• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס הכנסה ו ESOP - מה לגבי שינוי מט״ח?

בלהבלה

משתמש רגיל
דירוג
153
אהלן סולידים ;)

אז אחרי שהבנתי איך מס רווחי הון מתחשב בשינויי מט״ח כשסוחרים בנע״ז (עד כמה שניתן, נראה לי שאף אחד לא באמת מבין :lol:), אני תוהה - מה לגבי מס הכנסה ב ESOP?

מי שלא מכיר, ESOP זו תוכנית שבה המעסיק מחלק מניות (יותר נכון RSUs) לעובדים. כשהעובד מחליט למכור את המניה (בהנחה ועברו שנתיים + מאז המענק) הוא חייב לשלם מס רווחי הון, ובנוסף לזה גם מס הכנסה על ההטבה הזו, לפי מחיר המניה ביום שהיא ניתנה לו על ידי המעסיק ולפי מדרגת המס הנוכחית (עד כאן, תקנו אותי אם טעיתי :O).

אבל מה קורה כאשר המניה נקובה למשל בדולר? מהו השער שקובע את המס בשקלים שצריך לשלם?

פעם הנחתי שמדובר בשער היציג של יום המענק, אבל ככל שקראתי יותר על מס רווחי הון וההתחשבות בשינויי שער מט״ח (שבאה לקראתינו, אגב, לפחות במקרה של רווחים!) התחלתי לתהות אם יש התחשבות כזאת גם במס הזה.

מה אתם אומרים?

אגב, האם ביטוח לאומי ומס בריאות גם כלולים במקרה הזה בתוך מה שקראתי לו ״מס הכנסה״?

אבל מה קורה כאשר המניה נקובה למשל בדולר? מהו השער שקובע את המס בשקלים שצריך לשלם?
לדעתי:
החלק הפרותי לפי השער ביום (או בשנת) מענק הRSU
החלק ההוני כמו חלק הוני של כל מנייה, כאשר מחיר הקניה הוא המחיר שעליו אתה משלם את המס הפרותי. כלומר מסתכלים על המחיר הדולרי ביום המענק כמחיר הקניה, ומתחשבים ב"אינפלציה" (==שינוי שע"ח) עד המכירה.
אגב, האם ביטוח לאומי ומס בריאות גם כלולים במקרה הזה בתוך מה שקראתי לו ״מס הכנסה״?
כן.
החלק הפרותי נחשב ששוה ערך לשכר עבודה (כמו כל הטבת מעביד אחרת)

לדעתי:
החלק הפרותי לפי השער ביום (או בשנת) מענק הRSU
החלק ההוני כמו חלק הוני של כל מנייה, כאשר מחיר הקניה הוא המחיר שעליו אתה משלם את המס הפרותי. כלומר מסתכלים על המחיר הדולרי ביום המענק כמחיר הקניה, ומתחשבים ב"אינפלציה" (==שינוי שע"ח) עד המכירה.

כן.
החלק הפרותי נחשב ששוה ערך לשכר עבודה (כמו כל הטבת מעביד אחרת)

אני לא בטוח שהבנתי. לצורך פשטות בוא נגיד שאין רווחי הון בכלל (אני מניח שרווחי הון ממוסים כמו כל מניה אחרת ולכן הם לא כל כך מעניינים פה).

קיבלת מניה בודדת ששווה 100 דולר ואחרי שנתיים מכרת אותה גם ב100 דולר.

שער הדולר לשקל ביום הקנייה היה A וביום המכירה היה B.

נגיד שמדרגת המס שלך היא 50% לאורך כל הזמן (כולל בריאות וביטוח לאומי).

כמה תשלם ביום המכירה בשקלים?

50A?
50B?
min(50A, 50B) ?
משהו אחר?

אם זה כמו רווחי הון, למיטב הבנתי מהשרשור המפלצתי בנושא, זו האופציה השלישית (אבל אני רק מנחש שהמיסוי הוא דומה)

הכוונה שלי ב״כמו רווחי הון״ הייתה שאם הייתי קונה בעצמי את המניה ב100 והיא הייתה עולה ל200, הייתי משלם מס רווחי הון על הקטן מבין 100B (רווח ״ריאלי״) ו 200B-100A (רווח ״נומינלי״). כמובן זה בהנחה ושניהם חיוביים

היי
אני עוסק בנכסים מניבים, כאשר מוכרים נכס מניב בחו"ל, לצורך חישוב מס רווחי ההון, מתרגמים לשקלים את מחיר הרכישה ביום הרכישה, ואת מחיר המכירה
ביום המכירה (בנדל"ן יש הוצאות קניה ומכירה, אינפלציה, פחת שמתייחסים אליהם), ועל הרווח הראלי מקזזים את מס רווחי ההון.

