• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

מיסים על השקעות

שרון לוינסון

משתמש רשום
דירוג
9
הפעם , השאלה שלי מתבססת על מקור רציני יותר מהפוסט הקודם שלי.
כשקראתי את הספר "אבא עשיר אבא עני" של רוברט קיוסאקי , הוא סיפר שם על דרך להפחית מיסים על השקעות שהוא השתמש בה , והיא הלכה ככה.
נגיד , שהוא קנה נכס נדל"ן ב-100,000 דולר , ואחרי כמה שנים , שווי הנכס הוכפל והוא כבר שווה 200,000 דולר . עכשיו , מה שהוא עשה בכדי להתחמק מהמס {ושהיה חוקי כשנכתב הספר} , זה בעצם "להחליף" {הוא לא פירט כל כך איך הוא "החליף"} את הנכס שהיה לו , בנכס אחר ששוויו 200,000 דולר.

השאלות שלי אם זה עדיין קיים היום , ואם כן האם אפשרי לעשות זאת במדינת ישראל?

ושאלה קצת יותר כללית , איפה אני יכול ללמוד באינטרנט את דיני המיסים העוסקים בהשקעות?

נ.ב
באשכול הקודם שלי היו הערות לגבי הגיל שלי ושאני כבר רוצה להשקיע , אז אני בכיתה י"ב , וחשבתי שכדאי לי לתכנן ולמצוא השקעות טובות , שאני אוכל להפריש חלק מהכסף שחסכתי עד כה להשקעות , כך שכשאני אהיה בצבא {ויכול להיות שאני אעשה גם שנת שירות} הכסף הזה יעבוד , לפחות עד שאני אשתחרר.

הסולידית

מנהל
מייסדת
דירוג
4,653
הייתי נזהרת מלהסתמך על קוואסקי בענייני מיסוי. צריך לזכור שדיני המס בארה"ב שונים מדיני המס בישראל, קל וחומר כשמדובר במיסוי מקרקעין.
עקרונית, יש שני סוגי מיסים שיש לשלם על עסקאות במקרקעין: מס רכישה, שמשלמים בעת הקנייה, ומס שבח, שמשלמים בעת המכירה, על הרווח שבין מחיר קניית הנכס למחיר המכירה שלו. אם זה מעניין אותך, אתה יכול לעיין בחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ"ג-1963או לקרוא את התמצית שלו בפרק א' בחוברת דע את זכויותיך (PDF) שפרסמה רשות המיסים.

אני תמיד שמחה שנערים (ונערות) צעירים מוצאים את הבלוג שלי. אני חושבת שעצם העניין בנושא הזה בגיל כזה צופה לך גדולות, ובלבד שתדבוק בעקרונות היסוד.

אורי

משתמש בכיר
דירוג
2,053
בארה״ב זה אכן לדחות את תשלום המס על רווחי הון במקרים מסויימים בעת שחלוף הנכס לנכס דומה ובעל ערך גבוה יותר. זה נקרא 1031 exchange. יש לכך כללים נוקשים, אך אפשריים בהחלט.
להבנתי, שחלוף במקרקעין היה אפשרי בישראל בעבר, אך לא עוד. בנוסף, גם אם ישראלי משקיע בארה״ב ועושה שימוש בחוק זה, רשויות המס בארה״ב יקבלו את השחלוף, אבל רשויות המס בישראל עדיין יגבו את מס רווחי ההון על העסקה בארה״ב. אגב, החוק האמריקאי איננו מוגבל רק לנדל״ן.
יש על כך מקורות רבים, הנה אחד מהם מרשות המיסים האמריקאית. הנה אחר המדבר על פקיעת היתר השחלוף בישראל.
אם זו אסטרטגיה שקוראת לך, אז נראה שזה תחום משתנה בישראל ומומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע בתחום.

yossik

מודרטור
דירוג
11,439
אני חושב ש @אורי ישמח להוסיף מהידע שלו לדיון הזה.
גרתי שנים בארה"ב והנושא מוכר לי וכדי להימנע ממס ממכירת נכס שערכו עלה מחליפים אותו בנכס יקר יותר.
החוקים בארה"ב מאוד קשוחים אבל ברורים מאוד והוגנים יותר מאשר כאן. למשל כדי להעריך נכס מותר (ורצוי) להפחית את כל ההוצאות על הנכס ועלויות שיפוצים כי זה מגלם באופן יותר הוגן את ערך הנכס שעומד למכירה.
ההערכה נעשית ע"י שמאי פרטי ולא איזה פקיד ממשלתי, יש טבלאות של סוכני נדל"ן שמפורספות בכול אתר ורק במקרה של חריגה צורמת הרשויות נכנסות לתמונה ואז יש קנסות...
בכול אופן, כפי שהסולידית כתבה, החוקים והמיסים שונים ממדינה למדינה.
אני תמיד שמחה שנערים (ונערות) צעירים מוצאים את הבלוג שלי. אני חושבת שעצם העניין בנושא הזה בגיל כזה צופה לך גדולות, ובלבד שתדבוק בעקרונות היסוד.
תמשיך לקרוא ותעלה שאלות לפורום.
** עריכה **
שוב אורי הקדים אותי בשתי דקות...

