• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי rsu מקרה ספציפי

• פותח הנושא RSU
  • פורסם בתאריך

RSU

משתמש רשום
דירוג
0
שאלה לגבי מיסוי RSU

נתקלתי בסיטואציה מאוד ספציפית במיסוי מניות חסומות.
נוצרה סיטואציה שהחברה נקנתה אך המניות לא הפשירו במקום אלא נשארו להפשיר במועד שנקבע מראש ובמחיר קניה קבוע שנקנינו.
אממה בגלל שלא עברו שנתיים עבור חלק מהמניות נוצר איזשהו סידור עם מס הכנסה שהכסף ישכב בפיקדון ונקבל אותו בתום השנתיים על מנת לא להיות ממוסים במס פירותי על הכל.
אך הבעיה שנוצרה אצלי זה בגלל שפוטרתי ישנו סעיף ספציפי בחוזה שגרם לכל המניות שלי להפשיר במקום, אך הנאמן מכר את המניות וחייב אותי במס פירותי.
מה ניתן לעשות ? דיברתי עם הנאמן וזה בבדיקה אך נכון לעכשיו קיבלתי מיסוי פירותי על אלפי שקלים במקום מיסוי הוני.

אם מדובר בסכום מהותי תיוועץ ברואה חשבון שמתמחה בתחום.

להעזר בפקיד מס לא יעזור כאן ? כלומר שאני אעשה דוח בסוף שנה.
מה קורה אם אכן הנאמן טעה? הוא אחראי על לפצות אותי במקרה הנל ?

מה קורה אם אכן הנאמן טעה?
למה אתה חושב שהוא טעה?
החזקת פחות משנתיים, לא?

תחשוב על זה ככה, היית מעדיף שלא תהיה אקסלרציה של ההפשרה ולא תקבל כלום?

להעזר בפקיד מס לא יעזור כאן ? כלומר שאני אעשה דוח בסוף שנה.
אם תצליח לשכנע את הפקיד אז זה יעזור. אבל נשמע שזה לא מקרה טריוויאלי.

מה קורה אם אכן הנאמן טעה? הוא אחראי על לפצות אותי במקרה הנל ?
אם בית המשפט יחייב אותו לפצות אותך בוודאי שהוא יפצה. אם סתם תבקש יפה אני בספק.

למה אתה חושב שהוא טעה?
החזקת פחות משנתיים, לא?

תחשוב על זה ככה, היית מעדיף שלא תהיה אקסלרציה של ההפשרה ולא תקבל כלום?
אסביר שוב את הסיטואציה על מנת להקל על ההבנה.
נניח ב2020 הוענקו 300 מניות שמפשירות שליש כל שנה.
ב2021 הוענקו 300 מניות שמפשירות שליש כל שנה.

ב2022 החברה נקנתה, ולכן מהמענק של 2020 יש לי 200 מניות שכבר הבשילו ועברו שנתיים ולכן מוסו רווח הוני, ו100 מניות נוספות מהמענק של 2021 שהופשרו אך מכיוון שלא עברו שנתיים הוחלט עם מס הכנסה שיוחזקו בפיקדון על מנת שלא נפסיד מהעסקה. ואז בשנה הבאה נמוסה הוני.

כלומר נשארו עוד 100 מניות מהמענק של 2020 ועוד 200 מניות מהמענק של 2021.
פוטרתי ב2022 ולכן לפי סעיף בחוזה כל המניות הן vested, אממה גם ה100 מניות של 2020 וגם ה200 מניות של 2021 מוסו מס פירותי.
האם זה חוקי לבצע דבר כזה? הנאמן אמר שזה הסעיף מיסוי שקיבל מהחברה, אך עברו מעל שנתיים עבור המענק הראשוני מדוע אני נאלץ לשלם מס מלא ?
כנל לגבי החלק של 2021, הרי השיגו הטבה ממס הכנסה, אז למה אני נאלץ לשלם מס מלא ?

יכול להיות שזאת ברירת מחדל? מדוע החברה מחליטה שהחוקים ברורים שלאחר כשנתיים המיסוי הוא הוני.

אממה גם ה100 מניות של 2020 וגם ה200 מניות של 2021 מוסו מס פירותי.
עדיין המצב לא 100% ברור.
בכל מכירה של RSU יש חלק שממוסה פירותי, ואם יש רווח אז רק הוא ממוסה הוני אם עברו שנתיים (ופירותי אם לא).
יכול להיות שפשוט אין לך רווח על היחידות הללו שנמכרו ב-2022 (למשל אחרי כל הירידות)?