היי
אני עוסק בנכסים מניבים, כאשר מוכרים נכס מניב בחו"ל, לצורך חישוב מס רווחי ההון, מתרגמים לשקלים את מחיר הרכישה ביום הרכישה, ואת מחיר המכירה
ביום המכירה (בנדל"ן יש הוצאות קניה ומכירה, אינפלציה, פחת שמתייחסים אליהם), ועל הרווח הראלי מקזזים את מס רווחי ההון.
הוא לא שאל על מס רווח הון.

הטבת המעביד היא שווי המניה בשקלים ביום ההענקה.
ברור למה זה נכון כשמשלמים את המס ביום ההענקה, אבל אם משלמים אותו שנים אחר כך, כשהשער אולי שונה לגמרי, יכול להיות שהסכום שתשלם בשקלים לא פרופורציונלי בכלל למה שקיבלת בזמנו. כלומר הייתי מצפה שתהיה איזושהי הצמדה לשער.

ברור למה זה נכון כשמשלמים את המס ביום ההענקה, אבל אם משלמים אותו שנים אחר כך, כשהשער אולי שונה לגמרי, יכול להיות שהסכום שתשלם בשקלים לא פרופורציונלי בכלל למה שקיבלת בזמנו. כלומר הייתי מצפה שתהיה איזושהי הצמדה לשער.
אז נותנים לך הטבה מאוד טובה פוטנציאלית (דחיית מס + פוטנציאל למדרגה נמוכה יותר), ואתה דורש שההטבה תהיה ריאלית כדי שלא תישחק?

אז נותנים לך הטבה מאוד טובה פוטנציאלית (דחיית מס + פוטנציאל למדרגה נמוכה יותר), ואתה דורש שההטבה תהיה ריאלית כדי שלא תישחק?
אין לי דרישות או טענות, אני רק מנסה להבין את החוק. הציפיה שלי היא שתהיה עקביות מסויימת בנוגע להצמדה לשער

מה שכתבת לא מדויק לפי השרשור הזה
איפה הסתירה?
מיישמים את מה שרשום שם כאילו קנית את המניה ביום ההענקה במחיר הדולרי שלה ובשע"ח שהיה באותו יום.
המיסוי מתחשב בשינוי שע"ח בהמשך בדיוק כמו עם כל מניה רגילה

למה אתה מתכוון כשאתה כותב פה ״רווח ריאלי״?

התייחסתי לחישוב רווח הון בנדל"ן,
הרווח הראלי מחושב לאחר לאחר קיזוז עלויות קניה, מכירה, עמלות בנק, אינפלציה.

בנוסף יש לחשב את מחיר המכירה המופחת לאחר קיזוז פחת מבנה בהתאם לפחת שקוזז במהלך
השנים שמחזיקים בנכס.
הפער שנותר, זה הרווח הראלי, אני מקווה שהצלחת להבין, ההסבר לצערי מעט מסורבל :)

איפה הסתירה?
מיישמים את מה שרשום שם כאילו קנית את המניה ביום ההענקה במחיר הדולרי שלה ובשע"ח שהיה באותו יום.
המיסוי מתחשב בשינוי שע"ח בהמשך בדיוק כמו עם כל מניה רגילה

מפנה אותך לתגובתו של אורי (שלמיטב הבנתי כל בתי ההשקעות מחשבים כך):

אולי זה יעזור, ככה מיטב מחשבים את המס באופן אוטומטי במערכות האורדרנט:

