• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מכירת RSUs בבת אחת

deussex

משתמש רגיל
דירוג
489
היי,

מאז כניסה לחברה לא מכרתי RSUs, גם כי לא הייתי צריך וגם כי לא הבנתי בזה כל כך. לכן ה ESPP ו RSU הוא סכום די משמעותי מהתיק כרגע. יש לי כ 400 אלף בחשבון ממוסה על קרן שקלית עולמית + 350 בקרן השתלמות על סנופי + 1.2M כ RSUs (לפני מכירה ולפני מס ב RSU), מדבר על מניות RSU שחלף שנתיים מאז הווסטינג והמס על הרווח יהיה הוני. כמו כן יש גם 50 אלף ש"ח על אג"ח צמוד מדד 2-5 שנים, ו 135 אלף ש"ח מזומן בעו"ש. בבעלותי גם 2 דירות, עם משכנתא קטנה של 80 אלף ש"ח שנותר לשלם.

לאחר קריאה בפורום, ראיתי שישנם אנשים שמעדיפים by the book, לא להחזיק מניה אחת ולפזר סיכונים ולמכור לאחר שנתיים מזמן הווסטינג, כדי לשלם פירותי עד סכום הענקה ומס הוני על הרווח. וישנם אנשים שמחזיקים את המניות עד לפרישה או עד שלא יעבדו איזשהי שנה, כדי לחסוך במס.

חשבתי על זה, ואני די סולידי באופי, אני מעדיף לקבע את הרווח במקום לדאוג מה יקרה, ככה זה נראה.

דיברתי עם מחלקת השכר, על מתי עדיף למכור, או לפזר את המכירה, ומכיוון שאני עובר את מדרגת המס הגבוהה בכל מקרה, נדמה לי שזה סביב ה 640 אלף בשנה ברוטו, נאמר לי שזה לא באמת משנה.

אז ישנם כמה שיקולים:
- הייתי רוצה להירגע, ולקבע את הרווח ולקנות מדד, ללכת לפי הגישה של הספרים של הסולידית שקראתי (כולם אמרו לא להחזיק הרבה אחוזים מהמניה הבודדת של החברה שלך).
-למכור במקסימום ניצול מס במצב הנתון (שזה נראה לא הכי אפשרי, שאין משמעות לתיזמון).
- ואז בהמשך להמשיך למכור כל שנה את ההקצבה השנתית, כמובן לאחר תקופה הווסטינג של שנתיים.

אז לכאורה מכירה של כל המניות, איננה עדיפה על פיזור כלשהו כפי שאני רואה את זה.

האם אני מפספס משהו ? או שזה בסדר למכור בבת אחת מה שהצטבר ? ומשם למכור כל שנה את הסכומים פר שנה.
עוד דברים שלא שמתי לב אליהם ?

מה אתה שואל? האם למכור או האם למצע?

יש פה בערך אלפתלפים דיונים בנושא.
בגדול, לגבי השאלה הראשונה, יש פה 2 עקרונות מנוגדים:
1 - לא תשלם מס אם אתה לא חייב.
2 - לא תחזיק מנייה בודדת אלא אם זה אחוז קטן מהתיק או אם אתה עבריין (מידע פנים).

עכשיו יש כל מיני שיקולים שיכולים להטות את הכף כמו חוזק החברה והעתיד שלה בשנים הקרובות, רגישות לירידות, % דיבידנד וכו.

לגבי השנייה, תזמון שוק.

מה אתה שואל? האם למכור או האם למצע?

יש פה בערך אלפתלפים דיונים בנושא.
בגדול, לגבי השאלה הראשונה, יש פה 2 עקרונות מנוגדים:

עכשיו יש כל מיני שיקולים שיכולים להטות את הכף כמו חוזק החברה והעתיד שלה בשנים הקרובות, רגישות לירידות, % דיבידנד וכו.

לגבי השנייה, תזמון שוק.
כן, שואל: 1) האם למכור - אתה צודק שיש עקרונות מנוגדים של תשלום מס (אם כי אני מחכה שנתיים, אבל הוא עדיין גבוה) + לא להחזיק מניה בודדת, שבכל מקום שקראתי כתוב לא להחזיק מניה בודדת ולפזר סיכונים. וכרגע זה אחוז גדול מהתיק.

2) האם למצע - מה אתה מתכוון שזה תזמון שוק ? שלפי רוח הסולידית, לא מתזמנים שוק ? אני כן מרגיש שכרגע המניה במצב טוב,ואני לא יודע מה יהיה בהמשך.