עדיין המצב לא 100% ברור.
בכל מכירה של RSU יש חלק שממוסה פירותי, ואם יש רווח אז רק הוא ממוסה הוני אם עברו שנתיים (ופירותי אם לא).
יכול להיות שפשוט אין לך רווח על היחידות הללו שנמכרו ב-2022 (למשל אחרי כל הירידות)?
אסביר שוב עם מספרים נוחים יותר.
בינואר 2020 הוענקו 400 מניות שמפישרות רבע בכל שנה.
בינואר 2021 הוענקו 400 מניות שמפשירות רבע בכל שנה.
שני המענקים הוענקו במחיר מניה של 10 דולר.
ביוני 2022 החברה נקנתה ב20 דולר לכל מניה, כמה מניות יש ברשותי בקניה? 200 מניות של המענק ב2020, ו100 מניות במענק של 2021.
בגלל שקנו אותנו, לא הפשירו את כל המניות אבל השיגו מסמך ממס הכנסה שמניות שלא עברו עבורם שנתיים, לא ימוסו כרגע אלא ישארו בפיקדון, כדי שימוסו בהמשך מס רווחי הון.(כשיעברו שנתיים)
לכן ביוני 2022 שהחברה נקנתה, יש לי 200 מניות מינואר 2020 שמוסו רווחי הון, ו100 מניות של 2021 שבעצם יכנסו לפיקדון ככה שב2023 ימוסו מס רווחי הון.

אממה פוטרתי לאחר הרכישה לכן כל המניות הפשירו, כלומר קיבלתי עוד 200 מניות מהמענק של 2020 ועוד 300 מניות מהמענק של 2021.
אבל מה ? הנאמן מיסה את ה200 מ2020 וה300 מה2021 במס פירותי. בטענה שזה מה שהחברה אמרה לו.

לא הבנתי מה הבעיה.
המסוי שלך הוא בדיוק המסוי שהיה קורה גם במידה והיו נשארות מניות ולא מומרות למזומן, והיית מפוטר לפי תנאי ההעסקה שלך.

הנאמן מיסה את ה200 מ2020 וה300 מה2021 במס פירותי.
אז בעצם רק ה-200 הם בעייתיים, לא?
ושים לב ששווי ההענקה 10 דולר בלאו הכי ממוסה פירותי.

אז בעצם רק ה-200 הם בעייתיים, לא?
ושים לב ששווי ההענקה 10 דולר בלאו הכי ממוסה פירותי.
ה200 הם בעייתים מאוד כי תכלס עברו מעל שנתיים ממועד הענקה.
וה300 הם בעייתים בגלל נושא אחר, שמס הכנסה השיג עבור 100 מתוך ה400 האלו, הטבה הונית בתנאי שהם ישמרו בפיקדון. אז מדוע ה300 הנוספים לא נהנים מאותה הטבה? הרי זה הטבה על הענקה מסוימת.

ואגב ברור שה10 דולר ימוסו פירותי, על גובה הענקה אין שאלה בכלל, תמיד פירותי.

הנאמן מיסה את ה200 מ2020 וה300 מה2021 במס פירותי. בטענה שזה מה שהחברה אמרה לו.
אבל ה- 200 וה- 300 הנוספים שהבשילו מיידית *בגלל* שפוטרת אכן אמורים להיות ממוסים במס פירותי. הרי הם לא הבשילו בצורה ״רגילה״.

אם גם ה- 200 הראשונים (משנת 2020) מוסו לך במס פירותי (על כל הסכום) אז אכן יש לך קייס. אבל לא ציינת איך הנאמן מיסה אותם…
לגבי ה- 100 הראשונים (משנת 2021) אם הם נכנסו לפיקדון ולמרות זאת הם מוסו במס פירותי אז גם יש לך קייס. אם הם ניתנו לך מיידי (בגלל הפיטורין) אז לא בטוחה שיש קייס.

אגב - זה שקיבלת בפיטורין את כל המניות למרות שעדיין לא הבשילו לך זה יפה מאוד. לכאורה במצב הרגיל מאבדים את המניות שלא הבשילו אם מפטרים אותך…

אבל ה- 200 וה- 300 הנוספים שהבשילו מיידית *בגלל* שפוטרת אכן אמורים להיות ממוסים במס פירותי. הרי הם לא הבשילו בצורה ״רגילה״.

אם גם ה- 200 הראשונים (משנת 2020) מוסו לך במס פירותי (על כל הסכום) אז אכן יש לך קייס. אבל לא ציינת איך הנאמן מיסה אותם…
לגבי ה- 100 הראשונים (משנת 2021) אם הם נכנסו לפיקדון ולמרות זאת הם מוסו במס פירותי אז גם יש לך קייס. אם הם ניתנו לך מיידי (בגלל הפיטורין) אז לא בטוחה שיש קייס.

אגב - זה שקיבלת בפיטורין את כל המניות למרות שעדיין לא הבשילו לך זה יפה מאוד. לכאורה במצב הרגיל מאבדים את המניות שלא הבשילו אם מפטרים אותך…
אך לפי מס הכנסה אם עברו שנתיים ממועד הענקה אני אמור להיות ממוסה עליהם מס הוני, מדוע הפיטורין משנים משהו? באותה מידה יכלו להגיד שאני מקבל את כל הסכום בשנתיים הראשונות או ב8 שנים. למס הכנסה אכפת רק אם זה בשנתיים הראשונות לא ?
איפה רשום הבדל בין איך שזה ממוסה לפי פקודת מס הכנסה? מה שמשנה זה זמן המכירה של המניות לעומת הענקה שלהן.

