• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

משוחררת, קראתי כאן המון, לא יודעת מאיפה להתחיל!

Sapir_al

משתמש רשום
דירוג
13
אהלן, אני בת 20, משוחררת טרייה והכרתי את הבלוג של הסולידית לפני חודש ומאז אני לא מפסיקה להכנס כאן. למדתי תוך חודש (ועדיין)כל כך הרבה על כל עולם ההשקעות.
אז אחרי שכבר קראתי כל כך הרבה וגם קראתי בהרבה פורומים, אני מרגישה כבר מוכנה פיזית/נפשית. אבל הבעיה שאני לא יודעת מאיפה להתחיל, אני מרגישה כמו ילדה שנכנסת לחנות ממתקים ורוצה לקנות הכל מהכל.

על מנת שתבינו אותי, חסכתי 80 אלף זה סכום שאני לא מתכוונת לגעת בו ב10 שנים הקרובות ואולי יותר (שגר ושכח), הייעוד שלו הוא דירה + יכולה להפקיד כל חודש 100 שקל.

עכשיו ככה, יש גמל להשקעה ולא התחברתי אליו בגלל ה25%, לעומת זאת קרן השתלמות אחלה של דבר ואני אפקיד שם כסף בעתיד בלי שום קשר לסכום שיש לי.
העניין הוא איך אני ניגשת בצורה הכי פרקטית שיש ומתחילה להשקיע, יש את SP500 שהוא מוצא חן בעייני, יש את הקרנות נאמנות, מניות דיבידנד, ועוד מלא דברים טובים. בקיצור, אני יודעת מה המטרה שלי בכסף הזה, אבל לא יודעת במה להתמקד מבין כל האפשרויות.
אשמח לתגובות שיעשו לי סדר בבלאגן של עצמי.

מעריכה.

ברוכה הבאה @Sapir_al.

אין לחץ. רבים וטובים הגיעו לבלוג והתחילו להשקיע רק אחרי שנים והם בסדר גמור. העובדה שאת מודעת לזה שיש לך רצון לחסוך ולהשקיע כבר מעולה. בשלב הזה יותר חשוב שתסגרי על השכלה גבוהה / עבודה ותוודאי שאת מסוגלת לחסוך מדי חודש יותר מ-100 ש"ח. יש הרבה פוסטים בבלוג שממחישים איך ככל שעולים באחוז החיסכון מ-10 ל-20 ל-30 וכו', אפשר להשיג גמישות בחיים בצורה מהירה הרבה יותר.
במקביל תקראי בבלוג ובפורום ותתחילי לשחות במושגים ולשאול שאלות.

יש את SP500 שהוא מוצא חן בעייני, יש את הקרנות נאמנות, מניות דיבידנד, ועוד מלא דברים טובים

זה כבר כיוון טוב. אם הייתי במקומך, ואני לא מייעץ, הייתי שם דדליין לבדיוק עוד שנה מהיום לשלוט מספיק באילו סוגי ממתקים את אוהבת כדי לרכוש אותם בפשטות ובביטחון בחנות ממתקים שאת מכירה עם ה-80K שיש לך.

עד אז, לשם התרגול וההיכרות, הייתי לוקח מתוכם סכום קטן (אבל לא מבוטל בכלל!) של 10-20K לצורך העניין, סכום שאת יודעת שיכול להחתך בחצי מחר בבוקר במפולת של השוק, וכן הייתי בוחן אופציה של קופ"ג להשקעה שמחקה את SP500 או מוצר כמו Pepper Invest, שזה מוצר של הבנק PEPPER (בו את יכולה לפתוח חשבון בקלות) ואפשר להשקיע דרכו בקלות למשל בקרן סל VOO, שמחקה את ה-SP500 (אפשר גם לחלק את הסכום ולהשקיע חודשית).
גם אם בסוף השנה תצטרכי למכור ולשלם 25% מס על הרווחים, בסכומים הקטנים האלה זה לא כזה קריטי. עדיף מלמהר ולהשקיע במשהו שאת לא מכירה ואז למכור במפולת. בכל מקרה אולי תגלי שבסוף השנה למדת מספיק כדי לדעת שאפשר פשוט לקחת את ההשקעה שלך בפפר אינווסט ולהעביר לתיק השקעות בחברת השקעות (פסגות/מיטב דש/אקסלנס/IBI או למתקדמים: בית השקעות אמריקאי בשם Interactive Brokers). את הקופ"ג להשקעה לעומת זאת לא ניתן להעביר, אבל מקסימום כאמור מוכרים ומעבירים כסף. אפשר גם להחליט להשאיר אותה וזהו. אם תבחרי בקופ"ג להשקעה שווה לבחור באחת עם דמי ניהול "סבירים" (פחות מ0.5%). אבל בסכום של 10-20K זה לא כזה קריטי.

