• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

מנפיקי קרנות הסל הישראליות "גונבות" מהציבור סכום של מעל 150 מיליון ש"ח בשנה

תומר אאא

משתמש ותיק
הצטרף ב
25/7/16
הודעות
213
דירוג
322
פוסט מהבלוג הרשמי של הבורסה שבו יניב פגוט, מנהל מחלקת המסחר מספר על איך מנפיקי קרנות הסל בישראל (אקסלנס, הראל, מגדל, מור ותכלית) לוקחות מהציבור סכום שקרוב ל-170 מיליון ש"ח בשנה.

לצערי (ואני חושב שלצער כולנו) מנפיקי קרנות הסל מחזיקים בכח מאוד גדול על הרשות וכחלק מתיקון 28 (ההפיכה של תעודות הסל לקרנות) הם קיבלו כל מני "הטבות" (על חשבון המשקיעים כמובן) כדי לפצות אותם על הרווחים שהיה להם כשהיה מדובר בתעודות.

מעבר לאותה "רצועה" יש עוולות נוספות שממשיכות להתקיים ופוגעות בציבור המשקיעים - למשל עשיית שוק בקרנות סל: עושי שוק בקרנות מקבלים הטבה של 0% עמלה המרה ויצירה כדי לאפשר להם עשיית שוק מדוייקת עם מרווח (SPREAD) צפוף.
העניין הוא שהיום יש מגבלה של עושה שוק יחיד לקרן סל (בניגוד לבערך כל בורסה בחו"ל ששם אין שום מגבלה), בחלק מהמקרים (הראל קסם ותכלית) עושה השוק הוא גם חברת בת של המנפיק, אבל הבעיה העיקרית זה שעושה השוק עושה מה שבא לו כי אין לו תחרות, שבא לו הוא פותח מרווחים, שבא לו הוא מסיט את הציטוט רחוק מה-NAV והכל על חשבון המשקיעים, לא יודע מה הסכום המדויק אבל ממה ששמעתי מדובר פה על עשרות מיליוני שקלים בשנה.


תיקון מספר 28 לחוק השקעות משותפות בנאמנות אשר הושלם ברבעון השלישי של שנת 2018 והסדיר את הפיכת תעודות הסל לקרנות סל, הוא התיקון המהותי ביותר שעברה תעשיית המוצרים הפאסיביים בישראל. מדובר בתיקון מבורך אשר הפך את תעודות הסל לקרן נאמנות ובכך נטרל את הסיכון שהיה קיים בתעודות הסל, וזאת בדומה למצב בעולם. יחד עם זאת, המעבר ממבנה של תעודת סל למבנה של קרן נאמנות, שלל ממנהלי תעודות הסל מקורות הכנסה מגוונים אשר הכניסו להם לאורך השנים ממון רב.

על מנת לרכך את הפגיעה של יצרני עוקבי המדדים, איפשר להם תיקון 28 לגבות דמי ניהול משתנים בגין המוצרים הפאסיביים שהם מנהלים. מדובר בדמי ניהול משתנים המתווספים לדמי הניהול הרגילים שגובה הקרן הפאסיבית. המנגנון שנקבע הוא מנגנון סימטרי הכולל הן רכיב דמי ניהול חיוביים והן רכיב דמי ניהול שליליים, קרי, החזר דמי ניהול לקרן במקרה שתשואת הקרן נמוכה מתשואת נכס המעקב.

המנפיקים קיבלו אישור לגבות את דמי הניהול המשתנים על הצבירה בקרנות הפאסיביות כאשר לא חלה עליהם הגבלה לגבות את דמי הניהול המשתנים על הצבירה החדשה בקרנות אלו וכך נולדה לה ביצת זהב ענקית בעבור אותם היצרנים.

המצב הזה ייצר מצב חריג ויקר העולה לציבור הישראלי כ- 150-170 מיליון ₪ בשנה. בהינתן שהיקף הנכסים המנוהל בקרנות נאמנות פאסיביות הגובות דמי ניהול משתנים עומד על כ- 100 מיליארד ₪ מתוך כ- 166 מיליארד ₪ המנוהלים בתעשיית קרנות הנאמנות הפאסיבית בישראל, אזי מדובר על תוספת דמי ניהול שנתיים אפקטיבית בקרנות אלו של בין 15 ל- 17 נקודות בסיס בשנה, זאת כאשר ישנן קרנות הגובות דמי ניהול משתנים של 30 נקודות בסיס. חשוב לציין כי בבורסת תל אביב ישנן כ- 1,200 קרנות נאמנות פאסיביות, כאשר רק כרבע מקרנות אלו הינן בעלות מנגנון של דמי ניהול משתנים ואולם הפלא ופלא – קרנות עוקבות אלו מנהלות כ- 60% מנכסי קרנות הנאמנות הפאסיביות.

