• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי שליש דירה - מקרי קצה

Therealdeal

משתמש רגיל
דירוג
796
יש לי דיון עם קולגה לגבי משהו שהייתי בטוח לגביו (וגם בדקתי חוקית בזמנו), אז חשבתי לשאול כאן במקביל לבדיקה חוזרת עם עו"ד - אני סומך על חלק מהאנשים כאן יותר :) (לא ייעוץ כמובן)

1. פלוני מקבל בירושה שבריר דירה (1/12 מדירה). נקרא לדירה הזאת דירה א'.

2. פלוני ואחיו קונים דירה בחלקים. חלקו של פלוני בדירה זו הוא 1/4. נקרא לדירה זו דירה ב', שכאמור רק רבע ממנה נרשם על שם פלוני.

(כעת יש לפלוני 1/12 מדירה א' וכן 1/4 מדירה ב'; בסך הכל יש לפלוני שליש דירה במצטבר)

3. לאחר מכן, פלוני קונה דירה נוספת, 100% על שמו. נקרא לה דירה ג'.

שאלות:

1. האם על פלוני לשלם מס רכישה בעת קניית דירה ב'?
2. האם על פלוני לשלם מס רכישה בעת קניית דירה ג'?
3. במידה ונלקחה משכנתא על ידי כלל הרוכשים בדירה ב' (שבה פלוני מחזיק רבע), האם יוכל פלוני לקבל מינוף של דירה יחידה בקנייתו את דירה ג'? (שרשומה על שמו בלבד)? כלומר לקבל 75%?

עבור השאלות הבאות, הניחו כי עברו מעל שנתיים מאז פלוני רכש את הדירות.

4. במידה ופלוני מוכר את חלקו בדירה ב', האם עליו לשלם מס שבח?
5. במידה ופלוני מוכר תחילה את דירה ג', האם עליו לשלם מס שבח?
מזכרוני את תשובת העו"ד ומהבנתי את לשון החוק, החזקת דירות בעד שליש במצטבר עדיין מגדירה את פלוני כחסר דיור בישראל, ולכן התשובה על שאלות 1,2,4,5 היא שלילית - פלוני פטור ממס רכישה וכן מס שבח. שאלה 3 קשורה למימון ובנקים ושם העסק יותר עדין.

תודה לעונים!

עונה ממה שאני יודעת (בזמנו התייעצתי עם יועץ מס לענייני דירות בדיוק בנושא הזה):
חשוב לציין - אני לא עורכת דין, לא יועצת מס עונה רק ממה שהבנתי מהייעוץ שקיבלתי!

לא. אין לו עדיין דירה על שמו.

לא. אין לו עדיין דירה על שמו.
יש לציין שמרגע זה יש לו דירה רשומה על שמו (דירה ג׳).

כן. יש לו כבר דירה על שמו (דירה ג׳) ולכן הוא צריך לשלם מס שבח (יחסי לחלקו) על המכירה של דירה ב׳.

אם הוא מוכר את דירה ג׳ קודם הוא לא צריך לשלם מס שבח.

לסיכום-
ממה שאני הבנתי היתרון הכלכלי מסתכם רק בחיסכון של מס הרכישה. אבל לא בחיסכון של מס השבח. זאת בהנחה ששומרים על הדירה השלמה (דירה ג׳) שכנראה נקנתה כי רצו לגור בה.

יש לי דיון עם קולגה לגבי משהו שהייתי בטוח לגביו (וגם בדקתי חוקית בזמנו), אז חשבתי לשאול כאן במקביל לבדיקה חוזרת עם עו"ד - אני סומך על חלק מהאנשים כאן יותר :) (לא ייעוץ כמובן)

1. פלוני מקבל בירושה שבריר דירה (1/12 מדירה). נקרא לדירה הזאת דירה א'.

2. פלוני ואחיו קונים דירה בחלקים. חלקו של פלוני בדירה זו הוא 1/4. נקרא לדירה זו דירה ב', שכאמור רק רבע ממנה נרשם על שם פלוני.