בנוסף, חשוב לציין שגם 10 שנים זו תקופה בינונית בשוק ההון והשקעה של כל חסכונותייך לתקופה זו במוצרים עתירי סיכון לא מבטיחה לך בהכרח תשואה "היסטורית" (~10% בשנה), למעשה היא לא מבטיחה לך איזשהי תשואה - אבל ככה זה עובד: יותר סיכון יותר אפשרות לתשואה.

נערך לאחרונה ב:
אהלן, אני בת 20, משוחררת טרייה והכרתי את הבלוג של הסולידית לפני חודש ומאז אני לא מפסיקה להכנס כאן. למדתי תוך חודש (ועדיין)כל כך הרבה על כל עולם ההשקעות.
אז אחרי שכבר קראתי כל כך הרבה וגם קראתי בהרבה פורומים, אני מרגישה כבר מוכנה פיזית/נפשית. אבל הבעיה שאני לא יודעת מאיפה להתחיל, אני מרגישה כמו ילדה שנכנסת לחנות ממתקים ורוצה לקנות הכל מהכל.

על מנת שתבינו אותי, חסכתי 80 אלף זה סכום שאני לא מתכוונת לגעת בו ב10 שנים הקרובות ואולי יותר (שגר ושכח), הייעוד שלו הוא דירה + יכולה להפקיד כל חודש 100 שקל.

עכשיו ככה, יש גמל להשקעה ולא התחברתי אליו בגלל ה25%, לעומת זאת קרן השתלמות אחלה של דבר ואני אפקיד שם כסף בעתיד בלי שום קשר לסכום שיש לי.
העניין הוא איך אני ניגשת בצורה הכי פרקטית שיש ומתחילה להשקיע, יש את SP500 שהוא מוצא חן בעייני, יש את הקרנות נאמנות, מניות דיבידנד, ועוד מלא דברים טובים. בקיצור, אני יודעת מה המטרה שלי בכסף הזה, אבל לא יודעת במה להתמקד מבין כל האפשרויות.
אשמח לתגובות שיעשו לי סדר בבלאגן של עצמי.

מעריכה.
ברוכה הבאה ובהצלחה!

את מתחילה ללמוד את הנושא בגיל צעיר שזה מצוין אבל כנראה מההתרגשות ערבבת קצת בין כמה דברים, אז קצת סדר:

יש מספר דרכים לסחור ולהשקיע בשוק ההון שרלוונטיות לתווך של 10 שנים בגילך:

- חשבון מסחר עצמאי.
- קופת גמל להשקעה.
- קרן השתלמות.

רק על הרווחים משלמים 25% (חוץ מאג"ח לא צמוד ופקדונות, בהם המס הוא 15%).

חשבון מסחר עצמאי - ניתן לפתוח דרך הבנק או דרך בית השקעות חבר בורסה. בעזרת חשבון זה את יכולה לקנות ולמכור מניות, אג"חים, קרנות סל, קרנות נאמנות ועוד והכל לפי הבחירה שלך.
אופציה זו היא הזולה ביותר להחזקה לתווך ארוך. לרב משלמים עמלת קניה ומכירה נמוכים, דמי הניהול של קרנות הסל נמוכות יחסית והתשלום החודשי לחברה המתחזקת הוא 10-15₪.
באחד הפוסטים האחרונים של הבלוג דורין מסבירה די מאפס איך אפשר לפתוח ולהתעסק עם חשבון כזה.