אם נוסיף לדמי הניהול המשתנים האמורים את דמי הניהול הקבועים המשוקללים של התעשייה הפאסיבית בישראל, העומדים על 33 נקודות בסיס, נקבל כי תעשיית הקרנות הפאסיביות בישראל גובה דמי ניהול שנתיים משוקללים של כ- 40 נקודות בסיס. לדמי ניהול אלו יש להוסיף את דמי הנאמנות שמופרדים מדמי הניהול של הקרן ועולים אף הם 1-2 נקודות בסיס בשנה ולכל אלו יש להוסיף את הרווחים הגדולים בעשיית השוק במוצרים אלו.

נזכיר לקוראינו כי היצרנים של קרנות נאמנות פאסיביות אינם משלמים עמלת הפצה למערכת הבנקאית, המשמשת כמפיץ המרכזי של קרנות נאמנות בישראל והבנקים נהנים במקום זאת מעמלות קניה ומכירה מלקוחות הקצה. אם ננרמל את עמלת ההפצה הממוצעת בקרנות האקטיביות העומדת על כ- 25 נקודות בסיס, נקבל מצב אבסורדי בו רכישה של קרן פאסיבית בישראל עשויה להיות יקרה יותר מרכישה של קרן נאמנות אקטיבית, קרן בה מושקעים תשומות ניהוליות משמעותיות. זאת בניגוד גמור לסטנדרט העולמי ולהיגיון הקיים בהשקעה במוצר פאסיבי.

אדם מהישוב עלול לחשוב בטעות כי על מנת להשיג את דמי הניהול המשתנים, נדרש מנהל המוצר הפאסיבי ליכולות מסחר יוצאות דופן, או ליכולות מחקר חריגות ואולם המציאות אפורה הרבה יותר ולפיכך אלמנט הסימטריות ברצועה הוא לרוב תיאורטי ומהווה עלה תאנה להכשרת השרץ שבדמי ניהול משתנים. הרוב המכריע של הרווחים המייצרים את דמי הניהול המשתנים הם פועל יוצא של הכנסות בגין השאלות של ניירות ערך וריביות זכות שהם פועל יוצא של הפרשי ריביות, זאת כאשר המעקב אחר נכסי בסיס רבים אינו מתבצע באמצעות ניהול נכס הבסיס, אלא באמצעות רכישת חוזי החלף על המדדים האמורים. נציין כי בקרן נאמנות אקטיבית הכנסות בגין השאלות נותרות בידי מחזיקי היחידות ולא משתלשלות לכיסי היצרנים.

בארה"ב מחזירים המנפיקים של קרנות הסל למחזיקים בממוצע כ- 75% מדמי ההשאלה וישנם מנפיקים המחזירים ללקוחות כ- 100% מדמי ההשאלה ובכך מתאפשר להם להוזיל באופן דרמטי את דמי הניהול בקרן. מהסתכלות על הנתונים, לא מפתיע כי העלות הכוללת של קרנות הסל הגדולות בארה"ב עומד על 6 נקודות בסיס בממוצע, כלומר 1/6 ופחות מהעלות הממוצעת של מוצר פאסיבי בישראל.

המכניזם ההזוי של דמי ניהול משתנים במוצר פאסיבי הביא עמו לאובדן אמון של הציבור במערכי הייעוץ בקרנות הסל וקושי לתקשר מנגנון מסובך זה ללקוחות הקצה.

זאת ועוד, דמי הניהול המשתנים אינם שקופים לציבור הרחב, כך שמשקיע החפץ לדעת מה הם דמי הניהול האפקטיביים של הקרן אותה הוא מחזיק, או לחילופין רוצה לרכוש, נדרש לעיין בדו"ח השנתי של קרן הנאמנות, או שנדרש לחישובים מסובכים מעין כמותם על בסיס הדיווחים המתפרסמים במערכת ההודעות של הבורסה. בנוסף, המשקיע לא מסוגל לדעת באיזו נקודה השיאה הקרן הפאסיבית את תקרת דמי הניהול המשתנים ומה משמעות הדבר עבורו.

