• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משיכת כספי פיצויים ללא מס בעזיבת מקום העבודה- האם ניתן לשמור על הזכאות?

alon700

משתמש רגיל
דירוג
114
אז ככה, אני עוזב מקום עבודה שם הופרשו לי פיצויים כדין על פי סעיף 14, משמע המעביד משחרר לי את הכספים ואני יכול למשוך את הפיצויים עד לתקרה של כמדומני 12,340 ש"ח פר שנת עבודה.
השיקול ראשית אם בכלל למשוך, מערכת השיקולים שלי:
לא למשוך כי:
אני לא צריך כעת את הכסף.
הכסף נושא תשואה בלי מיסוי עליה.
למשוך כי:
אני לא אוהב את כל העמלות ואיזון אקטוארי והשד יודע מה עוד ימציאו ומה ישאר מהחסכון הפנסיוני.
אני לא הולך "לבזבז" את הכסף שמיועד לפנסיה, אני הולך להשקיע/לחסוך אותו בעצמי.

מה שחשבתי עליו ועוד לא מצאתי תשובה לזה, זה האם אני יכול לא למשוך את הסכום אבל אם בעוד שנתיים לדוגמה ארצה למשוך אותו תשמר לי הזכאות הזו למשיכה ללא מס? או שזה רק כרגע בגלל עזיבת העבודה?

ככה למעשה אני משאיר את הסכום בפנסיה, צובר תשואה ללא מיסוי אבל ברגע שאצטרך את הכסף (כ-100,000 ש"ח) אוכל למשוך אותו בלי בעיה תוך מספר חודשים גם מבלי שעזבתי עבודה.

אתה יכול ייעד אותו לקצבה (למלא טופס 161 ולגשת לפקיד שומה).
לפי מה שהסבירו לי מרצף קצבה תמיד אפשר להתחרט ולמשוך את הפיצויים.

בכל מקרה כדאי שתתיעץ עם מישהו שזה המקצוע שלו. או שתקרא על "רצף קצבה".

כרגיל, אפתח בגילוי נאות: אני סוכן פנסיוני.
א. אכן ניתן לעשות חרטה מרצף קצבה תמיד. גם ללא קשר לזה - אני תמיד ממליץ ללכת למס הכנסה ולשמור את האישור (בין אם זה לרצף קצבה ובין אם למשיכה ללא מס).
ב. אופציה אחרת בשבילך - להשאיר את הכספים לרצף קצבה ולנייד אותם לקופת גמל המתאימה לצרכיך (אפיקי השקעה, דמי ניהול, IRA).

@יוסי , מה קורה אם לא מושכים את הפיצויים ולא הולכים למס הכנסה.
הכסף "ננעל" עד לפנסיה ומאבדים את האפשרות למשוך אותו אח"כ אם נרצה?

@adamshalev , ממש לא - אופציית ברירת המחדל ברוב הקופות היא הפיכת הכספים לפיצויים פטורים\ חייבים והשארתם בקופה, כך שבמידה ולא הודענו כלום לקופה, הכספים נזילים לאחר התחשבנות המס. אני לא ממליץ לסמוך על חברות הביטוח שיבצעו כל צעד כלשהו ולכן אני שב ומדגיש - ללכת למס הכנסה עם סיום העבודה ולהעביר את החלטתכם (טופס 161 א' + אישור פקיד שומה) לחברת הביטוח\קרן הפנסיה.

תודה למשיבים, אני אבדוק במקביל עם הסוכן, עדיף להגיע מוכן כי האינטרסים של הסוכן והמידע שהוא מעביר בגללם לא תמיד אמין.

בקשר להימנעות מאיזון אקטוארי - אתה יכול להעביר את הכספים לקופת גמל.

במידה ומעבירים לקופת גמל. האם צריך ללכת למס הכנסה? האם הכספים נזילים שם?

רגע רגע נראה אם הבנתי נכון. אפשר להעביר את הפיצויים לקופת גמל נזילה מבלי לשלם דבר והם יושקעו דרכה ללא מס רווחי הון? זה אגדי.

עוד משהו קטן שלא דיברתם עליו ואשמח להסבר הוא האגח הייעודיות של מדינת ישראל. שאם אני מבין נכון יש רק בפנסיה מקיפה? אתם לא מתבאסים לוותר עליהן?

