• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיצוי מחיר של דירה (יש דבר כזה?)

במקומך לא הייתי מוכר דירה בראשון ללא בעיות.
אגב, כתבת שהיא ישנה, יש סיכוי לפינוי בינוי או חיזוק שם?

אני בעד הרעיון למשכן את הנכס. אני מניח שאתה יכול למשכן עד 600k ולקנות נכס בחו"ל או לקנות קרנות מחקות מדד למשל.
אין סיכוי כזה.
הבניין עבר שיפוץ חיצוני לפני כמה שנים כולל הוספת מרפסות. מה שהעלה טיפ-טיפה את הערך שלו...

אז בינתיים הכל הולך לפי התכנית, לא?
לפי מה שאתה כותב, לא קנית כדי שערך הדירה יעלה אלא כדי שיהיה לך תזרים מזומנים כל חודש (שכ"ד). כמו מי שמשקיע במניות על מנת לקבל דיבידנדים.
משהו השתנה בגישה שלך? אתה מעוניין במטרה אחרת? אם כן - מהי?
בגדול כן. לפי התוכנית....
התחלתי להטיל ספקות מאחר ואני לא רואה עליית מחירים באזור או בדירה, אולי ההשקעה לא כל כך שווה כמו שחשבתי שהיא תיהיה...
וכמובן אולי אוכל לקבל תשואה יותר טובה על הסכף שלי במקום אחר. זה בדיוק מה שרציתי לברר בפוסט הזה.

לא מכיר באזור הקרוב משהו חדש שנבנה.
מדובר בעיר גדולה במרכז (ראשון). בגבול בין המרכז למערב.
באיזה שכונה בראשון?
יש את תוכנית רצ/2030 ובתוכה את תצריף 8 למדיניות התוכנית. בשכונת רמב״ם לדוגמה המחירים כן עלו ויש תנועה של יזמים שמתעניינים בפינוי בינוי (ג"נ - מחזיק בדירה שם).
זה לא מדויק כי על החצי ששייך לבנק הוא משלם בריבית, ועם כל תשלום משכנתה הוא מחזיר לבנק ואחוזי ההחזקה שלו עולים.

יש לי את הדוגמה הזו:

תשואה שנתית מצטברתתשואה חודשיתהון עצמי מושקעשכירותהחזר כוללהחזר קרןהחזר ריביתקרןחודש
0.473214865238500042004265.281896.132369.1511550001
0.4693887334387369.1542004265.281892.432372.851152630.852
0.465604434738974242004265.281888.722376.5511502583
0.461858771392118.5542004265.281885.012380.261147881.454
0.4581511303394498.8242004265.281881.32383.981145501.185
0.4544809706396882.842004265.281877.572387.711143117.26
0.4508501852399270.542004265.281873.842391.441140729.57
0.4472556876401661.9442004265.281870.12395.181138338.068
0.4436993889404057.1242004265.281866.362398.921135942.889
0.4401782882406456.0442004265.281862.62402.671133543.9610
0.4366918336408858.7142004265.281858.842406.431131141.2911
5.4346137950.4332395059411265.1442004265.281855.082410.21128734.8612

בעזרת דוגמה למשכנתה אמתית מהרשת, חישבתי מה תהיה התשואה על השנה הראשונה תחת לקיחת משכנתה של 75%.
לפי החישוב שלך היה אפשר לטעות ולחשוב שהתשואה תהיה 13% (4200 כפול 12 חלקי 385000) בפועל זה 5.4%
זה נכון בתנאי שעליית / ירידת המחירים היא - 0.
ואת כל זה תחלק בכמה בהון שהשקעת שזה הכסף שיצא לך מהכיס + החזר קרן משכנתה ללא הריבית.
אם החזר הקרן במכנה, איך זה מתיישב עם העובדה שהגדלת שיעור המימון מגדיל את התשואה על ההון? (אגב, גם פה יש התעלמות מעליית / ירידת מחירים).