נשמע שאם אתה עובד בחברה שהכפילה את עצמה או יותר בשנתיים האחרונות (ועל כן תיפול משמעותית במקרה של משבר), עדיף לך למכור הכל במכה.

המס הוא גבוה בכל מקרה אלא אם אתה מחכה לפרישה או לתקופת אבטלה.
מפה זה שיקול שלך.
בכל מקרה, אם אתה מוכר, לא רואה טעם למכירה בדירוג.

איך אפשר להיות עבריין פסיבי ?
למיטב ידיעתי המסחר אסור על בסיס מידע פנים, אבל אתה ממשיך להחזיק את המניה שקיבלת מה הבעיה בזה ?

איך אפשר להיות עבריין פסיבי ?
למיטב ידיעתי המסחר אסור על בסיס מידע פנים, אבל אתה ממשיך להחזיק את המניה שקיבלת מה הבעיה בזה ?
למשל מידע על ליין המוצרים שיצא בשנים הקרובות.

למשל מידע על ליין המוצרים שיצא בשנים הקרובות.
אולי השאלה לא הייתה מספיק ברורה,
האם אתה חושב שהמשך אחזקה (פסיבי) נכנס תחת ההגדרה שך מסחר על בסיס מידע פנים ?
לא סחרת בכלום ולא ביצעת אף פעולה, היה לך נכס והמשכת להחזיק בו.

להבנתי (הבלתי מבוססת) המשפט הבא שגוי
2 - לא תחזיק מנייה בודדת אלא אם זה אחוז קטן מהתיק או אם אתה עבריין (מידע פנים)
כי אי אפשר להיות עבריין בגלל ״אי מכירה״ כל עוד החוק אוסר רק על ביצוע עסקה
העושה עסקה בנייר ערך של חברה…. כאשר מידע פנים מצוי בידו או בידי החברה

בחברות האמריקאיות הגדולות אסור בדרך כלל לעשות שורט או לקנות פוטים על מניית החברה.
מעבר לזה, אם אתה לא חשוף למידע פיננסי רגיש, אתה די חופשי למכור מתי שאתה רוצה.

יש פה 2 עקרונות מנוגדים:
2 - לא תחזיק מנייה בודדת אלא אם זה אחוז קטן מהתיק או אם אתה עבריין (מידע פנים

כי אי אפשר להיות עבריין בגלל ״אי מכירה״ כל עוד החוק אוסר רק על ביצוע עסקה
Minimi בבירור לא טוען שמעבר על העקרונות האלה עושה אותך עבריין. אלה פשוט כללים מנחים למשקיע הפסיבי.

אתה מקבל דיבידנדים מה RSU האלו?
האם כללת בחישובים שלך את התועלת של השקעת הדיבידנדים בנייר אחר בכל מועד חלוקה אל מול הנטו שיישאר לך במקרה של מכירה(לאחר ניכוי מס הכנסה + מס רווח הון)
אם אתה בחברה יציבה ואתה לא חייב את הכסף אולי ואתה צופה יציבות של המניה לאורך כמה שנים טובות אזי זה גם שיקול שצריך לקחת בחשבון.

האם אני מפספס משהו ? או שזה בסדר למכור בבת אחת מה שהצטבר ? ומשם למכור כל שנה את הסכומים פר שנה.
עוד דברים שלא שמתי לב אליהם ?
לא ממליצה לכאן או לכאן רק מעלה חלופה נוספת - למכור חלק…
אתה עובר ממצב שבו לא מכרת שום דבר (והצטבר סכום שהוא חלק משמעותי מהתיק) למצב שבו אתה מוכר את כל מה שאתה יכול/עבר שנתיים.
יש מצב ביניים שבו אתה יכול להחליט על אחוז מסויים, מהתיק ההוליסטי שלך, שאתה יכול לבחור להשאיר (בהנחה שאתה מאמין בחברה והיא לא חברה שתלויה על כרעי תרנגולת). הייתרון הוא שאתה בכל זאת משמר את דחיית המס המשמעותית שיש ב - RSU אבל עושה את זה רק על סכום/אחוז שכתלות בסיבולת הסיכון שלך מקובל עלייך.