קופת גמל להשקעה - החברה המנהלת בוחרת בשבילך אילו ניירות ערך ירכיבו את תיק ההשקעות שלך. יש מספר קופות גמל להשקעה שמתחייבות על אסטרטגיית השקעה מסוימת (כגון עקיבה אחר מדדים) וכך יורכב תיק ההשקעות שלהן.
זו אופציה להשקעה יקרה משמעותית מניהול תיק מסחר עצמאי, אבל אופציה "טיפשה" יותר שלא מחייבת אותך ללמוד איך לקנות ולמכור ניירות ערך.

קרן השתלמות - מכשיר השקעה שפטור ממס רווחי הון על השקעה של עד סכום מסוים לשנה. על פניו מכשיר ההשקעה האופטימלי, אבל ההפקדות צריכות להיעשות במסגרת עבודה כשכירה / עצמאית ועד סכום זעום של כ18.5 אלף ש"ח בשנה.
בנוסף, הכסף הופך לנזיל רק לאחר 3 שנים, ופטור ממס רווחי הון רק לאחר 3 שנים נוספות (6 שנים מפתיחה).

ברוכה הבאה, וכל הכבוד לך.
הלוואי שהייתי מתחיל לחסוך להשקיע כשהייתי בגיל שלך.

לא יודעת במה להתמקד מבין כל האפשרויות.
בלחסוך כסף. זה הכי חשוב.

יש גמל להשקעה ולא התחברתי אליו בגלל ה25%, לעומת זאת קרן השתלמות אחלה של דבר ואני אפקיד שם כסף בעתיד בלי שום קשר לסכום שיש לי.
25% זה מס רווחי הון. זה "ברירת המחדל", ברוב אפיקי ההשקעה תאלצי לשלם 25% מס על הרווחים. אחר כך באים אפיקי ההשקעה הפטורים ממס, כמו קרן השתלמות שציינת.

עדיף לך לדעתי לפתוח תיק ני"ע בבנק שלך (שאינו פטור ממס) מאשר קרן השתלמות.
בשלב הזה לא הייתי מטריד את עצמי יותר מידי עם אופטימיזצית מס. יותר חשוב ללמוד איך להשקיע ולהתחיל להתנסות בזה.

קופ"ג להשקעה, יש עוד מספיק סיבות אחרות כדי לא להתחבר לזה. הגרועה מכולן לדעתי - חוסר שקיפות וחוסר שליטה על איפה הכסף שלך מושקע.

העניין הוא איך אני ניגשת בצורה הכי פרקטית שיש ומתחילה להשקיע

הכי חשוב שתשנני את המנטרה:

המטרה שלך כרגע זה
א) לחסוך כסף
ב) ללמוד איך להשקיע בצורה מושכלת ולקחת סיכונים מחושבים (ולהתנסות בזה, כמובן)

המטרה שלך היא לא לקצור תשואות פנומנליות משוק ההון בשנה-שנתיים הקרובות

הכי חשוב שתשנני את המנטרה:

המטרה שלך כרגע זה
א) לחסוך כסף

המטרה שלך היא לא לקצור תשואות פנומנליות משוק ההון בשנה-שנתיים הקרובות
מחזק ומוסיף: לגבש אסטרטגיה תוך כדי הצבת יעדים, וקביעת נקודות ביניים ברות השגה כגון הגדלת הכנסה, העלאת אחוז החסכון, צבירת הון מסוים וכדומה.

אם המטרה שלך להשקעה וחיסכון היא רכישת דירה בישראל, כדאי להבין איפה וכמה דירה את רוצה לקנות ולתכנן בהתאם.
אני יכול להעיד מנסיון של אנשים קרובים לי שקנו יותר מדי בית, עם משכנתא רצחנית ואכלו לחם ומרגרינה כדי לשלם אותה בפרק זמן קצר מאוד, כי החלום שלהם היה בעלות על דירה. אבל, ברגע שהם שילמו את המשכנתא הם איבדו כל רסן וכבר 15 שנה חיים מהיד לפה.

כדאי שיהיה משהו מעבר ל"חלום הדירה" כי הכסף בסופו של יום הוא רק כלי ולא המטרה.

