• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס' שאלות בסיסיות

Klemantina

משתמש רשום
דירוג
0
היי לכולם

1. מבקשת לבדוק משהו לגבי עמלות: במידה והוצעו לי עמלות ק/מ (בנוגע לרכישת קרנות מחקות באירלנד) של 0.3% ומינימום 30 מהמטבע המקומי, כיצד עלי לחשב את הרכישה? האם נכון שאני מגיעה למינימום ברכישה של 10000 (בהתאם למטבע?)

2. קרנות מחקות באירלנד - באיזה מטבע הן נסחרות ואיזו גרסא עלי לרכוש ? האם הן נסחרות בדולרים/יורו/ליש"ט ? האם ישנה העדפה לרכישה במטבע כזה או אחר ? ניסיתי להבין את נושא מס מלכה בנוגע לליש"ט אבל לא ככ הבנתי

תודה לכולם ומצטערת על הצעירות - ממש חסרת בטחון

האם נכון שאני מגיעה למינימום ברכישה של 10000 (בהתאם למטבע?)
נכון.
בגדול זה אומר שאם את קונה בשווי של יותר מ10,000 מהמטבע המקומי העמלה תיהיה 0.3% מהסכום. אם את קונה בפחות אז העמלה היא 30.
האם הן נסחרות בדולרים/יורו/ליש"ט ?
כן. רוב הקרנות האיריות נסחרות בכל 3 המטבעות האלו (וחלקם גם בפרנק שויצרי בנוסף)
ניסיתי להבין את נושא מס מלכה בנוגע לליש"ט אבל לא ככ הבנתי
אני לא מבין גדול בעניין, אבל ממה שאני הצלחתי להבין מקריאה פה בפורום, אם את קונה ETF שנסחר בבורסה בלונדון בליש"ט יש סיכוי טוב שתצטרכי לשלם מס מלכה של 0.5% במעמד הקניה. על ETF שנסחר באותה בורסה בדולר לרוב אין מס מלכה.
האם ישנה העדפה לרכישה במטבע כזה או אחר ?
מעבר למס המלכה, יש 2 דברים שהמטבע יכול להשפיע עליהם:
1. עמלת ק/מ מינימלית - 30 דולר זה קצת פחות מ30 ליש"ט. ההפרשים נעלמים אם עוברים את המינימום במטבע היעד.
2. בחשבון ממוסה, המס מחושב לפי העליה בשווי יחסית למטבע הקניה. אני אנסה להסביר:
נניח קנית מניה כשיורו 1 שווה דולר 1 ושניהם שווים 4 שח, והמניה עלתה 100 (כלומר 400 שח).
אחרי כמה שנים החלטת למכור. נניח שבזמן המחירה היורו שווה 2 דולר והדולר שווה 4 שח. ונניח שמחיר המניה שווה 200 דולר או 100 יורו (או 800 שח).
אם קנית את המניה ביורו את לא צריכה לשלם מס בכלל (כי הרווח במונחי יורו הוא 0), לעומת זאת אם קנית אותה בדולר תצטרכי לשלם מס של 25% מ100 דולר רווח (כלומר 100 שח במקרה הזה). למרות שבשני המקרים הכפלת את השווי השקלי של ההשקעה שלך, המס יהיה שונה בתלות במטבע הקניה.

אגב, קחי בחשבון שיש בורסאות אחרות באירופה שבהן יש מיסים דומים לאותו "מס מלכה" גם על רכישה ביורו, ויש בורסאות שבהן אין מס כזה. זה מס שתלוי בעיקר בבורסה/מדינה שבה קונים את הנייר ופחות במטבע (למרות שלפעמים גם הוא משפיע).

דבר ראשון תודה על התשובה המאוד מפורטת.
אם אסכם את מה שהבנתי, עקב שיקולי מס מלכה וודאי - עדיף לרכוש בדולר או יורו (ולא בפאונד). ובין שניהם - אין לדעת כמובן מה יעלה ומה ירד, בטח בטווח של שנים, ולכן יתכן שאין לבחירה משמעות מיוחד?

אם אסכם את מה שהבנתי, עקב שיקולי מס מלכה וודאי - עדיף לרכוש בדולר או יורו (ולא בפאונד). ובין שניהם - אין לדעת כמובן מה יעלה ומה ירד, בטח בטווח של שנים, ולכן יתכן שאין לבחירה משמעות מיוחד?
אין משמעות לבחירה פשוט כי המטבע הוא יחידת מידה. מחיר הקרן יקבע לפי ערך החברות המרכיבות אותה, ולא לפי המטבע בה הקרן נקובה. הנושא כבר נידון בהרחבה

דבר ראשון תודה על התשובה המאוד מפורטת.
בכיף :)
בגדול כן.
יש משמעות לעמלת המינימום, במיוחד אם עושים מספר רב של קניות לאורך השנים שכולן מתחת לרף המינימום.
בנוסף, אם קונים ביורו כדאי לבדוק באיזה בורסה קונים ולוודא שאין עמלות או מיסים נוספים בבורסה הספציפית.