התחלתי להטיל ספקות מאחר ואני לא רואה עליית מחירים באזור או בדירה, אולי ההשקעה לא כל כך שווה כמו שחשבתי שהיא תיהיה...
אבל רצית תשואה יפה משכירות, לא מעליית ערך, וקיבלת את זה. 3.7% בראשון לשכירות זאת תשואה מצויינת.
וכמובן אולי אוכל לקבל תשואה יותר טובה על הסכף שלי במקום אחר. זה בדיוק מה שרציתי לברר בפוסט הזה.
זה משפט סתמי בעיניי וחסר הקשר למי שאתה, מה המטרות שלך, למתי המטרות, רמת החסכון, ומה סיבולת הסיכון שלך.
מה זה אומר "תשואה טובה יותר"? 4% יספק אותך? 6%? 20%?
והתשואות האלה הן על מאה אלף ש"ח? מיליון? 10 מיליון? מה אתה רוצה לעשות עם הכסף?
ומה לגבי סיכונים? כמה אתה יכול ורוצה לאפשר לעצמך ביחס ליכולת ההשתכרות, חסכון, ירושות, תכניות לעתיד הקרוב והבינוני?
אי אפשר סתם לברר על תשואות, צר לי שיש כאן אנשים עם המלצות - זה לא ראוי בעיניי כשאנחנו לא אלה שניקח אחריות ונפצה אותך על בחירות גרועות בשבילך בעקבות ההמלצות של אנונימים ברשת.
אנחנו בעיקר יכולים לעזור לך בלשאול את השאלות הנכונות כדי שאתה תוכל לגבש לעצמך את מה שנכון לך.

באיזה שכונה בראשון?
יש את תוכנית רצ/2030 ובתוכה את תצריף 8 למדיניות התוכנית. בשכונת רמב״ם לדוגמה המחירים כן עלו ויש תנועה של יזמים שמתעניינים בפינוי בינוי (ג"נ - מחזיק בדירה שם).

אם ככה אני אשמח לראות אם תיהיה התחדשות... שד בן גוריון.

אבל רצית תשואה יפה משכירות, לא מעליית ערך, וקיבלת את זה. 3.7% בראשון לשכירות זאת תשואה מצויינת.

זה משפט סתמי בעיניי וחסר הקשר למי שאתה, מה המטרות שלך, למתי המטרות, רמת החסכון, ומה סיבולת הסיכון שלך.
מה זה אומר "תשואה טובה יותר"? 4% יספק אותך? 6%? 20%?
והתשואות האלה הן על מאה אלף ש"ח? מיליון? 10 מיליון? מה אתה רוצה לעשות עם הכסף?
ומה לגבי סיכונים? כמה אתה יכול ורוצה לאפשר לעצמך ביחס ליכולת ההשתכרות, חסכון, ירושות, תכניות לעתיד הקרוב והבינוני?
אי אפשר סתם לברר על תשואות, צר לי שיש כאן אנשים עם המלצות - זה לא ראוי בעיניי כשאנחנו לא אלה שניקח אחריות ונפצה אותך על בחירות גרועות בשבילך בעקבות ההמלצות של אנונימים ברשת.
אנחנו בעיקר יכולים לעזור לך בלשאול את השאלות הנכונות כדי שאתה תוכל לגבש לעצמך את מה שנכון לך.
בגדול את צודקת. לא מתכוון לקחת הצעות של אף אחד פה. בעיקר מחפש הכוונה והבנה יותר טובה.
כנראה יש דברים שאני מבין פחות (בטוח) או אפילו פרמטרים שאני לא יודע (בטוח). ואני פה בשביל לשאול.
סכום הכסף הרי לא באמת משנה. מיליון על דירה בתשואה של 3.7%. אקח את המליון, אשים בתוכנית של חברת השקעות (ששם אני מקבל כ 8%) שווה לי יותר לא?
אבל אין נכס. יש יותר סיכון... אני לא יודע לשים את זה על כף המאזניים, מה שווה יותר.
אין לי בעיה עם סיכון. אני מעדיף שהכסף שלי ייתן לי כמה שיותר.