אם תבחר לעשות את זה הייתי מסתכלת ובוחרת למכור לפי הסדר הבא;
1. את ה- ESPP הייתי מוכרת מיד. אין שם שום הטבת מס מיוחדת.
2. הייתי מתחילה למכור RSU שבהן מחיר ההענקה הוא הנמוך ביותר (ורווח ההון הוא הגבוה ביותר). זה לא דווקא חייב להיות מהשכבה העתיקה ביותר. מוכרים כמות כזו שתשאיר אותך רק עם הסכום שאותו אתה רוצה להמשיך להחזיק לפי האחוז מהתיק שהחלטת עליו (במידה ויש אחוז כזה. אתה יכול להחליט שלך מתאים 0%).
3. כאשר מגיעה שכבה חדשה של מניות מופשרות מחליטים מחדש איזה מניות ואיזו כמות למכור לפי סעיף 2.

אגב, לדעתי, כאשר מחליטים על הסכום שמוכנים/רוצים להמשיך ולהחזיק כדאי להסתכל על הסכום של ה- RSU לפי הסכום נטו. כי אם אתה מוכר עכשיו לסכום ברוטו אין ממש משמעות מבחינתך.

1. את ה- ESPP הייתי מוכרת מיד. אין שם שום הטבת מס מיוחדת.
זה לא מדוייק. בדרך כלל ESPP נקנים בהנחה. אם מוכרים מיד, משלמים מס פירותי על ההנחה. אם מחכים שנתיים, אז ההנחה תינתן גם כרווח הון.

מה בנוגע ללבקש חל"ט של כמה חודשים מהעבודה או אפילו שנה?
בדרך כזו אתה אמנם מרוויח פחות בשנה הבאה אבל מממש את הRSU ברווח יותר גדול כי תשלם פחות מס שולי על שווי ההענקה.
בזמן החל"ט אתה יכול לפתח תחביבים או את עצמך תוך כדי איזון התיק.

אם מחכים שנתיים, אז ההנחה תינתן גם כרווח הון.
בטוח? ממה שאני מכיר ההנחה מחייבת במס פירותי - המעסיק נתן לך שווה כסף שלא תלוי בעליית שער המנייה.

זה לא מדוייק. בדרך כלל ESPP נקנים בהנחה. אם מוכרים מיד, משלמים מס פירותי על ההנחה. אם מחכים שנתיים, אז ההנחה תינתן גם כרווח הון.
זה לא נכון. ה"הטבה" היא פירותית ומיידית והרווח הוני

2. הייתי מתחילה למכור RSU שבהן מחיר ההענקה הוא הנמוך ביותר (ורווח ההון הוא הגבוה ביותר).
מה ההגיון להתחיל עם השכבה שבה המס מקסימלי ?
נשמע לי נכון יותר להתחיל עם השכבה עם מינימום מס כי בעתיד הוא צפוי לשלם פחות מס (בהנחה של ירידה בהכנסות).
אגב לא מספיק להסתכל על הרווח כי יש פה שני מסים - מס שולי על מחיר ההענקה ועוד מס רווח הון על הרווח.

אצלנו, בתוכנית ESPP, אין אפשרות כזו.
היה כאן כבר דיון על מישהו שאצלו זה היה כמו אצלך (אולי זה היית אתה;)?) אבל אצל רוב המשתתפים כאן בדיונים הללו אין את הטבת המס הזו והמס משולם מיד בתום התוכנית או דרך משכורת או באמצעות חלק מהמניות (ואז זה כמעט שקוף לך כי זה מבוצע במקור אצל הנאמן).

מציעה לבדוק את זה היטב. וכמובן שאם אצלך זה שונה אז להתעלם ממה שכתבתי ולבחון את המקרה שלך ספציפית.

מה ההגיון להתחיל עם השכבה שבה המס מקסימלי ?
נשמע לי נכון יותר להתחיל עם השכבה עם מינימום מס כי בעתיד הוא צפוי לשלם פחות מס (בהנחה של ירידה בהכנסות).
אגב לא מספיק להסתכל על הרווח כי יש פה שני מסים - מס שולי על מחיר ההענקה ועוד מס רווח הון על הרווח.
להיפך. התחלתי עם השכבה שבה המס (הכולל) מינימלי… בדרך שלי הוא ישלם *עכשיו* פחות מס.
את הכסף הזה הוא רוצה להשקיע ולכן יהיה לו יותר כסף להשקיע מחדש.

