• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

מכירת ESPP ו-RSU ללא עלייה למדרגת המס הבאה

אלי_88

משתמש רשום
דירוג
0
היי חברים,

יש לי מהעבודה RSU וגם ESPP, אשמח אם תוכלו לעזור לי להבין כמה מס עליי לשלם עליהם, וכמה מניות אני יכול לפדות כך שלא אשלם מס נוסף שלא לצורך, כלומר:
1. שלא אעלה למדרגת המס הבאה (כרגע אני נמצא במדרגת מס של 35% ולא רוצה לעלות ל-47%).
2. שלא אשלם מס יסף.

הבנתי שכאשר מחכים שנתיים מקבלת ה-RSU או ה-ESPP, כבר לא משלמים על הרווח מס שולי (35% במקרה שלי) אלא מס הוני (25%).
עכשיו נניח ש:
1. עברו שנתיים גם על ה-RSU וגם על ה-ESPP.
2. אני מרוויח בשנה 400K ונניח שמדרגת המס הבאה היא מ-500K (במקום 502,921 בכדי להקל על החישוב), ומס יסף הוא מ-650K (במקום 647,641 בכדי להקל על החישוב).
3. קיבלתי את ה-RSU שהמניה הייתה בשווי 100 ש"ח וכעת היא שווה 110 ש"ח.
4. קניתי ESPP כשהמניה הייתה בשווי 100 ש"ח, וקיבלתי אותה ב-15% הנחה - כלומר ב-85 ש"ח, וכעת היא שווה 110 ש"ח.

אלו הן השאלות שלי:
1. לגבי RSU:
א. אני צריך לשלם מס שולי על כל הסכום של הקרן? כלומר 35 ש"ח עבור כל RSU שאני מוכר?
ב. בנוסף אני צריך לשלם מס הוני על כל הרווח? כלומר 2.5 ש"ח עבור כל מניית RSU שאני מוכר?

2. לגבי ESPP:
א. אני צריך לשלם מס שולי רק על ההנחה של ה-15 ש"ח שקיבלתי בעת הקנייה? כלומר 5.25 ש"ח עבור כל מניה שאני מוכר?
ב. בנוסף אני צריך לשלם מס הוני על הרווח של ה-10 ש"ח? כלומר 2.5 ש"ח עבור כל מניה שאני מוכר?

3. בהנחה שאני צודק (או לא) במה ששאלתי מקודם:
א. במידה ואני מוכר ESPP ו-RSU ומשלם עליהם במצטבר מס שולי בסך של 100K (כך שההכנסה השנתית שלי מגיעה עכשיו ל-500K) אז על כל שקל שאני ארוויח עכשיו יותר, יהיה עליי לשלם 47% מס שולי? כי במקרה כזה אני עולה למדרגת המס הבאה?
ב. מה החישוב שעליי לבצע בכדי לא לשלם מס יסף? בעצם לא למכור מניות בשווי כולל של 250K? כי אז בעצם אגיע ל-650K הכנסה שנתית ואצטרך לשלם על כל שקל נוסף שארוויח 50 אחוז מס?

בתודה מראש,
אלי

TechPeon

משתמש ותיק
דירוג
283
אולי לא הבנתי נכון את מה שכתבת, אבל מס יסף זה 3%, אין קשר למס שולי. לגבי השאר אני פחות מכיר. את ה-ESPP אני תמיד מוכר מיד, אז זה יוצא רק מס שולי על ההנחה עצמה.

yossik

מודרטור
דירוג
14,058

annona

משתמש ותיק
דירוג
587
ממה שאני זוכר שהייתי בתכנית espp אין מס פירותי, אלא רק מס רווחי הון(אם אני זוכר נכון אתה ממוסה על ה15% הטבה בתלוש המשכורת בקנייה לא משנה מה).
לכן לא צריך לחכות שנתיים, זה לא באמת משנה משהו.
בespp אתה קונה מניות בהנחה ולא מקבל מניות בחינם לעומת rsu.
אז לשאלתך לגבי espp:
א. כמו שאמרתי, אצלי מוסתי בתלוש השכר בקניה על החלק הזה תמיד.
ב. כן
הדברים האלה נחרשו בפורום, תריץ חיפוש.

נערך לאחרונה ב:

FIYaacov

מודרטור
דירוג
15,458
במידה ואני מוכר ESPP ו-RSU ומשלם עליהם במצטבר מס שולי בסך של 100K
אולי התכוונת למשהו אחר אבל זה לא תלוי בכמה מס שילמת עליהם, אלא בכמה הם הגדילו לך את ההכנסה שחשופה למס שולי, כלומר החלקים שציינת שעליהם תצטרך לשלם מס שולי, את אלה אתה רוצה להגביל ל100K.