קצת עלי.
אני מאוד מגוון בהשקעות שלי. יש לי בית בחול, דירה בארץ,השקעות בחברה פרטית, השקעות בהלוואות פרטיות (P2P), ביטקוין וכו.
ככה שאני מאוד מנסה לגוון את הסל שלי.
לפעמים אני בודק ועושה חושבים האם הכסף שלי יכול לעשות יותר טוב.
האם הדירה הזו שווה להחזיק אותה בהתאם לגובה השכירות, הצפי לעליית מחירים בשכונה (שעל זה דיברנו שאני לא רואה את זה קורה) והרעיון של נכס מניב שכד חודשי...

סכום הכסף הרי לא באמת משנה
מחשבה מוזרה
אקח את המליון, אשים בתוכנית של חברת השקעות (ששם אני מקבל כ 8%)
מה??? יש חברת השקעות שמבטיחה תשואה כזאת? וגם מקיימת? וגם מפצה אם לא קיימה? גם אני רוצה!
לא כתבת כלום עליך, אתה רק כותב איפה אתה שם את הכספים שלך.
יש לי בית בחול, דירה בארץ,השקעות בחברה פרטית, השקעות בהלוואות פרטיות (P2P), ביטקוין וכו.
אוקיי, סימנים ראשונים של היכרות - אתה משקיע בסיכון גבוה בלבד. אני מבינה שיש לך/למשפחתך כיסים עמוקים ואינך חושש מהפסדים.
ככה שאני מאוד מנסה לגוון את הסל שלי.
לפעמים אני בודק ועושה חושבים האם הכסף שלי יכול לעשות יותר טוב.
אבל מה המטרות שלך? פשוט לשחק עם הכסף שלא חסר לך? לפרוש מוקדם? להציל את העולם? להקים משפחה?
כל מה שאתה מתאר, אין לו שום משמעות בעיניי. אתה מבקש מאיתנו רעיונות לאן להזיז את הכסף שלך עכשיו? יעני, אנחנו קיביצרים במשחק המונופול שלך?

מחשבה מוזרה

מה??? יש חברת השקעות שמבטיחה תשואה כזאת? וגם מקיימת? וגם מפצה אם לא קיימה? גם אני רוצה!

לא כתבת כלום עליך, אתה רק כותב איפה אתה שם את הכספים שלך.

אוקיי, סימנים ראשונים של היכרות - אתה משקיע בסיכון גבוה בלבד. אני מבינה שיש לך/למשפחתך כיסים עמוקים ואינך חושש מהפסדים.

אבל מה המטרות שלך? פשוט לשחק עם הכסף שלא חסר לך? לפרוש מוקדם? להציל את העולם? להקים משפחה?
כל מה שאתה מתאר, אין לו שום משמעות בעיניי. אתה מבקש מאיתנו רעיונות לאן להזיז את הכסף שלך עכשיו? יעני, אנחנו קיביצרים במשחק המונופול שלך?

אף חברה לא מבטיחה תשואה כזו... אבל זה ממוצע לטווח ארוך. נראה לי שזה די ברור וידוע (עם סיכון גבוה).
קצת עלי - על ההשקעות.אני עצמי לא באמת מעניין.
אז נכון. אוהב מאוד השקעות עם סיכון גבוה ולא חושש מהפסדים.

מטרת על - להשיג כמה שיותר מהכסף שלי.
בכל תחום. גם בנדלן בחול (בהתאם לתקציב) גם בחברת השקעות, גם ב P2P, לבחור את מה שמחזיר לי הכי הרבה כסך וממקסם את ההשקעה.

אבל גלשנו,
איך אני יודע האם שווה לי להשאיר את הדירה הזו?
אני מניח שאני צריך לשאול האם התשואה מספקת אותי? (ללא שום קשר לעליית מחיר הדירה)
אם אני מרוצה מהתשואה שלי.. ומהחזר ההשקעה, אז תשאיר. חושב שאני יכול לקבל יותר מקום אחר, אז אמכור.