אין משמעות לבחירה פשוט כי המטבע הוא יחידת מידה.
אני לא מסכים.
נכון שאין השפעה על שווי האחזקות שלך, אבל יכולה להיות השפעה על המס שתשלם (אם מדובר בחשבון חייב), כפי שהדגמתי בתשובה הקודמת שלי.

נכון שאין השפעה על שווי האחזקות שלך, אבל יכולה להיות השפעה על המס שתשלם (אם מדובר בחשבון חייב), כפי שהדגמתי בתשובה הקודמת שלי.
ואתה יודע באיזה מטבע לבחור על מנת לשלם פחות מס?

אולי אני מפספס משהו, אבל המיסוי הוא לפי תשואה שקלית (ריאלית), לא לפי המטבע בו נקוב נייר הערך.

לצורך העניין: קנית אפל. לאחר שבוע המניה התרסקה 50% אבל הדולר התחזק פי 4. אז אמנם הפסדת דולרים, אבל הרווחת שקלים, ומכאן תשלם מס (עד כדי אינפלציה).

ואתה יודע באיזה מטבע לבחור על מנת לשלם פחות מס?
ברור. אותו מטבע שאני משקיע בו כי כדור הבדולח שלי אומר שהוא יעלה. ;)

וברצינות, זה שאני לא יודע איך המטבעות יזוזו לא אומר שלתזוזה שלהם אין השפעה.
יש כמה דרכים להתמודד אם זה. אתה יכול להגיד שאין לך מושג מה יקרה ולכן להמר על מטבע אחד, אתה יכול לחלק את הקניות שלך שווה בשווה בין 2,3 או 4 מטבעות שונים מתוך הנחה שחלק יעלו וחלק ירדו, ולפחות על חלק מהכסף "תרוויח" מס יותר נמוך.
כל אחד שיעשה מה שהוא מאמין בו.

אולי אני מפספס משהו, אבל המיסוי הוא לפי תשואה שקלית (ריאלית), לא לפי המטבע בו נקוב נייר הערך.
כן, אתה מפספס משהו.
מיסוי על ניירות ערך נקובים במט"ח הוא נומינלית לפי התשואה במטבע הנקוב, כלומר מתיחסים לשער המטבע כסוג של "מדד אינפלציה".
זה עקום (כמו הרבה חוקים בארץ), אבל להבנתי זה החוק כרגע.

לצורך העניין: קנית אפל. לאחר שבוע המניה התרסקה 50% אבל הדולר התחזק פי 4. אז אמנם הפסדת דולרים, אבל הרווחת שקלים, ומכאן תשלם מס (עד כדי אינפלציה).
הפוך, תקבל מגן מס.
תוכל להסביר את הכוונה?
כוונתי היא שזה כלל לא משנה באיזה מטבע את קונה את הני"ע, כל עוד אין מס מלכה.
יש כמה דרכים להתמודד אם זה. אתה יכול להגיד שאין לך מושג מה יקרה ולכן להמר על מטבע אחד, אתה יכול לחלק את הקניות שלך שווה בשווה בין 2,3 או 4 מטבעות שונים מתוך הנחה שחלק יעלו וחלק ירדו, ולפחות על חלק מהכסף "תרוויח" מס יותר נמוך.
רעיון מעניין רק שהעמלות יז***ו אותך.

זה עקום (כמו הרבה חוקים בארץ), אבל להבנתי זה החוק כרגע.
עקום מאוד אם ככה. אני לא מחזיק ניירות נקובים במט"ח אז לא יודע מניסיון, אבל מוזר שאם למשל קנית את הסנופי בדולרים, וקנית קרן ישראלית על הסנופי נקובה בשקל, המיסוי עליהם יהיה שונה. חדש לי בכל אופן.

רעיון מעניין רק שהעמלות יז***ו אותך.
למה שהעמלות יהיו יקרות יותר?
בהנחה שגם ככה אתה מבצע מספר קניות, תקנה כל פעם במטבע אחר ברוטציה.
או אפילו - תקנה כל פעם במטבע שהכי נחלש באופן יחסי.

וגם אם אתה עושה קנייה אחת גדולה - בהנחה שהיא מספיק גדולה כדי להיות פי כמה מעמלת המינימום אתה יכול לפצל אותה בלי לספוג עלויות נוספות.