מה החישוב שעליי לבצע בכדי לא לשלם מס יסף?
אתה צריך שסך ההכנסות שלך מכל המקורות, כלומר גם אלו שחשופים למס שולי וגם אחרות כמו רווח הון, יהיו קטנות מ650K.

Yoss

משתמש בכיר
דירוג
4,827
כדי לא לשלם מס יסף? בעצם לא למכור מניות בשווי כולל של 250K?
להבנתי זה נכון על ה-RSU (כי כולו הכנסה חייבת), לא על ה-ESPP (שרובו לא הכנסה חייבת - ה-85 בודאי, וגם ה-15 אם כבר שילמת עליהם מס כמו שצויין על ידי @annona). הרף למס יסף הוא מההכנסה החייבת, לא מהתמורה במכירה.

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
7,997
לגבי RSU:
המעסיק נתן לך מתנה, x מניות שכל מנייה שווה 100 ש"ח ביום ההענקה. לצורך הדוגמה, קיבלת סה"כ 1000 מניות, כלומר קיבלת מהמעסיק הטבה בשווי 100,000 ש"ח.
כשתמכור אותן (אם אתה מוכר הכל באותה שנת מס), על ה 100,000 ש"ח האלו אתה נדרש לשלם מס כאילו הגדילו לך את השכר השנתי ב100,000 ש"ח - בדוגמה שנתת 35%, כלומר 35000 ש"ח - לא משנה תוך כמה זמן מכרת.
בנוסף, המניה עלתה מ100 ל110, כך שהרווחת עוד 10,000 ש"ח מעליית ערך. פה נכנס העניין של שנתיים אצל נאמן - אם המתנת שנתיים, על ה 10,000 ש"ח האלו תשלם מס רווחי הון של 25%. אם לא המתנת, אתה צריך לשלם גם על עליית הערך מס הכנסה לפי מדרגות המס שלך מיגיעה, כלומר 35% (אם לא חצית למדרגה הבאה).

Minimi

משתמש ותיק
דירוג
747
@אלי_88
המס על ESPP הוא לפי מדרגות מס ומחושב כהטבת שכר על הרווח. למעשה המעסיק נותן לך הטבה בדמות שער קבוע ולכן המס לא מחושב לפי מס רווחי הון.
כאשר אתה בוחר לעשות keep, אתה תשלם את המס בתלוש והמניות ירכשו ויעברו לרשותך בשער הנוכחי. מפה הם רכושך הפרטי.

בגדול, אלא אם יש לך כדור בדולח או אמונה מאוד חזקה, אין הגיון ב keep מכיוון שכבר שילמת מס הכנסה וזה שקול לקניית מנייה בודדת.

rosebud

משתמש ותיק
דירוג
49
לגבי RSU:
המעסיק נתן לך מתנה, x מניות שכל מנייה שווה 100 ש"ח ביום ההענקה. לצורך הדוגמה, קיבלת סה"כ 1000 מניות, כלומר קיבלת מהמעסיק הטבה בשווי 100,000 ש"ח.
כשתמכור אותן (אם אתה מוכר הכל באותה שנת מס), על ה 100,000 ש"ח האלו אתה נדרש לשלם מס כאילו הגדילו לך את השכר השנתי ב100,000 ש"ח - בדוגמה שנתת 35%, כלומר 35000 ש"ח - לא משנה תוך כמה זמן מכרת.
בנוסף, המניה עלתה מ100 ל110, כך שהרווחת עוד 10,000 ש"ח מעליית ערך. פה נכנס העניין של שנתיים אצל נאמן - אם המתנת שנתיים, על ה 10,000 ש"ח האלו תשלם מס רווחי הון של 25%. אם לא המתנת, אתה צריך לשלם גם על עליית הערך מס הכנסה לפי מדרגות המס שלך מיגיעה, כלומר 35% (אם לא חצית למדרגה הבאה).
האם המס הפירותי מחושב לפי ההכנסות שלי בשנת ההענקה או בשנת המכירה? אם אני מוכר בשנה שאין לי בה הכנסות אחרות, האם אהיה פטור ממס/אשלם מס נמוך?

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
7,997

stamEhad

משתמש ותיק
דירוג
191
כבר לא משלמים על הרווח מס שולי (35% במקרה שלי)
לגבי האחוז מס שולי שלך, שים לב שהחשבת מיסים שקשורים לביטוח לאומי ומס בריאות.

