• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מספר שאלות, לגבי המיקרו בהשקעות ודברים נוספים

הדב

משתמש רגיל
דירוג
62
שלום, אני כרגע לקראת סיום סבב ראשון על כל הבלוג ויש לי מספר שאלות שלאו דווקא קשורות אחת לשנייה.

1) הידע התאורתי ברמת ה"מאקרו" בבלוג דיי ברור ומובן, לגבי איך לחלק את תיק ההשקעות, אפיקי השקעה וכו, אבל אין הסבר בכלל על השקעה ברמת המיקרו: איך פותחים תיק ברמת הפרטים הקטנים? איך להבחור בין ניירות הערך? אז החלטתי שאני מקצה 25% מנתח התיק לקרנות מחקות בארץ, יש מספר רב עם שמות שרירותיים, איך אני בוחר? ועלפי מה?
התאוריה יחסית מובנת אבל שיורדים לפרקטיקה המידע מאד חסר

(שאלת דרך הגב שלא קשורה: לגבי תעודות סל, בעצם מדוברת באיגרת חוב שגוף מסויים הנפיק, אבל במקום ריבית נקובה מראש מדובר תנודת מדד, עכשיו, למה שחברה תנפיק דבר כזה? מה יוצא לה מזה?
הסיבה שחשבתי עלייה היא שאם היא שאם היא נכנסת לקשיים, כחלק מהמדד, וגם הוא יורד, היא צריכה להחזיר פחות משקיבלה? מוזר לי
(סלחו לי אני ממש ירוק בתכום ומנסה להיכנס בעובי הקורה) )

תודה רבה

יש מספר רב עם שמות שרירותיים, איך אני בוחר? ועלפי מה?
השמות כמעט לא שרירותיים. בקרנות מחקות השם יורכב לרוב מוריאציה על שם הגוף המנהל (mtf למגדל, ktf לקבל וכ'ו, ולפעמים סתם השם, נניח הראל) ושם המדד אחריו היא עוקבת. לפעמיםצזהו מדד גדול (כמו S&P 500) ולפעמים מדד סקטוריאלי (למשל בינה מלאכותית). בנוסף, יופיע לעתים אם הקרן מגודרת מט"ח.
את המדד אחריו תרצה לעקוב אתה בוחר ללא תלות בקרן הספציפית.
לגבי תעודות סל, בעצם מדוברת באיגרת חוב שגוף מסויים הנפיק, אבל במקום ריבית נקובה מראש מדובר תנודת מדד, עכשיו, למה שחברה תנפיק דבר כזה? מה יוצא לה מזה?
ראשית שים לב שמבחינת תעודות ישראליות- חלק גדול כבר עברו להיות קרנות סל, והשאר בקרוב, כך שזה די לא רלוונטי.
מבחינת למה- המנפיקה לרוב "תתכסה" באחזקות מתאימות שיעקבו אחרי הסל אליו היא מחוייבת (במובן הזה, בדומה לקרנות). במקביל, היא תגבה דמי ניהול (והתעודות הישראליות גבו עמלות שמנות בהרבה מקרנות מחקות). בסך הכל זה דומה לקרן, רק שהנכסים לא מוחזקים בנאמנות עבור המשקיעים, ובמקום זה החברה למשקיעים יש את ה"מילה" (אמנם כתובה וחוזית) של המנפיקה שהיא מתחייבת לשלם להם, תמורת אחוזים.

השמות כמעט לא שרירותיים. בקרנות מחקות השם יורכב לרוב מוריאציה על שם הגוף המנהל (mtf למגדל, ktf לקבל וכ'ו, ולפעמים סתם השם, נניח הראל) ושם המדד אחריו היא עוקבת. לפעמיםצזהו מדד גדול (כמו S&P 500) ולפעמים מדד סקטוריאלי (למשל בינה מלאכותית). בנוסף, יופיע לעתים אם הקרן מגודרת מט"ח.
את המדד אחריו תרצה לעקוב אתה בוחר ללא תלות בקרן הספציפית.

