• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מכשירי השקעה לעיבוי הפנסיה

Rahash

משתמש בכיר
דירוג
844
היי (שוב) לכולם,
אני צריך עצה בבחירת מכשירי השקעה למטרת עיבוי הפנסיה שלי בישראל. קצת בהרחבה:
אני גר ועובד באירופה (לא מוגדר תושב בישראל לענייני מס). יש לי בארץ סכום לא גדול במיוחד (הרוב בקרן פנסיה ועוד כ-80k. מדי פעם יש עוד קצת הכנסות נוספות) שאני רוצה להשאיר לפנסיה, לכשאגיע אליה (אני בן 35).
רוב הכסף נמצא בקרן השתלמות שלא נפדתה ולמיטב הבנתי גם כדאי לשמור אותו שם.
השאלה, מה לגבי שאר הכסף?
יש את האופציה של קופת גמל להשקעה שעד לאחרונה חשבתי שהיא הטובה ביותר למצב שלי, אבל לאחרונה הבנתי שקרן השתלמות בעצם עדיפה עליה (מבחינת הטבות מס), לכן פתחתי אחת כעצמאי (הסברתי בדיוק את המצב שלי ובבית ההשקעות פתחו לי אחת בלי בעיה), וחשבתי שאולי כדאי לי ״לטפטף״ לשם את שאר הכסף, כ1800 שח בחודש, עד שהכל יהיה שם.
קודם כל, האם באמת עדיף שהכסף יהיה בקרן השתלמות לעומת קופת גמל להשקעה?
ובנוסף, האם אני עובר על איזשהו חוק אם אני מפקיד כעצמאי, למרות שאני שכיר (אבל בחו״ל)?

תודה!

נערך לאחרונה ב:
ם אני עובר על איזשהו חוק אם אני מפקיד כעצמאי, למרות שאני שכיר (אבל בחו״ל)?
קודם כל למיטב הבנתי אין בעיה להיות גם שכיר וגם עצמאי, מפני שאפשר לעבוד ביותר ממשרה אחת.
אבל, העובדה שאתה מצהיר על עצמך טלפונית בפני בית השקעות כ"עצמאי" איננה מספיקה - אתה צריך ממש לפתוח עסק בארץ ולרשום אותו במס הכנסה - גם אם העסק לא "עושה" שום דבר. לא ברור לי כיצד בית ההשקעות פתח לך קרן כזאת. מעבר לזה אם העסק באמת לא עושה שום דבר, לא ברור לי כיצד תפקיד כספים לקרן השתלמות, מפני שהם אמורים להגיע מחשבון הבנק של העסק ועל פי הכנסות/הוצאות, ולא מחשבון הבנק האישי שלך. ואז, אם יש לך הכנסות שלפיהם את מפקיד לקרן השתלמות, נשמע לי הגיוני שתדרש גם לשלם מס הכנסה...
לצערי אני לא מכיר פתרון למצבך (כמו שכתבת אתה באמת לא תושב ישראל), ותאלץ להסתפק בקפ"ג להשקעה, או לנהל תיק השקעות באופן עצמאי בבנק או אצל ברוקר. זה מה שאני עושה כרגע.
אינני מייעץ ואינני מומחה בתחום.

אתה צריך ממש לפתוח עסק בארץ ולרשום אותו במס הכנסה - גם אם העסק לא "עושה" שום דבר.
בהנחה והיה תושב ישראל היה נדרש לפתוח עסק על מנת לדווח על ההכנסות שלו כשכיר בחו"ל. (לגבי ביטוח לאומי היה צריך לבדוק אם קיימת אמנה סוציאלית בין המדינות).
ייתכן וזה מה שבית ההשקעות הבין.

נניח שבית ההשקעות יאפשר לי להפקיד מחשבון הבנק האישי שלי (אבדוק את זה איתם), איך בעצם מס הכנסה יודע אם הפקדתי יותר מהתקרה לחודש או פחות?
האם בזמן המשיכה (עוד 30 שנה?) מס הכנסה יעבור על כל חודשי ההפקדה ויבדוק אם באחד מהם עברתי את התקרה? יבדוק את ההפקדות לעומת תשלומי המס ששילמתי ויבקש הבהרות אם משהו לא נראה ברור?

אגב, אציין שלפני כמה שנים (קצת אחרי שעזבתי את ישראל) הפקדתי כספים כעצמאי לקרן הפנסיה שלי (שוב, לבית ההשקעות לא היתה בעיה לקבל ממני כסף כעצמאי למרות שאני לא עצמאי). הבנתי בדיעבד שעשיתי טעות כי אני מפקיד מהנטו וכנראה שאמוסה פעמיים על הכסף הזה - לא נורא, זה לא היה הרבה כסף, אבל מס הכנסה לא שאל ולא התעניין בהפקדות האלה, וכנראה שלא יודע עליהן בכלל. אולי בעתיד הם יתעניינו?

