מעבר בין עבודות - מה חשוב לדעת?

unrealx

משתמש ותיק
דירוג
572
עובד בהייטק, כ- 3 שנים במקומות העבודה ועובר למקום חדש,
מה כדאי לדעת?
דיברתי עם יועץ פנסיוני והוא אמר לי שאפשר למשוך חלק מקופת הפיצויים שפתור ממס שווה ערך ל 12,000 * מספר השנים שעבדתי
זה כסף פתור ממס, ונשמע לי כמו אחלה דיל, אני מעדיף להשקיע את הכסף בעצמי / להשתמש בכסף לפני גיל הפרישה, עד גיל הפרישה יהיה לי מספיק כסף בפנסיה בנוסף ותיק השקעות מכובד.
יש סיבות למה לא למשוך? האם נהוג למשוך?

האם יש דברים אחרים שצריך לשים לב אליהם כשעוברים עבודה?

האם יפתחו לי קופות חדשות של קרן השתלמות + פנסיה + פנסיה מקיפה? האם אפשר לאחד את הכל?

חיים 111

משתמש בכיר
דירוג
1,153
יש סיבות למה לא למשוך? האם נהוג למשוך?
למי שלא מושך, יש יותר פטור ממס על הקיצבה בפרישה. (אני לא בטוח איזה פטור "שווה" יותר).

האם יפתחו לי קופות חדשות של קרן השתלמות + פנסיה + פנסיה מקיפה? האם אפשר לאחד את הכל?
יפתחו מסלולים אחרים באותו חשבון, או חשבונות שונים באותו מנהל קרן (אני חושב שבפנסיה מסלולים שונים ובהשתלמות חשבונות שונים).
לוודא שנמשך רצף האכשרה בין המעסיקים אם המעסיק החדש מעביר לקרן פנסיה אחרת.

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
1,882
קרנות פנסיה - יפתחו לך קרן חדשה, אתה יכול לבקש מהסוכן להעביר את הכספים מהקרן הנוכחית לחדשה.
בקרן ההשתלמות תוודא שמתחילים ותק על הקרן החדשה.

unrealx

משתמש ותיק
דירוג
572
לוודא שנמשך רצף האכשרה בין המעסיקים אם המעסיק החדש מעביר לקרן פנסיה אחרת.
ואת זה איך עושים?
קרנות פנסיה - יפתחו לך קרן חדשה, אתה יכול לבקש מהסוכן להעביר את הכספים מהקרן הנוכחית לחדשה.
נשמע טוב!
בקרן ההשתלמות תוודא שמתחילים ותק על הקרן החדשה.
מה הכוונה? החדשה תפתח לי אחרי 6 שנים מהעבודה החדשה או שאני מתחיל מהותק של הישנה?

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
1,882
מה הכוונה? החדשה תפתח לי אחרי 6 שנים מהעבודה החדשה או שאני מתחיל מהותק של הישנה?
אם יש לך קרן השתלמות א' שלא משכת ממנה, ואתה פותח קרן השתלמות ב' (כל מעסיק זה בהכרח קרן נוספת), החלת ותק אומר שקרן השתלמות ב' תהפוך לנזילה ביחד עם קרן השתלמות א'. כלומר 6 שנים מיום פתיחתה של קרן א'.
כמובן שיש לזכור שקרן השתלמות היא לא ממוסה על רווחי ההון שלה עד תקרת הפקדה חודשית, אז ההמלצה במקרים רבים היא להימנע מלמשוך את הכסף משם.

מאיר_

משתמש ותיק
דירוג
246
אם יש לך ביטוח בריאות קבוצתי במקום עבודה הישן או החדש, ויש לך בעיות בריאות, יש חלון זמן (בערך 30 יום) בכניסה וביציאה להכנס לפוליסה או להמיר את הפוליסה לביטוח רגיל ללא הצהרת בריאות.

לגבי משיכת הפיצויים, אם אתה לא יודע טוב מאוד מה אתה עושה ובדקת את נוסחת השילוב, ברוב המקרים אם אתה מושך פיצויים ומפקיד אותם מחדש בשוק ההון ולא נוגע בהם עד הפרישה, אתה תפסיד הרבה כסף.

תבדוק מעבר למסלול מחקה מדד פאסיבי בקרן הפנסיה ובקרן ההשתלמות.