ראשית שים לב שמבחינת תעודות ישראליות- חלק גדול כבר עברו להיות קרנות סל, והשאר בקרוב, כך שזה די לא רלוונטי.
מבחינת למה- המנפיקה לרוב "תתכסה" באחזקות מתאימות שיעקבו אחרי הסל אליו היא מחוייבת (במובן הזה, בדומה לקרנות). במקביל, היא תגבה דמי ניהול (והתעודות הישראליות גבו עמלות שמנות בהרבה מקרנות מחקות). בסך הכל זה דומה לקרן, רק שהנכסים לא מוחזקים בנאמנות עבור המשקיעים, ובמקום זה החברה למשקיעים יש את ה"מילה" (אמנם כתובה וחוזית) של המנפיקה שהיא מתחייבת לשלם להם, תמורת אחוזים.

המון תודה על הזמן שהקדשת לתשובה המפורטת והמועילה, ברשותך, שאלה פשוטה נוספת:

1) אם בנק הלווה לחברה 100,000 ש"ח למשך שנה בריבית של 5%, החברה תמסור לידי הבנק איגרת חוב שבה נאמר שהחברה מתחייבת לשלם לבנק בסוף השנה, 105,000 ש"ח.
הבנק רשאי למכור את איגרת החוב לגורם אחר כלשהו ובסוף השנה החברה צריכה לשלם 105,000 ש"ח למי שיגיש לה את איגרת החוב לפירעון.
עכשיו שוב, למה שהבנק ימכור את איגרת החוב, אלא אם כן הוא ימכור אותה ביותר מ105,000, וגם אז, למה שמישהו יקנה אותה?
אני מנסה להבין ברמה הפרקטית את הדברים האלו

2) עכשיו, בהנחה ובסוף מועד הנקוב באגח, כל הקרן מוחזרת לאוחז באג''ח, מה ההיגיון למכור בלמכור אותו? בהנחה ויש אגחים משתלמים יותר חדשים שהונפקו (שהונפקו בריבית גבוה יותר?), אתה לא מפסיד כסף בכך שאין לך אותם, אבל המחיר של האגח שלך בשוק יורד בגללם, אז מה היא הסיבה למכור אגח ולא פשוט לקנות אגחים משתלמים או להחזיק בכאלו שכבר פחות?

נערך לאחרונה ב:
עכשיו שוב, למה שהבנק ימכור את איגרת החוב, אלא אם כן הוא ימכור אותה ביותר מ105,000, וגם אז, למה שמישהו יקנה אותה?
יכולים להיות תרחישים שונים וסיבות שונות (אתאר תרחישים פשטניים, לאו דווקא שיעמדו במבחן המציאות):
נניח שכיום אפשר לקבל עבור הלוואה של חצי שנה ריבית שנתית של 4% (בקירוב מספק עבורנו 2% לחצי שנה). עברה חצי שנה מההלוואה שתיארת. לבנק יש עכשיו נייר שבעוד חצי שנה ישלם 105K. אם הבנק ימכור אותו עכשיו ב102500, הבנק הרוויח 2.5% בתוך חצי שנה, והקונה יקבל כ2.44% עבור השקעה של חצי שנה. win-win.
יכול להיות שחברה אחרת מציעה כרגע לבנק 10% תמורת הלוואה. הבנק ימכור את האג"ח של החברה הראשונה, אולי אפילו בהפסד קל, כדי להלוות את הכסף לחברה השניה (נניח לצורך הפשטות שלבנק אין עץ כסף).
יכול להיות שהאנליסטים של הבנק הגיעו למסקנה שיש סיכוי משמעותי שהחברה תפשוט את הרגל ולא תחזיר לבנק כלום בסוף השנה. הבנק ישמח במקרה כזה למכור את האג"ח בהפסד ניכר, נניח 80K, כדי לצמצם הפסדים. הקונה מוכן להסתכן יותר מהבנק, ואם החברה לא תפשוט רגל הקונה ירוויח 30%. אם היא כן תפשוט רגל, הוא עלול להפסיד 100%.