ושוב, כל הכבוד על כך שהתחלת להיכנס לתחום בגיל 20. הזמן הוא שחקן החיזוק העיקרי שלך ואין לך סיבה לבצע החלטות פזיזות. קחי את הזמן אם זה מה שאת מרגישה שאת צריכה, אנחנו והשוק לא בורחים לשום מקום

נערך לאחרונה ב:
תודה רבה לכל אחד ואחד מכל שהקדיש זמן לקרוא את השאלה ולהגיב, למדתי מכם עוד, ושוב תודה רבה.

בלחסוך כסף. זה הכי חשוב.
בגיל 20 מייד לאחר צבא ועדיין ללא מקצוע, ולחסוך כרגע זה הדבר הכי חשוב? לא לגמרה מסכים... גיל 20 הוא הגיל שבו ניתן להשפיע בצורה הכי משמעותית על צד המשוואה של ההכנסה לטווח ארוך, בעוד צד המשוואה של אחוז החיסכון כרגע יחסית שולי, כי ההכנסה בכלל כרגע יחסית נמוכה.

לטעמי סדר העדיפויות הוא אם כן -
1. למצוא עיסוק שמעניין ומושך אותך ושתוכלי לעסוק בו בעניין ובהתלהבות למשך שנים רבות.
2. לרכוש את הידע המקצועי הנדרש על מנת להכנס לשוק העבודה בתחום שבחרת באופן האופטימלי.

רק אחרי זה באים -

א) לחסוך כסף
וגם אם יקחו עוד חמש שנים עד שתגיעי לשתי המטרות האחרונות לא יקרה שום אסון.

בגיל 20 מייד לאחר צבא ועדיין ללא מקצוע, ולחסוך כרגע זה הדבר הכי חשוב? לא לגמרה מסכים... גיל 20 הוא הגיל שבו ניתן להשפיע בצורה הכי משמעותית על צד המשוואה של ההכנסה לטווח ארוך, בעוד צד המשוואה של אחוז החיסכון כרגע יחסית שולי, כי ההכנסה בכלל כרגע יחסית נמוכה.
כן... כדי לחסוך כסף צריך שיהיה הכנסה לחסוך ממנה.
חשבתי שזה ברור :)

אנסח מחדש:
בלהגדיל את שיעור החיסכון ככל שניתן. זה הכי חשוב.
יותר טוב?

1. למצוא עיסוק שמעניין ומושך אותך ושתוכלי לעסוק בו בעניין ובהתלהבות למשך שנים רבות.
אף אחד לא באמת יודע מה מעניין ומה מושך אותו בחיים בגיל 20 כשהוא עדיין לא התנסה בכלום.

אני מכיר מספיק חבר'ה בסביבות גיל 30 שיש להם ברזומה לפחות 3 פעמים שהם התחילו תואר כלשהו ופרשו אחרי סמסטר או שניים ובזבזו הון תועפות על לימודים מיותרים ועדיין אין להם מושג מה מושך אותם. מנגד, יש לך אותי כאחד מאלה שבגיל 20 היו נעולים על מסלול חיים מאוד חד משמעי, ואחרי עשור או שניים העדפותיהם השתנו לגמרי.

חשוב לדעתי שמשוחררים טריים יבינו שזה בסדר ונורמלי ותקין לחלוטין לא לדעת מה מעניין אותם לעשות בחיים שלהם, שייתכן שגם בגיל 35 הם עדיין לא ידעו, וזה סבבה לגמרי.
וטובה שעה אחת לפני שהם שהם משלמים 100 אלף ש"ח למכללת שקר כלשהו שמשחקת על הלחץ החברתי שהם חווים.

רק שימי לב שאף אחד לא יכול להבטיח לך שבעוד 10 שנים התיק שלך לא יחליט לאבד 80% מערכו.
מבחינתי כל טווח זמן שבסופו צריכים את "כל הכסף" הוא טריקי וחייב להכין תוכנית של איך להתנהל אם ביום הדין התיק איבד % מערכו.