(כעת יש לפלוני 1/12 מדירה א' וכן 1/4 מדירה ב'; בסך הכל יש לפלוני שליש דירה במצטבר)

3. לאחר מכן, פלוני קונה דירה נוספת, 100% על שמו. נקרא לה דירה ג'.

שאלות:

לא. יש לו בעלות על פחות משליש דירת מגורים.
לא. יש לו בעלות על פחות משליש דירת מגורים (לא סוכמים אחוזי בעלות בדירות שונות).
3. במידה ונלקחה משכנתא על ידי כלל הרוכשים בדירה ב' (שבה פלוני מחזיק רבע), האם יוכל פלוני לקבל מינוף של דירה יחידה בקנייתו את דירה ג'? (שרשומה על שמו בלבד)? כלומר לקבל 75%?
כן. כפועל יוצא מסעיף 2, אם אין לו בעלות על שליש דירה או יותר, הרכישה היא כדירה יחידה.
עבור השאלות הבאות, הניחו כי עברו מעל שנתיים מאז פלוני רכש את הדירות.

כן, זו אינה דירה יחידה (יש את דירה ג').
לא, הוא יכול להשתמש בפטור דירה יחידה ולהחריג במניין הדירות חלקי דירות בהן הוא מחזיק בפחות משליש. אבל אם החריג אותן, יצטרך לשלם מס שבח על דירות א' וב' כשימכור אותן (בדירה א' אולי לא יצטרך, אם היא עומדת בתנאים של פטור דירת ירושה - כלומר שלמוריש היה פטור אם היה בחיים ומוכר אותה, וכמה קריטריונים לגבי הקשר בין היורש למוריש).

נערך לאחרונה ב:
אם הוא מוכר את דירה ג׳ קודם הוא לא צריך לשלם מס שבח.
הוא יכול להשתמש בפטור דירה יחידה ולהחריג במניין הדירות חלקי דירות בהן הוא מחזיק בפחות משליש. אבל אם החריג אותן, יצטרך לשלם מס שבח על דירות א' וב' כשימכור אותן (בדירה א' אולי לא יצטרך, אם היא עומדת בתנאים של פטור דירת ירושה - כלומר שלמוריש היה פטור אם היה בחיים ומוכר אותה, וכמה קריטריונים לגבי הקשר בין היורש למוריש).
מחזקת את מה ש- @האזרח הקטן הוסיף. ומבהירה שההערה שלי למעלה - שאם הוא מוכר קודם את דירה ג׳ הוא לא צריך לשלם מס שבח - זה רק עבור דירה ג׳ אותה הוא מכר והגדיר כדירה יחידה.
ומוסיפה - גם אם הוא לא קונה בכלל את דירה ג׳, במכירה של חלקי הדירה הוא יצטרך לשלם מס שבח מלבד במקרים של פטור - למשל ירושה או אם הוא מגדיר את אחת הדירות כדירה יחידה.
כלומר נניח יש לך שתי דירות (או יותר) של עד שליש דירה בכל אחת ואף אחת מהן לא מירושה. במכירה - על אחת תוכל לקבל פטור דירה יחידה ועל האחרות תצטרך לשלם מס שבח.

תודה @האזרח הקטן ו @קפיצת הדרך !

אכן, זה כמו שחשבתי. מה לגבי שאלה 3?

פלוני עומד לקחת משכנתא גדולה על רבע דירה ב', וחושש מזכאותו למשכנתא נוספת של 75% על דירה ג'. בהנחה ולפלוני תזרים בלתי מוגבל, האם לדעתכם יש סיבה שיוגבל?

תודה @האזרח הקטן ו @קפיצת הדרך !

אכן, זה כמו שחשבתי. מה לגבי שאלה 3?

