• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מעשה באלף דולר שנכנסו לי לחשבון הבנק

shirbi

משתמש רגיל
דירוג
521
אתמול הסתכלתי בחשבון הבנק שלי, ולהפתעתי גיליתי שלפני כמה ימים הוכנסו אליו 1000 דולרים. ברישומי הבנק היה רשום שהמקור הוא מורגן סטנלי - הברוקר שמחזיק את ה RSU של המניות מהעבודה הקודמת.
זה היה מוזר, כי הפעם האחרונה שמכרתי מניות היתה לפני 3 חודשים ואת התמורה כבר קיבלתי.
אז פניתי לנאמן ESOP באמצעות המייל, בשביל לשאול מה מקור הכסף.
הם ענו די מהר: קיבלנו החזר מביטוח לאומי, המרנו לדולרים. יצא 1200$. לקחנו עמלה של 200$ ואת השאר העברנו לך לחשבון.
עניתי במייל חוזר: "על מה עמלה של 200 דולר?!"
התשובה: טעות דפוס. היה אמור להיות 30$. נזכה אותך ב 170$ ונעביר לך אותם לחשבון מחר.

מסקנה: גם כאשר מגיע כסף מסיבה לא ברורה, שווה לברר.

חוץ מזה, ESOP קצת מעצבנים: נתתי בעבר הוראה להעביר לי את תמורת מכירת ה RSU בדולרים, אפילו שעמלת ההעברה הבנקאית בדולרים יקרה משמעותית מבשקלים, כי אז אין לי עמלה של המרת מטבע ואני יכול ישר לקנות קרנות דולריות מחשבון הבנק שלי. אולם כאן לא היתה הצדקה להמרה הזו, שהרי הכסף גם ככה הגיע מביטוח לאומי בשקלים. אז היה יוצא זול יותר אילו היו מעבירים את הכסף בשקלים.
לטעמי היו צריכים לפנות אלי ולשאול לפני שמבצעים המרה והעברה.

חוץ מזה, מוזר איך כסף מביטוח לאומי מגיע אליהם. חשבתי שהמעסיק אמור להתעסק בכל מה שקשור למיסים ולא הנאמן.

לא. אזרח ישראלי בלבד.

חוץ מזה, מוזר איך כסף מביטוח לאומי מגיע אליהם. חשבתי שהמעסיק אמור להתעסק בכל מה שקשור למיסים ולא הנאמן.
תשלום מיסים זו כמעט כל המטרה של הנאמן, במיוחד כשהמניות אצל ברוקר אחר (מורגן סטנלי).
המעסיק פשוט אמור לקבל את המידע מESOP על תשלום המיסים ואמור לתקן את ההפרשות בהתאם.

המעסיק פשוט אמור לקבל את המידע מESOP על תשלום המיסים ואמור לתקן את ההפרשות בהתאם.
נכון, ובגלל זה היה לו מוזר שהחזר מס מגיע דרך הנאמן ולא דרך התלוש.

. חשבתי שהמעסיק אמור להתעסק בכל מה שקשור למיסים ולא הנאמן.
בגלל זה היה לו מוזר שהחזר מס מגיע דרך הנאמן ולא דרך התלוש.
זה נכון כל עוד אתה עובד אצל המעסיק.
אם הבנתי נכון פה מדובר על
RSU של המניות מהעבודה הקודמת.
כלומר אתה כבר לא עובד במקום העבודה הזה ולכן הוא לא מנפיק לך תלוש משכורת ולא מתעסק בכל מה שקשור למיסים וכו'.

נכון, ובגלל זה היה לו מוזר שהחזר מס מגיע דרך הנאמן ולא דרך התלוש.
להבנתי השטחית, המעסיק לא יכול באמת להחזיר לך מסים.
הוא רק יכול להתחשב במה שESOP כבר הפריש ולהגיע למסקנה שהוא לא צריך להפריש עוד עבור אותה שנה. ואז יותר מהשכר הולך ל"נטו".
נגיד, במקרה דמיוני שבו מישהו מוכר RSU בשווי 10 מיליון שקל, ESOP מנכים לו 620 אלף שקל (להבנתי המקסימום) בזמן שהשכר החודשי שלו הוא 10 אלף שקל המעסיק לא יוכל "לתקן" לו את המס מספיק והוא יאלץ לעשות תיאום מס מול מס הכנסה.

ופה, נשמע שממש היה החזר ממס הכנסה, ולכן הגיוני לי שזה יגיע לESOP.