שרון לוינסון

משתמש רשום
דירוג
9
בארה״ב זה אכן לדחות את תשלום המס על רווחי הון במקרים מסויימים בעת שחלוף הנכס לנכס דומה ובעל ערך גבוה יותר. זה נקרא 1031 exchange. יש לכך כללים נוקשים, אך אפשריים בהחלט.
להבנתי, שחלוף במקרקעין היה אפשרי בישראל בעבר, אך לא עוד. בנוסף, גם אם ישראלי משקיע בארה״ב ועושה שימוש בחוק זה, רשויות המס בארה״ב יקבלו את השחלוף, אבל רשויות המס בישראל עדיין יגבו את מס רווחי ההון על העסקה בארה״ב. אגב, החוק האמריקאי איננו מוגבל רק לנדל״ן.
יש על כך מקורות רבים, הנה אחד מהם מרשות המיסים האמריקאית. הנה אחר המדבר על פקיעת היתר השחלוף בישראל.
אם זו אסטרטגיה שקוראת לך, אז נראה שזה תחום משתנה בישראל ומומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע בתחום.

האם ניתן היה בעבר {וגם בהווה} לעשות את אותו הדבר במניות?

שרון לוינסון

משתמש רשום
דירוג
9

אני בהחלט מתכוון להתייעץ עם הרואה חשבון של אמא שלי בנושא הזה {יש לה עסק עצמאי}

אורי

משתמש בכיר
דירוג
2,053
האם ניתן היה בעבר {וגם בהווה} לעשות את אותו הדבר במניות?
אין לי תשובה דפיניטיבית לגבי העבר, אבל להבנתי התשובה היא ״לא״. החוק הישראלי התיר שיחלוף רק לנכסים ברי-פחת, קרי נדל״ן, מכונות, כלי עבודה, רכב וכדומה. מניות אינן ברות פחת. בארה״ב החוק (בקישור שהבאתי לעיל) מציין מפורשות שמניות (וכן אינטרסים בחברות וכדומה) לא ניתן לשחלף. לא נראה לי שזה היה שונה בעבר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Arikarik מספר שאלות על השקעות, מיסים ודיבידנדים שוק ההון 7
I החזר מס- הכללה של מיסים ששולמו במשיכת כספי פיצויים מיסים 1
Y מיסים על הכנסות מניירות חו"ל לעולים חדשים בברוקר ישראלי מיסים 5
A גביית מיסים לא נכונה בתלוש מיסים 8
ק מיסים על ירושה מחו״ל מחשבון בנק של חברה. מיסים 4
G מיסים על רווחים משיווק שותפים מיסים 4
ס החזר מיסים לחיילים מיסים 12
D איך אני משלם מיסים? שוק ההון 6
פ האם אפשר לחשב בכמה הממשלה תעלה מיסים אחרי הבחירות? מיסים 18
ד מימוש הפסדי הון כדי לשלם פחות מיסים בסוף שנה מיסים 4
S מיסים לאזרח ארה"ב וישראל שוק ההון 19
D מיסים על קרן ריט נדל"ן 1
J עוסק פטור בעסק בדיגיטל- חישוב מיסים עצמי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
T שאלת מיסים של טירון בIB שוק ההון 8
A איך מחשבים כמה מיסים מרווחי הון עליי לשלם? צרכנות פיננסית 5
A שאלה לגבי מיסים על קרנות מחקות או קרנות סל: שוק ההון 7
klayhamn שאלה לגבי מיסים התפתחות אישית 34
NivGold123 איך משלמים מיסים עם IB שוק ההון 6
yossik וובינרים בנושאי מיסים לאזרחים אמריקאים אוף טופיק 4
A מיסים שוק ההון 480
W מיסים בהעברת קופת גמל שוק ההון 1
E איך לחשב מיסים על RSU מיסים 34
שיקלר מעקב אחרי תשואת האג"ח ללא מיסים שוק ההון 0
איתי הסולידי אזרחות דיגיטלית באסטוניה - לשלם רק 20% מיסים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
ס התנתקות מחובת תשלום מיסים בפרישה צרכנות פיננסית 92
K הנחה מיסים ביישובים מסויימים אוף טופיק 54
eivgeni תשלומי מיסים למחזיקי גרין קארד צרכנות פיננסית 1
Fitch חדש בתחום - השקעת ETF בחו"ל - מיסים, דמ"נ, המרות מט"ח וכד' שוק ההון 15
O סדר בעניין מיסים בארץ + ארה"ב שוק ההון 2
א תשלום מיסים אמריקאיים צרכנות פיננסית 11
P איך לנהל ענייני מיסים בעבודה עם Fiverr? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
Y מיסים שוק ההון 16
M השקעה ב-lending club - מיסים שוק ההון 0
שלי לשלם מיסים זה לא כיף שוק ההון 0
ח עצמאי, מיסים וקרן השתלמות התפתחות אישית 4
niceguy23 מיסוי ל non-resident תושב ישראל בחשבון השקעות אמריקאי? שוק ההון 1
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 21
YizhakF תיק השקעות או קופת גמל IRA ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
D פיצוי על רשלנות מצד בית השקעות צרכנות פיננסית 2
T פיצול הפקדות פנסיה וגמל בין בתי השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מזומן בתיק השקעות שוק ההון 5
pasta חוות דעת על תיק השקעות חדש שוק ההון 11
D חווד תיק השקעות - קונספט 2 - dor22 שוק ההון 0
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
Y אסטרטגיית מעבר מתיק מנוהל בבנק לבית השקעות שוק ההון 0
ד תיק השקעות לפנסיונר שוק ההון 6
ח תיק השקעות מנייתי ורכישת דירה שוק ההון 6
D חווד תיק השקעות שוק ההון 17
H תיק השקעות דיגיטלי שוק ההון 3