• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים

כשאני מביט על עלים ירוקים ומתעקלים של צמח קטנטן בודד, מאחוריו רקע צהוב של פריחה אביבית, ובאוזניות שלי נשמע איזשהו צליל Ambience ממשחק מחשב ישן או מהאיים הקריביים, אני נזכר שאין שום צורך במשמעות בחיים. לפחות מהסוג עליו אתה מדבר. וכמו כן, שבשביל להנות מרגעים כמו אלו, נראה לי שמוטב לא להיות עשיר או עצמאי כלכלית.

נערך לאחרונה ב:
הסכמתי עם הכל עד הקטע הזה...לא מבין איך זה קשור ולמה מוטב שלא להיות עשיר או עצמאי כלכלית?
עבורי, באופן אישי וסובייקטיבי לגמרי:

- שינויים בחיים או התבגרות גורמים לשינויים אלו ואחרים, ברמות משתנות, בתפיסה הסובייקטיבית של דברים, של פעלויות ושל מטרות ויעדים.

לדוגמה: שירים שכעת מתנגנים פשוט נחווים אצלי באוזניים כרעש לבן ולא הבנתי מדוע בעבר נהניתי מהם בכלל (לעתים יוצא לי לחוות את אותה הנאה מחדש, אבל בתדירות נמוכה ביותר). תחום שנחשפתי אליו בגיל 16 לראשונה והתרגשתי ממנו מאוד, נחווה בעיני עכשיו כתחום שעבר זילות רבה ואני אף לעתים תוהה מה אני בעצמי חיפשתי בו. הפורום הזה כמובן, היום הוא נחווה בעיני כליברלי כלפי הדיוטות אבל מנגד לא באותה רמת איכות של שנת 2015.

נראה לי שמדובר בתופעה נפוצה.

- ככל שחשבון הבנק שלי או תיק ההשקעות תופחים, אני מעריך אחרת דברים שאני רוכש או את המטרות הכלכליות שלי, את כושר הקנייה והחיסכון שלי. זאת לא צורה בעיני.

אני דיי בטוח שאם אעז לצאת לעצמאות כלכלית, פחות אעריך הזדמנויות לשהות בטבע או להנות מאורבניות נפלאה, שיהיו בוודאי תדירות יותר (הטבע הקרוב ולא הרחוק עבורו עלי לשלם). וכמו כן, ההזדמנות והצורך בהוצאות יגדלו גם הן. ברגע שכושר הקנייה שלי יגדל משמעותית, נראה לי שהדופמין במוח יעריך דברים בעיקר ע"י שאלה מספרית - כמה הוא עלה או שווה? ומהי מידת יכולתי להשיג אותו? (או כמה מאמץ הוא דורש ממני?). זה לא נראה לי כמנגנון בריא במיוחד.

כאשר אני כותב "פחות אעריך הזדמנויות", כנראה שלא מדובר במשהו התלוי ברצון החופשי או במחשבות המודעות שלי.
* מוטב גם להזכיר כהמשך לכל זה את הרעיון של חשיפה ממושכת שעלולה להעלות או להוריד את השפתעם של דברים עלינו.

לכן, לדעתי מוטב להתייחס לכל הקונספט הזה של פרישה מוקדמת בחוכמה ובזהירות. לא שאני שולל זאת על הסף, אבל לדעתי מוטב להיות צנועים בהקשרים הללו.

באופן כוללני יותר, התקדמות לעבר האושר ברוח מערבית-מודרנית-טכנוקרטית, אף פעם לא נצצה לי יותר מידי.

נערך לאחרונה ב:
עבורי, באופן אישי וסובייקטיבי לגמרי:

- שינויים בחיים או התבגרות גורמים לשינויים אלו ואחרים, ברמות משתנות, בתפיסה הסובייקטיבית של דברים, של פעלויות ושל מטרות ויעדים.

לדוגמה: שירים שכעת מתנגנים פשוט נחווים אצלי באוזניים כרעש לבן ולא הבנתי מדוע בעבר נהניתי מהם בכלל (לעתים יוצא לי לחוות את אותה הנאה מחדש, אבל בתדירות נמוכה ביותר). תחום שנחשפתי אליו בגיל 16 לראשונה והתרגשתי ממנו מאוד, נחווה בעיני עכשיו כתחום שעבר זילות רבה ואני אף לעתים תוהה מה אני בעצמי חיפשתי בו. הפורום הזה כמובן, היום הוא נחווה בעיני כליברלי כלפי הדיוטות אבל מנגד לא באותה רמת איכות של שנת 2015.