אחרי שאתה מקבל 106 לשנה הזו יש לך כמה שנים לבקש החזר מס. אם היה שינוי בשכר מגיע לך החזר מס.

unrealx

משתמש ותיק
דירוג
572
אם יש לך ביטוח בריאות קבוצתי במקום עבודה הישן או החדש, ויש לך בעיות בריאות, יש חלון זמן (בערך 30 יום) בכניסה וביציאה להכנס לפוליסה או להמיר את הפוליסה לביטוח רגיל ללא הצהרת בריאות.
האמת שיש לי אבל לא הבנתי כ"כ את החלק הזה, מה הוא נותן?

תבדוק מעבר למסלול מחקה מדד פאסיבי בקרן הפנסיה ובקרן ההשתלמות.
כאילו דה D:
לגבי משיכת הפיצויים, אם אתה לא יודע טוב מאוד מה אתה עושה ובדקת את נוסחת השילוב, ברוב המקרים אם אתה מושך פיצויים ומפקיד אותם מחדש בשוק ההון ולא נוגע בהם עד הפרישה, אתה תפסיד הרבה כסף.
וואלה? כמה? יש סכום מסוים שהייתי דווקא מוכן לשלם כדי לקבל את הכסף עכשיו, בשביל להשקיע ורכישת דירה בעתיד, בפנסיה אני בטוח שיהיו לי הוצאות נמוכות יותר ולא אצטרך כ"כ הרבה כסף (בנוסף לתיק השקעות!!)

מאיר_

משתמש ותיק
דירוג
246
האמת שיש לי אבל לא הבנתי כ"כ את החלק הזה, מה הוא נותן?
מה נותן מה? ביטוח בריאות? לפני חודש פורסם על זה פוסט בסולידית, תקרא.
לגבי הצהרת בריאות, אם יש לך בעיות בריאות אז הם יוחרגו אם תבצע חיתום מחדש.

וואלה? כמה? יש סכום מסוים שהייתי דווקא מוכן לשלם כדי לקבל את הכסף עכשיו, בשביל להשקיע ורכישת דירה בעתיד, בפנסיה אני בטוח שיהיו לי הוצאות נמוכות יותר ולא אצטרך כ"כ הרבה כסף (בנוסף לתיק השקעות!!)
למעט במקרים מיוחדים, על כל שקל שאתה מושך עכשיו פטור ממס, אתה תשלם מס על 1.35 ש"ח בפרישה.

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,133
למעט במקרים מיוחדים, על כל שקל שאתה מושך עכשיו פטור ממס, אתה תשלם מס על 1.35 ש"ח בפרישה.
אינטואיטיבית אתה צודק.
דובר על זה לפני מספר שנים והמסקנה הייתה שונה
בדיון בן 5 עמודים כאן יש הסבר די ממצה
כמו כן משיכת פיצויי פיטורים והפקדתם בקופת גמל להשקעה (בפרט ההודעות של david)

נערך לאחרונה ב:

solidix2

משתמש ותיק
דירוג
105
יש חלון זמן (בערך 30 יום) בכניסה וביציאה להכנס לפוליסה או להמיר את הפוליסה לביטוח רגיל ללא הצהרת בריאות.
זה תלוי בפוליסה, בדרך כלל מדובר על 60 ימים.
אני בודק את האפשרות ההפוכה של ביטול ביטוח פרטי והצטרפות לביטוח קבוצתי מטעם המעסיק.
מלבד סעיף ההמשכיות יש עוד משהו לשים אליו לב? האפשרות של כניסה ללא חיתום והמשך ביטוח פרטי ללא חיתום נשמעת קוסמת בייחוד שעכשיו יש לי החרגות.