היכולת להבין מה גובה דמי הניהול האפקטיביים במוצר פיננסי היא אלמנט בסיסי בצרכנות פיננסית נבונה ובהפחתת יוקר המחייה. הפרקטיקה העקומה של דמי הניהול המשתנים בישראל מאפשרת ליצרנים לשווק מוצרים פאסיביים בדמי ניהול "אפס", זאת כאשר בפועל דמי הניהול האפקטיביים גבוהים הרבה יותר.

תיקון עיוותים אלו יכול להיעשות על ידי כך שרשות ניירות ערך תבחן ביצוע מהלכים אשר ישקפו באופן מיטבי את העלות האפקטיבית של דמי הניהול בקרנות הפאסיביות לתועלת הציבור הרחב. במקביל, טוב תעשה רשות ניירות ערך אם תוביל חקיקה אשר תבטל את דמי הניהול המשתנים, או שתיזום מתווה וולונטרי מול היצרנים, שיביא לביטול דמי ניהול אלו ובכך תוביל להוזלה דרמטית של מחיר המוצרים הפאסיביים בישראל בעבור המחזיקים באותן קרנות פאסיביות.

מערך ההפצה הבנקאי יכול אף הוא להוביל מהלך שיסיים את חגיגת דמי הניהול המשתנים של היצרנים ללא צורך בהתערבות רגולטורית, על ידי כך שיסמן מוצרים אלו כמוצרים לא מומלצים במערכות הייעוץ ויביא למכירתן והחלפתן במוצרים פאסיביים ללא דמי ניהול משתנים.
 

תומר אאא

משתמש ותיק
הצטרף ב
25/7/16
הודעות
213
דירוג
322
ובהמשך לפוסט:


* נשבע שאני לא יניב פגוט :)
 

חתול לילה

משתמש בכיר
הצטרף ב
8/3/15
הודעות
6,631
דירוג
10,694
ובהמשך לפוסט:
ובכל זאת, כל עוד קונים פעם אחת ומוכרים פעם אחת אחרי הרבה שנים אז זה די זניח.
לפחות ביחס לדמי ניהול הקבועים.

נדמה לי שפורום דווח על מרווחים של 0.1-0.2% בקרנות של בלאקרוק למשל.
 

תומר אאא

משתמש ותיק
הצטרף ב
25/7/16
הודעות
213
דירוג
322
ובכל זאת, כל עוד קונים פעם אחת ומוכרים פעם אחת אחרי הרבה שנים אז זה די זניח.
לפחות ביחס לדמי ניהול הקבועים.

נדמה לי שפורום דווח על מרווחים של 0.1-0.2% בקרנות של בלאקרוק למשל.
במצב כזה זה לא רלוונטי, אבל יש הרבה אנשים שזה לא המצב אצלם.

להרבה מאוד אנשים במדינה יש חשבונות מנוהלים בבנקים/בתי השקעות שבהם מי שמנהל את התיק הרבה פעמים קונה בלי לבדוק את המצב ומשלם את כל הספרייד או פשוט קונה בהסטה.
אותו הדבר בקרנות פנסיה/גמל/השתלמות מנוהלות (אמנם "כולם" פה במסלולים פאסיביים אבל יש עוד 9 מיליון איש במדינה הזאת שלא).
 

yrnkrn

משתמש ותיק
הצטרף ב
16/5/17
הודעות
277
דירוג
231
חלק מהמוסדיים בחר לממש את מסלולי ה S&P 500 הפאסיביים של קופות הגמל באמצעות קרנות הסל הישראליות בעיקר, ששם משלמים דמי ניהול משתנים של 0.3% + דמי ניהול קבועים. זאת עלות גבוהה פי כמה מאשר בתעודות הזרות.
לדוגמה הנה אחזקות מיטב קרן השתלמות במסלול S&P 500
בטאב "קרנות סל" רואים שכ 90% מהאחזקות הן בחמש קרנות סל ישראליות שגובות כולן אותם דמי ניהול משתנים בסך 0.3% שנתי (*איך כולן התכנסו לאותו מספר?).
גם מוסדיים אחרים מחזיקים קרנות סל ישראליות, לא רק מיטב.
אלו 0.3% שמופחתים מהתשואה השנתית של המסלול הפסיבי מחקה S&P 500 על חשבון החוסכים.
שאלתי למה מחזיקים מכשירים יקרים כאלו חלף קרנות סל זרות או קרנות ישראליות מחקות ולא קיבלתי תשובה ששכנעה אותי.
 