להבנתי השטחית, המעסיק לא יכול באמת להחזיר לך מסים.
הוא רק יכול להתחשב במה שESOP כבר הפריש ולהגיע למסקנה שהוא לא צריך להפריש עוד עבור אותה שנה. ואז יותר מהשכר הולך ל"נטו".
נגיד, במקרה דמיוני שבו מישהו מוכר RSU בשווי 10 מיליון שקל, ESOP מנכים לו 620 אלף שקל (להבנתי המקסימום) בזמן שהשכר החודשי שלו הוא 10 אלף שקל המעסיק לא יוכל "לתקן" לו את המס מספיק והוא יאלץ לעשות תיאום מס מול מס הכנסה.

ופה, נשמע שממש היה החזר ממס הכנסה, ולכן הגיוני לי שזה יגיע לESOP.
מניסיון, המעסיק מחזיר את המס בפועל.
ככל ומדובר במימוש בזמן העבודה, המעסיק מכניס את מה שהנאמן הפריש למס הכנסה לתוך החשבונות שלו. ואם יוצא (והרבה פעמים יוצא, כי הנאמן מנכה את המקסימום) שיש עודף, המעסיק מחזיר לעובד את ההפרש בתלוש הקרוב.

דווקא קיבלתי תלוש משכורת עבור חודש אוקטובר (שבו רשום שתאריך העבודה האחרון שלי היה באוגוסט) ויחד איתו קיבלתי שקלים לחשבון הבנק - ההפרש בין כמה שהנאמן העביר להם לכמה מס שהייתי צריך לשלם. בתלוש המשכורת הזה גם מופיע תשלום מס הכנסה ותשלום ביטוח לאומי.

דווקא קיבלתי תלוש משכורת עבור חודש אוקטובר (שבו רשום שתאריך העבודה האחרון שלי היה באוגוסט) ויחד איתו קיבלתי שקלים לחשבון הבנק - ההפרש בין כמה שהנאמן העביר להם לכמה מס שהייתי צריך לשלם. בתלוש המשכורת הזה גם מופיע תשלום מס הכנסה ותשלום ביטוח לאומי.
אז בהחלט יכול להיות שהנאמן מעביר לך מקדמה.

לא הבנתי איך נראה לך מסלול הכספים באופן סטנדרטי ובמקרה היחודי של העברת כספים לאחר סיום העבודה.

איך שאני מבין את זה במהלך סטנדרטי:
1. אני נותן הוראה למכור מניות.
2. הברוקר מעביר את כל התמורה פחות העמלה שלו לנאמן.
3. הנאמן מניח שאשלם על כל הסכום 62% מס (בהנחה שהכל פירותי - אם חלק זה רווחי הון, אז פחות). אז הוא מעביר לי 38% מהתמורה (פחות העמלה שלו) ואת השאר מעביר למעסיק. הנאמן לא מעביר שקל אחד לרשויות המס.
4. המעסיק יודע כמה מס בדיוק עלי לשלם (שזה מין הסתם פחות מ 62%). הוא מעביר לרשויות המיסים את החלק שלהם, ומעביר לי את מה שנותר.

האם הבנתי נכון את המסלול? מה לגבי המקרה שבו כבר סיימתי לעבוד? שים לב שלמרות שסיימתי כבר לעבוד, למעסיק לא היתה שום בעיה לנפק לי תלוש משכורת נוסף ולרשום בו את כל פרטי המיסים וגם להעביר לי כסף לחשבון הבנק על פי תלוש המשכורת הזה.

המעסיק מכניס את מה שהנאמן הפריש למס הכנסה לתוך החשבונות שלו. ואם יוצא (והרבה פעמים יוצא, כי הנאמן מנכה את המקסימום) שיש עודף, המעסיק מחזיר לעובד את ההפרש בתלוש הקרוב.
זה בדיוק מה שאני אומר. זה לא שהמעסיק מחזיר חזרה מס שכבר שולם לרשות המיסים.
פשוט לאחר קבלת המידע מהנאמן המעסיק מבין ששולם כבר מס עודף, ולכן הוא יכול לשלם את המשכורת החודשית בלי להפריש ממנה מס הכנסה (כי הוא "נספג" במס העודף שכבר שולם)

לא הבנתי איך נראה לך מסלול הכספים באופן סטנדרטי ובמקרה היחודי של העברת כספים לאחר סיום העבודה.

איך שאני מבין את זה במהלך סטנדרטי:
1. אני נותן הוראה למכור מניות.
2. הברוקר מעביר את כל התמורה פחות העמלה שלו לנאמן.
3. הנאמן מניח שאשלם על כל הסכום 62% מס (בהנחה שהכל פירותי - אם חלק זה רווחי הון, אז פחות). אז הוא מעביר לי 38% מהתמורה (פחות העמלה שלו) ואת השאר מעביר למעסיק. הנאמן לא מעביר שקל אחד לרשויות המס.
4. המעסיק יודע כמה מס בדיוק עלי לשלם (שזה מין הסתם פחות מ 62%). הוא מעביר לרשויות המיסים את החלק שלהם, ומעביר לי את מה שנותר.