unrealx

משתמש ותיק
דירוג
572
אינטואיטיבית אתה צודק.
דובר על זה לפני מספר שנים והמסקנה הייתה שונה
בדיון בן 5 עמודים כאן יש הסבר די ממצה
כמו כן משיכת פיצויי פיטורים והפקדתם בקופת גמל להשקעה (בפרט ההודעות של david)
היי, תודה. עברתי על הודעות ועדיין קשה להבין, יש הרבה מושגים שאני לא מכיר.
-הנתונים הם שנשארו לי מעל 32 שנים לפנסיה הרשמית, שאיני יודע אם אעובד עד הגיל הרשמי, ויהיה לי תיק השעקעות מכובד בנוסף לפנסיה.
מדובר גם על כ- 40K פתורים ממס (שנים*12 לפי מה שהיועץ אמר)
-את הכסף הזה אני לאו דווקא הולך להשקיע בתיק השקעות, יתכן שיהיה חלק מההון לדירה, אולי צירוף לתיק השקעות במועד מאוחר יותר
- אני לא תלוי בכסף הזה ולא באמת צריך אותו, אני רק חושב שיהיה נחמד לקבל סכום כזה עכשיו פתור ממס מאשר בעוד מעל 30 שנה, בגלל שעוד 30 שנה תהיה לי כבר דירה, תיק השקעות מכובד, ופחות התחייבויות
אני בודק את האפשרות ההפוכה של ביטול ביטוח פרטי והצטרפות לביטוח קבוצתי מטעם המעסיק.
מלבד סעיף ההמשכיות יש עוד משהו לשים אליו לב? האפשרות של כניסה ללא חיתום והמשך ביטוח פרטי ללא חיתום נשמעת קוסמת בייחוד שעכשיו יש לי החרגות.
בבקשה אל תחטוף לי את השרשור, תודה

מאיר_

משתמש ותיק
דירוג
246

כן, אל תבטל את הפרטי לפני סיום תקופת האכשרה של הקולקטיבי החדש.
גם ללא תקופת אכשרה אין כיסוי למקרה הנובע ממצב רפואי קיים למשך חצי שנה/שנה תלוי בגיל.
ובכל מקרה אין כיסוי למקרה ביטוח שאירע לפני סוף תקופת האכשרה. שים לב שמקרה ביטוח בדרך כלל מוגדר צורך רפואי, נניח אם הומלץ לך לעבור ניתוח או לקחת תרופה יקרה, מקרה הביטוח קרה בזמן ההמלצה גם אם עוד לא ביצעת את הניתוח או התרופה.

בנוסף, בדרך כלל בקולקטיבים הכיסוי פחות טוב מפרטי. תבדוק במיוחד את סעיף תרופות מותאמות אישית.

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,133
היי, תודה. עברתי על הודעות ועדיין קשה להבין, יש הרבה מושגים שאני לא מכיר.
-הנתונים הם שנשארו לי מעל 32 שנים לפנסיה הרשמית, שאיני יודע אם אעובד עד הגיל הרשמי, ויהיה לי תיק השעקעות מכובד בנוסף לפנסיה.
מדובר גם על כ- 40K פתורים ממס (שנים*12 לפי מה שהיועץ אמר)
-את הכסף הזה אני לאו דווקא הולך להשקיע בתיק השקעות, יתכן שיהיה חלק מההון לדירה, אולי צירוף לתיק השקעות במועד מאוחר יותר
- אני לא תלוי בכסף הזה ולא באמת צריך אותו, אני רק חושב שיהיה נחמד לקבל סכום כזה עכשיו פתור ממס מאשר בעוד מעל 30 שנה, בגלל שעוד 30 שנה תהיה לי כבר דירה, תיק השקעות מכובד, ופחות התחייבויות
קשה מאוד לענות וגם חסר אחראיות,
ההמלצה המקצועית היא להשאיר ולא למשוך,
הטענה העולה מהשרשורים שקישרתי היא שמבחינה מיסויית, ככל שמועד הפרישה לפנסיה רחוק יותר, תיתכן כדאיות להתחשבן על הפיצויים עכשיו, ולספוג את הקנס העתידי של 1.35 כדי להפוך אותם לקצבה מוכרת שתהיה פטורה ממס לחלוטין.

unrealx

משתמש ותיק
דירוג
572
ולספוג את הקנס העתידי של 1.35 כדי להפוך אותם לקצבה מוכרת שתהיה פטורה ממס לחלוטין.
לא הבנתי מדוע הקנס העתידי הוא 1.35, אם אני מושך את הכסף הפטור ממס עכשיו אני בסך הכל מוותר על פתור ממס רווחי הון של 25% עבור הסכום הזה. אני מפספס משהו?