היי,
ברוכה הבאה לפורום
אני אישית בן 20, חסכתי קצת יותר גדול משלך והתחלתי בקטן בעזרת Pepper, כמו שהציעו לך כאן מעליי
בעזרת Pepper Invest אפשר להשקיע בקרנות סל אמריקאיות בקלות ובנוחות (בין היתר ב-VTI)
אחרי שהגעתי לאחזקות של 20K במניות לצד המזומן (אני מעדיף פיקדון בנקאי במקום אג''ח), עברתי לאחרונה לפסגות - ברוקר ישראלי פשוט, שמבצע את תשלומי המס בשבילך (שלא כמו IB שפופולארי בקרב ה''הדוקים'' יותר בפורום, ודורש הגשת דו''חות מס באופן עצמאי)

ככה או ככה, נחמד לראות עוד נציגות צעירה בפורום, ובמיוחד מישהי שחסכה בעצמה, ועם תוכניות לטווח הארוך לאחר השחרור

בהצלחה!

לדעתי לא. אני באמת חושב שבגיל 20 העדיפות העליונה היא הגדלת ההכנסות לטווח ארוך. בהסתכלות לטווח ארוך שיעור חסכון גבוה מהכנסה נמוכה בגיל 20 הוא משמעותי אולי רק מהבחינה הפסיכולוגית.

אף אחד לא באמת יודע מה מעניין ומה מושך אותו בחיים בגיל 20 כשהוא עדיין לא התנסה בכלום.
צודק, נוסח באופטימיות יתר. ועדיין מחקרים רבים מספור מוכיחים שהשקעה בהשכלה גבוהה היא ההשקעה הטובה ביותר שאדם יכול לעשות בימי חייו ושהיא מנבאת בצורה הטובה ביותר את הכנסתו העתידית.

ברוכה הבאה ,
80 אלף שקל זה נראה הרבה בגיל הזה,צריך לזכור שרוב בני גילך , שאני אחד מהם דרך אגב , שורפים חצי מזה בטיולים מסביב לעולם ( לא רלוונטי היום במצב של הקרונה ) וחצי הולך לממן תקופת לימודים של 3/4 שנים במידה ותעשי תואר במקום נחשב, תקבעי יעדים לעתיד לפני שאת סוגרת את הכסף יכול להיות שתצטרכי אותו נזיל.

לא נתת הרבה פרטיים עלייך , את בת 20 האם את גרה אצל ההורים או לבד , האם את נתמכת בהם כלכלית? משתמשת להם באשראי ברכב וכדומה ?
לפני שקופצים לsp500 צריך שורשים חזקים כדי לשרוד לטווח הארוך אני הייתי שם את המיקוד בשלב שלך על העמקת הידע בנושאי התנהלות פננסית, להבין מושגים בעולם ההשקעות והכסף לעומק , לקרוא בלוגים , ספרים וכדומה.
בנוסף חשוב בגיל שלך לעשות מאמץ וללכת לקריירה שאפשר להרוויח בה הרבה כסף , ושם לדעתי אמור להיות הפוקוס שלך כי לטווח הארוך ההשקעה הכי טובה זה בעצמנו.
בהצלחה

לדעתי לא. אני באמת חושב שבגיל 20 העדיפות העליונה היא הגדלת ההכנסות לטווח ארוך. בהסתכלות לטווח ארוך שיעור חסכון גבוה מהכנסה נמוכה בגיל 20 הוא משמעותי אולי רק מהבחינה הפסיכולוגית.
הגדלת שיעור החיסכון יכולה להתקבל הן על ידי הגדלת ההכנסות והן על ידי הקטנת ההוצאות.
בגיל 20 אתה צריך לדאוג לעשות גם את זה וגם את זה כדי למקסם את שיעור החיסכון.

אתה מתייחס לדברי כאילו אמרתי שאתה צריך לעבוד בשכר מינימום ולאכול נמלים ברחוב כדי לחסוך כסף.
זאת לא הייתה הכוונה שלי.

צודק, נוסח באופטימיות יתר. ועדיין מחקרים רבים מספור מוכיחים שהשקעה בהשכלה גבוהה היא ההשקעה הטובה ביותר שאדם יכול לעשות בימי חייו ושהיא מנבאת בצורה הטובה ביותר את הכנסתו העתידית.
זה כניראה נכון אם הלכת ללמוד מדעי המחשב,
אבל זה בוודאות לא נכון אם הלכת ללמוד לימודי אירופה הקלאסית כי זה מה שמעניין ומושך אותך.