זה נכון בתנאי שעליית / ירידת המחירים היא - 0.
התנאי לא חשוב כי חישוב התשואה הפירותית לא דורש מידע על שינוי ערך הדירה. תשואה כוללת זה כבר משהו אחר וגם יותר מדי על הנייר עד שמממשים או ממשכנים את הנכס.
אם החזר הקרן במכנה, איך זה מתיישב עם העובדה שהגדלת שיעור המימון מגדיל את התשואה על ההון? (אגב, גם פה יש התעלמות מעליית / ירידת מחירים).
זה מתיישב כי אתה מבין שבשנה הראשונה התשואה מהשכירות גבוה בגלל שרוב ההון מקורו בבנק, ועם הזמן התשואה יורדת כי אתה מכניס יותר מההון העצמי להשקעה. אפילו בטבלה שהבאתי רואים שהתשואה בהתחלה 5.4 ויורד עם הזמן יורדת עד שבמכנה יש את כל ערך הדירה.

התנאי לא חשוב כי חישוב התשואה הפירותית לא דורש מידע על שינוי ערך הדירה. תשואה כוללת זה כבר משהו אחר וגם יותר מדי על הנייר עד שמממשים או ממשכנים את הנכס.
חישוב תשואה פירותית הוא חישוב לא רלוונטי ולוקה בחסר, אני דיברתי על חישוב תשואה על ההון העצמי.
זה מתיישב כי אתה מבין שבשנה הראשונה התשואה מהשכירות גבוה בגלל שרוב ההון מקורו בבנק, ועם הזמן התשואה יורדת כי אתה מכניס יותר מההון העצמי להשקעה. אפילו בטבלה שהבאתי רואים שהתשואה בהתחלה 5.4 ויורד עם הזמן יורדת עד שבמכנה יש את כל ערך הדירה.
התשואה על ההון העצמי הולכת וגדלה (נניח לפשטות שמחיר הנכס נשאר סטטי) היות ואתה "מרוויח" כל שנה את רכיב הקרן.

בכל מקרה, אני בכלל משתמש בחישוב irr.

אני מניח שאני צריך לשאול האם התשואה מספקת אותי? (ללא שום קשר לעליית מחיר הדירה)
אם אני מרוצה מהתשואה שלי.. ומהחזר ההשקעה, אז תשאיר. חושב שאני יכול לקבל יותר מקום אחר, אז אמכור.
אני לא בטוחה שאתה שואל את השאלות הנכונות.
זה בדיוק המקרה הקלאסי של "אם אינך יודע לאן אתה רוצה להגיע - לא משנה באיזו דרך תפנה" (ותודה ללואיס קרול על זה).
ניסיון לחישוב מיקסום תשואות ברוטו תאורטיות מפספס כמה נקודות קריטיות כגון הוצאות הנובעות מפעולות מכירה וקניה (עמלות, מיסוי, תיווך, שיפוץ...בתלות בסוג הנכסים שיש לך), או סיכוני יתר שישאירו אותך ללא נכסים וגרוע מכך.
ואיזו מין מטרה זאת לאסוף כמה שיותר כסף? לשם מה? כשהייתי ילדה, היו לי אוסף בולים ואוסף קופסאות גפרורים וכל הזמן רציתי להוסיף עוד. בסוף זה שיעמם אותי (פעולת האיסוף), כנראה שהתבגרתי :)
אולי אתה צריך למצוא תחביב מועיל יותר. בכל אופן, אם אתה רוצה שחברי פורום יציעו לך את ההשקעות הכי מטורפות, אני לא אתפלא אם ציידי פראיירים יגיעו אליך במהרה. אדם שרק צריך לשכנע אותו באחוז תשואה פנטסטי ולא מסתכל על סיכונים - זה הדובדבן על הקצפת מבחינתם.
אף חברה לא מבטיחה תשואה כזו... אבל זה ממוצע לטווח ארוך. נראה לי שזה די ברור וידוע (עם סיכון גבוה).
אבל אין לך סבלנות לטווח ארוך. מספיק שחמש שנים התיק יעשה 3% נטו ואתה כבר תזוז ממנו (והנטו יקטן עוד יותר בגלל מיסוי ועמלות קניה ומכירה).
תראה איך אתה "מתייבש" מזה שהנדל"ן של עושה "רק" 3.7% תשואת שכירות. אין לך את אורך הרוח לחכות עשר שנים כדי להוסיף על זה את עליית הערך (בראשל"צ זה כמעט בטוח). אחרי שתמכור בזריזות, תגלה שהתשואה שלך היתה נמוכה בהרבה (הוצאות ריבית, תחזוקה, עו"ד, מתווך) ממה שאתה מחשב כרגע.