@יוסי,
האם חרטה מרצף קצבה לא גוררת מיסוי על הפיצויים שמעל רמת הפטור ?
יש גם דרך ביניים של הגדרת חלק מהכסף כפטור לפי רמתה פטור והיתרה בקצבה
אבל אם הבנתי נכון זה יכל ליצור בעיות דווקא בפרישה כי זה מקטין את הסכום של הקצבה הפטורה ממס
האם אני צודק ? (תקנה 190)

@מיקל, אם מניידים פיצויים ולא ממלאים טפסים במס הכנסה אז בפרישה או כשתרצה למשוך תאלץ לנהל מומ עם מס הכנסה,
נניח שאתה בן 30, אז עוד 37 שנים תצטרך לגרד מסמכים שמראים שלפני 30 שנה היית פטור ממס ...
בעיה קטנה פותרים כשעוד זוכרים מה הבעיה ולפני שהיא צוברת ריבית ....

@ע.מדי,
חרטה מרצף קצבה בעצם באה למס הכנסה ואומרת - אני רוצה למשוך את הכספים, בוא נעשה התחשבנות מס, כמובן שבמקרה כזה יהיה מיסוי על הפיצויים מעל הפטור.
אמת, ניתן למשוך כספים פטורים ואת הלא פטורים לייעד לקצבה אבל כפי שכתבת זה מקטין את ההטבות במס על הפנסיה.
על רגל אחת (מקוצרת): תיקון 190 אומר שיש לנו סל של כספים פטורים ממס ואנחנו יכולים להחליט איפה אנחנו רוצים ליהנות מהפטור הזה - על כספי הפיצויים במשיכה חד פעמית, או על הקצבה החודשית. הנוסחה מחשבת את כספי הפיצויים שנמשכו ב 32 שנות עבודה צמוד למדד ולכן משיכת כספי פיצויים בגיל 40 (לדוגמה) יכולה לפגוע אנושות בפטור על הקצבה בגיל הפנסיה.

@יוסי
תודה על התשובה , אבל לא התיייסת לשאלה על החרטה

בשעתו נאמר לי שחרטה מבקשת רצף קצבה/מעסיקים משמעותה ארוע מס שיגבה על ידי הקרן גם אם אין משיכה בפועל (כספים מעל הפטור)
נכון ?

@ע.מדי
אם הבנתי נכון אז השאלה היא - אני מבצע חרטה מרצף קצבה, האם במעמד החרטה הקרן מחייבת אותי ישירות על החלק שלא פטור ממס?
למיטב ידיעתי - לא, אלא רק במשיכה. אני גם לא כל כך מבין למה לבצע חרטה מרצף מבלי שרוצים למשוך.

@ע.מדי
אם הבנתי נכון אז השאלה היא - אני מבצע חרטה מרצף קצבה, האם במעמד החרטה הקרן מחייבת אותי ישירות על החלק שלא פטור ממס?
למיטב ידיעתי - לא, אלא רק במשיכה. אני גם לא כל כך מבין למה לבצע חרטה מרצף מבלי שרוצים למשוך.

צודק אין הגיון (כי אי אפשר לשנות לרצף פיצויים, מה שנקרא "נגעת נסעת ")
אבל מה שאני מבין שזה אומר שבמקרה של חרטה הסכומים מעל הפטור בעת המשיכה יחויבו לפי המס השולי של העובד (בכפוף לתכנוני פריסת מס קדימה אחורה )

@יוסי , לא הבנתי את תשובתך ל @adamshalev (או שלא הבנתי בדיוק מה הוא שאל) לכן אנסח עבור המקרה שמעניין אותי:
במידה שעזבתי מקום עבודה, לא משכתי פיצויים ולא פניתי למס הכנסה האם כספי הפיצויים ממשיכים "לעבוד" כרגיל בקרן ללא פגיעה בפנסיה העתידית שלי? האם הייתי צריך ליזום פנייה למס הכנסה?

@יוסי , לא הבנתי את תשובתך ל @adamshalev (או שלא הבנתי בדיוק מה הוא שאל) לכן אנסח עבור המקרה שמעניין אותי:
במידה שעזבתי מקום עבודה, לא משכתי פיצויים ולא פניתי למס הכנסה האם כספי הפיצויים ממשיכים "לעבוד" כרגיל בקרן ללא פגיעה בפנסיה העתידית שלי? האם הייתי צריך ליזום פנייה למס הכנסה?