ובוודאי שהתייחסתי לשני המיסים.
שים לב שההטבה של דחיית המס היא ייחודית (ומשמעותית במיוחד) רק על החלק של המס השולי ולכן כדאי דווקא את החלקים שבהם מחיר ההענקה הוא הגבוה ביותר להמשיך ולשמור למכירה עתידית. למעשה, כמעט ואין יתרון להמשיך לשמור RSU שבהם מחיר ההענקה הוא זניח יחסית לרווחים (הכוונה יתרון ייחודי).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
the_newbie מכירת RSUs שונים כשכולם בהפסדים ותקרת מדרגת מס מיסים 2
stamEhad סדר מכירת אופציות / RSUs בצורה אופטימלית שוק ההון 7
M חישוב כדאיות מכירת RSUs פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 133
ס האם מכירת RSUs נחשבת לצורכי דמי אבטלה? אוף טופיק 1
N הימנעות ממס יסף - בעת מכירת מניות בסכום גדול מיסים 17
תום חדד מכירת אופצית PUT שוק ההון 39
A מכירת ESPP ללא מידע על סכום מכירות מיסים 5
A טופס 857 עבור מכירת ESPP מיסים 0
ה מכירת קרן סל פוסטים מאיכות נמוכה 3
A מס בישראל על מכירת דירה בחו״ל (לטביה) נדל"ן 4
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
ב הלוואת margin לעומת מכירת box spread (לא סולידי) שוק ההון 4
י מכירת מניות בהפסד אך שער דולר יותר גבוה שוק ההון 6
A מכירת מניות בשנה קלנדרית ללא שכר - משתלם? מיסים 3
מ מכירת קרן כספית ביום האחרון בשנת המס בעקבות מעבר לתושבות מס אמריקאית מיסים 4
A מכירת נכס נדל"ן 27
C מכירת espp - האם משנה מאיזה הקצאה למכור שוק ההון 10
Y מכירת דירות בירושה בישראל ע"י אזרח אמריקאי מיסים 9
ד השפעת מכירת פסגות על פסגות טרייד שוק ההון 3
T מכירת RSU כאשר המס השולי נמוך שוק ההון 12
ס מכירת תיק השקעות בשביל החזר מס מיסים 9
מכירת אופציות בחברה פרטית בחלקים מיסים 4
B מכירת ניירות ערך וחישוב מטח מיסים 6
א מכירת קרן כספית שוק ההון 1
B מס על מכירת מניות מאקזיט מיסים 5
N מכירת דירה להשכרה עבור השקעה לטווח קצר שוק ההון 10
O מכירת דירה בעזרת מתווך או בלי? נדל"ן 17
L מכירת ESPP מחשבון ETRADE צרכנות פיננסית 2
Y מכירת קרן כספית מוגבלת - האם יש סכנת נזילות בעת מכירה? שוק ההון 1
H פיצול מכירת RSU לשני חשבונות מיסים 1
A החזרי מס אחרי מכירת RSU מיסים 1
B ביטוח לאומי מקסימלי על מכירת RSU מיסים 7
O מכירת ESPP עם נאמן בהפסד מיסים 4
ט יציאה לדרך חדשה בחיים לאחר מכירת דירה יומני מסע אישיים 53
N מכירת RSU בהפסד מיסים 27
D המלצה לרו"ח עבור מכירת RSU מיסים 2
T מכירת RSU וESPP מETRADE שוק ההון 1
ה מחיר למשתכן - איסור מכירת הדירה נדל"ן 58
N מכירת השילוש ורכישת ACWI שוק ההון 6
נ מכירת דירה בתהליך ארוך במיוחד, אתגרי ורווחי, כדאי? נדל"ן 16
A מכירת נייר ערך שמפסיד כמגן מס: שוק ההון 2
avi.perez הגשת דוח שנתי + נספח הון (מכירת דירה) מיסים 3
P מס רווח הון על מכירת נדל"ן בחו"ל שהתקבל בירושה מיסים 5
Y סיכום ושאלות - דחיית מכירת RSU לאחר פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
B מכירת אופציות בקה"ש IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M מכירת אופציות וקיזוז הפסדי הון בטופס 135 מיסים 4
N דרכים אופטימליות להשקעה של 100,000 ש"ח (הלוואה / מכירת מניות / חיסכון) שוק ההון 6
I מניית דיב' VS מכירת מניות: פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
פיטר גריפין מכירת דולרים ברווח ומשיכה - תשלום מס? מיסים 1
Y מכירת אופציות בib פוסטים מאיכות נמוכה 5

נושאים דומים

Back
למעלה