לא הבנתי מה אתה אומר.
בכל מקרה בהתחשב במצב בפועל - ונראה לי שאני במצב דומה לפות"ש - בעבר הייתי שכיר בארץ, כיום אני גר ועובד שכיר באירופה (במדינה שיש איתה אמנה), האם יש לי אפשרות לפתוח קרן השתלמות בארץ כעצמאי ולהפקיד אליה כספים (אפילו סכום קטן יחסית), מבלי שיהיו לכך השלכות נוספות? כיצד זה אפשרי אם זה סותר את העובדה שאני לא תושב לצרכי מס?

לא הבנתי מה אתה אומר.
בסך הכל הצעתי תרחיש שבית ההשקעות ייתכן וחשב שזה המצב.
לדעתי אתה צודק ואלא אם כן אתה עצמאי ממש, לא אמורים לתת לך להפקיד (האם יש אכיפה זה כבר סיפור אחר).

איך בעצם מס הכנסה יודע אם הפקדתי יותר מהתקרה לחודש או פחות?
בית ההשקעות מעביר למס הכנסה דיווחים על הפקדות שנתיות שביצעת.

תודה

א מוגדר תושב בישראל לענייני מס
תזהר עם זה. יש סיכוי שפתיחה של עוסק מורשה בארץ, או אפילו "סתם" הפקדה לקופה בארץ תשנה את הסטטוס שלך בעיני מס הכנסה והם יטענו שבעצם אתה כן תושב בישראל לענייני מס, מה שיגרור חובת תשלום של מס הכנסה וביטוח לאומי על הרוחים שלך בחו"ל
ממליץ לבדוק עם מישהו שמתמצא בתחום לפני שאתה מתחיל להפקיד כספים לקופות בארץ.

תשנה את הסטטוס שלך בעיני מס הכנסה והם יטענו שבעצם אתה כן תושב בישראל לענייני מס, מה שיגרור חובת תשלום של מס הכנסה וביטוח לאומי על הרוחים שלך בחו"ל
בדיוק מה שניסיתי להסביר.

תזהר עם זה. יש סיכוי שפתיחה של עוסק מורשה בארץ, או אפילו "סתם" הפקדה לקופה בארץ תשנה את הסטטוס שלך בעיני מס הכנסה והם יטענו שבעצם אתה כן תושב בישראל לענייני מס, מה שיגרור חובת תשלום של מס הכנסה וביטוח לאומי על הרוחים שלך בחו"ל
ממליץ לבדוק עם מישהו שמתמצא בתחום לפני שאתה מתחיל להפקיד כספים לקופות בארץ.

נשמע כמו עצה מצוינת :)
אבל מי באמת בר סמכא בנושא ויכול לתת עצה נבונה? יועץ השקעות? רואה חשבון? פקיד במס הכנסה?

נשמע כמו עצה מצוינת :)
אבל מי באמת בר סמכא בנושא
כמו שיעקב ציין יש עורכי דין שמתמחים בזה.
אבל יש גם הרבה מידע באינטרנט כולל פורומים של מהגרים מ\אל הארץ.
לדוגמא זה לא חד משמעי רע להמשיך לשלם ביטוח לאומי ולהנות מביטוח בריאות, תלוי בהרבה גורמים.

לפנסיה עצמאית אין צורך בהכנסה, בניגוד לקרן השתלמות.

מידע חשוב, תודה!

לדוגמא זה לא חד משמעי רע להמשיך לשלם ביטוח לאומי ולהנות מביטוח בריאות, תלוי בהרבה גורמים.

חיפשתי, אבל השאלה שלי ספציפית מדי, קשה לי להאמין שהרבה אנשים נתקלו בה.
לשמחתי אני במדינת אמנה אז אני מתקזז על הביטוח הלאומי, ואכן שומר על ביטוחי בריאות בארץ.

נערך לאחרונה ב:
אבל במקרה כזה הביטוח הלאומי יהיה לפי ההכנסה שלך בחול ולא הסכום המינמלי של 170שח בחודש.בכל מקרה גם אם תמשיך לשלם אחרי חמש שנים,התושבות תתבטל ואיתו ביטוח בריאות..אבל זה לא ימנה מהביטוח הלאומי מלקבל כסף.יש הבדל בהגדרת תושב לפי ביטוח לאומי ומס הכנסה.לדעתי בגלל שחוקי מדינת לא ברורים ומוטים לרעתך אם אתה מחליט לור בחול בקביעות,תבטל את כל ההשקעות שלך בארץ.יש לי ביטוח מנהלים בארץ ואני כמעט בטוח שיגיע המועד לקבל ,,יהיו הפתעות

יש לי ביטוח מנהלים
ביטוח מנהלים, בהנחה שהוא לא מהשנים האחרונות, הוא חוזה בינך לבין חברת הביטוח, ולא תלוי בתקנון כמו בקרנות הפנסיה, לכן קשה להניח שיהיו לך הפתעות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S פיזור גם מבחינת מכשירי השקעה? שוק ההון 3
M מכשירי השקעה במדדים שוק ההון 1
S Apple ID מכשירי אפל - עזרה פוסטים מאיכות נמוכה 2
Z מכשירי איזון ומגן מס אוטומטיים שוק ההון 1
nicepo1 זהירות "מתקינים" של מכשירי חשמל חדשים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
stass מה לעשות עם מכשירי טלפון \ סמארטפונים משומשים וישנים? אוף טופיק 8
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 0
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 22
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 9
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0