תהליך חישוב גביית מס ניע"ז
1. בונים לכל שכבה עלות נומינאלית (מחיר כפול כמות כפול שער מט"ח ליום הקניה) וכן עלות ריאלית (עלות ריאלית שווה לעלות הנומינאלית בהכפלה עם יחס המדדים מימוש/קניה)
2. בהתייחס לאותה שכבה מחשבים תמורת מכירה ע"י כפל ע"נ בשכבה בשער המכירה ושער המט"ח ליום המכירה.
3. בהתייחס לעלויות מסעיף 1, מחשבים רווח ריאלי ורווח נומינאלי (הפרש בין תמורת המכירה מסעיף 2 לעלות הרלוונטית מסעיף 1) סכום חיובי יוגדר כרווח ושלילי כהפסד.
4. בהסתמך על התוצאות מסעיף 3:
א. רווח ריאלי וגם הפסד נומינאלי או ההפך >> רווח קובע =0 (לא מגן וגם לא חבות)
ב. רווח ריאלי וגם רווח נומינאלי >> רווח קובע יועמד על המינימום מבין הרווחים (פחות מס לשלם)
ג. הפסד ריאלי וגם הפסד נומינאלי >> ההפסד הקובע יועמד על ההפסד הנמוך (בערך מוחלט) מבין השניים (פחות מגן מס)
היות שמכירה יכולה לממש יותר משכבת קניה אחת הרי שכדי למצוא את הרווח הקובע על המכירה נדרש לבצע את כל השלבים 1-3 על כל אחת מהשכבות שאותה מכירה מממשת ע"פ סדר FIFO
סכום הרווחים הקובעים עבור כל השכבות מהווה את הרווח הקובע הכללי למכירה.

אם מישהו פה יוכל לבנות מחשבון מדויק (כולל שכבות) עם משיכת שערי דולר אוטומטית הוא יזכה גם למצוות וגם לאהבתי הנצחית.
@עמוסס

כלומר לפי הגיון זה הרווח החייב במס הוא הקטן מבין 100B ו 200B-100A (בהנחה ושניהם חיוביים, אחרת במקרה זה יהיה 0).

הסבר:

שינוי השער: B/A
עלות נומינלית: 100A
עלות ריאלית: 100A * (B/A) = 100B כלומר אותה עלות רק בהתאמה לשינוי השער (ולא במקרה זה יוצא העלות במחיר שער המכירה)
תמורה (ריאלית ונומינלית): 200B
רווח נומינלי: 200B-100A
רווח ריאלי: 200B-100B = 100B
בהנחה ושניהם חיוביים (כלומר הרווחת גם נומינלית וגם ריאלית), הרווח החייב במס הוא הקטן מבינהם. אם הרווח הנומינלי שלילי (כלומר הרווחת בדולרים אבל הפסדת בשקלים) אתה לא חייב מס וגם לא תקבל מגן מס (בדוגמא שהבאתי הרווחים הריאלים בהכרח חיוביים ולכן שאר המקרים לא רלוונטים פה).

התייחסתי לחישוב רווח הון בנדל"ן,
הרווח הראלי מחושב לאחר לאחר קיזוז עלויות קניה, מכירה, עמלות בנק, אינפלציה.

בנוסף יש לחשב את מחיר המכירה המופחת לאחר קיזוז פחת מבנה בהתאם לפחת שקוזז במהלך
השנים שמחזיקים בנכס.
הפער שנותר, זה הרווח הראלי, אני מקווה שהצלחת להבין, ההסבר לצערי מעט מסורבל :)
תודה! למיטב הבנתי, כשזה נוגע למניות חו״ל אין התחשבות באינפלציה אמיתית אלא רק לשינוי בשער המט״ח (אני מכנה את זה ״ריאלי״ כי ככה עשו לפניי, אבל זה לא ריאלי במובן הקלאסי של אינפלציה)

כלומר לפי הגיון זה הרווח החייב במס הוא הקטן מבין 100B ו 200B-100A (בהנחה ושניהם חיוביים, אחרת במקרה זה יהיה 0).
נכון
עדיין אני לא רואה סתירה

נכון
עדיין אני לא רואה סתירה

אז ייתכן שלא פירשתי נכון את מה שכתבת :lol: הבנתי את זה כאילו התכוונת שהרווח מבחינת מדינת ישראל הוא תמיד 200B-100A, לא אמרתי שזה סותר, אבל זה לא לגמרי מדוייק