הם עובדים כרגיל, הצרה שבעת היציאה לפנסיה תצטרך לגשת למס הכנסה ולהוציא את כל הניירת הרלבנטית (ט 161 עובד ומעסיק) מלפני נניח 25 שנה ולקוות שבעוד 25 שנה הפקיד לא יחליט לנסות לגבות ממך מס שלא מגיע לך כי היו לך נגיד 50K שחסכת ב 5 שנים (פטור ממס כי הממוצע 10K) ובפנסיה זה 170K
ועכשיו הפקיד מקבל קידום על גבייה מוצלחת אז אם הוא "עושה לך הנחה" מחייב מס רק על 120K וגם באחוז מינימלי כי אתה פנסיונר דלפון (10%) יתכן מאוד שתשלם 17K ותרגיש "על הסוס" כשבפועל היית יכל לשלם אפס, יכל להיות שיחד עם יועץ מס ועו"ד שיעלו לך 10K תצליח לא לשלם כלום
אז עדיף לפתור בעיות כשהן קטנות

זה קצת תיאור ציורי אבל תאמין לי שזה לא רחוק מהמציאות (ברשות המיסות מקבלים "בונוסים" על עמידה ביעדי גבייה, כמו ששוטרים/המשטרה לא מקבלים כסף על דוחות אבל שוטר תנועה שלא חוזר עם "12 קרקפות" ביום יתקע בדרגה ובקידום)

אז עדיף לפתור בעיות כשהן קטנות
כלומר, לפנות כבר עכשיו למס הכנסה עם הטופס 161 שהתקבל מהמעסיק בבקשת רצף קצבה?
מה התוקף של טופס כזה? האם ניתן לבצע את זה גם בחלוף שנתיים לאחר עזיבת המעסיק?

נערך לאחרונה ב:
כלומר, לפנות כבר עכשיו למס הכנסה עם הטופס 161 שהתקבל מהמעסיק בבקשת רצף קצבה?
מה התוקף של טופס כזה? האם ניתן לבצע את זה גם בחלוף שנתיים לאחר עזיבת המעסיק?
אני חושב שכן , אבל אולי יוסי יודע יותר

הבעיה היא כזאת - כעקרון הכספים בקופה אמורים להיות "צבועים" כרצף קצבה באופן אוטומטי, אבל נתקלתי כבר במקרים שהיו עם זה בעיות ולכן מומלץ ללכת לפקיד השומה בכל מקרה. ניתן לעשות את זה גם שנתיים אחרי אבל ככל הנראה תתבקש להביא דו"ח עדכני עם היתרות למעסיק ושהוא ימלא לך 161 חדש. אני הייתי מנסה לקפוץ לפקיד השומה עם הטופס הישן ומנסה את מזלי...
ואל תשכח לספר לנו האם הצלחת.

לי פעם היתה טעות שהתגלתה מאוחר (הוגשו בקשות רק על הביטוח מנהלים ולא על הפנסיה)
אז הפקיד קיבל את הטפסים (לא היו משיכות כמובן) בדכ הם בסדר

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
L דוח שנתי רישום משיכת כספי פיצויים ופנסיה מיסים 3
T משיכת כספי פיצויים מיסים 3
F משיכת כספי פיצויים - פגיעה בקצבה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
M תשלום מס על משיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה מיסים 1
D משיכת כספי פיצויים להשקעה - השלכה עתידית מיסים 6
C משיכת כספי פיצויים פטורים משפיע על פטור מס עתידי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S בעד ונגד משיכת כספי פיצויים פטורים מקרן פנסיה מחקה S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
Myrath משיכת כספי פנסיה (בדגש על פיצויים וחלקים שפטורים ממס) אוף טופיק 18
J משיכת כספי פיצויים? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
Jenia29 משיכת כספי פיצויים ע"ס 50 אלף צרכנות פיננסית 4
סנופקין אשמח לייעוץ על משיכת כספי פיצויים צרכנות פיננסית 38
K משיכת כספי פיצויים צרכנות פיננסית 25
I משיכת כספי פיצויים לפני גיל 35 צרכנות פיננסית 7
א משיכת כספי פיצויים במעבר עבודה שוק ההון 1
P משיכת כספי פיצויים לצורך השקעה? שוק ההון 11
M משיכת כספי פנסיה בעקבות נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
S משיכת כספי תגמולים והגבלת ניוד עתידי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
G משיכת כספי פיצוים עבור משכנתא? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
O משיכת כספי פנסיה לפני גיל 67 לבעלי בעיות בריאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1