+1.

וגם אם:
אז לפחות תשתמש בחישוב שמראה באמת את "גדילת" הכסף שלך ולא מתעלם מפרמטרים חשובים כמו - הוצאות נלוות, הוצאות שוטפות, עליית ערך וכו'.

זה בדיוק המקרה הקלאסי של "אם אינך יודע לאן אתה רוצה להגיע - לא משנה באיזו דרך תפנה" (ותודה ללואיס קרול על זה).

ניסיון לחישוב מיקסום תשואות ברוטו תאורטיות מפספס כמה נקודות קריטיות כגון הוצאות הנובעות מפעולות מכירה וקניה (עמלות, מיסוי, תיווך, שיפוץ...בתלות בסוג הנכסים שיש לך), או סיכוני יתר שישאירו אותך ללא נכסים וגרוע מכך.
ואיזו מין מטרה זאת לאסוף כמה שיותר כסף? לשם מה? כשהייתי ילדה, היו לי אוסף בולים ואוסף קופסאות גפרורים וכל הזמן רציתי להוסיף עוד. בסוף זה שיעמם אותי (פעולת האיסוף), כנראה שהתבגרתי :)
אולי אתה צריך למצוא תחביב מועיל יותר. בכל אופן, אם אתה רוצה שחברי פורום יציעו לך את ההשקעות הכי מטורפות, אני לא אתפלא אם ציידי פראיירים יגיעו אליך במהרה. אדם שרק צריך לשכנע אותו באחוז תשואה פנטסטי ולא מסתכל על סיכונים - זה הדובדבן על הקצפת מבחינתם.

אבל אין לך סבלנות לטווח ארוך. מספיק שחמש שנים התיק יעשה 3% נטו ואתה כבר תזוז ממנו (והנטו יקטן עוד יותר בגלל מיסוי ועמלות קניה ומכירה).
תראה איך אתה "מתייבש" מזה שהנדל"ן של עושה "רק" 3.7% תשואת שכירות. אין לך את אורך הרוח לחכות עשר שנים כדי להוסיף על זה את עליית הערך (בראשל"צ זה כמעט בטוח). אחרי שתמכור בזריזות, תגלה שהתשואה שלך היתה נמוכה בהרבה (הוצאות ריבית, תחזוקה, עו"ד, מתווך) ממה שאתה מחשב כרגע.
למה את חושבת שבראשון לציון עליית ערך בעשור הקרוב היא דבר כמעט בטוח?

למה את חושבת שבראשון לציון עליית ערך בעשור הקרוב היא דבר כמעט בטוח?
לא אשיב בשם @בת העמק אבל אני מסכים עם ההנחה שלה. ההיצע באיזור המרכז לא מצליח להדביק את הביקוש הגובר, יחד עם פרויקטים גדולים שנבנים באיזור יביאו לדעתי לעליית ערך בעשור הקרוב.