נראה לי שמדובר בתופעה נפוצה.

- ככל שחשבון הבנק שלי או תיק ההשקעות תופחים, אני מעריך אחרת דברים שאני רוכש או את המטרות הכלכליות שלי, את כושר הקנייה והחיסכון שלי. זאת לא צורה בעיני.

אני דיי בטוח שאם אעז לצאת לעצמאות כלכלית, פחות אעריך הזדמנויות לשהות בטבע או להנות מאורבניות נפלאה, שיהיו בוודאי תדירות יותר (הטבע הקרוב ולא הרחוק עבורו עלי לשלם). וכמו כן, ההזדמנות והצורך בהוצאות יגדלו גם הן. ברגע שכושר הקנייה שלי יגדל משמעותית, נראה לי שהדופמין במוח יעריך דברים בעיקר ע"י שאלה מספרית - כמה הוא עלה או שווה? ומהי מידת יכולתי להשיג אותו? (או כמה מאמץ הוא דורש ממני?). זה לא נראה לי כמנגנון בריא במיוחד.

כאשר אני כותב "פחות אעריך הזדמנויות", כנראה שלא מדובר במשהו התלוי ברצון החופשי או במחשבות המודעות שלי.
* מוטב גם להזכיר כהמשך לכל זה את הרעיון של חשיפה ממושכת שעלולה להעלות או להוריד את השפתעם של דברים עלינו.

לכן, לדעתי מוטב להתייחס לכל הקונספט הזה של פרישה מוקדמת בחוכמה ובזהירות. לא שאני שולל זאת על הסף, אבל לדעתי מוטב להיות צנועים בהקשרים הללו.

באופן כוללני יותר, התקדמות לעבר האושר ברוח מערבית-מודרנית-טכנוקרטית, אף פעם לא נצצה לי יותר מידי.
כמו שסבתא שלי אמרה, להיות עני זה לא בושה, אבל זה מאוד מאוד לא נוח.
עצמאות כלכלית והביטחון שהיא מקנה לא סותרים את ההנאות הקטנות בחיים. יש דברים שאני נהנה מהם פחות כי השתניתי עם השנים, אבל זה לא כי יש לי יותר כסף.

כמו שסבתא שלי אמרה, להיות עני זה לא בושה, אבל זה מאוד מאוד לא נוח.
תודה על השיתוף, נראה שסבתך סיפקה משפט מעניין המעיד על הרבה חוכמת חיים, אצטרך לצבור עוד כמה עשרות שנים לקילומטראז' על-מנת לברר האם הוא גם נכון.. :]

עצמאות כלכלית והביטחון שהיא מקנה לא סותרים את ההנאות הקטנות בחיים. יש דברים שאני נהנה מהם פחות כי השתניתי עם השנים, אבל זה לא כי יש לי יותר כסף.
נראה לי שבמאה ה-21 יותר נדיר להיתקל באנשים שהאמירה הזאת באמת תופסת לגביהם (בייחוד בישראל). וגם לגבי אלו שהאמירה אכן תקפה לגביהם, נראה לי שמדובר באלמנט זמני התלוי במשתנים דטרמניסטים בעיקר.

אני מאחל לך שלא תצבור את אותו קילומטראז' של סבתא שלי... היא סבלה המון בחייה.
סבתא שלי קיבצה נדבות בשביל להשיג אוכל לדוד שלי, זה לא ביטוי מליצי, היא ממש קיבצה נדבות כמו ברחוב בהודו (כמו שאתה מבין, שנות ה-40 לא היו טובות לעם היהודי בכלל ולמשפחה שלנו ספציפית). אמא שלי נולדה ב1945, אחרי המלחמה. עד גיל 8 אמא שלי גדלה בצריף של חדר אחד, בלי מים זורמים, השירותים היו בחצר. זה מכניס הרבה דברים שיש לנו היום לפרופורציה ומסביר למה עדיף שיהיה כסף. דור הנכדים (הדור שלי) גדל כבר ברווחה, אבל אני יכול להבטיח לך שאף אחד במשפחה שלי שגדל בעוני (אמא שלי, אחיה, סבי וסבתי ז"ל) לא מתגעגע לאותה תקופה.