ה200 הראשונים אכן מוסו מס רווחי הון.
ה100 הראשונים גם בפיקדון על מס הון.

הקבלה בפיטורין הן אך ורק בגלל שנקננו על ידי חברה אחרת.

אך לפי מס הכנסה אם עברו שנתיים ממועד הענקה אני אמור להיות ממוסה עליהם מס הוני, מדוע הפיטורין משנים משהו? באותה מידה יכלו להגיד שאני מקבל את כל הסכום בשנתיים הראשונות או ב8 שנים. למס הכנסה אכפת רק אם זה בשנתיים הראשונות לא ?
זו שאלה מעניינת.
שווה לבדוק את זה. הרי הכסף כבר מוסה על ידי הנאמן אז במקרה הכי גרוע תישאר עם הסכום שקיבלת ובמקרה הטוב תצליח לשנות את רוע הגזירה.

השאלה מי יכול לתת על זה תשובה? רשות המיסים?
וגם על ההטבה, אם אכן מגיעה ההטבה גם על המענק השני . מה יקרה אם הנאמן כבר מכר לי? וייתכן ועשו טעות בנאמן/בחברה שלי. איך אני יכול להתקדם מכאן?
בסופו של דבר גם איפה שלא עברו שנתיים השיגו לנו הטבה שזה ישמר בפיקדון, והם הלכו ומכרו את זה בטעות או בקבלת מידע מוטעה מהחברה.

הנאמן נתן לך אופציה להשאיר את המזומן אצלו ואתה ביקשת בכל זאת למשוך אותו?

הנאמן נתן לך אופציה להשאיר את המזומן אצלו ואתה ביקשת בכל זאת למשוך אותו?
לא ביקשתי למשוך , ברגע שהמניות חולקו לי גם לפני שעברו שנתיים הם החליטו למכור על דעת עצמם.
יש פה סוגיה מעט מסובכת, לא מרגיש שירדו לסוף דעתי בדיון הזה.

יש פה סוגיה מעט מסובכת, לא מרגיש שירדו לסוף דעתי בדיון הזה.
בגלל זה הצעתי שתיוועץ באיש מקצוע אם מדובר בסכום משמעותי.

בגלל זה הצעתי שתיוועץ באיש מקצוע אם מדובר בסכום משמעותי.
האם כדי לעשות את זה?
מדובר ב20 אלף דולר שמוסו במס פירותי של מעל 50 אחוז כנראה, לעומת מס רווחי הון.
נוסיף על זה את העובדה שהיו הפסדים בבורסה שאני יכול להתקזז ולכן זה יוצא הבדל משמעותית גדול יותר.
אתה ממליץ להעזר? האם ברוח? יועץ מס ? מי יכול לתת תשובה מדויקת?

האם כדי לעשות את זה?
מדובר ב20 אלף דולר שמוסו במס פירותי של מעל 50 אחוז כנראה, לעומת מס רווחי הון.
נוסיף על זה את העובדה שהיו הפסדים בבורסה שאני יכול להתקזז ולכן זה יוצא הבדל משמעותית גדול יותר.
אתה ממליץ להעזר? האם ברוח? יועץ מס ? מי יכול לתת תשובה מדויקת?
בשורה התחתונה, כמה כסף אתה מפסיד בין המצב הקיים (כולל קיזוז על הפסדי הון) ובין המצב שבו על רווח ההון היית משלם מס הוני ולא פירותי? לפי מה שאני מבין ממך (אם כי אני לא לגמרי בטוח שהבנתי) מדובר על הפסד של אלפי דולרים בודדים.
בהנחה שייעוץ וכתיבת חוות דעת של רואה חשבון/עורך דין מומחה במיסוי יעלו כמה אלפי שקלים, אני לא חושב שזה שווה את הטרחה והסיכון.

לא ממליץ לא מייעץ.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
F RSU מיסוי מיסים 1
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
א מדיניות מיסוי RSU שוק ההון 2
S מיסוי RSU וקיזוז מול מגן מס מיסים 4
N מיסוי RSU בארה"ב מיסים 3
A שאלה לגבי מיסוי בעקבות מכירת RSU מיסים 2
I מיסוי RSU ושער הדולר מיסים 5
I מיסוי RSU בעת מימוש מיסים 1
ה מיסוי על RSU לפני הנפקה מיסים 7
F מיסוי RSU שקיבלתי בארץ אבל מכרתי בעת רילוקיישן מיסים 36
G שינוי צורת מיסוי של RSU מיסים 1
M מיסוי RSU בעת סיום העסקה מיסים 35
O מיסוי RSU בירושה או בניתוק תושבות מיסים 0
ב רילוקישן, מיסוי ו-RSU מיסים 2
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5

נושאים דומים

Back
למעלה