם מי הלקוח, ובין אם כמה מתחשק לבנק להתעסק עם משכנתאות באותו יום.
לא מסכים איתך. אם משתנים התנאים הריווחיות של הבנק יכולה לעלות או לרדת ולא הכל יכול להיות מפוצה בשיעור המרווח מהפריים. אגב, דווקא לפי התחשיב שלך שהכל ניתן לפיצוי דרך המרווח מהפריים, למה שהבנק בכלל ירוויח ממחזור משכנתאות? הוא פשוט ישמור על ריווחיות קבועה בכל תנאי שוק וגובה ריבית ורק יתאים את המרווח מהפריים לפי השתנות הנסיבות. זה נשמע אבסורד בעיני.

נראה לי שהשאלה היא האם לבנק יש מזומנים בקופה, כלומר בהנחה שכסף יש להם בשפע (לא יודע אם זה בכלל מוגבל, או שהבנק מייצר את כספי ההלוואה מהאוויר תוך לקיחת מקדמי ביטחון) אז הם לא באמת מרוויחים מפעולת הפרעון שלך, למעשה הם מפסידים אותך כלקוח שאמור היה לייצר להם ריביות במשך X שנים נוספות, זה נכון שעל לקוח חדש הם ירוויחו יותר אבל האם הם לא מסוגלים לתחזק את שניכם בו זמנית?

נראה לי שהשאלה היא האם לבנק יש מזומנים בקופה, כלומר בהנחה שכסף יש להם בשפע (לא יודע אם זה בכלל מוגבל, או שהבנק מייצר את כספי ההלוואה מהאוויר תוך לקיחת מקדמי ביטחון) אז הם לא באמת מרוויחים מפעולת הפרעון שלך, למעשה הם מפסידים אותך כלקוח שאמור היה לייצר להם ריביות במשך X שנים נוספות, זה נכון שעל לקוח חדש הם ירוויחו יותר אבל האם הם לא מסוגלים לתחזק את שניכם בו זמנית?
לבנק יש הגבלה בסכום ההלוואות שהוא יכול לתת וזו אחת הסיבות שקשה לדעת אם יש לו רווח מפירעון מוקדם של הלוואה.

לבנק יש הגבלה בסכום ההלוואות שהוא יכול לתת וזו אחת הסיבות שקשה לדעת אם יש לו רווח מפירעון מוקדם של הלוואה.
1. זה לא רווח, זה פיצוי (חלקי) על אובדן רווח.
2. הוא מאבד את הלקוח, זה הפסד נוסף אם הלקוח ממחזר החוצה או פורע את ההלוואה.

1. זה לא רווח, זה פיצוי (חלקי) על אובדן רווח.
אם הבנתי נכון, אז הטענה של פות"ש היא שכאשר הוא מבצע פרעון מוקדם, הבנק מלווה את הכספים שקיבל ממנו למישהו אחר בריבית גבוהה יותר.
פות"ש מבקש ליהנות מחלק מההפרש הזה.
אבל כפי שנכתב כאן, ההנחה שאפשר להלוות את הכסף שהוחזר בריבית גבוהה יותר (או ליתר דיוק, ההנחה שהבנק צריך את הפרעון המוקדם כדי להלוות לאחרים) אינה בהכרח נכונה.

אם הבנתי נכון, אז הטענה של פות"ש היא שכאשר הוא מבצע פרעון מוקדם, הבנק מלווה את הכספים שקיבל ממנו למישהו אחר בריבית גבוהה יותר.
פות"ש מבקש ליהנות מחלק מההפרש הזה.
הטענה לא כ"כ נכונה כי הבנק יכול להלוות את הכספים גם למישהו אחר וגם לפותח השרשור, זה היה נכון אם בנק היה מתקרב לקצה גבול היכולת שלו במשכנתאות וזה לא המצב.
דוגמא:
צד א' טלוזיה ב10 ש"ח ב300 תשלומים כשהחנות מרוויחה קצת בכל תשלום.
מחירי הTV עלו עכשיו בשוק ואתה מעוניין להחזיר את הTV לחנות, שיקנה ממך ב15 ש"ח כדי שהוא ימכור ב20 ש"ח לצד ג' חדש
אתה בתור בעל החנות מעדיף שצד א' ישמור את הTV לעצמו, להמשיך להרוויח עליו ולמכור ללקוח צד ג' TV חדשה לגמרי, הרי בעל החנות יכול פחות או יותר לרכוש כמה TV מהיבואן שרק בא לו, כלומר עד שנגמר לחנות הכסף אבל זה לא ממש המצב.