מאוד מתחבר להפרדה בין "משמעות" לבין הרצון לקום בבוקר. עבורי "משמעות" בעשייה תמיד הייתה דבר חמקמק - אם לעבוד בקיוביקל 8 שעות ביום זה לא משמעותי, האם ללמד מישהו ולעזור לו לעבוד בעבודה כזו זה כן? האם להאריך את תוחלת החיים האנושית (ובכך להכביד על האקלים והכלכלה) זה משמעותי? מתחבר גם להפרדה בין ילדים למשמעות - בשביל שלגידול ילדים תהיה משמעות כדאי שיהיה מה לאחל להם בבגרותם, אחרת מדובר בהמשכיות של ריקנות. אגב בהקשר זה שווה לראות את Soul של Pixar למי שלא ראה :P (לא מחזיק, לא ממליץ)

הרבה מהימים הסיבה שלי לקום מהמיטה היא חשק לצאת להליכה הרגילה שלי, ואז לחתוך סלט ולאכול על הספסל בחוץ עם ספר הפנטזיה התורני. עבורי זה לא מתיישן. דווקא בעבודה הייתה חסרה לי סיבה טובה לקום, פרט ללחץ לענות למיילים ולקבל עוד החלטות (אבל זה אני, אחרים אומרים שהם אוהבים לעבוד ואני לוקח אותם במילתם). משמעות, ככל שמחפשים כזו, כן הגיעה מכיוון אחר - במקום לנסות לספק ערך לאנשים שאני לא מכיר, שהייתה חלקית מסווה לרצון להוכיח עצמי למישהו תוך הפעלת מתח מתמיד על הקשרים האנושיים שלי, מצאתי עצמי מספק יותר ערך לאנשים שקרובים אליי, כשהעיניים הפכו ליותר רואות והאזניים ליותר קשובות.

באשר להשפעת הפרישה על איך שרואים כסף, אפשר בקלות לראות את זה גם הפוך. בזמן הצבירה, 500 ש"ח כהוצאה חודשית מיתרגמים לכמה שעות עבודה בחודש - בטל בשישים. בשלב המשיכה, 500 ש"ח נוספים בחודש הם 200,000 ש"ח שחסרים מהצבירה, או לחילופין מצריכים שילוב של עבודה (גם עם מעט ממנה) בחיים, וזה לא תמיד דיל שששים לקחת. לטובה ולרעה נהיה יותר ברור מה [לא] שווה את ההוצאה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
S לא סולידי, אבל עם יומרות להשתקם כלכלית יומני מסע אישיים 31
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
שמנת חמוצה גישה כלכלית - קפיטליזם, סוציאליזם וכל המאקרו.. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
ב אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת אוף טופיק 254
י התלבטות ביישום תיק ההשקעות שלי לעצמאות כלכלית שוק ההון 21
צ הכוונה כלכלית התפתחות אישית 4
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
ל עיתונות כלכלית אוף טופיק 6
ר טעות כלכלית ותיקונה נדל"ן 44
ITS מחיר למשתכן במודיעין - דירת 3 או 5 חדרים - מה עדיף כלכלית? נדל"ן 12
L מה אתם עוד ממנפים בחיים (לא כלכלית)? או, למה עשיתם מיקור חוץ? אוף טופיק 3
צ לא שולט בעצמי מבחינה כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
H התנהלות כלכלית לזוג מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 294
Will Smith האם על ההורים מצופה לתמוך כלכלית בילדיהם? צרכנות פיננסית 65
F ספרות מומלצת לבניית תוכנית לעצמאות כלכלית התפתחות אישית 3
י התייעצות לגבי כדאיות כלכלית נדל"ן 19
KickR התנהלות כלכלית בטיולים בחו״ל מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
S עצמאות כלכלית ללא חיסכון שוטף אוף טופיק 71
ITS עצמאים - התייעלות שנתית - כיצד אתם משתפרים כלכלית ואישית משנה לשנה? התפתחות אישית 8

נושאים דומים

Back
למעלה