פלוני עומד לקחת משכנתא גדולה על רבע דירה ב', וחושש מזכאותו למשכנתא נוספת של 75% על דירה ג'. בהנחה ולפלוני תזרים בלתי מוגבל, האם לדעתכם יש סיבה שיוגבל?
גובה המימון המירבי נגזר מהדיווח לרשות המסים - אם אתה מדווח על דירה יחידה (וזה המקרה, לאור העובדה שאין ברשותך שליש דירת מגורים או יותר), הבנק רשאי להעניק לך לכל היותר 75% מימון.
כמובן בהתאם לשאר הקריטריונים לפיהם הבנק פועל, כגון יחס החזק מירבי מהכנסה פנויה וכו'.

נערך לאחרונה ב:
אני גם אשאל שאלה, אם לפלוני דירות ירושה, אשר כל אחת מהן לבד היא פחות מ-1/3 אך ביחד הן יותר, והוא רוצה למכור את דירת המגורים שלו, האם דירה זו תחוייב במס שבח בתנאים הללו?

אני גם אשאל שאלה, אם לפלוני דירות ירושה, אשר כל אחת מהן לבד היא פחות מ-1/3 אך ביחד הן יותר, והוא רוצה למכור את דירת המגורים שלו, האם דירה זו תחוייב במס שבח בתנאים הללו?
בהנחה שאתה מחזיק בדירה הנמכרת מעל 18 חודשים יהיה ניתן לקבל פטור ממס שבח לפי דירה יחידה על הדירה בבעלות מלאה, אם אין לך יותר משליש דירה בדירות האחרות.
אני לא בטוח אם על דירות הירושה תידרש לשלם מס שבח בעקבות ההחרגה שלהן לצורך דירה יחידה בדירה המלאה.

נערך לאחרונה ב:
זה יהיה תלוי אך ורק באחוז שלהן שמוחזק או שזה תלוי בפטור של המוריש?
פטור דירת ירושה מתבסס בתור התחלה על הפטור של המוריש. אבל אני לא בטוח שהפטור עדיין בתוקף אם החרגת אותן לצורך פטור דירה יחידה על הדירה המלאה.

אם החרגת אותן לצורך פטור דירה יחידה על הדירה המלאה
ואם מוכרים אותן קודם?
ושאלה נוספת, אם במקום לקנות דירת מגורים יחידה, אני קונה עם עוד 4 שותפים 5 דירות כך, שלכל אחד 20% בחמש הדירות, האם מכירה של כל אחת מהן תגרור מס שבח או לא? לכאורה, זה חלק קטן מדירה לא?

ואם מוכרים אותן קודם?
אז כל דירה שמכרת וזכאית לפטור לפי דירת ירושה תימכר עם הפטור.

ושאלה נוספת, אם במקום לקנות דירת מגורים יחידה, אני קונה עם עוד 4 שותפים 5 דירות כך, שלכל אחד 20% בחמש הדירות, האם מכירה של כל אחת מהן תגרור מס שבח או לא? לכאורה, זה חלק קטן מדירה לא?
אם אין לך אף דירה עם יותר משליש בעלות, אתה יכול למכור בפטור. שים לב שהדירות צריכות להיות בבניינים שונים.
קח בחשבון את הסיבוכים האחרים שמגיעים מבעלות משותפת עם 4 שותפים, לדעתי הם לא שווים את החיסכון.
בנוסף, משלב מסויים של ריבוי חלקי דירות יכולים להתייחס לכך כהכנסה מעסק.

לשם הבהרה, אני מתייחס לסעיפי הפטור כמו שאני מכיר, בשאלות פרטניות עדיף תמיד להיעזר באיש מקצוע כי כל טעות יכולה לעלות המון כסף.

