• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס רכישת דירה שניה

דרדס בקרקס

משתמש רשום
דירוג
2
יש משהו לא פייר במס רכישה על דירה שניה. הרבה פעמים אנשים קונים דירה להשקעה בזול כי הם לא יכולים לקנות דירה למגורים במקום שבו הם רוצים לגור.
אם אחרי כמה שנים כשיש להם את האמצעים לקנות דירה למגורים הם צרכים לשלם מס רכישה גבוה דווקא על הדירה למגורים שהיא יקרה יותר.

מה קשור פייר? מס על עצם רכישת הדירה הוא פשוט לא חכם. מייקר החלפת דירה כך שאנשים קונים מראש דירות שגדולות עליהם + פחות דירות להשקעה זה פחות דירות להשכרה

מה כן? לעודד השכרה לטווח ארוך.
קודם כל חובת דיווח - גם אם לא משלמים מס צריך לדעת מה מצב השוק.
מנגנון בקרה על איכות דירות - לא כל מחסן הוא דירה להשכרה
עידוד השכרה לטווח ארוך - למשל הנחות מס לחוזי השכרה לטווח ארוך

כל המיסים לא הוגנים בעקרון. שכל אחד ישלם על מה שהוא צורך ושיתנו לשוק החופשי לפעול. מס לא נועד להיות הוגן במהותו אלא לקדם מדיניות ממשלתית בתחומים שונים כמקור מימון/עידוד פעולות מסוימות/עידוד להימנע מפעולות מסוימות. נסיונות המדינה לחנך את השוק מן הסתם לא הוגנים.

מייקר החלפת דירה כך שאנשים קונים מראש דירות שגדולות עליהם
אנשים קונים דירות שגדולות עליהם לא בגלל המס אלא בגלל שלקנות ולעבור דירה זה סיפור (לחפש ולמצוא, עו"ד, תיווך, משכנתא, שיפוץ, הובלה, העברת חשבונות, ריהוט, להעביר את הילדים בית ספר וכדומה) ואם ב5 שנים הקרובות המשפחה תיגדל עדיף כבר מראש לקנות דירה יותר גדולה (יש מצב שזה גם יותר חסכוני בטווח הארוך)

זוג צעיר חייב 4 חדרים תוך חמש שנים ?
לא חייב, חייב זה מילה חזקה מידיי, ברור שאפשר לחיות גם בדירת 2 חדרים - כי אפשר לישון בסלון, מומלץ -
סידור אפשרי - חדר סלון, הורים, חדר ילדים ומחסן/חדר עבודה
או חדר סלון, הורים וחדרי ילדים (אם מתכננים ללדת ברצף מעל 2)

זוג צעיר חייב 4 חדרים תוך חמש שנים ?
מי שצריך חדר עבודה, זה משאיר לו חדר אחד לילדים, אז כן...

אני קניתי דירת 5 חדרים כדירה ראשונה כי אין לי כוונה להחליף דירה עוד 4-5 שנים..

חדר סלון, הורים, חדר ילדים ומחסן/חדר עבודה
אני קניתי דירת 5 חדרים כדירה ראשונה
אתם מוכיחים את הנקודה של פוט״ש - מה ההגיון שמי שיש לו שתי דירות קטנות, אחת מהן בכלל מושכרת, נידרש לשלם מס רכישה משמעותי אבל מי שקונה דירה גדולה ( למה לעצור בחמישה חדרים ? מה עם חדר מישחקים ? חדר כושר ? חדר לאורחים? ) מקבל הנחות במס מהמדינה.

נערך לאחרונה ב:
אתם מוכיחים את הנקודה של פוט״ש - מה ההגיון שמי שיש לו שתי דירות קטנות, אחת מהן בכלל מושכרת, נידרש לשלם מס רכישה משמעותי אבל מי שקונה דירה גדולה ( למה לעצור בחמישה חדרים ? מה עם חדר מישחקים ? חדר כושר ? חדר לאורחים? ) מקבל הנחות במס מהמדינה.
ההגיון הוא שהממשלה החליטה שצריך להקטין את כמות השוכרים , על כן היא ממסה ביתר בעלי שתי דירות באמצעות מס רכישה.

המטרה היא להקטין את כמות הבעלים של יותר מדירה אחת.

ההגיון הוא שהממשלה החליטה שצריך להקטין את כמות השוכרים , על כן היא ממסה ביתר בעלי שתי דירות באמצעות מס רכישה.
המדינה לא החליטה שצריך להקטין את כמות השוכרים כי היא מסבסדת חברות שישכירו עשרות דירות לכך וכך שנים. אין למדינה ברירה - אנשים צריכים לגור איפה שהוא, והרבה אנשים לא יכולים או לא רוצים להשקיע מאות אלפי \ מיליוני שקלים בדירה. כשהמדינה מענישה את המשקיעים היא מקטינה את כמות הדירות להשכרה ובכך מעלה את מחירי ההשכרה - מה ההגיון בזה? במיוחד כשמחירי הדיור עולים.
ועדיין השאלה - אנשים שקונים גדולה דירה לשימוש עתידי מבזבזים משאבי דיור. אנשים שגרים בדירה קטנה ומשכירים דירה קטנה אחרת מנצלים משאבי דיור ביעילות. למה לתגמל את הראשונים ולהעניש את השניים ?