למה שהעמלות יהיו יקרות יותר?
בהנחה שגם ככה אתה מבצע מספר קניות, תקנה כל פעם במטבע אחר ברוטציה.
או אפילו - תקנה כל פעם במטבע שהכי נחלש באופן יחסי.
רעיונות טובים.
עקום מאוד אם ככה. אני לא מחזיק ניירות נקובים במט"ח אז לא יודע מניסיון, אבל מוזר שאם למשל קנית את הסנופי בדולרים, וקנית קרן ישראלית על הסנופי נקובה בשקל, המיסוי עליהם יהיה שונה. חדש לי בכל אופן.
מוזר ומטומטם אבל זה החוק, לטוב ולרע.

אתה יכול לחלק את הקניות שלך שווה בשווה בין 2,3 או 4 מטבעות שונים מתוך הנחה שחלק יעלו וחלק ירדו
וחלק יתפצלו. מה יהיה המס על נייר נקוב € אם הוא יפוצל למרכיביו המקוריים?

דיברו על זה באריכות לא מזמן. סיכום של החוק:
http://www.hasolidit.com/kehila/threads/חבות-המס-במכירת-ניירות-דולריים.5289/page-4#post-128590
בפועל יש רו״חים שעושים חישוב נומינלי - רווח/הפסד דולרי כפול שער הדולר.

• אהבתי
Reactions: ogi
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12
N מס' שאלות לקראת פתיחת חשבון מסחר בIB שוק ההון 59
כ שאלות לגבי קיזוז מס בחשבון ממוסה מיסים 2
Y שאלות בנושא קיזוז מגן מס ושאר ירקות מיסים 27
ה שאלות לגבי ישובים הזכאים להטבות מס מיסים 0
Z שאלות על מס עזבון אמריקאי מיסים 2
D מס יסף - מס שאלות מיסים 16
ע שאלות על - קרן השתלמות S&P 500 לעצמאיים + מס רווחי הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
1337justme מס' שאלות לגביי טופס 867 עם דיבידנים בחו"ל ובארץ + משיכת כספים מקופ"ג מיסים 33
I שאלות בנושא דו"ח מס שנתי לשכיר, וסיכום רווחים/הפסדים בetrade מיסים 3
S ניצול נקודות זיכוי מס (ועוד כמה שאלות) מיסים 5
4 חישובי מס ותשואה נטו אג"ח ממשלתי לא צמוד (ישיר ודרך קרנות) וכמה שאלות נוספות שוק ההון 1
R מספר שאלות לגבי תיק ממוסה ותיק פטור מס. שוק ההון 10
G שאלות על דו"ח מס - 1301 צרכנות פיננסית 1
W שאלות בנוגע להפסדי הון ומגן מס שוק ההון 5
unrealx תיאום מס - שאלות אוף טופיק 1
unrealx רוצה למכור נייר וליצור מגן מס - שאלות על טפסים שוק ההון 0
N בן 22 עם הרבה שאלות על מס, תכנון תיק פאסיבי וכו' שוק ההון 17
O מספר שאלות לפני פתיחת חשבון ברוקר TD (ודחיית מס) שוק ההון 10
I מס שאלות בקשר לIB מיסים 31
B החזרי מס עבור תרומות- שאלות כלליות צרכנות פיננסית 3
O מספר שאלות על החזרי מס שוק ההון 1
Oziris מס' שאלות לגבי מסך הרכישה- קניית קרן אג"ח במערכת ספרק שוק ההון 13
G שאלות מס לממש מתחילים.. מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 28
Henchman34 לאור הכרזה על קופות הגמל להשקעה, מספר שאלות על ניכוי מס במקור שוק ההון 7
פ שאלות על בקשת החזר מס רווחי הון ממספר שנים צרכנות פיננסית 21
עש לילה שאלות מגן מס שוק ההון 10
yanosh34 מספר שאלות לגבי חישוב מס רווחי הון שוק ההון 2
מ מס ירושה מיסים 3
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
פ עוד על זיכוי מס ששולם בחו"ל מיסים 5
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
M מינוס ביתרות מזומן, מס לשלם, מס ששולם ומס עתידי שוק ההון 5
M מס ירושה על נכסים ישראלים לאזרח אמריקאי מיסים 13
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
M החזר מס והפסדים ברי קיזוז ב 867 מיסים 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
R מס דירה שניה פוסטים מאיכות נמוכה 2
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
A ניכוי מס במקור לתושב חוץ לרכישת אדמה? מיסים 5
מ מס בגין השכרת דירה-בקשה לטופס מיסים 3
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 14
A טופס 867 - מס שנוכה במקור (סעיף 40) לעומת מס ששולם בחול מיסים 6

נושאים דומים

Back
למעלה