נערך לאחרונה ב:
יכולות להיות תרחישים שונים וסיבות שונות (אתאר תרחישים פשטניים, לאו דווקא שיעמדו במבחן המציאות):
נניח שכיום אפשר לקבל עבור הלוואה של חצי שנה ריבית שנתית של 4% (בקירוב מספק עבורנו 2% לחצי שנה). עברה חצי שנה מההלוואה שתיארת. לבנק יש עכשיו נייר שבעוד חצי שנה ישלם 105K. אם הבנק ימכור אותו עכשיו ב102500, הבנק הרוויח 2.5% בתוך חצי שנה, והקונה יקבל כ2.44% עבור השקעה של חצי שנה. win-win.
יכול להיות שחברה אחרת מציעה כרגע לבנק 10% תמורת הלוואה. הבנק ימכור את האג"ח של החברה הראשונה, אולי אפילו בהפסד קל, כדי להלוות את הכסף לחברה השניה (נניח לצורך הפשטות שלבנק אין עץ כסף).
יכול להיות שהאנליסטים של הבנק הגיעו למסקנה שיש סיכוי משמעותי שהחברה תפשוט את הרגל ולא תחזיר לבנק כלום בסוף השנה. הבנק ישמח במקרה כזה למכור את האג"ח בהפסד ניכר, נניח 80K, כדי לצמצם הפסדים. הקונה מוכן להסתכן יותר מהבנק, ואם החברה לא תפשוט רגל הקונה ירוויח 30%. אם היא כן תפשוט רגל, הוא עלול להפסיד 100%.

תשובה נפלאה, מכל הלב - תודה רבה

) עכשיו, בהנחה ובסוף מועד הנקוב באגח, כל הקרן מוחזרת לאוחז באג''ח, מה ההיגיון למכור בלמכור אותו? בהנחה ויש אגחים משתלמים יותר חדשים שהונפקו (שהונפקו בריבית גבוה יותר?), אתה לא מפסיד כסף בכך שאין לך אותם, אבל המחיר של האגח שלך בשוק יורד בגללם, אז מה היא הסיבה למכור אגח ולא פשוט לקנות אגחים משתלמים או להחזיק בכאלו שכבר פחות?
מה זה אג"ח משתלם?

יכולים להיות תרחישים שונים וסיבות שונות (אתאר תרחישים פשטניים, לאו דווקא שיעמדו במבחן המציאות):

שאלה ברשותך

אחרי שקראתי עוד ועוד נושא המיסוי ותשואה קצת מציק לי

נניח ואשקיע פשוט בקרנות מחקות מדדי מניות עם קצת אגחים ממשלתיים לביטחון, תשואה שנתית אופטימית (לפי הבלוג של הסולידית) תיהיה באיזור ה5%, נניח שכמשקיע מתחיל והידיוטה, בעזרת אלי המזל השוק והקוביה, ארוויח תשואה שנתית של 4%, עכשיו, בישראל האינפלציה היא בערך 4% בשנה, ככה שהתשואה שארוויח, יחד עם כל מני דמי x ודמי y שאצטרך לשלם לבית ההשקעות דרכו אשקיע, בקושי תכסה את האינפלציה, (וזה עוד בהנחה והאלים היו טובים אליי וארוויח 4% לפחות ולא אפסיד), ואחרי זה יש גם מס רווחי הון של 20-25%?

איך המשקיע הפאסיבי אמור להרוויח כסף? או לכל הפחות לא להפסיד כשהתשואה חיובית
בתודה מראש