נערך לאחרונה ב:
ח בחשבון את הסיבוכים האחרים שמגיעים מבעלות משותפת עם 4 שותפים, לדעתי הם לא שווים את החיסכון.
לא שתכננתי לעשות את זה אבל זה נראה לי אשכרה פרצה ענקית במס. למעשה, אם יוצרים קבוצה עם 4 שותפים, אז אפשר לקנות אפילו כמה דירות להשקע בפטור ממס. יש בזה גם אלמנט של פיזור סיכון בנכסים שרוכשים. שוב, הצגה תיאורטית לגמרי. כשעוברים לעשייתם, יש כל כך הרבה דברים שצריך לדאוג ולבדוק.

פטור דירת ירושה מתבסס בתור התחלה על הפטור של המוריש. אבל אני לא בטוח שהפטור עדיין בתוקף אם החרגת אותן לצורך פטור דירה יחידה על הדירה המלאה.
יש שני סוגים של פטור עקב דירת ירושה,
סעיף 49ג(3) זה הפטור הרגיל של שליש דירה או מחצית דירת ירושה.
השימוש בפסקה הזו כן יגרום לכך שמכירת דירת הירושה יהיה חייב במש שבח

ויש את סעיף 49ג(4) זה הפטור לדירת ירושה יחידה.
אם אתה מנצל את הפסקה הזו, אז דירת הירושה פטורה גם אם מכרת דירה אחרת לפניה בפטור לפי דירה יחידה.

בפסקה 3, זה גם במקרה שקיבלת בירושה כמה חצאים של דירות.
בפסקה 4, זה הפטור שאתה מקבל רק אם למוריש הייתה דירה יחידה (ולא דירה ושליש), ואז בעצם יש לך פטור מלא על הדירה הזו.

אם במקום לקנות דירת מגורים יחידה, אני קונה עם עוד 4 שותפים 5 דירות כך, שלכל אחד 20% בחמש הדירות, האם מכירה של כל אחת מהן תגרור מס שבח או לא? לכאורה, זה חלק קטן מדירה לא?
החלק דירה הראשון שתמכור ותבקש לנצל עליו פטור דירה יחידה, ימנע מימך לנצל פטור דירה יחידה על כל החלקים האחרים שהיו בבעלותך באותו הרגע.

מנע מימך לנצל פטור דירה יחידה על כל החלקים האחרים שהיו בבעלותך באותו הרגע.
אבל זה לא דירה. לכאורה, לפי מה שנאמר למעלה, חלקים בדירות שונות לא עולות כדי "דירה"

אבל זה לא דירה. לכאורה, לפי מה שנאמר למעלה, חלקים בדירות שונות לא עולות כדי "דירה"
אז מה זה?
זה נכס שהוא דירת מגורים. נכון שיש לך חלק ממנו, אבל עדיין הוא דירה.
רק תזכור שאם הוא כלל לא דירה, אז יש לך מס שבח כמו על נכס מקרקעין רגיל ולא פטור.

בדיוק בגלל זה *אין פטור* על חלקי הדירות האחרות, שלא הוחרגו כדירה יחידה!

שוב- ממה שאני הבנתי מהייעוץ שקיבלתי היה שאפשר כאילו "לעקוץ" את מס הרכישה אבל לא "לעקוץ" פטור ממס על הרווח.

זה לא מה שטענתי. אמרתי שלא סוכמים רבע דירה ורבע דירה כדי לומר שיש לך חצי דירה. אותם שלישים או פחות לא ימנעו ממך לקבל פטור דירה יחידה על הדירה הנמכרת אבל עליהם כן יהיה מס.

זה לא מה שטענתי. אמרתי שלא סוכמים רבע דירה ורבע דירה כדי לומר שיש לך חצי דירה. אותם שלישים או פחות לא ימנעו ממך לקבל פטור דירה יחידה על הדירה הנמכרת אבל עליהם כן יהיה מס.
"פטור דירה יחידה"=פטור ממס רכישה, "יהיה עליהם מס"=מס שבח במכירה.

נכון?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א מיסוי על מטח בשוק ההון שוק ההון 8
D מיסוי rsu בחברת אמזון מיסים 20
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11