חתול לילה

משתמש בכיר
הצטרף ב
8/3/15
הודעות
6,631
דירוג
10,694
אלו 0.3% שמופחתים מהתשואה השנתית של המסלול הפסיבי מחקה S&P 500 על חשבון החוסכים.
דמי ניהול משתנים יכולים עקרונית לפעול גם לטובתך.
יש גם טענה שהמוסדיים לא משלמים דמי ניהול.

בכל מקרה הבדיקה הפשוטה יותר היא להשוות את קופת הגמל למדד.
עד כמה שזכור לי, בבדיקות קודמות בפורום לא נמצאו הבדלים מעבר לדמי הניהול של הקופה.
 

SomeGuy

משתמש ותיק
הצטרף ב
18/12/21
הודעות
141
דירוג
240
בחמש קרנות סל ישראליות שגובות כולן אותם דמי ניהול משתנים בסך 0.3% שנתי (*איך כולן התכנסו לאותו מספר?).
0.3% הם דמי ניהול המשתנים המקסימליים שניתן לגבות. יכול להיות שזו הסיבה.
 

Dr.Pepper

משתמש ותיק
הצטרף ב
12/5/22
הודעות
150
דירוג
30
עמלת יצירה\פדיון זה שאתה קונה קרן סל שלא דרך המסחר אלא ישירות ממנהל הקרן.
מה הכוונה לקנות ישירות ממנהל הקרן? איך עושים את זה?
יש לזה יתרונות?
יש דרך לקנות בשוק ההון עם פחות מתווכים? ולמה בעצם קנייה ישירה ממנהל הקרן תעלה לי יותר?


בקרנות מחקות לא נתקלתי בזה.
הנה אחת כזו, לא? קרן סל מחקה 1165828, רשום שבתשקיף שלה יש עמלת יצירה/פדיון בסך 0.3%, בנוסף לדמי ניהול ולדמי נאמנות.
 

yik - financial planner

משתמש בכיר
הצטרף ב
17/2/15
הודעות
1,653
דירוג
1,561

Dr.Pepper

משתמש ותיק
הצטרף ב
12/5/22
הודעות
150
דירוג
30
קרא שוב על ההבדל שבין קרנות סל לקרנות מחקות.
בחירת השמות לסוגי הקרנות לא מוצלחת לדעתי, זה נראה לי נושא בפני עצמו.
הקרן סל שציינתי היא קרן שמנסה לחקות מדד בצורה מדויקת (פסיבי) כלומר היא קרן מחקה, מסוג קרן סל. (משפטית היא גם קרן נאמנות אבל לא מתייחסים אליה ככזו בשפה).
בשפה קוראים לה פשוט קרן סל, למרות שהיא קרן מחקה וגם קרן נאמנות.

ובמקביל ישנם קרנות נאמנות מחקות, שבשפה נהוג פשוט לקרוא להם קרנות מחקות.

(ההבדל העיקרי בין שתי הקרנות הוא האם ניתנת אפשרות לקנות את המניות במהלך שעות המסחר או במרוכז בסוף היום. )

מישהו צריך להעלות למשפט על זה!, תתקנו אותי
רק אם אתה קונה ישירות ממנהל הקרן ולא במהלך המסחר בשוק

שאתה קונה במערכת המסחר הברוקר אמור להציג לך 2 אפשרויות, אצלי בבנק זה קורה
האם יש יתרונות לקנות ישירות ממנהל הקרן? האם אני לא משלם עמלת ברוקר או משהו כזה? בלי תיווך?
מה היתרון של לקנות ישירות מהספק ? :)
 
נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א פשיטת רגל של מנפיקי etf שוק ההון 8
א איפה אפשר למצוא מידע לגבי התשואה הפנימית והמח"מ של קרנות כספיות ? שוק ההון 2
F מחשבות כפירה על קרנות צוברות שוק ההון 10
A לא מצליח להבין לגבי קרנות סל חוץ שנסחרות בארץ שוק ההון 16
O קרנות סל מחקות שוק ההון 10
G קרנות ההשקעה של האפוטרופוס הכללי שוק ההון 1
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
O קרנות מחקות בארץ או בחו"ל שוק ההון 5
I קרנות כספיות שמישהו יעשה סדר? שוק ההון 5
F FAIR פלטפורמה חדשה לרכישת קרנות נאמנות נאמנות אקטיביות - האם מישהו התנסה? שוק ההון 22
A רציתי לשאול על קרנות אמריקאית ואיריות: שוק ההון 9
Y אי בהירות בנוגע לתאריך הכניסה של קרנות כספיות לישראל שוק ההון 0
I בחירת קרנות מתאימות דרך ib לנאסדק100 ו״לכל העולם״ שוק ההון 1
Y האם יש אתר שאפשר לראות בו נתוני זמן אמת של קרנות בלונדון בחינם? שוק ההון 6
ל קרנות מחקות בסיכון גבוה שוק ההון 7
S השקעה לטווח של מספר חודשים - שנה - קרנות כספיות שוק ההון 1
A הבדלים בתשואה בין שתי קרנות העוקבות אחר אותו מדד שוק ההון 11
O קניה ישירה של אגרוח חוב אל מול קרנות שוק ההון 5
מ מחשבון קרנות איריות VS קרנות אמריקאיות שוק ההון 0
L קיזוז הפסדי ורווחי הון קרנות איריות מיסים 5
ש יועץ השקעות ממליץ על קרנות אקטיביות שוק ההון 29
ש קרנות איריות שקליות שוק ההון 1
N קרנות פידר / fund of funds השקעות אלטרנטיביות 0
מ השוואה בין קרנות סל שוק ההון 3
K קרנות סל מחקות מדד - איך הן נסחרות בבורסה? שוק ההון 1
S קרנות סל reit פוסטים מאיכות נמוכה 2
לואי וו החייאת קרנות פנסיה בהראל - האם אנו מבצעים טעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
F קרנות חייבות במס מול קרנות פטורות ממס שוק ההון 5
ל קרנות של בלאקרוק מול בתי השקעות בישראל, מה ההיגיון? שוק ההון 26
mk1 השוואה בין קרנות סל ת״א שוק ההון 1
A תמחור קרנות איריות ישראליות וגידור אל מול הדולר שוק ההון 5
מ תמהיל קרנות איריות/אמריקאיות שוק ההון 18
א קרנות אג"ח שקליות לא צמודות עם מח"מ קצר, כיצד מושפעות מהריבית ? שוק ההון 1
A האם לטווח ארוך, שערי קרנות הריט משקפים את פוסטים מאיכות נמוכה 1
לאץ' הבדלים בין קרנות מחקות ת"א 125 שוק ההון 0
א קרנות סל זרות מוטות דיבדנדים בישראל שוק ההון 3
השקעה לא מזל קרנות REIT נחשבות לאמצעי גידור נגד אינפלציה שוק ההון 28
R קרנות ימי עדכון ושיטת עמלות שוק ההון 11
F קרנות גמל להשקעה מסלול מנייתי שוק ההון 2
M השוואת קרנות השתלמות וקופות גלמל להשקעה מחקה מדד SP 500. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ע הסברים על קרנות מחקות שקליות ומחקות מניתיות שוק ההון 4
A קניית קרנות נאמנות שמשקיעות בכסף או בזהב פוסטים מאיכות נמוכה 1
efrat איחוד קרנות השתלמות, גמל ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ה האם זה חוקי לפתוח יותר משתי קרנות השתלמות כשכיר וכעצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
י מה גורם להבדל בין שתי קרנות זהות שנסחרות באותו המטבע? שוק ההון 7
I הבדל בין קרנות על תל אביב 125 שוק ההון 10
I קרנות שקליות של בלאקרוק או קרנות איריות שוק ההון 10
Y עקיבה אחרי סנופי עם קרנות סינטטיות שוק ההון 56
פ היכן ניתן למצוא נתונים היסטוריים על שינויים בתשואת הדיבידנד של מדדים ושל קרנות סל? פוסטים מאיכות נמוכה 1
S למה קרנות נאמנות שמחזיקות 100% אג"ח ממשלתי מאבדות ערך? שוק ההון 23

נושאים דומים

למעלה