אין למדינה ברירה - אנשים צריכים לגור איפה שהוא, והרבה אנשים לא יכולים או לא רוצים להשקיע מאות אלפי \ מיליוני שקלים בדירה. כשהמדינה מענישה את המשקיעים היא מקטינה את כמות הדירות להשכרה ובכך מעלה את מחירי ההשכרה - מה ההגיון בזה? במיוחד כשמחירי הדיור עולים.
המדינה לא תמיד עובדת לפי הגיון, יש לחץ בגלל מחירי הדיור + בעלי דירה נחשבים "חזירים" -> צריך לצמצם את בעלי 2+ דירות ("החזירים")

אנשים שקונים גדולה דירה לשימוש עתידי מבזבזים משאבי דיור. אנשים שגרים בדירה קטנה ומשכירים דירה קטנה אחרת מנצלים משאבי דיור ביעילות. למה לתגמל את הראשונים ולהעניש את השניים ?
אני לא מסכים שקניה למצב עתידי זה ביזבוז, יש עלות עצומה למעבר בין דירות (כסף, זמן, כאב ראש ואם יש ילדים אז בעיות חברתיות), זה דווקא המקרה היעיל (ברמת הפרט לפחות).

בכל מקרה הקבוצה השנייה שאתה מתאר נתפסת כ"פריבילגית" בניגוד לראשונה ולכן היא "חוטפת" יותר.

אני לא מסכים שקניה למצב עתידי זה ביזבוז, יש עלות עצומה למעבר בין דירות (כסף, זמן, כאב ראש ואם יש ילדים אז בעיות חברתיות), זה דווקא המקרה היעיל (ברמת הפרט לפחות).
זה בטוח המקרה הנוח.
לגבי יעילות, צריך אקסל. אתה צודק שיש עלות למעבר, אבל יש גם עלות להחזקת רכוש שאין בו שימוש.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
י [מס רכישה] הצהרה בעת רכישת דירה שניה מיסים 4
A רכישת חלקיות בעסקה- מס רכישה נדל"ן 11
ט מגורים בשכנות: רכישת קרקע ובניית בניין מגורים/ רכישת מס' דירות בפרוייקט קבלני/ ליקוט דירות שכנות נדל"ן 16
מ מס ירושה מיסים 3
L שווי דיבידנדים בחשבון ברוקר זר לצורך תשלום מס יסף מיסים 3
P מס יסף - בזמן מכירת דירה או אחרי דוח שנתי? נדל"ן 5
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
פ עוד על זיכוי מס ששולם בחו"ל מיסים 5
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
M מינוס ביתרות מזומן, מס לשלם, מס ששולם ומס עתידי שוק ההון 5
M מס ירושה על נכסים ישראלים לאזרח אמריקאי מיסים 13
N קיזוז מס רווחי הון כנגד מס הכנסה מעבודה מיסים 1
M החזר מס והפסדים ברי קיזוז ב 867 מיסים 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
R מס דירה שניה פוסטים מאיכות נמוכה 2
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
A ניכוי מס במקור לתושב חוץ לרכישת אדמה? מיסים 5
מ מס בגין השכרת דירה-בקשה לטופס מיסים 3
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 14
A טופס 867 - מס שנוכה במקור (סעיף 40) לעומת מס ששולם בחול מיסים 6
L פוטרתי וקיבלתי מענק, מה התשלום מס בגינו? מיסים 9
א תכנון מס - זוג אמריקאי למחצה נדל"ן 3
A מס בישראל על מכירת דירה בחו״ל (לטביה) נדל"ן 4
V ביטוח לאומי והחזר מס לשכירים מיסים 10
ולנטין כיצד תמליצו לי לפעול בנוגע החזר מס ? מיסים 5
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12
ר מס שבח - בנייה עצמית פרטית על כמה מגרשים נדל"ן 0
Cat מס בתלוש משכורת כשאני בחופשת לידה מיסים 7
S שאלה על קיזוז מגן מס משנה קודמת עם רווחים משנה נוכחית מיסים 0
מ מס עיזבון אמריקאי מיסים 1
עתיד מתוק מס רווחי הון - כמה מההפסד אפשר לקזז מרווח? שוק ההון 15
י אירוע מס בשינוי גוף מנהל לפוליסת חיסכון מיסים 6
ד החזר מס שכיר - הצמדה וריבית - תאריך ערך מיסים 25
ר תשלום מס מיסים 5
T מימוש מניות ורף תקרת מס הכנסה (אסטרטגיה כדאית) שוק ההון 9
yossik מס הכנסה על זיכוי בעמלות מסחר מיסים 3