בכל אופן נושא הדיון הוא מס הכנסה ואני חושב שהאשכול גולש למס רווחי הון וזו לא הייתה הכוונה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
T מימוש מניות ורף תקרת מס הכנסה (אסטרטגיה כדאית) שוק ההון 9
yossik מס הכנסה על זיכוי בעמלות מסחר מיסים 3
A אי דיווח מקדמות מס הכנסה מיסים 2
W האם מעסיק יכול לנכות מס הכנסה שנתי ולא חדשי? מיסים 4
S הגשת בקשה להחזר מס הכנסה דרך finupp - בדיקה בסימולטור לאחר הגשה הראה חוב ולא זיכוי - הצילו! מיסים 21
כ פריסת הכנסה מקריפטו? (לצורך הפחתת מס) מיסים 1
כ פריסת הכנסה מקריפטו? (לצורך הפחתת מס) מיסים 2
B מה הסיווג הנכון עבור דווח ותשלום מס הכנסה על הכנסות משכר דירה העוברות את תקרת הפטור? מיסים 0
N תביעה קטנה נגד מס הכנסה - המלצות לעורך דין מיסים 5
F תשלום מקדמות מס הכנסה עם כרטיס אשראי אמריקאי מיסים 13
S אי הפרשת מס הכנסה על ידי המעסיק מיסים 4
מ הוכחת מרכז חיים ביישוב מזכה - מס הכנסה מיסים 17
S דיווח מס הכנסה חצי שנתי מרווחי הון שוק ההון 4
G דו״ח מס הכנסה ו-RSU מיסים 1
B תשלום מס הכנסה על הפרשות לפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
C דיווח מס על הכנסה מחו״ל שוק ההון 6
tomchoook עזרה בחישוב מס על הכנסה משכ״ד נדל"ן 7
Y מס הכנסה - רפורמה עוסק זעיר מיסים 31
deussex החזר מס - החזר דמי ביטוח vs החזר מס הכנסה מיסים 2
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
J קוד 206 בטופס החזר מס הכנסה מיסים 8
B סירוב מס הכנסה למשיכת פיצויים פטורים מ 2019 מיסים 4
Z האם תוכנה של מס הכנסה מנפיקה אישור כשמשדרים תיקון לדו״ח? מיסים 6
Z השלמת מסמכים בדו"ח שנתי. יועץ מס המייצג שלי הגיש את הדו"ח אך לא הגיש נכון חלק המסמכים (1322), קיבלנו הודעה על כך ממס הכנסה. מיסים 5
c881 מס הכנסה פנו אלי לגבי שנת 2017 מיסים 27
י מדרגות מס הכנסה 2023 פוסטים מאיכות נמוכה 17
D דוח שנתי למס הכנסה 1301 - החזר מס על הפקדה לביטוח חיים - באיזה סעיף? מיסים 4
A איך מחושב מס הכנסה על השקעה בניירות ערך זרים? שוק ההון 11
A חשוב מס הכנסה על מדדי מניות בחו"ל שוק ההון 1
ב למי מדווחים קודם IRS או מס הכנסה? מיסים 2
adamshalev אפשר לקבל אונליין אישור ניכוי מס במקור לפיצויים\תגמולים במקום ללכת למס הכנסה? מיסים 6
M דרישה לתשלום מקדמות מס הכנסה מיסים 2
A מס על הכנסה מריבית בחו"ל. מיסים 11
ל הטבות מס לגימלאים\בעלי הכנסה נמוכה\בעלי מוגבלות מיסים 1
N שאלה| יש איזו דרך להימנע מתשלום מס הכנסה במידה וההכנסות מגיעות מחו"ל (ארה"ב) מיסים 2
ב האם זה כלכלי למשוך שומת מס ולא לשלם למס הכנסה אחרי שהם קבעו כמה כסף הם דורשים ממך? מיסים 10
D מס הכנסה מאמצע שנה מיסים 7
A הגשת דוח מס הכנסה לקבלת החזר מיסים 21
J תיאום מס הכנסה עם IB או ברוקר זר מיסים 3
M החזר מס הכנסה בריבית 4% מיסים 8
N חישוב ניכוי מס הכנסה מיסים 14
XpH הגשת דוח מס הכנסה במסחר ב IB מיסים 2
פסיוני מס רווח הון בנדלן מול הכנסה פירותית מיסים 4
deussex חובת דיווח מס הכנסה על חשבון מדדי בבית השקעות ישראלי שוק ההון 38
D חישובי סכום שהותר בסעיפי הניכויים והזיכויים בשומת מס הכנסה 2020 מיסים 0
D מס הכנסה לא מחזיר כסף עם תירוץ בירוקרטי מיסים 17
D שומת מס הכנסה 2020 - חלק 9 פירוט תשלומים - תשלומים ע"ח מ"ה - מה זה? מיסים 11

נושאים דומים