בנוסף להבנתי הבנק כן נותן פה איזה זיכוי, למשל בעזרת ה"רווח" שלו באם הפרש ההיוון הוא חיובי הוא חייב לקזז מעמלות שונות ומשונות הקשורות למשכנתא או אולי עמלות פירעון מוקדם במסלולים שונים, איני בקיא בתקנות.

הטענה לא כ"כ נכונה כי הבנק יכול להלוות את הכספים גם למישהו אחר וגם לפותח השרשור,
זה גם מה שאני יודע ולכן התפלאתי על הסיפור שפקיד הבנק אמר שמופיע לו במחשב נתון אחר (וממתי במחשב של פקיד זוטר יש נתונים על הלימות הון אונליין?)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ט האם יש כלל אצבע להחזר משכנתא עבור כל 100,000 ש"ח עבור ריבית x ? פוסטים מאיכות נמוכה 4
D משכנתא 100% קל"צ נדל"ן 8
T משכנתא 100% פריים נדל"ן 42
S לשכור ולהשקיע במדד או לקנות - באירופה עם 100% משכנתא וסבסוד הריבית נדל"ן 5
Shnizelia יש סיבה למה לא לקחת משכנתא 100% קל"צ? נדל"ן 15
J משכנתא 100% צמודת מדד נדל"ן 16
ס יתרונות חסרונות בלקיחת משכנתא אם תיק ההשקעות שלי לא 100% מניות נדל"ן 6
י משכנתא 100% להשקעה בפרויקט תמא 38 נדל"ן 4
ל דילמת מינוף תיאורטית - השקעה בדירה 100% באמצעות משכנתא נדל"ן 54
שמוליק קיפוד 100% מניות לבעלי משכנתא שוק ההון 4
ח משכנתא - חצי דירה ראשונה וחצי דירה שניה נדל"ן 4
L חוות דעת על תמהיל משכנתא + מיקוח ריביות נדל"ן 8
K משכנתא הפוכה נדל"ן 28
קפיטליסט_מרושע "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
R משכנתא נמוכה נדל"ן 28
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
ד משכנתא במטרה לפרוע תוך שנה נדל"ן 13
K משכנתא על שליש דירה נדל"ן 12
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
נ מימון משכנתא באמצעות דיבידנדים שוק ההון 9
עלילה מסלול זמן ממוצע ללקיחת משכנתא נדל"ן 8
M מבצעי "שלם עכשיו 5% והשאר בקבלת מפתח" - האם במעמד החתימה יש להמציא אישור משכנתא? נדל"ן 38
ה משכנתא לפרעון תוך 10 שנים נדל"ן 14
M מחזור משכנתא - שעבוד שני, מסלול משתנה צמוד נדל"ן 2
A עלית פרמיה בביטוח דירה עבור משכנתא צרכנות פיננסית 5
א מחזור משכנתא נדל"ן 12
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
G משיכת כספי פיצוים עבור משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
M משכנתא - האם ניתן להמיר ריבית ק״צ לקל״צ ללא קנס? נדל"ן 3
B הוצאת קרנות השתלמות לטובת תשלום משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
R שיקולי משכנתא נדל"ן 24
9 משכנתא, או הלוואה מקופות גמל / השתלמות? נדל"ן 3
א הביטוח משכנתא מחיב אותי חיוב כפול. נדל"ן 8