unrealx

משתמש ותיק
דירוג
572
המדינה מעודדת אנשים לשמור כסף לפנסיה, ולכן קונסת אותך על משיכה לפני הפנסיה.
היועץ לא אמר לי שום דבר על קנס, בסך הכל שמגיע לי 12K על כל שנת עבודה מקופת הפיצויים, אתה רוצה להגיד לי שאני אקבל (בהנחה שעבדתי 4 שנים) 48K * 0.65 אם אני מתכנן למשוך?
הייתי בטוח שאין שום קנס במקרה של משיכת פיצויים במעבר בין עבודות

מאיר_

משתמש ותיק
דירוג
246
אם אתה מתכנן לקרוא על הנושא, תקרא גם על רצף קצבה אוטומטי וחרטה מרצף קצבה

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,133
לא הבנתי מדוע הקנס העתידי הוא 1.35, אם אני מושך את הכסף הפטור ממס עכשיו אני בסך הכל מוותר על פתור ממס רווחי הון של 25% עבור הסכום הזה. אני מפספס משהו?
עקרונית הכסף הזה חייב במס שולי *עכשיו*
לכל אזרח יש סכום פטור (בערך מיליון שקל החל מ 2025) עבור קצבת פנסיה פטורה ממס,
ניתן לנצל את הפטור הזה גם בשביל למשוך כספי פיצויים בפטור (בכפןף לתקרה של 12K עבור כל שנת עבודה) אלא שהמדינה רוצה לעודד אותך להשאיר את הכסף לפנסיה במקום למשוך אותו עכשיו,לכן נקבע שכל שקל פטור שנוצל לפני הפרישה יפחית 1.35 מהסכום הפטור, זה בעצם הקנס.
כספי פיצויים שנמשכו 32 שנות עבודה לפני הפנסיה לא יפגעו בפטור בכלל ! אבל מדובר על שנות עבודה בפועל.
היועץ לא אמר לי שום דבר על קנס, בסך הכל שמגיע לי 12K על כל שנת עבודה מקופת הפיצויים, אתה רוצה להגיד לי שאני אקבל (בהנחה שעבדתי 4 שנים) 48K * 0.65 אם אני מתכנן למשוך?
אין שום קנס עכשיו, בכוונה רשמתי ״קנס עתידי״ כפי שהסברתי בתחילת הודעה זו.

unrealx

משתמש ותיק
דירוג
572
עקרונית הכסף הזה חייב במס שולי *עכשיו*
לכל אזרח יש סכום פטור (בערך מיליון שקל החל מ 2025) עבור קצבת פנסיה פטורה ממס,
ניתן לנצל את הפטור הזה גם בשביל למשוך כספי פיצויים בפטור (בכפןף לתקרה של 12K עבור כל שנת עבודה) אלא שהמדינה רוצה לעודד אותך להשאיר את הכסף לפנסיה במקום למשוך אותו עכשיו,לכן נקבע שכל שקל פטור שנוצל לפני הפרישה יפחית 1.35 מהסכום הפטור, זה בעצם הקנס.
כספי פיצויים שנמשכו 32 שנות עבודה לפני הפנסיה לא יפגעו בפטור בכלל ! אבל מדובר על שנות עבודה בפועל.

אין שום קנס עכשיו, בכוונה רשמתי ״קנס עתידי״ כפי שהסברתי בתחילת הודעה זו.
תודה רבה על ההסבר. הרבה יותר מובן - מעריך מאוד.
אם אני אסכם, במידה ואני אהמר שיהיה לי כוח לעבוד עוד 32 שנים, שווה לי למשוך כי הקנס לא ישפיע עליי.
במידה ואני רוצה ללכת על בטוח למקרה שאעבוד גם פחות מ 32 שנים, לא כדאי לי למשוך את הסכום הפטור הזה.
לכן ההמלצה הרווחת היא לא להמר ולא למשוך את הכסף.