לא אשיב בשם @בת העמק אבל אני מסכים עם ההנחה שלה. ההיצע באיזור המרכז לא מצליח להדביק את הביקוש הגובר, יחד עם פרויקטים גדולים שנבנים באיזור יביאו לדעתי לעליית ערך בעשור הקרוב.
יש לי משפחה בראשון לציון אז אני מקווה שאתה צודק. אבל לא תמיד המגמה הכללית רלוונטית לעיר וודאי לא לדירה ספציפית.

בגלל זה לא כתבתי שבטוח אלא כמעט בטוח.
לפי מדל"ן, בכל העשור האחרון היתה צמיחה במחירי הדירות בראשל"צ יותר גבוהה מהממוצע ובשנים האחרונות היא תופסת פער גדול יותר.
רק בשנת 2020 היתה עליה ממוצעת בראשל"צ של 12%
מעניין, לפי הכתבה העליות הגדולות בגוש דן הן בעיקר בערים שדרומית לתל אביב.

ואיזו מין מטרה זאת לאסוף כמה שיותר כסף?

לא אמרתי שהמטרה שלי היא לאסוף כסף. אמרתי שהמטרה שהיא למקסם את העבודה של הכסף שלי. שהכסף שלי ייתן לי את המקסימום.

נכון מאוד. אני לא מאמין בהשקעות של 3%. ואני חושב שתשואה של דירה על 3.7% (וכן כללתי, שיפוץ, בלאי, מיסוי\ וכו...) היא נמוכה. אולי אני טועה. יש לי עוד 2 דירות אחרות שעושות מעל 5%. אז כל זה ועוד ערך הדירה לא נראה לי שיעלה (שזה בעצם הייתה מטרת כל הפוסט הזה), נראה לי שאני יכול לעשות יותר טוב עבור ה מליון וחצי.
אבל בדיוק בשביל זה באתי לפה.
לא בטוח אם זה הדבר הנכון, כי לא חושב ש"שווה" לי להחזיק את הדירה.
כן הבנתי שכמה פה חושבים ש 3.7 זה תשואה שווה וכדאי להשאיר אותה.
אין לך את אורך הרוח לחכות עשר שנים כדי להוסיף על זה את עליית הערך (בראשל"צ זה כמעט בטוח).

אני מסכים שהמחירים יעלו בראשון. אבל זה תלוי איפה. לא כל תל אביב קפצה בעליית מחירים שלה.
הדירה הזו אצלי כבר7 שנים. בבניין ישן. המחיר נשאר אותו דבר ב5 שנים האחרונות.לא רואה שזה יעלה בהרבה, אם בכלל. בטח שלא בשכונה שלא יכולה להתפתח (אין מקום)

נחזור לשאלה המקורית שלי,
האם כדאי לי לקחת את המיליון, ולהשקיע במקום שייתן לי יותר מ 5% אבל בלי נכס... לעומת להשאיר את הדירה אבל עם 3.7% וכנראה ללא עליית ערך של הנכס (אני לא באמת יודע אם זה יעלה או לא).
מה השאלות הנכונות?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Shnizelia האם תוכנית מחיר למשתכן הגיע לכדי מיצוי? נדל"ן 61
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
F מיצוי מידע מהלינקדין אוף טופיק 1
ר אסטרטגיית מיצוי הטבות המס בנדל"ן שוק ההון 10
J מיצוי יכולת השתכרות התפתחות אישית 37
Y מיצוי הלוואות-משכנתא מול הלוואה על חשבון פנסיה או הלוואה מהבנק נדל"ן 19
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
Y קניית נייר ערך העוקב אחרי מחיר SOLANA השקעות אלטרנטיביות 0
ע מחיר למטר נמוך מהממוצע ברשות המיסים - מה אני מפספס? נדל"ן 10
א בחירת דירה - מחיר למשתכן נדל"ן 16
AsherV הערכת מחיר ללפטופ יד 2 אוף טופיק 2
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
E מחיר למשתכן+/דירה על הנייר נדל"ן 5
לאץ' שינוי סטטוס באתר מחיר למשתכן/דירה בהנחה נדל"ן 2