שאלתי על כך לא מזמן בפורום וקיבלתי תשובות מעולות מ @האזרח הקטן שבתכלס מיסוי על RSUs או ESPP מתחשב גם ברכיבים הנ"ל ואם המדרגת מס הכנסה שלך היא 35%, תצטרך לשלם יותר מכך (יותר לכיוון 45-50 אני מניח)

תקנו אותי אם אני טועה

BuzzLY

משתמש סולידי
דירוג
23
אולי זה ברור מאליו, אבל רק רציתי לוודא - נניח וקיבלתי חבילות RSU במועדים ומחירים שונים. האם בזמן המכירה ניתן לבחור איזה יחידות למכור קודם ?
לשם ההשוואה, בברוקר ישראלי ומניות רגילות אין אפשרות אחרת מלבד FIFO

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
7,997
אולי זה ברור מאליו, אבל רק רציתי לוודא - נניח וקיבלתי חבילות RSU במועדים ומחירים שונים. האם בזמן המכירה ניתן לבחור איזה יחידות למכור קודם ?
כן, אתה בוחר במערכת של הנאמן מאיזו הקצאה למכור.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
P מכירת espp שוק ההון 8
Y מכירת מניות ESPP - יש דרך לוודא את הדיווח של הנאמן? שוק ההון 0
D מכירת מניות למען רכישת דירה למגורים שוק ההון 31
Aslan שאלה לגבי שערי מט״ח ומיסוי מכירת ניירות ערך זרים שוק ההון 6
י מיצוע על ידי מכירת אופציות שוק ההון 19
R משכנתא מול מכירת דירה להשקעה נדל"ן 12
M חישוב פחת לצורך מס שבח על מכירת דירה שניה נדל"ן 31
F מכירת קרן סל לא נזילה שוק ההון 8
מ מכירת תיק השקעות שוק ההון 11
J מיסוי דיבידנדים על מכירת קרן אירית צוברת CSPX וחישוב מס כולל שוק ההון 3
ס מכירת נכס בישראל והפסד בשוק ההון מיסים 1
ולנטין מכירת פוטים בבית השקעות ישראלי שוק ההון 2
L מכירת RSU בזמן שוק דובי שוק ההון 11
R מס שבח על מכירת דירה חדשה נדל"ן 1
K מכירת מניות לאחר הנפקה ולוקדאון שוק ההון 20
נ מכירת דירה מיד אחרי קבלת היתר נדל"ן 4
יבגני_ל מכירת / השכרת נכס במעלות נדל"ן 15
י לכאורה, מכירת אופציות מכוסות על QQQ מייצרת כסף. מה יכול להשתבש? שוק ההון 10
S סיפור על מכירת בית נדל"ן 34
G מכירת נכס בחו"ל והשקעה בפיקדון בארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
סנופקין לקראת רכישה של דירה חדשה: סעיף מהיזם - איסור על מכירת הדירה עד מסירת המפתח נדל"ן 3
stamEhad סדר מכירת אופציות / RSUs בצורה אופטימלית שוק ההון 7
L האם מישהו יודע בוודאות מתי אפשר להעביר שקלים מחשבון ברוקר(IB) לאחר מכירת ניירות ערך והמרה לשקלים בלי חיוב ריבית ברוקרים ופלטפורמות מסחר 9
שנקל מכירת דירה להשקעה למען תיק דיבידנדים - התלבטות שוק ההון 53
ב מכירת RSU בדצמבר מיסים 10
פ מכירת נייר בתיק פטור ממס רווחי הון שוק ההון 1
Itaigrin מכירת דירה לצורך כסף נזיל להשקעות נדל"ן 11
deussex מכירת RSUs בבת אחת שוק ההון 37
H מכירת מניות שוק ההון 8
ב מכירת RSU - האם יש משמעות ל-Capital Gains Status? מיסים 5
F הון עצמי לדירה - מכירת מניות, margin, הלוואה כנגד קה"ש או "למשכן" דירה של הורים? נדל"ן 13
V מכירת RSU - איזו שכבה למכור כדי לשלם מינימום מיסים? מיסים 6
ה מכירת נכס והשקעה במדדים ונדלן - התלבטות קשה שוק ההון 26
T מס על מכירת מניות בשילוב עם משכורת מיסים 5
B איך מגישים 1399 על מכירת נכס? מיסים 0
ק התייעצות לגבי מכירת דירה ראשונה ויחידה ולהשקיע ולעבור לשכירות. נדל"ן 9
M מכירת מניות וקניית בית שוק ההון 7
P מכירת מניות RSU וישוב מזכה מיסים 10
K מכירת דירה נדל"ן 5
T השלכות מכירת פסגות לאלטשולר על פעילות הברוקראז' שוק ההון 9
M חישוב כדאיות מכירת RSUs פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 133
רוטב פיצה מכירת דירה והשקעה בשוק ההון בשביל אפקט ריבית דריבית שוק ההון 20
א הודעה בעת מכירת אג"ח צרכנות פיננסית 2