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,133
בגדול כן,
שים לב שצריך עבודה בפועל, לפי הבנתי מספיק חודש אחד בכל שנה, אבל לא מספיק כח לעבוד אלא אתה צריך גם למצוא מישהו שיסכים להעסיק אותך...
בכל מקרה הפגיעה בפטור היא לא סוף העולם, אתה יכול להחליט במודע וזה בסדר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C לימודי מדעי המחשב - מעבר לירושלים התפתחות אישית 7
S מעבר בנק לאחר כניסת רפורמת הניוד המהיר לתוקף צרכנות פיננסית 0
ד מעבר בין ברוקר ישראלי לאמריקאי שוק ההון 5
נ מעבר לעולם סולידי? יומני מסע אישיים 2
tomchoook מעבר לארה״ב לשנה צרכנות פיננסית 1
V דוחות לאחר מעבר מIB ישראל לIB העולמית ברוקרים ופלטפורמות מסחר 0
E האם להתעקש על הפרשת קרן השתלמות מעבר לתקרה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
V מעבר לIB ממתווך ו-Margin Loan ברוקרים ופלטפורמות מסחר 7
V מעבר לIB ממתווך וMargin Loan שוק ההון 3
D מעבר מIB לבנק לאומי ברוקרים ופלטפורמות מסחר 8
T מעבר מאקסלנס ל IB ברוקרים ופלטפורמות מסחר 6
1337justme מעבר בנק חוץ מפק"מ שוק ההון 2
S הצהרת הון לאחר מעבר לברוקר זר/החזר מס מיסים 9
י מעבר קרן פנסיה למקבלת פנסית נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א מעבר מעצמאי לשכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
K קרן השתלמות הפקדה מעבר לפטור ממס הוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
I מעבר מביטוח מנהלים - חישוב מקדמים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
י מעבר מIB ל.... תיק השקעות בבנק? שוק ההון 26
I מעבר לפנסייה משלימה/קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Y מעבר מביטוח מנהלים לקופת גמל צרכנות פיננסית 2
מ הייטק - מחשבות על מעבר עבודה התפתחות אישית 5
D מעבר מתיק השקעות סטנדרטי לIRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
deussex פלונטר עם א.כ.ע מהעבודה, בעקבות מעבר של ביטוח מנהלים לקרן פנסיה משלימה, ממגדל למיטב דש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
C התייעצות לגבי מעבר מאקסלנס לIB כדי להשתמש בשירותי המרת מט"ח ברוקרים ופלטפורמות מסחר 14
A מעבר מInteractive brokers ל-tdameritrade ברוקרים ופלטפורמות מסחר 18
T הפרשה מעבר לתקרה לפנסיה משלימה או לגמל ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
Y אסטרטגיית מעבר מתיק מנוהל בבנק לבית השקעות שוק ההון 3
ס הפקדה לקרן פנסיה מחקה sp מעבר לתקרה והקצאת נכסים בתיק פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N מעבר מקופת גמל להשקעה לIB שוק ההון 2
Oyi מעבר מעצמאי לחברה בע"מ מיסים 23
ק מעבר לבנק מMEXEM (IB הישראלי) שוק ההון 1
C מעבר למסלול פנסיה "בטוח" לפני תיקון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
R התלבטות לגבי מעבר להלמן למיטב לאור הרכישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
F הראל - מעבר מסלול לעוקב S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ttmoon שאלה לגבי חשבון השקעות עצמאי אל מול קרן השתלמות (מעבר להפקדות מעסיק) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ב מעבר בין מסלולי קרן פנסייה לפני/בזמן משבר שוק ההון 1
M מעבר מביטוח מנהלים לפנסיה שוק ההון 0
י למה לשוק יש נטייה לגדול אקספוננציאלית? יש לכך הסבר תיאורטי מעבר לתצפיות אמפיריות? שוק ההון 31
Yos מעבר מביטוח מנהלים לפנסיה שוק ההון 10
I מעבר לvt בלבד שוק ההון 1
T הפקדה חודשית מעבר לתקרה בפנסיה צרכנות פיננסית 3
חורש מעבר בין בורסות שוק ההון 3
ב מעבר קרן פנסיה והסדר ריסק פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 31
1337justme מעבר לפנסיה של אלדובי מחקת סנופי בזמן ריסק צרכנות פיננסית 0
א מעבר להייטק- מה באמת קורה שם התפתחות אישית 49
E מעבר מתפקיד פיתוחי לתפקיד ניהולי (תוכנה) - אודה לעצתכם אוף טופיק 3
S כדאיות מעבר מתיק מנוהל לניהול עצמאי שוק ההון 1
E מעבר לIRA, שילוב צוברת ומחלקת שוק ההון 1
S ״תזמון״ מעבר לברוקר זר לפני סוף השנה? צרכנות פיננסית 10
adisolo מעבר למסלול סנופי קופת גמל שוק ההון 0