האם הבנתי נכון את המסלול? מה לגבי המקרה שבו כבר סיימתי לעבוד? שים לב שלמרות שסיימתי כבר לעבוד, למעסיק לא היתה שום בעיה לנפק לי תלוש משכורת נוסף ולרשום בו את כל פרטי המיסים וגם להעביר לי כסף לחשבון הבנק על פי תלוש המשכורת הזה.

להבנתי (ויכול להיות שאני טועה) אין בשום מצב מעבר כספים בין הנאמן למעסיק.
הנאמן תמיד מנכה מס מקסימלי בהתאם למסלול (62% פירותי, 25-8% בהוני).
אם עוד מועסקים אצל אותו מעסיק, הוא מקבל את המידע מהנאמן ו"מתאים" בדיעבד את המס השנתי בהתאם להכנסה (זתומרת, "מחזיר" מס ע"י תשלום משכורת בניכוי מס נמוך יותר).
אם כבר לא מועסקים (יכול להיות שיש איזה שהוא grace period) שלב ה"תיקון" של המעסיק לא קורה וצריך לעשות תיאום מס שנתי כדי לקבל החזר.

להבנתי אם מובטלים, אפשר להוציא אישור כלשהו מביטוח לאומי ובאמצעותו "להוכיח" לנאמן שאין הכנסה ואז הוא מראש לא מנכה 62%. אבל לא יצא לי לבדוק את התהליך הזה.

זה נשמע בעייתי אם המכירה היא בסוף השנה. לא בטוח שלמעסיק יהיה מהיכן לקזז את המס העודף שהנאמן שילם. מה ההגיון בכך שהנאמן מתעסק עם מס הכנסה? הרבה יותר פשוט שיעביר את הכסף למעסיק והמעסיק יעשה את כל החישובים, לא?

זה נשמע בעייתי אם המכירה היא בסוף השנה. לא בטוח שלמעסיק יהיה מהיכן לקזז את המס העודף שהנאמן שילם.
אתה תמיד יכול להגיש דו"ח למס הכנסה ולבקש החזרים. בדיוק כמו שאפשר לעשות כשאתה כבר לא עובד אצל אותו המעסיק
מה ההגיון בכך שהנאמן מתעסק עם מס הכנסה?
זה בערך כל התפקיד שלו - לוודא שאתה משלם את המס.
אם הוא לא מתעסק עם המס אז בשביל מה בכלל צריך אותו?
הרבה יותר פשוט שיעביר את הכסף למעסיק והמעסיק יעשה את כל החישובים, לא?
הרבה יותר פשוט שהברוקר יעביר ישר את הכסף למעסיק ושהמעסיק יעשה את כל החישובים. הנאמן רק מסבך את כל התהליך.

הניחוש שלי היה שהנאמן הוא הגוף שיודע לדבר עם ברוקרים בחו"ל ומעסיקים ישראלים לא, ובגלל זה צריך אותו. לא בשביל לדבר עם מס הכנסה.

הניחוש שלי היה שהנאמן הוא הגוף שיודע לדבר עם ברוקרים בחו"ל ומעסיקים ישראלים לא, ובגלל זה צריך אותו. לא בשביל לדבר עם מס הכנסה.
אז לא.
בעבר הרחוק (כששנינו עוד היינו סטודנטים) המעסיקים (או לפחות חלקם) עבדו ישירות מול ברוקרים בחו"ל, והרבה מהם עדיין עובדים היום ישירות מולם בתוכניות ESPP למשל.
אני זוכר שבתקופה שעבדתי כסטודנט היה שינוי בחברה שעבדתי בה והתחילו לעבוד עם נאמן. ממה שאני זוכר זה היה בגלל שינוי בתקנות והדרישה לנאמן היא כדי שהאופציות/RSU ימוסו לפי רווחי הון (לפחות בחלק שמעל שווי ההענקה) ולא לפי הכנסה מעבודה.

