• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי קרן פיצויים / פנסיה

חיפאי

משתמש רגיל
דירוג
1,195
אני מבין שיש איזו חקיקה חדשה שמגדילה או יוצרת מיסוי על הפרשות ו/או משיכה של פנסיה ופיצויים. אם יש למישהו מידע, אשמח להבין יותר איך זה הולך להשפיע על החיים שלי.
בטור של רולניק יש דוגמה של שכיר שמשכורתו 30K. אני לא שם, אבל יש כאן כאלה שכן. מאיזו רמת הכנסה התיקון משפיע?
למי שאין גישה למאמר הנה כמה ציטוטים מאתר TheMarker:
בחוברת של האוצר (עמוד 17 בהצעת תקציב המדינה ל-2018-2017), תחת הכותרת המדהימה "תיקון עיוותי מס”, מציגים אנשי האוצר את התוכנית למסות את הפרשת המעסיק לפיצויים, החל בשלוש פעמים השכר הממוצע במשק. מדוע זה מעניין? בגלל שלוש סיבות. הסיבה הראשונה היא שמדובר במהלך שמעלה את המס האפקטיבי השולי על שני העשירונים העליונים בכ-4%; הסיבה השנייה היא שמדובר בכפל מס - פעם בהפרשה ופעם בקבלת הפיצויים ...
... הנה דוגמה מספרית. עובד “רגיל”, מהבלתי מחוברים, שמרוויח 30 אלף שקל ברוטו, ישלם מס שולי כדלקמן: 34% מס הכנסה, 12% ביטוח לאומי ומס בריאות, 3.5% מס על הפרשת המעסיק לפנסיה (החל ב-2016 - 46% מ-7.5%), 3.8% על הפרשת המעסיק לפיצויים (החל ב-2017 - 46% מ-8.33%). סך הכל: 53.3%."​

לא מבין את כל המספרים, למשל אלה שבסוגריים. השמטתי כמה משפטים ומספרים שלא רלוונטים לשאלה שלי.

אכן יש חקיקה חדשה שמעלה את שיעור המס על הפרשות פנסיונות \ פיצויים.
הראשונה שנכנסה לתוקף כבר ב2016 קובעת שהפקדת מעסיק לפנסיה (תגמולי מעסיק) מעל 1774.5 ש"ח חייבת במס. הסכום 1774.5 נגזר מחישוב של פעמיים וחצי השכר הממוצע במשק. עד אותה נקודה הסכום חושב ע"פ 4 פעמים השכר הממוצע במשק.
השניה שמדברים עליה ואני חושב שנכנסת לתוקף ב2017 היא שהפקדות מעסיק לפיצויים אשר חורגות משכר של 28,392 (3 פעמים השכר הממוצע) גם יחויב במס.

לא מבין את כל המספרים, למשל אלה שבסוגריים.
האמת שהחישוב שלו קצת מעוות. הוא מנסה לדעתי להראות כיצד כל שקל שמישהו מרוויח מעבר ל28,392 חייב במס שולי של 53.3% במקום 46% שזה מה שהיה עד כה.
הטענה שחבות המס גדלה בכ7.3% היא בערך נכונה אז אני אסביר על סמך החישוב שלו:
כל שקל מעל 28,392 ועד התקרה הבאה, חייב במס שולי של 46% (34% מה הכנסה + 12% ביטוח לאומי ובריאות).
מה שהתווסף ועומד להתווסף זה שגם תגמולי המעביד והפיצויים, שהיו שניהם פטורים עד כה, חייבים במס.
עבור אותו שקל, המעסיק הוסיף 7.5 אגורות לתגמולים ו8.33 אגורות לפיצויים (לא המקרה הנפוץ אבל זה מה שמוצג בדוגמא שלו).
על אותם 7.5+8.33=15.83 אגורות, העובד צריך לשלם את המס השולי שלו, כלומר 46%*15.83 = 7.28 אגורות.

מאיזו רמת הכנסה התיקון משפיע?
עבור עובד שמעסיקו מפריש 6.25% לתגמולים (הכי נפוץ) זה משפיע על מי ששכרו עולה על 28,392 ש"ח.
לגבי הפיצויים אני עדיין לא בטוח איך החישוב יעשה (לפי הפרשה לפיצויים של 6% או של 8.33%) אבל ככל הנראה ישפיע על מי ששכרו עולה על 3 פעמים השכר הממוצע שבאופן מקרי יוצא גם כן 28,392.
כמובן שההשפעה היא רק על חלק השכר שחורג מהתקרה ולא על כולו.
בפועל הצירוף של 2 הדברים האלה גורמים למס השולי לקפוץ בכ6.71% בנקודת ה28,392 עבור רוב ההטקיסטים שהפקדת המעביד עבורם היא 6.25 לתגמולים ו8.33 לפיצויים.
הייתי מצפה שעבור לא מעט הייטקיסטים מהפורום נקודת השכר הזאת של 28,392 היא מן קו פרשת מים שאחריה המוטיבציה לעבוד קשה ולהגדיל עוד את השכר פוחתת.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N מיסוי קרן השקעות פרטית מיסים 1
K מיסוי נומינלי על קרן זרה - האם יתכן תשלום מס בהפסד שנובע משער המטבע? שוק ההון 7
J מיסוי דיבידנדים על מכירת קרן אירית צוברת CSPX וחישוב מס כולל שוק ההון 3
M קרן עוקבת סנופי עם מיסוי צמוד למדד המחירים לצרכן, עקיבה פיסית ומנפיק בינלאומי? שוק ההון 8
Aslan מיסוי ריאלי etf אמריקאי vs קרן שקלית שוק ההון 32
S מיסוי על קרן ריט שוק ההון 1
T קרן מיסוי ריאלי מול מיסוי נומינלי פוסטים מאיכות נמוכה 23
I בחינת כדאיות החלפת קרן: מיסוי ריאלי מול דחיית מס שוק ההון 1
ע מיסוי קרן אמריקאית מיסים 2
M מיסוי תושב ארה"ב על פדיון קרן נאמנות בארץ מיסים 3
ברק א. מיסוי על דיבידנד ב vwrd ( קרן מחלקת) בחשבון ממוסה מיסים 8
O מיסוי אזרחי ארה״ב על קרן השתלמות (גמל) IRA מיסים 86
א מיסוי על מטח בשוק ההון שוק ההון 15
D מיסוי rsu בחברת אמזון מיסים 20
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26

נושאים דומים

Back
למעלה