להתייחס תואר אקדמי בתור אפיק השקעה, זה אני לגמרי בעד.

כל הכבוד על זה שאת מתחילה בגיל כזה צעיר..
קודם כל בלי לחץ ותנשמי עמוק כל החיים עוד לפנייך

פה יש פוסט מומלץ להתחלה

לעניות דעתי - השאיפה שלך צריכה להיות שבעוד 10\15\20 שנה מה עשית עם ה-80 אש"ח האלו היום לא ישנה את ההון שלך שיגיע למיליון(ים).

הדרך לשם עוברת בלהשקיע את הכסף בכושר ההשתכרות שלך: בין אם זה בלימודים, בשקט נפשי להתמודד עם זעזועים, תמיכה בשינויי החלטות \ שינויי כיוון, בלחכות יותר זמן מובטלת כדי לקחת משרה שיותר תקדם אותך בקריירה שלך, ללמוד לבד משהו בקריירה, לפתח תחביב (ואולי יצמח ממנו עסק), לגור בדירת שותפים קרוב לברנז'ה רלוונטית לתחום העיסוק, או כל רעיון אחר העולה על דעתך. גם להנות (נניח טיול) נשמע לי אחלה יעד.

במקביל מה שהייתי עושה אם הייתי יכול לחזור לגיל הזה, הוא להקצות סכום לא משמעותי (נניח עשירית מההון - בהנחה ולא אכפת לי להקריב אותו לחלוטין) ומשקיע אותו באחת הצורות שציינת (בכלל לא משנה איזו - שימי לב שההבדלים יגיעו לאולי 100שח בשנה) - כדי לצבור ניסיון בשטח בהשקעות. איך זה מרגיש להפסיד? מה סף הסיבולת לישון בשקט? כל כמה זמן אני מרגיש צורך לבדוק את התיק? מה אני עושה במפולת?
המטרה היא יותר לימודית מאשר שבעוד 10\15\20 שנה יהיה לסכום משמעות בתיק העתידי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
ת קראתי את כל הבלוג של הסולידית מההתחלה ועד הסוף במהלך סגר הקורונה אוף טופיק 2
yossidiv האם למישהו כאן יצא להשקיע עם [נערך] פוסטים מאיכות נמוכה 7
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
S המסע שלי מתחיל כאן יומני מסע אישיים 2
H האם מישהו כאן גר בישוב עם הטבות מס? צרכנות פיננסית 17
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
L התייעצות עם אנשי ההייטק כאן? התפתחות אישית 13
aminadav לא ניתן לחפש כאן הודעות שקשורות לIRA אוף טופיק 2
P כאן מתקרבנים פוסטים מאיכות נמוכה 563
M מישהו כאן יודע מבחינת מיסוי של עמותה? מיסים 14
M חיסכון בכביסה מי כאן מכיר\ה את הג'ינס במקפיא? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 22
tomer111 האם עוד מישהו כאן חושש ממצב שחשבון ההשקעות נעלם? שוק ההון 12
The Stoic מי כאן מכיר את נהריה? נדל"ן 22
ת תעודת זכאות להגרלות, יש כאן מי שהוציאו? נדל"ן 17
שניצלוינאי יש כאן סולידיים בברצלונה? אוף טופיק 2
P קצת מקנא בחבר'ה שרושמים כאן ומפרגן אוף טופיק 11
I הגבול שבין לחסוך ולהשקיע לעתיד לבין לחיות כאן ועכשיו יומני מסע אישיים 2
ר הרכב נכסים של קרנות הסל. מה קורה כאן? שוק ההון 19
Z הרעת תנאים בקרנות השתלמות /IRA - האם יש כאן מגמה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
singleton יש כאן דינקס dinks? אוף טופיק 113
S יש כאן מישהו שמנהל חשבון השקעות בחו"ל בתור חברה בע"מ? שוק ההון 4
Y לא מצליח להבין מה ההיפ עם חברות הפאאנג כאן אוף טופיק 18
מ כאן - איך עובד המסחר בבורסה אוף טופיק 2