זה בדיוק מה שאני אומר. זה לא שהמעסיק מחזיר חזרה מס שכבר שולם לרשות המיסים.
פשוט לאחר קבלת המידע מהנאמן המעסיק מבין ששולם כבר מס עודף, ולכן הוא יכול לשלם את המשכורת החודשית בלי להפריש ממנה מס הכנסה (כי הוא "נספג" במס העודף שכבר שולם)
המעסיק מפיק תלוש, שבו הנטו לתשלום יכול להיות יותר גבוה מהברוטו. לא "משלם את כל המשכרות החודשית בלי להפריש ממנה מס הכנסה", אלא משלם בפועל הרבה יותר מהמשכורת החודשית השוטפת.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
עלילה מסלול מעשה בהפקדה לקופת ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
P מעשה במוט פינוק צרכנות פיננסית 1
Ben Dover מעשה ב-2 קרנות השתלמות ו- IRA אחד שוק ההון 26
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
י מכירת מניות בהפסד אך שער דולר יותר גבוה שוק ההון 6
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
מ מה לעשות עם 80 אלף דולר? שוק ההון 7
M האם יש קרן / תעודה על אינדקס מטבעות (דולר יורו וכו) מקבילה ל MSCI World Index פוסטים מאיכות נמוכה 8
A גידור כנגד התחזקות דולר שוק ההון 9
N איך הוא הגיע למליון דולר אוף טופיק 0
י האם כדאי להמיר עכשיו דולר לשקל (60K)? צרכנות פיננסית 24
א הצמדת דולר לשקל בחשבון בינלאומי שוק ההון 3
M הימור על שער שקל/דולר שוק ההון 1
adirkol להעביר לארץ 200,000 דולר, עמלות ומיסוי שוק ההון 5
F הסבר בבקשה על פער בין 1159193 שנסחרת ב7310 אגורות לבין IUIT שנסחרת ב-20.99 דולר? שוק ההון 2
Y חיובים אונליין ביורו או דולר, חשבון מטח, אשראי של הבנק, רק מטבע אחד כל פעם צרכנות פיננסית 17
Z שער דולר שוק ההון 114
ע ברוקר ארה"ב- קרן כספית דולר או יורו שוק ההון 9
I קרנות כספיות דולריות נקובות דולר שוק ההון 6
R מדד תל בונד-דולר והתחזקות הדולר שוק ההון 0
M החלפת שטרות 100 דולר ישנים אוף טופיק 6
N מחפש משהו דומה לקרן כספית נקובה דולר רק שנסחרת בארהב שוק ההון 19
N מה המס על קרן כספית שיקלית ועל קרן כספית נקובה דולר? מיסים 9
ה קרן אגח ארהב מחמ קצר מנוטרלת דולר שוק ההון 10
R גידור דולר/שקל אבל עם טוויסט שוק ההון 4
T המרת שקל דולר בIB - הודעה שוק ההון 0
D קשר בין S&P 500 למדד השקל דולר בשנים האחרונות שוק ההון 24
I דולר\שקל שוק ההון 12
M מיסוי להשקעות שנקנו במטבע דולר מיסים 3
י קושי במילוי טופס 1325 - שער דולר מיסים 25
T צים מכריזה על דיבידנד מיוחד לרבעון 3 2020 של 2.5 דולר (~5% תשואה מובטחת?) שוק ההון 77
בייניש איך להפקיד 10,000 דולר במזומן בבנק? צרכנות פיננסית 9
T הפקדת מט"ח (דולר) לברוקר ישראלי, האם אפשרי? שוק ההון 19
Kipodi קנית דולרים ע"י בנק ישראל וקביעת שער דולר יציג צרכנות פיננסית 33
N 50K דולר פנויים להשקעה לטווח זמן ארוך שוק ההון 5
ה מליון דולר - והיעד הבא יומני מסע אישיים 55
ע המרת דולר לשקל: האם להודיע מראש לבנק על קבלת שקלים מ IB? צרכנות פיננסית 9
stamEhad הדרך היעילה והזולה להעברת כספים מישראל (ש"ח) לארצות הברית (דולר) נדל"ן 0
מתכנת ני״ע נקוב דולר בבורסת תל אביב שוק ההון 8
G המרת דולר לשקל - בבנק או בבית השקעות שוק ההון 1
I דוח שנתי דרך ברוקר זר - מטבע בסיס שקל/דולר שוק ההון 0
G 7000 דולר במזומן שוק ההון 19
M שער דולר/שקל שוק ההון 4
X מסטרקארד ארצות הברית בישראל , משיכה דולר בכספומט צרכנות פיננסית 2
א חוזה עתידי דולר שקל שוק ההון 4
ש המרת דולר לשקל צרכנות פיננסית 4
ר נפילת דולר שוק ההון 277
ר השקעות בארה״ב מעל 60 אלף דולר שוק ההון 10
הנודדת אירו-דולר - מה משפיע על השער והאם הוא צפוי להשתפר? צרכנות פיננסית 13
I דולר/שקל - דעתכם שוק ההון 60