נערך לאחרונה ב:
תשואה שנתית אופטימית (לפי הבלוג של הסולידית) תיהיה באיזור ה5%
אני לא בטוח מאיפה הבאת את הנתון ולמה הוא התייחס. יתכן שזו תשואה ריאלית (כלומר מתואמת אינפלציה).
בשוק האמריקאי, התשואה השנתית ההיסטורית מעבר לאינפלציה היא כמדומני 7-8% למניות וכ-2.5 לאג"ח (יתכן שאני שוגה במספרים, אבל בהחלט (הרבה) מעבר לשיעור האינפלציה).
בישראל האינפלציה היא בערך 4% בשנה
האמנם? (אני לא יודע)
יתכן שהממוצע הזה כולל תקופות של היפר-אינפלציה? היעד של בנק ישראל הוא כמדומני 1-3%, ובינתיים הוא מתקשה לעמוד בו (מהכיוון ההפוך).
בקושי תכסה את האינפלציה, (וזה עוד בהנחה והאלים היו טובים אליי וארוויח 4% לפחות ולא אפסיד), ואחרי זה יש גם מס רווחי הון של 20-25%
אם אתה מחזיק ניירות ישראליים, אז חישוב הרווח צמוד למדד (עם הרווחת בשיעור עליית המדד אתה פטור ממס רווחי הון). זה אחרת עבור ניירות זרים.
איך המשקיע הפאסיבי אמור להרוויח כסף?
אבל גם אם כל מה שטענת נכון, מה האלטרנטיבה? מזומן, מן הסתם, מפסיד לאינפלציה הרבה יותר, וכך גם (בהגדרה) כל אפיק השקעה בעל תוחלת תשואה נמוכה יותר.

אם אתה מחזיק ניירות ישראליים, אז חישוב הרווח צמוד למדד (עם הרווחת בשיעור עליית המדד אתה פטור ממס רווחי הון). זה אחרת עבור ניירות זרים.

.

מעריך מאד את הנכונות להשקיע מהזמן היקר שלך בלענות לי, בכלל לא מובן מאליו.

ולגבי הציטוט, אתה מתכוון, שאם המדד עלה באותה שנה ב3% , והתשואה שהתיק שלי הניב היא עד 3%, אני פתור ממס רווחי הון? ואם התשואה הייתה 4%, אני משלם מס על כל ה4 או רק על האחוז שחצה את המדד?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J מספר שאלות לגבי פנסיה, דמי צבירה, ומחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y מספר שאלות לגבי תיק ל5-10 שנים הקרובות שוק ההון 10
A מספר שאלות לגבי קרן פנסיה\קופת גמל צרכנות פיננסית 2
R מספר שאלות לגבי תיק ממוסה ותיק פטור מס. שוק ההון 10
Ben Dover מספר שאלות טכניות לגבי IRA שוק ההון 11
מ מספר שאלות לגבי מסחר בבית השקעות בארץ שוק ההון 2
yanosh34 מספר שאלות לגבי חישוב מס רווחי הון שוק ההון 2
I מכירה לפי שכבות - מספר שאלות שוק ההון 4
S לקיחת משכנא על שדרוג נכס - מספר שאלות נדל"ן 5
B מספר שאלות בנושא ira פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E טופס 1301 - מספר שאלות מיסים 2
S מספר שאלות להשוואה בין אפיקי ההשקעה הפופולריים שוק ההון 3
A חוק מספר 1 - ים של שאלות - האם כאן זה המקום? שוק ההון 2
O מספר שאלות על ציון BDI צרכנות פיננסית 2
S מספר שאלות תיאורטיות לחלוטין שוק ההון 4
לא חשוב שמות מספר שאלות על הפלח האג"חי בתיק שוק ההון 2
E מספר שאלות על קרנות מחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
D מספר שאלות על פייפאל אוף טופיק 1
O יציאה לפנסיה לפני גיל 67 - מספר שאלות מטופשות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
G פיזור תיק+ מספר שאלות שוק ההון 5
B מספר שאלות על אג"ח שוק ההון 2
B מספר שאלות בקשר ל- IB ולדולר.. שוק ההון 10
S מספר שאלות על עמלות וIB שוק ההון 2
B מספר שאלות בנוגע לסיכונים אשמח לעזרה שוק ההון 7
O מספר שאלות בנוגע למסחר עם Interactive Brokers. שוק ההון 55
A מספר שאלות פרקטיות על קרנות איריות שוק ההון 40
O מספר שאלות בנוגע למיסוי. שוק ההון 1
ImCarryGG מספר שאלות על פתיחת חשבון בנק אמריקאי צרכנות פיננסית 7
L צעדים ראשונים בתחום - מספר שאלות שוק ההון 6
ש השקעה ראשונה, מספר שאלות שוק ההון 1
C מספר שאלות לקראת הצעד הראשון שוק ההון 4